ساخت اسپری ضد عفونی کننده در خانه !! ( با عکس )

محلول ضدعفونی

بسیاری از محصولات تمیزکننده رایج دارای مواد شیمیایی خطرناکی هستند که می‌توانند برای سیستم تنفسی مشکلاتی را به وجود آورده ، باعث تحریک پوست شده یا هوای خانه را آلوده کنند .

به‌جای استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی شما می‌توانید از محصولات طبیعی مانند سرکه ، الکل و عصاره‌های گیاهی استفاده کرده و ضدعفونی‌کننده خانگی خود را بسازید .

با سایت کوروک همراه باشید !!!

ساخت ضدعفونی‌کننده با سرکه

محلول ضدعفونی

اسپری پایه سرکه : ۱ قسمت آب ، ۱ قسمت سرکه و ۵ تا ۱۵ قطره عصاره داخل یک بطری اسپری بریزید . شما می‌توانید از هر عصاره‌ای که دوست دارید استفاده کنید ، این بو در فضای خانه شما پخش خواهد شد .

عصاره لیمو برای استفاده در آشپزخانه مناسب است ، زیرا می‌تواند بوهای قوی داخل آشپزخانه را خنثی کند .

روغن درخت چای و اکالیپتوس برای خنثی کردن بوی حمام و دستشویی مناسب هستند .

از عصاره‌های ملایم‌تر مثل بابونه و وانیل می‌توانید در مکان‌هایی که بوگیری مهم نیست استفاده کنید .

عصاره‌ها می‌توانند با پلاستیک واکنش نشان دهند ، که به همین دلیل شما باید از بطری اسپری شیشه‌ای استفاده کنید .

ساخت پد ضد عفونی

دستمال ضدعفونی کنند : اگر می‌خواهید به‌جای اسپری ضدعفونی‌کننده ، دستمال ضدعفونی درست کنید ، همان ترکیب بالا را در بطری ریخته و ۱۵ تا ۲۰ عدد تکه پارچه ( ۲۵ سانتی‌متری ) داخل آن بگذارید و در آن را ببندید .

دستمال‌ها باید در محلول غوطه‌ور باشند و بطری را در کابینت نگهداری کنید .

برای استفاده از دستمال‌ها ، یکی از آن‌ها را برداشته و آب اضافه آن را بگیرید ، سپس روی سطح موردنظر بکشید .

ژل ضدعفونی خانگی

اسپری سرکه و جوش‌شیرین : در یک‌ کاسه یا سطل ، ۴ پیمانه آب داغ ، ¼ پیمانه سرکه و ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را مخلوط‌کنید . مخلوط را هم بزنید تا جوش‌شیرین حل شود ، سپس  آب ۱ عدد لیمو را به آن اضافه کنید . تفاله و پوست لیمو را نیز داخل مخلوط بی اندازید و صبر کنید تا مخلوط سرد شود .

بعد از سرد شدن ، ۴ قطره عصاره لیمو یا هر عصاره دیگری که دوست دارید را به آن اضافه کنید ، مخلوط را صاف کنید و به یک بطری اسپری انتقال دهید .

ضدعفونی‌کننده با الکل و آب‌اکسیژنه

اسپری ضد عفونی با الکل

اسپری ساده الکل : یک قسمت آب و یک قسمت الکل را در بطری اسپری ریخته و خوب مخلوط را تکان دهید . الکل در ضدعفونی کردن بسیار مؤثر است و معمولاً روی دستگاه‌های پزشکی مصرف می‌شود .

اسپری ضد عفونی الکلی

اسپری گیاهی الکل : ۱۰ تا ۲۰ قطره عصاره آویشن یا دیگر عصاره انتخابی خود را در بطری ۲۴۰ میلی‌لیتری شیشه‌ای ریخته و ۳۰ میلی‌لیتر الکل به آن اضافه کنید و بقیه اسپری را با آب پرکنید . مخلوط را به‌خوبی تکان دهید و در کابینت نگهداری کنید .

محلول ضدعفونی کننده خانه

ترکیب سرکه و آب‌اکسیژنه : سرکه و آب‌اکسیژنه هر ۲ در ضدعفونی کردن خوب عمل می‌کنند ، اما نباید آن‌ها را در یک بطری ترکیب کرد ، زیرا می‌توانند اسید پراستیک درست کنند که خطرناک است . به‌جای آن ، می‌توانید یک بطری سرکه رقیق‌شده و یک بطری آب‌اکسیژنه ۳% داشته باشید .

روش استفاده :

یکی از اسپری‌ها را روی سطح موردنظر زده و بگذارید ۵ دقیقه بماند و آن را با دستمال پاک‌کنید ، سپس اسپری دیگر را زده و بگذارید ۵ دقیقه بماند و با دستمال دیگری پاک‌کنید . ترتیب استفاده از اسپری‌ها فرقی ندارد .

استفاده از اسپری ضدعفونی‌کننده

ضدعفونی کننده سطوح

سطح موردنظر را تمیز کنید . ضدعفونی کردن باعث تمیز کردن سطح موردنظر یا از بین بردن کثیفی و جرم نمی‌شود ، بنابراین مهم است که سطح موردنظر را قبل از ضدعفونی کردن تمیز کنید . اگر با مواد شیمیایی مشکل‌دارید ، از مواد طبیعی یا ارگانیک برای این کار استفاده کنید .

اسپری ضدعفونی کننده خانگی

بطری اسپری را تکان دهید . به‌خوبی بطری را تکان دهید تا ترکیبات آن کاملاً مخلوط شوند و اسپری تأثیرگذار شود .

محلول آنتی باکتریال

سطح موردنظر را اسپری بزنید . بطری اسپری را به‌اندازه یکدست از سطح موردنظر فاصله دهید و به‌اندازه موردنیاز اسپری کنید . تمامی سطوحی که می‌خواهید ضدعفونی کنید را کاملاً اسپری بزنید .

ضد عفونی کردن سرویس بهداشتی

۱۰ دقیقه صبر کنید . ۱۰ دقیقه صبر کنید تا ضدعفونی انجام شود و میکروب‌ها از بین بروند .

ضدعفونی کننده حمام

با دستمال مایکروفایبر سطح موردنظر را دستمال بکشید . بعد از ۱۰ دقیقه ، سطح موردنظر را دستمال بکشید . اگر مکان‌های مختلفی مانند آشپزخانه یا حمام را ضدعفونی کرده‌اید ، از دستمال جداگانه برای آن‌ها استفاده کنید تا آلودگی ایجاد نشود .

نکات مهم

۱ – اگر از عصاره استفاده می‌کنید ، بطری شیشه‌ای انتخاب کنید . عصاره‌های می‌توانند با پلاستیک واکنش نشان دهند .

۲ – همیشه قبل از استفاده از ضدعفونی‌کننده ، سطح موردنظر را خوب تمیز کنید ، زیرا در غیر این صورت تأثیر ضدعفونی‌کننده کم می‌شود .

۳ – بطری اسپری را قبل از هر بار مصرف خوب تکان دهید .

۴ – شما می‌توانید با ترکیب کردن مواد زیر ، اسپری خانگی آنتی باکتریال خوشبویی را درست کنید :

  • ۵۰% سرکه و ۵۰% آب مقطر
  • چند قطره عصاره دارچین
  • ۶ قطره عصاره پرتغال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *