دندان درد

دندان درد دارید !!!؟؟

اگر همین‌الان دندان درد متوسط تا شدید دارید ، یعنی به دنبال راهی سریع و مؤثر برای درمان آن هستید . فقط باید بدانید که اگر دندان درد قطع نشد یا بدتر شد باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

سریع به سراغ تسکین دادن دندان درد می‌رویم تا بیشتر از این عذاب نکشید !!!

درمان‌های سریع

درمان خانگی دندان درد

هرگونه مواد غذایی گیرکردن در دندان‌ها را بیرون بی آورید . اولین چیزی که می‌توانید آن را امتحان کنید ، حتی قبل از درمان‌های خانگی ، تمیز کردن سریع و درست دندان‌ها است . سعی کنید هر ذره‌ای از غذا که در دندان‌ها گیرکرده و ممکن است باعث درد بشود را دربیاورید .

با استفاده از نخ دندان کشیدن می‌توانید این کار را انجام دهید ، البته نخ دندان کشیدن را باید به‌درستی انجام دهید . برای کمک می‌توانید مقاله ” چگونه درست نخ دندان بکشیم ” را مطالعه کنید .

علت دندان درد

دندانی که درد می‌کند را استفاده نکنید . تا زمانی که دندان موردنظر را درمان نکرده‌اید ، با آن سمت دهانتان که درد می‌کند و مخصوصاً با دندان موردنظر چیزی نجوید .

همچنین می‌توانید دندان را به‌صورت موقت پر کنید . اگر دندان شما ترک‌خورده یا آسیب‌دیده است ، می‌توانید با استفاده از آدامس یا واکس دندان آن را بپوشانید تا بتوانید درمان دائمی برای آن پیدا کنید .

همچنین بسیاری از داروخانه‌ها پرکننده‌های موقت دندانی می‌فروشند . آن‌ها از زینک اکسید یا مواد مشابه ساخته می‌شوند و می‌توانند فشار را کاهش دهند و تا 2 هفته دوام بیاورند .

شما می‌توانید موم نیز داخل دندان بگذارید تا از آسیب بیشتر به آن جلوگیری کنید .

برای مبارزه با حساس شدن دندان ، در هنگام غذا خوردن ، گوله پنبه‌ای داخل دندان بگذارید .

قرص برای دندان درد

مسکن بخورید . شما می‌توانید تا زمان مراجعه به دندان‌پزشک ، مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مانند : استامینوفن یا ایبوپروفن بخورید . دز مصرفی را دقیقاً مانند روش مصرف گفته‌شده روی بسته تنظیم کنید .

طریقه مصرف بیشتر مسکن‌ها به‌صورت 1 الی 2 قرص ، هر 4 تا 6 ساعت یک‌بار است . دز دقیق مصرفی نسبت به نوع دارو و برند متفاوت است .

هشدار : از گذاشتن آسپرین یا دیگر مسکن‌ها مستقیماً روی لثه خودداری کنید . این کار می‌تواند باعث آسیب و تحریک کردن بافت‌های مجاور شود .

مسکن و بی حس کننده موضعی دندان

از مسکن‌های موضعی استفاده کنید . مسکن‌های موضعی بدون نیاز به نسخه ، یکی دیگر از راه‌های درمان دندان درد هستند . آن‌ها با بی‌حس کردن اطراف دندان یا استفاده مستقیم روی پوسیدگی ، دندان درد را تسکین می‌دهند . ترکیب فعال بیشتر این داروها بنزوکائین است .

همچنین ژل‌های بی‌حس‌کننده پایه گیاهی نیز در داروخانه‌ها و عطاری‌ها موجود است که اصولاً از میخک گرفته‌شده‌اند و می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید .

فقط از مسکن‌های موضعی مخصوص دندان درد استفاده کنید ، دیگر مسکن‌های موضعی در صورت بلعیدن ممکن است خطرناک باشند .

هشدار : بنزوکائین در موارد نادر می‌تواند باعث متهموگلوبینمی شود ، که باعث کاهش میزان اکسیژن در خون می‌شود . در کودکان زیر 2 سال نباید از بنزوکائین استفاده کرد یا دز مصرفی پیشنهادشده را افزایش داد .

بی حس کردن درد دندان

کمپرس سرد را امتحان کنید . یکی دیگر از راه‌های سریع کاهش درد دندان ، بی‌حس کردن دندان با سرما است . سرما می‌تواند باعث کاهش جریان خون در ناحیه موردنظر شود که با این کار درد کمتری را تجربه خواهید کرد .

