زودپز

زودپزها همانند یوزپلنگ‌ها در آشپزی هستند که به‌سرعت غذا را آماده می‌کنند ، درحالی‌که ویتامین‌ها و موادمعدنی آن‌ها را نیز از بین نمی‌برند . از بین رفتن رفتن موادمغذی چیزی است که می‌تواند در هنگام پخت غذا به‌صورت معمولی اتفاق بی افتد که در زودپز اینطور نیست .

استفاده درست از زودپز نیاز به مقداری آموزش دارد تا در هنگام استفاده از آن ، کاربر دچار سوختگی نشده و غذا را نیز به‌درستی طبخ کند .

این آموزش در مورد زودپزهای قدیمی یا گازی است ، درصورتی‌که آموزش مربوط به زودپز برقی را می‌خواهید مطالعه مقاله ” طرز استفاده از زودپز برقی ” پیشنهاد می‌شود .

آشنایی بیشتر با زودپز

زودپز چگونه کار میکند

زودپز چگونه کار می‌کند ؟

درزمانی که زودپز شروع به کار می‌کند ، گرما بخار تولید کرده که با بالا بردن نقطه‌جوش ، زودتر غذا را می‌پزد . نوع اول که قدیمی هم هست ، دارای سوتی بوده یا لوله‌ای برای تنظیم فشار روی در خود دارد . نوع دوم جدیدتر بوده و شیر ( سوپاپ ) فنری دارد و دارای سیستم بسته است .

زودپز خراب

قبل از مصرف زودپز را بررسی کنید تا فاقد هرگونه ترک یا گودی یا فرورفتگی باشد . همچنین زودپز را بررسی کنید تا پسماند مواد غذایی داخل آن نباشد . زودپز دارای ترک می‌تواند خطرناک باشد و بخار داغی را بیرون دهد که باعث سوختگی در شما شود .

مقدار آب مورد نیاز زودپز

چگونه زودپز را پرکنیم ؟

شما باید همیشه قبل از پختن غذا در زودپز در آن نوعی مایع مانند آب بریزید . بیشتر دستور پخت‌ها آب را پیشنهاد می‌دهند ، اما به دستور پخت غذای شما نیز بستگی دارد .

نباید بیشتر از 2/3 حجم زودپز را پر کرد ، زیرا بخار برای متراکم شدن نیاز به فضا دارد .

زودپزهای قدیمی : حداقل باید 1 پیمانه آب داخل آن ریخته شود . این مقدار آب تقریباً برای 20 دقیقه پخت غذا کافی است .

زودپزهای جدید : در این زودپز‌ها حداقل میزان آب ، نصف پیمانه است .

وسایل جانبی زودپز

در مورد سبد زودپز بیشتر بدانید :

زودپزها با سبد ارائه می‌شوند که این سبد برای سبزیجات ، غذاهای دریایی و میوه‌جات طراحی‌شده است تا زودتر پخته شوند . 3 پایه داخل جعبه به‌عنوان پایه‌ای برای سبد است که در کف قرارگرفته و سبد روی آن قرار می‌گیرد .

آماده‌سازی غذا برای پختن در زودپز

آماده‌سازی انواع مواد غذایی برای زودپز چگونه است ؟

در ادامه دستورالعمل‌های انواع مواد غذایی گفته می‌شود ، اما حواستان باشد که در داخل دفترچه راهنمای محصول نیز ممکن است به آن‌ها اشاره‌شده باشد .

آماده کردن گوشت برای زودپز

گوشت و مرغ : شما می‌توانید گوشت را قبل از گذاشتن در زودپز ادویه بزنید . تفت دادن گوشت نیز می‌تواند باعث طعم بهتر آن شود . تفت دادن را می‌توانید با مقدار کمی روغن ( مانند کانولا ) در درجه متوسط در داخل زودپز انجام دهید . در هنگام تفت دادن در زودپز را نگذارید . تفت دادن را نیز می‌توانید در ماهی‌تابه‌ای دیگر انجام دهید .

پختن ماهی در زودپز

غذاهای دریایی : غذای دریایی را بشورید ، 3پایه را درون زودپز گذاشته ، سپس ماهی را داخل سبد بگذاشته و حداقل ¾ پیمانه ( 175 میلی‌لیتر ) آب یا دیگر مایعات موردنظر خود را داخل آن بریزید . همیشه مقداری روغن به سبد زودپز بزنید تا ماهی به آن نچسبد .

پختن حبوبات داخل زودپز

لوبیا و نخود : به مدت 6 ساعت لوبیا را داخل آب خیس کنید . در هنگام خیس کردن به آب‌ نمک اضافه نکنید . لوبیا را آبکشی کرده و داخل زودپز بگذارید . اگر از زودپزهای قدیمی استفاده می‌کنید ، 1 تا 2 قاشق ( 15 تا 30 میلی‌لیتر ) روغن به آب اضافه کنید .

پختن برنج در زودپز

برنج و غلات : برنج و جو دوسر را خیس نکنید ، اما جو را به مدت 4 ساعت در آب ولرم خیس کنید .

پختن سیب زمینی در زودپز

سبزیجات : بگذارید تا یخ سبزیجات یخ‌زده باز شود . سبزیجات تازه را به‌خوبی شستشو دهید . سبزیجات را داخل سبد بگذارید . بیشتر سبزیجات برای 5 دقیقه پخت نیاز به ½ پیمانه ( 125 میلی‌لیتر ) آب در داخل زودپز دارند . اگر به مدت 5 تا 10 دقیقه می‌خواهید سبزیجات را بپزید ، 1 پیمانه ( 250 میلی‌لیتر ) آب اضافه کنید و برای 10 تا 20 دقیقه پخت 2 پیمانه ( 500 میلی‌لیتر ) آب بریزید .

