ترک پا

به پاهایتان به‌عنوان پایه‌های فیزیکی بدنتان نگاه کنید، آن‌ها هستند که شمارا سرپا نگه‌داشته‌اند؛ بنابراین، اگر شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر به این فکر نمی‌کنید که پاهایتان نیاز به مراقبت مداوم دارند، دوباره فکر کنید!

ترک پاشنه، یکی از رایج‌ترین مسائل مرتبط با پا است که در اثر بی‌توجهی نسبت به آن، ایجاد می‌شود؛ اما ناامید نشوید، تا داشتن پوست صاف پای کودکانه، فقط یک مقاله با شما فاصله دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه می‌توانید از شر ترک پوست آزاردهنده اطراف پاشنه پا خلاص شوید، ادامه مطلب را بخوانید.

علت ایجاد ترک پاشنه پا چیست ؟

علت ترک پا

به کشش پوست خود توجه کنید. پوست اطراف پاشنه پای شما مستعد خشک شدن است که در اثر عدم مراقبت صحیح، می‌تواند تشدید شود. زمانی که پوست خیلی خشک شود، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. این اتفاق می‌تواند منجر به ترک خوردن پوست پاشنه پا و ابتلا به سایر بیماری‌ها در طول زمان شود.

خشک شدن پوست و پوسته‌پوسته شدن آن، می‌تواند نتیجه شرایط آب و هوایی باشد مانند: تابستان‌های بسیار داغ یا زمستان‌های بسیار سرد.

علت اصلی ترک پا

مراقب اضافه‌وزن خود باشید. وزن بالا و بارداری می‌توانند موجب ایجاد پینه‌های زمختی شوند. افزایش وزن موجب تشدید فشار بر روی پاها خصوصاً پاشنه‌ها شده و به‌مراتب منجر به ایجاد یک یا چند پینه می‌شود.

به خاطر داشته باشید که با افزایش وزن، پاشنه‌ها انبساط بیشتری پیداکرده که معمولاً نتیجه آن ترک خوردن و شکافته شدن پوست در ناحیه پینه‌ها خواهد بود.

جلوگیری از ترک پا

برای جلوگیری از پادرد و مشکلات دیگر، از پوشیدن انواع خاصی از کفش‌ها خودداری کنید. پوشیدن مدل‌های خاصی از کفش‌ها یا پابرهنه بودن، می‌توانند موجب خشک شدن پوست اطراف پاشنه‌ها شوند.

صندل‌های انگشتی، پشت‌باز و اسلینگ، به‌مراتب در ایجاد ترک پاشنه پا نقش دارند.

کفش‌های پاشنه‌بلند نیز باعث ناراحتی پاشنه پا و خشکی آن می‌شوند.

چرا پاشنه پا ترک میخورد

از ایستادن به مدت طولانی در محل کار یا خانه، خودداری کنید. این عمل باعث صدمه زدن به پاشنه‌ها و به‌طورکلی پاها می‌شود.

زمین‌های سخت، می‌توانند سلامتی پاهای شمارا به خطر بیندازند، بنابراین سعی کنید کفش‌های ارتوپدی بپوشید.

درمان تخصصی ترک پا

در مورد ژن‌های خود اطلاعات بدست آورید. ژنتیک شما، اثر نسبتاً زیادی بر روی پوست خصوصاً پوست پای شما دارد. خشکی پوست و کفش نامناسب، لزوماً در همه افراد موجب ترک پاشنه پا نمی‌شوند؛ اما، اگر به‌صورت ژنتیکی مستعد آن باشید، این عارضه نسبتاً سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

داروی ترک پا

نسبت به‌سلامت عمومی خود آگاه باشید. به‌عنوان‌مثال، دیابت می‌تواند میزان رطوبت بدن را کاهش داده که درنتیجه خشکی بیشتری را ایجاد می‌کند.

مشکلات تیروئیدی نیز به‌عنوان عامل ایجادکننده ترک پاشنه پا شناخته‌شده‌اند.