طریقه استفاده :

1 – مقداری یخ را داخل نایلون یا حوله نازکی بگذارید ، سپس به مدت 10 تا 15 دقیقه روی محل دندان درد ( از روی صورت ) بگذارید .

2 – بعد از 10 تا 15 دقیقه مقداری استراحت کنید ، سپس تا زمانی که درد بخوابید این کار را ادامه دهید .

هشدار : حتماً قبل از اینکه دوباره روی محل یخ بگذارید ( بعد از 10 دقیقه استراحت ) مطمئن شوید که دمای آن قسمت به حالت نمال برگشته باشد ، در غیر این صورت ممکن است به بافت اطراف آسیب وارد کنید .

درمان‌های خانگی

درمان طبیعی دندان درد

میخک : میخک می‌تواند محل را بی‌حس کند و به درمان دندان درد کمک خواهد کرد . میخک درمان قدیمی برای از بین بردن درد است که به دلیل خاصیت بی‌حس‌کنندگی و همچنین کشتن باکتری‌ها این کار را انجام می‌دهد . شما از هرگونه محصول میخک مانند : پودر ، گیاه کامل و روغن آن می‌توانید استفاده کنید .

روش‌های استفاده از میخک

پودر میخک : دستان خود را بشورید ، مقداری پودر میخک را بین لثه و گونه خود بگذارید . بعد از مخلوط شدن میخک با بزاق دهان ، میخک شروع به بی‌حس کردن بافت اطراف دندان خواهد کرد .

میخک کامل : با دستان تمیز 2 تا 3 عدد میخک را برداشته و در دهان در نزدیکی ناحیه‌ای که درد می‌کند قرار دهید . بعدازاینکه بزاق دهان آن‌ها را شل کردن به‌آرامی آن‌ها را بجوید تا روغن آن‌ها بیرون بیاید .

روغن میخک : چند قطره روغن میخک را با نصف قاشق چایخوری روغن‌زیتون ( 2.5 میلی‌لیتر ) مخلوط‌کنید . سپس پنبه استریلی را در آن خیس کنید و آن را روی ناحیه‌ای از دندان یا لثه که درد می‌کند قرار دهید .

از بین بردن درد دندان

آب‌نمک : راه دیگر برای کاهش درد و کشتن باکتری‌ها ، قرقره کردن آب‌نمک است . نمک خاصیت درمانی ندارد ، اما می‌تواند باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرد و رطوبت لثه ملتهب را بیرون کشیده و آن را آرام کند .

طریقه استفاده

1 – 1 قاشق چایخوری ( 5 میلی‌لیتر ) نمک را با یک پیمانه ( 250 میلی‌لیتر ) آب گرم مخلوط‌کنید . نمک را کاملاً در آب حل کنید .

2 – به مدت 30 ثانیه آب‌نمک را در دهان بچرخانید و آن را تف کنید . در صورت لزوم این کار را تکرار کنید .

3 – بعد از استفاده از آب‌نمک با آب تازه 30 ثانیه دهان را آبکشی نمایید .

درمان خانگی دندان درد

سیر و پیاز : هردوی این سبزیجات از درمان‌های سنتی دندان درد بوده که به دلیل خواص آنتی باکتریال موجود در آن‌ها می‌باشد . ممکن است آن‌ها باعث بوی بد دهان شوند ، اما آن‌ها به کشتن میکروب‌های مضر موجود در دهان کمک کرده و به‌عنوان یک درمان موقت دندان درد عمل می‌کنند .

سیر : یک حبه سیر را بین دندان یا لثه و لپ خود قرار دهید . تا زمانی که درد آرام بگیرد ، سیر را همان‌جا نگه‌دارید .

پیاز : تکه‌ای کوچکی پیاز را برداشته و روی دندانی که درد می‌کند بگذارید .

درمان دندان درد در طب سنتی

زنجبیل و فلفل قرمز : اگر دندان شما درد می‌کند یا حساس شده است ، پودر زنجبیل و فلفل قرمز را با مقدار کمی آب مخلوط کرده تا خمیری شکل بگیرد و خمیر را مستقیماً روی دندانی که درد می‌کند بگذارید . هردوی این مواد مسکن هستند و نشان داده‌شده است که ترکیب آن‌ها با یکدیگر بهتر از استفاده تکی آن‌ها است .

