ضد عفونی کردن مسواک

تمیز نگه داشتن و ضد عفونی کردن مسواک در بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است . خیلی از مردم هر شب دهان و دندان خود را با مسواک تمیز میکنند اما خود مسواک را تمیز نمیکنند . بعد از هر بار شستشو خیلی از باکتری ها و ارگانیسم های بیماری زا درون مسواک خواهند ماند . در هنگام سرماخوردگی میکروب ها و باکتری ها تا چند روز روی مسواک باقی خواهند ماند لذا در هنگام بیماری باید مسواک را بیشتر ضدعفونی کرد .

روش های ضد عفونی کردن مسواک

ضد عفونی کردن مسواک با الکل

شستن مسواک با مواد ضد عفونی کننده . میتوانید از الکل یا دهان شویه کلرهگزیدین استفاده نمایید . یک لیوان بردارید و سر مسواک را درون آن قرار دهید سپس یکی از مواد گفته شده را درون لیوان بریزید . به مدت 30 ثانیه بگذارید درون الکل بماند سپس آبکشی نمایید . در صورتی که مریض هستید به مدت 10 دقیقه بگذارید در محلول بماند .

میکروب کشی مسواک

استفاده از سنیتایزر . سنیتایزر برای از یین بردن باکتری ها بکار میرود و به راحتی میتواند باکتری های موجود روی مسواک را از بین ببرد . در صورتیکه این دستگاه را دارید از آن برای ضد عفونی کردن مسواک استفاده نمایید .

شستن مسواک

قرار دادن مسواک در آب نمک . یک لیوان آب نمک درست کنید و به مدت چند ساعت مسواک را درون آن قرار دهید .

جوشاندن مسواک . به مدت 3 دقیقه مسواک را در آب جوش قرار دهید .

کارهای همیشگی برای ضد عفونی کردن و جلوگیری از رشد باکتری در مسواک

تمیز کردن مسواک

درون ظرف مسواک ، سر مسواک ها نباید با یکدیگر تماس داشته باشند .

تمیز کردن نگه دارنده مسواک

هفته ای یکبار ظرف نگه دارنده مسواک را شستشو دهید . باکتری های موجود در ظرف مسواک میتوانند به خود مسواک منتقل شوند بنابراین حتما ظرف مسواک را با آب و صابون شستشو دهید .

قبل و بعد از مسواک زدن با آب داغ مسواک را آبکشی نمایید .

بعد از مسواک زدن مسواک را خشک کنید . در صورت امکان با یک دستمال کاغذی مسواک را خشک کنید .

از روکش مسواک ( کاور ) فقط در مسافرت استفاده نمایید . کاور روی مسواک باعث دیرتر خشک شدن مسواک و افزایش باکتری های موجود در آن میشود .

ظرف نگه دارنده مسواک را درون فضای سربسته مانند کمد یا کابینت دستشویی قرار ندهید . مسواک باید در فضای آزاد باشد تا زودتر خشک شود .

نکات و هشدارها

  • هر 3 الی 4 ماه مسواک خود را عوض کنید .
  • ضد عفونی کردن مسواک در جامعه پزشکی به طور کامل اثبات نشده است .
امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.