علت سفیدی زودرس مو

آیا سفید شدن مو طبیعی است ؟

طبیعی است که با افزایش سن مو سفید شود . تمامی افراد با افزایش سن موهایشان سفید می‌شود فقط سن شروع شدن و مقدار آن‌ها در افراد مختلف متفاوت است .

بدن ما پر از فولیکول مو است که در پوست جا خوش کرده است . فولیکول مو دارای سلول‌های رنگ‌دانه به نام ملانین است . این سلول‌ها رنگ مو را تأمین می‌کنند . با گذشت زمان فولیکول مو این رنگ‌دانه‌ها را از دست می‌دهد که باعث سفید شدن مو می‌شود .

علت سفید شدن مو در سن کم چیست ؟

در افرادیکه موی تیره دارند ؛ موی سفید بیشتر جلب‌توجه می‌کند . موی سفید در هر سنی می‌تواند پدیدار شود از دبیرستان تا دانشگاه و الی آخر . در 20 سالگی ممکن است شما یک یا چند تار موی سفید در سر داشته باشید .

در مواردی می‌شود رنگ مو را برگرداند اما اول‌ازهمه پیدا کردن علت آن است .

علت‌های سفیدی زودرس مو

1 – ژنتیک

ژنتیک نقش بسیار زیادی در سفید شدن مو ایفا می‌کند . اگر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ شما در سن پایین موهایشان سفید شده است ؛ شما نیز مستعد آن هستید .

در مورد مشکل ژنتیکی شما نمی‌توانید کاری انجام دهید و فقط می‌توانید موی خود را رنگ کنید .

2 – استرس

به‌صورت علمی ثابت نشده است اما استرس‌های مزمن می‌توانند شرایط زیر را ایجاد کنند که برای مو مضر است :

  • مشکلات خواب
  • اضطراب
  • تغییر اشتها
  • فشارخون بالا

بر طبق مطالعاتی در سال 2013 ؛ ارتباطی بین استرس و سلول‌های فولیکول مو در موش‌ها مشاهده شد . شاید این تئوری سفید شدن سریع موهای رئیس‌جمهوران کشورهای مختلف را تائید کند .

3 – مشکلات خود ایمنی

خود ایمنی می‌تواند باعث ایجاد سفیدی زودهنگام مو بشود . این مشکل زمانی که سیستم ایمنی بدن سلول‌های خود بدن را موردحمله قرار می‌دهد ؛ رخ خواهد داد . این حملات می‌تواند شامل سلول‌های رنگ‌دانه مو نیز بشود .

4 – مشکلات تیروئید

تغییرات هورمونی به دلیل مشکلات تیروئید مانند : کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند روی سفیدی زودرس مو تأثیر بگذارد . تیروئید غده‌ای است که در پایین گردن وجود دارد که به کنترل متابولیسم بدن کمک می‌کند . سالم نبودن تیروئید می‌تواند روی رنگ مو تأثیر بگذارد . کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند باعث کاهش تولید ملانین در بدن بشود .

5 – کمبود ویتامین B12

سفید شدن مو در سنین پایین می‌تواند به دلیل کمبود ویتامین B12 در بدن باشد . این ویتامین نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند . این ویتامین به شما انرژی می‌دهد و باعث سلامت رشد و رنگ مو می‌شود .

بدن شما برای داشتن سلول‌های قرمز سالم به ویتامین B12 نیاز دارد . کمبود این ویتامین می‌تواند باعث ضعیف شدن سلول‌های مو بشود . این ضعیف شدن میتواند تولید ملانین را کاهش دهد .

6 – سیگار کشیدن

ارتباطی بین سیگار و سفیدی مو وجود دارد . در یک مطالعه روی 107 نفر معلوم شد که بین سفید شدن مو در افراد زیر 30 سال و مصرف سیگار رابطه‌ای وجود دارد .

سیگار باعث تنگ شدن رگ‌ها خونی می‌شود که می‌تواند خون کمتری را به فولیکول مو برساند و ایجاد ریزش مو بکند . سموم موجود در سیگار می‌تواند به بدن آسیب رساند که فولیکول مو نیز یکی از آن‌ها است . یکی از علت‌های سفیدی زودرس مو همین سیگار کشیدن است .

آیا می‌توان از سفیدی مو جلوگیری کرد ؟

بستگی به علت آن دارد اگر ژنتیکی باشید هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید به‌جز رنگ کردن مو .

در مورد بیماری‌ها نیز با پزشک خود مشورت کنید و آن را درمان کنید . با درمان ممکن است رنگ موهای شما برگردد اما هیچ تضمینی وجود ندارد .

در یکی از مطالعات نشان داده شد که سفیدی مو به علت تیروئید برای بازگشت رنگ به موها نیاز به هورمون درمانی دارد یعنی به طور طبیعی باز نمیگردد . مصرف قرص ویتامین B12 در صورت کمبود آن ؛ می‌تواند موجب برگشت رنگ مو بشود . اگر سفیدی مو به دلیل استرس و سیگار باشد هیچ مدرکی در حاضر در مورد برگشت رنگ آن وجود ندارد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.