طرز تهیه و استفاده از خمیر فلفل قرمز :

1 – مقدار کمی پودر زنجبیل را با مقدار کمی پودر فلفل قرمز در لیوانی بریزید . چند قطره آب به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری شکل بگیرد .

2 – گوله پنبه استریلی را داخل خمیر زده و مستقیماً روی دندانی که درد می‌کند بگذارید و تا زمانی که درد آن بخوابد یا بتوانید پنبه را تحمل‌کنید ، آن را نگه‌دارید . این خمیر مقداری می‌تواند ناخوشایند باشد .

هشدار : فقط این خمیر را روی دندانی که درد می‌کند بزنید . خمیر را روی لثه نزنید ، انجام این کار می‌تواند باعث سوزش و تحریک شدیدی شود .

درمان فوری دندان درد

چای کیسه‌ای : شما می‌توانید با قرار دادن چای کیسه‌ای نمدار ، درد دندان را تسکین دهد . تانین موجود در چای سیاه خاصیت قابض دارد که می‌تواند التهاب را کاهش دهد .

چای نعناع نیز خاصیت بی‌حس‌کنندگی خفیفی دارد و ممکن است درد را تسکین دهد . بسیاری از این‌ها در درمان خانگی دندان درد استفاده می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

چای کیسه‌ای را در ظرف کوچکی آب به مدت 30 ثانیه ماکروویو کنید ، آب اضافی آن را گرفته و روی دندان یا لثه خود گذاشته و مقدار کمی فشار روی آن وارد کنید تا زمانی که درد آن از بین برود . البته می‌توانید چای کیسه‌ای را در کمی آب جوش گذاشته و سپس روی دندان بگذارید .

الکل مسکن درد دندان

الکل : الکل می‌تواند باعث بی‌حس کردن دندان شود ، البته اگر به‌صورت موضعی و مستقیم روی دندان قرار داده شود .

هشدار : حتماً از الکلی استفاده کنید که در صورت بلعیدن به‌صورت تصادفی مشکلی برای شما پیش نیاید . از الکل صنعتی به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید !!

گوله پنبه را به الکل آغشته کرده روی دندانی که درد می‌کند قرار داده و فشار دهید . درصورتی‌که می‌توانید الکلی که از پنبه درآمده را در اطراف لثه‌ای که درد می‌کند نگه‌دارید .

بعد از تمام شدن ، دهان خود را خوب آبکشی نمایید تا تمامی الکل خوب شسته شده و از بین برود . حتماً آب را مقداری قرقره کرده و تف کنید تا الکل‌ کاملا از بین برود .

علت و درمان دندان درد چیست ؟

علت دندان درد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

درمان‌های خانگی دندان درد به معنای از بین بردن دائمی آن نیست ، اما ممکن است که به کاهش درد کمک کند . اگر دندان درد شما پابرجا بود یا بدتر شد ، شما نیاز دارید تا برای درمان حرفه‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کنید .

ممکن است که مشکل جدی‌ای در پشت دندان شما نهفته باشد . مواردی مانند ترک خوردن مینای دندان ، پوسیدگی دندان ، سوراخ شدن دندان یا عفونت و مشکلات عصب می‌تواند باعث درد دندان شود .

اگر درمان‌های خانگی روی درد تأثیر نداشت یا درد با تورم ، تب یا چرک همراه بود یا قورت دادن را برای شما سخت کرده بود به دندان‌پزشک مراجعه کنید . همچنین اگر درد فک با درد سینه همراه بود ، ممکن است نشانه سکته قلبی قریب الوقوع ( نزدیک ) باشد .

درد دندان عقل

پر کردن دندان : پزشک با بررسی دندان‌های شما می‌تواند به علت دندان درد پی ببرد . ممکن است دندان شما خراب‌شده باشد و به ریشه رسیده باشد . همچنین ممکن است پرکردگی قبلی شل شده باشد و نیاز به پر کردن دوباره داشته باشد .

پزشک اول پوسیدگی دندان شمارا می‌تراشد ، سپس دندان را با کامپوزیت یا آمالگام پر می‌کند . شما در انتخاب نوع ماده پرکننده دندان آزاد هستید و می‌توانید از کامپوزیت یا آمالگام استفاده کنید .

