تشخیص سن سگ

بیشتر مردم میدانند که سگ ها سریعتر از انسان پیر میشوند . هر 1 سال زندگی سگ مساوی 7 سال زندگی انسان میباشد . تقریبا میشود با ضرب کردن سن سگ در 7 میتوانید سن سگ خود را به سال سگ ها تبدیل کنید . البته این تخمین صد در صدی نبوده و در دوره های مختلف زندگی سگ کم و زیاد میشود ، مثلا : در 2 سال اول سگ ها بسیار سریعتر از 2 سال زندگی اول انسان رشد میکنند به طوریکه سال اول زندگی سگ مساوی 15 سال زندگی انسانها میباشد و خیلی موارد دیگر که در ادامه برای شما توضیح داده خواهد شد .

aclculate dog age

1 – تشخیص از روی دندانها . به ارتفاع و وضعیت دندانها نگاه کنید .

  • توله سگ ها تمام دندانهای شیری خود را تا 8 هفتگی خواهند داشت و همچنین دندانهای ثابت آنها تا 6 الی 7 ماهگی کامل خواهد شد ، دندان نیش ( بلندترین دندان ) سگ نیز در 6 ماهگی شروع به رشد میکند و این راه راحت ترین راه تشخیص سن سگ میباشد . اگر سگ شما تمام دندانها را دارد و آنها تمیز و سفید هستند حدودا 1 سال سن دارد .

dog age

2 – تشخیص نسبت به وضعیت دندانها

  • بین 1 تا 2 سالگی دندانهای عقب سگ شروع به زرد شدن میکنند ، جرم گرفتن هم از این سن به بعد شروع میشود . بین سن 3 تا 5 سالگی دندانهای جلویی سگ هم شروع به زرد شدن میشوند . داشتن دندانهایی با جرم زیاد و همچنین داشتن مشکل لثه ( لثه قرمز و ملتهب ) بعد از 5 سالگی سگ رخ میدهد ، نداشتن یک دندان معمولا از داشتن مشکل لثه و دندان حکایت دارد .
  • تشخیص سن از روی دندان یکی از بهترین راههای تشخیص سن سگ میباشد اما خیلی از عوامل دیگر هم در آن تاثیر گذار هستند مثل : ژنتیک ، مشکلات دندان و لثه ، نحوه جویدن و وضعیت تولید مثل .

سن سگ

3 – تشخیص نسبت به اندازه و رشد سگ . اگر سگ شما هنوز در حال رشد است سن آن زیر 2 سال میباشد و بستگی به سایز کامل سگ دارد . سگهای کوچک در 1 سال به رشد کامل میرسند اما سگهای بزرگ تا 2 سالگی این رشد ادامه خواهد داشت .

سگ پیر

4 – تشخیص نسبت به ماهیچه . سگهای جوان ماهیچه بیشتری نسبت به سگهای پیر دارند و علت آن هم داشتن فعالیت و جنب و جوش بیشتر است . سگهای پیر به علت نداشتن فعالیت معمولا استخوانی یا چاق هستند .

  • به راه رفتن سگ خود نگاه کنید در صورتی موقع راه رفتن حالت ارتجاعی خود را از دست داده و یک مقدار سفت ( به سختی ) راه میرود یکی از نشانه های پیر شدن او میباشد .

موی سگ

5 – نسبت به مو . سگهای جوان معمولا دارای موهای نرم و سالم هستند . سگهای پیر معمولا موهایی ضخیم و چرب دارند .

چشم سگ

6 – نسبت به چشم . سگهای جوان دارای چشمهایی روشن ، تمیز و بدون پارگی میباشد همچنین چشم سگهای پیر میتواند مات و کدر باشد .

دامپزشک سگ

7 – مراجعه به پزشک حیوانات . پزشک میتواند سن سگ شما را با توجه به تست فیزیکی و نسبت به وضعیت استخوان ، مفاصل ، ماهیچه و غیره تشخیص دهد . این بهترین راه برای تشخیص سن سگ میباشد .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.