درمان قطعی نفخ معده

نفخ باعث ناراحتی فرد میشود و اصولا تکرار شونده است . تا زمانیکه ندانید مشکل از کجاست و آن را درمان نکنید مشکل نفخ شکم پا برجا خواهد ماند . درمان های سریع نفخ پیاده روی سریع و خوردن قرص های نسخه آزاد نفخ میباشد . خوشبختانه درمان های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد . درمان های بلند مدت برای درمان همیشگی این بیماری پیشنهاد میشود . در ضمن اگر نفخ دارید نوشیدن آب را کنار نگذارید زیرا کم آبی بدن اوضاع را بدتر خواهد کرد .

درمان های فیزیکی نفخ معده

درمان سریع نفخ معده

وقتی نفخ دارید مقداری راه بروید . 20 تا 30 دقیقه پیاده روی بدون وقفه برای سیستم گوارش مفید میباشد . سعی کنید سریع راه بروید زیرا تاثیر بیشتری دارد . راه رفتن باعث حرکت کردن بادهای گیر افتاده در سیستم گوارش میشود . بالا رفتن ضربان قلب و نفس کشیدن بیشتر باعث فشار داده هوا و غذا به سمت روده میشود .

درمان خانگی نفخ معده

از گرما بهره ببرید . نفخ شکم باعث احساس ناراحتی در فرد میشود . گرما میتواند درد آن را آرام و بدن را ریلکس کند . اینکار میتواند باعث از بین بردن نفخ معده بشود . از روش های زیر میتوانید استفاده کنید :

از پدهای گرمایی مستقیما روی معده استفاده کنید .

دوش آب گرم یا حمام آب گرم بگیرید .

سونا بروید .

نفخ معده درمان

مقداری معده را فشار دهید . با فشار ملایم به مدت 5 دقیقه با حرکات چرخشی کوچک با 4 انگشت دست بالای شکم را ماساژ دهید . این تکنیک که به طب فشاری معروف است باعث کاهش استرس فیزیکی در معده شده که باعث کاهش نفخ میشود . اگر نفخ به دلیل یبوست باشد رفتن به حمام به شما کمک میکند .

درمان سریع و دائمی نفخ

بدن را ریلکس کنید . به پشت بخوابید و مشغول خواندن کتاب یا فکر کردن بشوید . ریلکس کردن می تواند به درمان علائم نفخ مزمن کمک کند . اگر مرتبا دچار استرس میشوید و از نفخ رنج میبرید . زمانی در روز را به ریلکس کردن اختصاص بدهید . ریلکس کردن به بدن اجازه میدهد تا گازها و یبوست را دفع کند .

درمان های سریع نفخ

قرص ضد نفخ قوی

از قرص های بادشکن استفاده نمایید . قرص های حاوی سایمتیکون یا همان دایمتیکون به صورت فروش آزاد در داروخانه ها عرضه میشوند . در صورتیکه باردار نیستید میتوانید از این قرص ها استفاده کنید .

ضد نفخ گیاهی

در صورتی بیماری آی بی اس دارید به دکتر مراجعه کنید . اگر بیماری سندروم روده تحریک پذیر یا همان IBS داشته باشید ممکن است پزشک شما داروهای حاوی ” لوبیپروستون ” یا ” Linaclotide ” تجویز کند .

افراد مبتلا به IBS نباید از مواد غذایی باد ساز مانند : کلم بروکلی ، کلم ، گل کلم و مواد غذایی حاوی گلوتن را مصرف کنند .

دیگر داروهای تجویز شده برای IBS میتواند داروهای ضد افسردگی ، ضد اسهال ، ضد اسپاسم ، آنتی بیوتیک و فیبر باشد .

قرص دایمتیکون

اگر سندروم پیش از قاعدگی دارید آن را درمان کنید . اگر این بیماری را دارید حتما به دکتر مراجعه کنید تا با تجویز دارو آن را بهتر کند .

رژیم غذایی برای اینگونه افراد شامل حذف کردن نمک ، کافئین و داشتن رژیم غذایی سالم میباشد .

ماست ضد نفخ

مکمل پروبیوتیک مصرف کنید . اگر به دنبال راه طبیعی برای کاهش یا درمان باد معده هستید پروبیوتیک را امتحان کنید . بهترین نوع پروبیوتیک باید حاوی ” Bifidobacterium Infantis ” باشد که بهترین پروبیوتیک برای درمان باد معده و مشکلات گوارشی است .

ماست بخورید . ماست یک منبع طبیعی از پروبیوتیک است .

” bifidobacterium ”  و ” Lactobacillus ” از بهترین انواع پروبییوتیک برای درمان باد معده هستند .

مواد حاوی پروبیوتیک طبیعی :

خیار شور

کفیر

تمپه

کیمچی

کلم ترش

آب دوغ یا پس آب کره

میسو

قرص زغال نفخ

اثرات قرص زغال فعال شده مبهم است . یکی از درمان های خانگی پر طرفدار استفاده از این قرص ها میباشد اما باید بدانید که شواهد کافی برای اثبات اثر بخشی آن وجود ندارد .

درمان های پایدار و بلند مدت نفخ معده

گیاهان دارویی ضد نفخ

به آرامی غذا را بجوید . سریع غذا خوردن باعث قورت دادن هوای اضافی و نفخ معده خواهد شد . خوب غذا را بجوید سپس آنرا قورت دهید تا از قورت دادن هوا جلوگیری شود .