علائم ترک پاشنه پا کدامند ؟

کرم برای ترک پا

مراقب خشک شدن پوست پاشنه‌ها و اطراف آن باشید. پوست ظاهری خشک پیدا می‌کند (مانند خشک شدن پوست سایر نواحی بدنتان)، اما، همچنین می‌تواند علائمی از تغییر رنگ به سمت زرد یا قهوه‌ای شدن، نشان دهد. خشکی و تغییر رنگ پوست، در محیط داخلی پاشنه‌ها به‌وضوح نمایان خواهد بود.

هنگام لمس پوست پاشنه خود متوجه زبر شدن کم یا زیاد آن شده و حتی ممکن است پوسته‌های آن تیز به نظر آیند. به‌عبارت‌دیگر، پوست شما آن‌قدر رطوبت ازدست‌داده است که لایه‌های نازک آن از یکدیگر جداشده‌اند.

درک گرفتن ترک پا

به هرگونه درد و ناراحتی در پایتان توجه کنید. پاهای شما، خصوصاً پاشنه‌ها، احتمال دارد زمانی که ایستاده‌اید، راه می‌روید یا می‌دوید، به میزان کم یا زیاد صدمه ببینند. معمولاً زمانی که وزن از روی پاها برداشته می‌شود، درد آن‌ها فروکش می‌کند.

درمان خانگی ترک پا

متوجه تشکیل شدن پینه‌ها بر روی پاشنه‌های خود باشید. در برخی موارد، شما ممکن است متوجه وجود پینه در اطراف ناحیه داخلی پاشنه پایتان بشوید. پینه‌ها در اصل از تجمع پوست‌های خشک‌شده به وجود می‌آیند که به‌صورت ضخیم شدن پوست نمایان می‌شوند.

جلوگیری از ترک پاشنه پا

مراقب وجود خون یا خونریزی در اطراف پاشنه پاهایتان باشید. در موارد حاد، شما ممکن است متوجه وجود خون در اطراف پاشنه پا یا در جورابتان باشید. پاشنه‌تان را ازنظر خشکی پوست و ترک خوردن بررسی کنید.

اگر مبتلابه دیابت یا بیماری‌های تیروئیدی هستید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

بررسی ترک پا

به‌طور روزانه، پاهایتان را ازنظر هرگونه تغییر در پوست و رنگ ناخن‌ها بررسی کنید.

درمان ترک پاشنه پا

علتهای پنهان ترک پا

کرم پا یا مرطوب‌کننده چرب تهیه‌کرده و به‌طور روزانه استفاده کنید. به‌طور مطلوب، شما بایستی مرطوب‌کننده را دو بار در روز، یک‌بار صبح و یک‌بار قبل از خواب، استفاده کنید.

هرروز صبح، استفاده کردن از یک بالم یا کرم ترک پا، الزامی است. به خاطر داشته باشید که شما نیاز دارید قبل از اینکه شروع به راه رفتن بکنید، خاصیت ارتجاعی پوستتان را افزایش دهید؛ در این صورت پوستِ خشک پایتان وضعیت بدتری پیدا نخواهد کرد (و به‌طور بالقوه مانع از خشک شدن مجدد پوست می‌شود).

شب‌ها قبل از رفتن به رختخواب، به پاهای خود بالم پا (کرم ترک پا) مالیده و جوراب‌های نرمی بپوشید تا موجب حفظ رطوبت شود. همچنین، شما می‌توانید فقط از کرم یا بالم استفاده کنید؛ پوشیدن جوراب موجب سهولت در آب‌رسانی بیشتر می‌شود. اوره 20% بسیار مؤثر است، محصولی طبیعی و ارزان که شفاف و بدون بو بوده و طبیعتاً در مرطوب‌سازی پوست نقش دارد.

از چرب شدن دست‌هایتان بیزارید؟ جای هیچ نگرانی نیست. امروزه محصولات متنوعی متناسب با نیازها و سلیقه‌های مختلف وجود دارد. از ژل‌ها و کرم‌های استیکی استفاده کنید تا کاملاً از چسبنده شدن دست‌ها جلوگیری کند.

درمان ترک پا با طب سنتی

هرروز از سنگ‌پا یا سوهان پا موقع حمام کردن استفاده کنید. سنگ‌پا، پوست‌های خشک‌شده را برداشته و پاشنه پای شمارا نرم‌تر می‌کند. به خاطر داشته باشید که سنگ‌پا یا سوهان پا در مواردی که خشکی پوست خفیف است، خوب عمل می‌کنند.

پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم قرار داده تا پوست پایتان نرم شده و سنگ‌پا مؤثرتر عمل کند.

سعی کنید از سوهان پا، یک‌بار زمانی که پایتان خشک است و یک‌بار زمانی که مرطوب است استفاده کنید. با این عمل متوجه خواهید شد که این روش در کدام حالت بهتر نتیجه را می‌دهد.

همراه با انجام دادن هریک از روش‌ها، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. اوره 20% بسیار مؤثر است، محصولی طبیعی و ارزان که شفاف و بدون بو بوده و طبیعتاً در مرطوب‌سازی پوست نقش دارد.

درصورتی‌که ترک پا شدید باشد، مؤثرترین روش، استفاده از محافظ غذاست (پوشاندن و فشردن پا در سلفون‌های غذایی، بهتر عمل می‌کند) که از جذب شدن اوره توسط جوراب جلوگیری می‌کند (دقت داشته باشید که این کار باعث گرم شدن پاها می‌شود بنابراین تا زمانی که احساس راحتی می‌کنید آن‌ها را در این حالت نگه‌دارید).

درمان سریع ترک پا

در صورت خونریزی پوست و ترک‌ها، برای جلوگیری از عفونت پوست از یک ماده ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. پانسمانی بر روی آن قرار داده و حداقل روزی دو بار تعویض کنید تا خونریزی به‌طور کامل قطع گردد.

همیشه قبل از دست زدن به زخم‌های باز یا ترک‌ها، دستان خود را بشویید.

جلوگیری از ترک حوردن پا

برای تنظیم بهتر وزن بر روی پاشنه‌های خود، در کفش‌های خود کفی پاشنه قرار دهید. این کفی های طبی مانع باز شدن پاهای شما از کناره ها میشود .

اگر به‌طور روزانه از این کفی ها استفاده شود، می‌تواند یک اقدام پیشگیرانه و درمانی بسیار مؤثر باشد.

کفش و ترک پا

سعی کنید از کفش‌های بسته و جوراب‌های باکیفیت استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کفش‌های جلوباز و پشت‌باز و صندل‌ها می‌توانند مخرب پاشنه‌های پای شما باشند. استفاده از کفش‌ها و جوراب‌های باکیفیت می‌توانند در بهبودی وضعیت پوست شما بسیار مؤثر باشند.

استفاده از دمپایی‌های فلیپ فلاپ (انگشتی)، در طول تابستان و کنار استخر بسیار عالی هستند، اما سعی کنید پوشیدن آن‌ها در طول سال تبدیل به یک عادت نشود.

خانم‌ها باید کمتر از کفش‌های پاشنه‌بلند با بلندی بیش از 7.5 سانتیمتر، استفاده کنند.

رابطه ورزش و ترک پا

اگر وزنتان در محدوده سلامتی قرار ندارد، وزنتان را کاهش دهید. اضافه‌وزن مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد و یکی از آن‌ها فشار آوردن بر روی پاها است. کاهش فشار از روی پاشنه‌ها، نتایج شگفت‌انگیزی بر پوست اطراف آن‌ها خواهد داشت.

دکتر پا

به پزشک متخصص بیماری‌های پا مراجعه کنید. چنانچه حتی با انجام درمان‌های فوق‌الذکر، علائم بهبودی در وضعیت پوستی شما مشاهده نشد، احتمالاً زمان آن رسیده است که به یک متخصص بهداشت و درمان مراجعه کنید. پزشک با توجه به شرایط شما، روش درمانی که مختص شما باشد را تجویز خواهد کرد.

هشدارها

1 – برای آب‌رسانی بدن و به‌علاوه پاهایتان، مقدار کافی آب بنوشید.

2 – اگر مبتلا به دیابت یا مشکلات تیروئیدی هستید، قبل از انجام هرگونه از روش‌های درمانی ذکرشده، با پزشک خود مشورت کنید.

3 – هرگز در برخورد با ترک پاشنه‌هایتان، از قیچی استفاده نکنید.

4 – همیشه درصورتی‌که مشکل پوستی خود را به‌درستی نمی‌شناسید، در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.