کامپوزیت : معمولاً از ترکیبی از پلاستیک ، شیشه یا پرسلان تولید می‌شود و همرنگ دندان است .

آمالگام : معمولاً از نقره درست‌شده و سخت‌تر از کامپوزیت است ، اما با رنگ دندان هماهنگ نیست . همچنین میزان کمی سم جیوه نیز دارد .

باگذشت زمان ، پرکردگی‌ها ممکن است شل شوند یا بشکنند . دندان‌پزشک شما می‌تواند پرکردگی قبلی را درآورده ، پوسیدگی جدید را بتراشد و پرکردگی جدیدی را برای شما ایجاد کند .

درد دندان عقبی

روکش کردن دندان : درزمانی که آسیب‌دیدگی دندان زیاد باشد و همچنین دندان از دست نرفته باشد ( یعنی نیاز به کشیدن آن نباشد ) ، می‌توان از روکش کردن دندان استفاده کرد . روکش دندان می‌تواند از آسیب بیشتر به دندان شما جلوگیری کند . روکش کردن دندان در مواقعی مانند : پوسیدگی شدید دندان ، التهاب مغز دندان ، سایش ، شکستگی دندان یا عفونت شدید ممکن است استفاده شود .

اگر پوسیدگی دندان خیلی پیش رفته باشد یا باعث عصب‌کشی شده باشد ، پر کردن به‌تنهایی ممکن است درمان مناسبی نباشد و دندان‌پزشک از روکش برای شما استفاده می‌کند .

عموماً دندان‌پزشک بعد از بی‌حسی موضعی ، دندان شمارا می‌تراشد و قالب‌گیری می‌کند . بعد از چند روز ، قالب اولیه روی دندان شما تست شده و چند روز بعد قالب نهایی روی دندان شما چسبانده می‌شود .

درد لثه و دندان درد

پیوند بافت لثه ازدست‌رفته : ممکن است درد شما از دندان شما نبوده و از لثه شما باشد . بعضی از افراد دچار پس رفت لثه می‌شوند . این بدان معناست که لثه‌ها پایین‌تر می‌آیند و مینای دندان نازک و اعصاب در معرض تماس قرار می‌گیرند و اغلب منجر به حساس شدن زیاد دندان می‌شود .

اگر درد شما به دلیل پس رفت لثه باشد ، دندان‌پزشک شما ممکن است اقدامات پیشگیرانه را پیشنهاد کند . بعضی‌اوقات پس رفت لثه به دلیل نداشتن بهداشت دهان و دندان نامساعد است . دندان‌پزشک شما ممکن است کشیدن نخ دندان ، مسواک با مسواک نرم و استفاده از خمیردندان مخصوص به‌صورت منظم را به شما پیشنهاد دهد .

در موارد شدید ، دندان‌پزشک شمارا به جراح دهان یا لثه درمانی ارجاع می‌دهد . جراح بافتی از سقف دهان شمارا برداشته و به لثه آسیب‌دیده پیوند میزند . این بافت پس از بهبودی می‌تواند از دندان شما محافظت کند . این کار از عصب‌کشی در آینده پیشگیری خواهد کرد ، اما نیازمند بیهوشی عمومی است تا راحت انجام شود .

درد دندان به دلیل حساسیت

حساسیت‌زدایی دندان : اگر دندان درد شما به دلیل پوسیدگی ، سوراخ شدن یا جراحت نباشد ، ممکن است که دندان شما نسبت به از دست دادن مینای خود مقداری حساس شده باشد . روش درمان آن به‌صورت حساسیت‌زدایی تدریجی از دندان است .

این حساسیت‌زداها به‌صورت تجویزی در دسترس هستند ( به صورت آزاد نمیتوان آنها را تهیه کرد ) و به‌صورت تدریجی حساسیت عصب دندان را کاهش می‌دهند . درصورتی‌که عصب‌های شما کمتر حساس شوند ، شما درد کمتری را نیز احساس خواهید کرد .

قرص درد دندان

عفونت دندان را درمان کنید : همچنین درد شما ممکن است به دلیل عفونت یا التهاب در مغز دندان باشد یا حتی در ریشه آن !! در این صورت شما باید عفونت را سریعاً درمان کنید تا عفونت دندان شمارا از بین نبرد یا گسترش پیدا نکند .

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی فقط در صورتی موردنیاز هستند که عفونت در دهان شما باشد .