شیر و نفخ معده

یک هفته لبنیات و گندم نخورید . گلوتن و لاکتوز عموما باعث نفخ شکم و تولید باد معده میشوند . گلوتن در مواد غذایی تهیه شده از گندم و لاکتوز نیز در لبنیات موجود میباشد . یک هفته گندم را از رژیم غذایی خود حذف کنید اگر وضعیت بهتر شد یعنی به گلوتن حساسیت دارید اما اگر فرقی نکرد در هفته بعد لبنیات را حذف کنید و نتیجه را ببینید .

مواد غذایی حاوی گلوتن :

نان

ماکارونی

کیک

و هر جیزی که حاوی آرد باشد .

مواد غذایی حاوی لاکتوز :

شیر

بستنی

ماست

اگر به هرکدام از مواد بالا حساسیت داشتید به پزشک مراجعه کنید تا از شما تست بگیرد .

جلوگیری از نفخ

به آرامی فیبر موجود در غذا را بیشتر کنید . نفخ و باد معده میتواند به دلیل مصرف پایین فیبر در رژیم غذایی باشد اما اگر سریعا فیبر زیادی را وارد رژیم غذایی بکنید دچار مشکلات بیشتری خواهید شد . قبل از شروع مصرف فیبر بگذارید تا باد معده کم شود .

به آرامی غلات کامل ، سبزیجات خام ، آجیل و میوه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . اگر دچار باد معده بیشتری شدید چند روز مصرف فیبر را قطع کنید سپس دوباره شروع کنید .

مصرف روزانه فیبر برای بزرگسالان بین 25 تا 28 گرم میباشد .

درمان گیاهی نفخ

اگر نفخ دارید از مواد غذایی همیشگی استفاده نکنید . این مواد غذایی حاوی زنجیره کوتاه کربوهیدرات به نام ” FODMAPs ” هستند که قابلیت درست هضم شدن را در هنگامی که مشکل گوارشی دارید را ندارد . فروکتوز ( قند میوه ) لاکتوز ( قند لبنیات ) و شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول و مانیتول حاوی این ماده هستند .

در زمان نفخ شکم و باد معده از خوردن مواد زیر اجتناب کنید :

سیب

گلابی

لبنیات

کلم بروکسل

سیر

حبوبات

مارچوبه

مواد بادزای شکم

نوشیدنی های گازدار مصرف نکنید . این نوشیدنی ها مانند نوشابه و دلستر میتوانند باعث آزاد کردن گاز دی اکسید کربن در شکم بشوند که در نهایت باد معده را افزایش میدهند .

آدامس نفخ معده

آدامس نجوید و آبنبات نخورید . جویدن و مکیدن اینگونه مواد باعث قورت دادن هوای اضافی و در نهایت تولید باد و نفخ شکم میشود . همچنین بعضی از آنها حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند که باعث ایجاد باد معده بیشتر میشوند .

درمان نفخ معده مزمن

نفخ معده مزمن

وقتی نفخ دارید یادداشت کنید . وقتیکه احساس نفخ میکنید آن را با تمام جزئیات یادداشت کنید . یادداشت شما باید شامل تمام مواد غذایی خورده شده و مقدار نفخ باشد . این یادداشت در هنگام مراجعه به پزشک کمک بسیار زیادی خواهد کرد .

دیگر بیماری هایی که موجب نفخ مزمن و زیاد میشوند :

عدم تحمل لاکتوز

سنگ کیسه صفرا

دیورتیکولیت

بیماری کرون

بیماری سلیاک

نفخ آلرژیک

از پزشک درخواست تست آلرژی کنید . احتمالا پزشک برای شما آزمایش خون و تست پوستی را تجویز میکند . برای تست پوستی مقداری از ماده حساسیت زا ( آلرژن ) به شما تزریق شده و عکس العمل آن مشخص میشود .

فشار درمانی نفخ

طب فشاری را امتحان کنید . اگر علائم دیگری به جز نفخ معده ندارید به متخصص طب فشاری مراجعه کرده تا وضعیت شما را بررسی کند . برای دیدن نتیجه آن بالای 4 هفته زمان نیاز است .درمان دارویی نفخ معده

اگر علائم دیگری دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید . بعضی از نشانه ها و علائم خطرناک هستند و باید سریعا به پزشک مراجعه شود .

حالت تهوع ، استفراغ و درد شدید در شکم میتواند نشانه پریتونیت ( التهاب صفاق ) باشد و باید سریعا تحت مراقبت درمانی قرار بگیرید .

یبوست ، درد شکمی میتواند نشانه انسداد روده باشد .

اگر درد شکمی بیشتر از 5 ساعت طول کشید و مدفوع روشن به رنگ خاک رس بود ممکن است نشانه سنگ صفرا باشد .

اگر استفراغ به همراه خون داشتید یا شبیه دانه های قهوه بود سریعا به مراقبت های پزشکی نیاز دارید .

درمان قطعی گوز

آخرین و بهترین راه حل : اگر موارد گفته شده موثر واقع نشد باید مثل همیشه برای درست انجام دادن کارها خودتان وارد عمل بشوید 🙂 . یعنی علم خودتان را در موارد زیر بالا ببرید :

طریقه تولید باد معده

علت بوی بد باد معده

لیست کامل مواد غذایی بادساز

بایدها و نبایدها

و بسیاری از موارد دیگر

در مقاله زیر تمام نکات مهم از خوردن غذا تا بوجود آمدن باد معده و کاهش بو و باد معده توضیح داده شده است .

درمان قطعی باد معده و نفخ شکم

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.