پختن میوه و سبزی در زودپز

میوه‌جات : میوه را به‌خوبی بشورید و در داخل سبد زودپز قرار دهید . ½ پیمانه ( 125 میلی‌لیتر ) آب برای میوه تازه یا 1 پیمانه ( 250 میلی‌لیتر ) آب برای میوه‌های خشک داخل زودپز بریزید .

میزان آب مورد نیاز زودپز

چه مقدار آب داخل زودپز بریزیم ؟

به دفترچه راهنمای زودپز خود مراجعه کنید ، در آن دفترچه میزان آب موردنیاز برای انواع غذاها نوشته‌شده است . حجم غذا نیز در میزان آب موردنیاز تأثیر دارد .

استفاده از زودپز

طرز استفاده از زودپز

مواد غذایی موردنظر را داخل زودپز بریزید . بعد از گذاشتن مواد غذایی ، مقدار آب موردنیاز برای پختن غذای موردنظر را نیز داخل زودپز بریزید .

قفل ایمنی زودپز

درب زودپز را به‌درستی ببندید . مطمئن شوید که در قفل‌شده است . زودپز را روی اجاق با شعله بزرگ قرار دهید . زیر گاز را زیاد کنید . زودپز شروع به بخار کردن آب می‌کند .

بالا بردن فشار زودپز

منتظر بمانید تا زودپز فشار را بالا ببرد . فشار داخل زودپز شروع به بالا رفتن می‌کند . درزمانی که فشار به‌اندازه میزان طراحی‌شده برسد ، زودپز شروع به جوشاندن غذا می‌کند .

زودپز قدیمی : در این زمان شروع به بیرون فرستادن بخار از دریچه تخلیه خواهد کرد . در صورت مشاهده بخار ، نازل شیر اطمینان را سر جای خود قرار دهید .

زودپز جدید : زودپزهای جدید دارای نشان‌دهنده میزان فشار هستند که می‌توانید با استفاده از آن ، از فشار داخل زودپز مطلع شوید .

زیاد کردن زیر زودپز

شعله را کم کنید تا زودپز غذا را بپزد و سوت هم نزند . در این لحظه شروع به گرفتن زمانی که می‌خواهید غذا بپزد کنید . شما باید فشار را در تمامی زمان پخت حفظ کنید .

درصورتی‌که فشار زودپز به بالا رفتن ادامه داد و خود زودپز به‌صورت خودکار آن را کاهش نداد ، اقدام به تخلیه دستی فشار تا میزان مورد نظر کنید . تخلیه دستی برای زمانی است که به هر دلیلی زودپز خودش این کار را نکند .

برداشتن زودپز

بعد از اتمام زمان موردنظر پخت ، گاز را خاموش‌کنید . اگر زمان پخت را افزایش دهید غلظت غذا زیاد می‌شود . بنابراین بهتر است این کار را انجام ندهید .

بازکردن و تخلیه زودپز

با توجه به غذایی که درست کرده‌اید ، می‌توانید از یکی از 3 روش‌های زیر برای باز کردن در زودپز استفاده کنید :

سرد شدن زودپز

تخلیه فشار طبیعی : این روش برای پخت غذاهایی که نیاز به پختن طولانی‌مدت دارند ( مانند برشته کردن ) ، استفاده می‌شود . این کار باعث پختن غذا حتی بعد از کاهش فشار می‌شود .

این روش نیاز به زمانی بین 10 تا 20 دقیقه دارد که نسبت به دیگر روش‌ها طولانی‌تر است .

تخلیه فشار زودپز

تخلیه سریع : بیشتر زودپزهای قدیمی و تمام زودپزهای جدید دارای دکمه تخلیه سریع بخار روی در خود هستند . وقتی‌که این دکمه آزاد شود ، فشار به‌آرامی از زودپز تخلیه می‌شود .

از بین بردن فشار زودپز

تخلیه فشار با آب سرد : این سریع‌ترین روش برای تخلیه فشار است . اگر زودپز برقی دارید از این روش استفاده نکنید . زودپز را داخل سینک گذاشته و آب سرد روی آن بگیرید تا زمانی که فشار آن کاهش پیدا کند . آب را مستقیماً روی تنظیم‌کننده فشار نریزید !!

سوپاپ اطمینان زودپز

زودپز را چک کنید تا مطمئن شوید که فشار آن تخلیه‌شده است . در زودپزهای قدیمی تنظیم‌کننده فشار را تکان دهید ، اگر صدای خروج بخار از آن خارج نشد ، تمامی فشار آن خالی‌شده است .

در مدل‌های جدیدتر ، شیر بخار را تکان دهید ، درصورتی‌که صدایی از خروج بخار نداد ، هیچ فشاری داخل آن وجود ندارد .

با دقت در را بازکنید . در حال حاضر می‌توانید از غذای پخته‌شده داخل زودپز لذت ببرید . تمام !!

نکات مهم

1 – حتی بعد از اطمینان از تخلیه شدن فشار زودپز ، صورت خود را دور از زودپز بگیرید ، زیرا ممکن است محتویات داخل آن بخار داغی از خود متصاعد کنند .

2 – مدل‌های قدیمی زودپز می‌توانند در فشار بالا بازشده و عملاً با محتویات داخل خود منفجر شوند . زودپزهای مدرن دارای محافظ‌هایی هستند که از باز کردن زودپز در فشار بالا توسط کاربر جلوگیری می‌کنند . هیچ‌گاه درزمانی داخل زودپز بخار وجود دارد و فشار آن بالاست اقدام به باز کردن آن نکنید . این کار می‌تواند باعث سوختگی شما شود .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.