عفونت دارای آبسه ( ورم چرکی ) معمولاً به دلیل پوسیدگی یا صدمه ایجاد می‌شود .

کشیدن دندان به دلیل دندان درد

کشیدن دندان : اگر دندان درد شما به دلیل عفونت یا آسیب شدید باشد یا به دلیل تأثیرگذاری یا فشار دندان عقل باشد ؛ ممکن است که دندان‌پزشک به‌عنوان آخرین راه‌حل دندان را بکشد .

دندان‌های عقل را معمولاً می‌کشند ، زیرا آن‌ها باعث بیشتر جمع شدن دیگر دندان‌ها می‌شوند و این فشردگی فشار بیشتری روی آن‌ها وارد کرده و درد و عفونت را بیشتر می‌کند . این فشردگی می‌تواند با گاز زدن تغییر کرده و دردناک شود . همچنین می‌تواند بیماری MTJ که باعث سردرد می‌شود را ایجاد کند .

جلوگیری از برگشت دندان درد

کاهش دندان درد با مسواک

مرتباً مسواک زده و نخ دندان بکشید . برای جلوگیری از دندان درد جدید یا بدتر شدن دندان‌دردهای قبلی ، شما باید بهداشت دهان و دندان را به‌درستی رعایت کنید . انجام این کار باعث می‌شود تا دندان‌های شما سالم ، قوی و بدون درد باقی بمانند .

روزی 2 بار مسواک بزنید و یک‌بار نخ دندان بکشید . حداقل سالی 1 بار یا هر 6 ماه یک‌بار برای چکاپ به دندان‌پزشک مراجعه کنید . دندان‌پزشک می‌تواند هرگونه مشکلی احتمالی را تشخیص دهد .

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به‌صورت منظم نمی‌تواند دندان‌های خراب شمارا ترمیم کند ، اما می‌تواند از پوسیدگی‌های دندان در آینده جلوگیری کرده و ممکن است از پوسیدگی زودرس نیز جلوگیری کند .

مسواک و نخ دندان در کیف خود همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم مانند زمانیکه سرکار هستید ، از آن‌ها استفاده کنید .

علت اصلی درد دندان

رژیم غذایی مناسب برای دندان چیست ؟

چیزی که شما می‌خورید سلامت دندان‌های شمارا تعیین می‌کند . به‌عنوان‌مثال هرزمانی که شما قند مصرف می‌کنید ، قند با باکتری‌ها واکنش نشان می‌دهد و اسیدی تولید شده و شکل می‌گیرد که می‌تواند مینای دندان شمارا از بین ببرد . برای داشتن دندان‌های سالم‌تر و قوی‌تر ، قند مصرفی خود را کاهش دهید .

نوشابه ، آب‌میوه‌های شیرین ، چای شیرین یا قهوه شیرین شده کمتر بنوشید . همچنین آب بیشتری بنوشید .

هله‌هوله‌هایی مانند : شکلات و شیرینی کمتر مصرف کنید .

مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی مانند : گریپ‌فروت ، نوشابه و موارد مشابه را کمتر مصرف کنید . مواد غذایی قلیایی یا غیر اسیدی مانند : ماست ، پنیر یا شیر بخورید .

خمیر دندان مخصوص دندان درد

از مسواک و خمیردندان‌های مخصوص استفاده کنید . اگر دندان درد شما به دلیل حساس شدن باشد ، از مسواک و خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید . این‌گونه مسواک و خمیردندان‌ها در تمامی داروخانه‌ها موجود هستند .

دندان‌های حساس اغلب به دلیل عقب رفتن لثه‌ها به وجود می‌آیند . جمع شدن لثه‌ها باعث می‌شود که سطح عاج دندان که پشت مینای دندان است بیشتر در معرض تماس باشد . خمیردندان‌های مناسب دندان‌های حساس ، با ترکیباتی که دارند این قسمت‌ها را با ملایمت پاک می‌کنند .

از مسواک نرم استفاده کنید . اگر دندان درد شما به دلیل عقب رفتگی لثه باشد ، استفاده از مسواک نرم می‌تواند محافظت بیشتری از بافت لثه شما انجام دهد .

مسواک‌های معمولی یا سفت اغلب در ساییدن پوسیدگی‌ها مؤثر هستند ، اما مسواک‌های نرم انتخاب بهتری هستند ، اگر دندان درد مرتبط به لثه یا مشکلات مشابه آن را داشته باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.