تمیز کردن گاز استیل

تمیز کردن و لکه بری اجاق‌گاز استیل یکی از قسمت‌های مهم در نگهداری آشپزخانه است . معمولاً تمیز کردن شامل تمیزکاری با آب و مایع ظرف‌شویی می‌شود ، اما درصورتی‌که لکه و جرم روی گاز استیل به وجود آمده باشد باید از لکه بری با جوش‌شیرین و روش‌های دیگر استفاده شود که همگی آ‌ن‌ها گفته خواهد شد .

همچنین باید برای جلوگیری از آسیب زدن به استیل و تغییر رنگ آن ، از بعضی از پاک‌کننده‌های گاز و مواد پاک‌کننده خاصی استفاده نکنید که نام آ‌ن‌ها در انتهای مقاله آمده است . با سایت کوروک همراه باشید !!!

تمیزکاری روزانه

تمیز کردن سریع گاز استیل

با آب و مایع ظرف‌شویی اجاق‌گاز را تمیز کنید . چند قطره مایع ظرف‌شویی ملایم را با چند پیمانه آب مخلوط‌کنید . اسفنج ظرف‌شویی را به مخلوط آغشته کنید و به‌آرامی روی اجاق‌گاز استیل خود در جهت رگه‌ها بکشید .

رگه‌های اجاق‌گاز استیل : رگه رگه‌های کوچکی هستند که شما می‌توانید با نگاه کردن نزدیک به استیل ، آن‌ها را تشخیص دهید . این رگه‌ها می‌توانند به‌صورت بالا و پایین یا چپ و راست یا به‌صورت مورب باشند .

زیاد مهم نیست که به نسبت دقیق گفته‌شده برای مخلوط کردن آب و مایع ظرف‌شویی دقت کنید ، فقط گرم بودن آب و کف کردن آن کافی است تا در تمیز کردن اجاق‌گاز استیل خود موفق شوید .

برق انداختن گاز استیل

اجاق‌گاز استیل خود را خشک‌کنید . بعد از شستشو به‌وسیله آب و مایع ظرف‌شویی ، با دستمال یا اسفنج دیگری آن را کاملاً خشک‌کنید . در هنگام خشک‌کردن نیز در جهت رگه‌های استیل این کار را انجام دهید .

اسپری گاز پاک کن

برق انداختن اجاق‌گاز استیل !!!

اگر به دنبال برق انداختن اجاق‌گاز خود هستید ، باید بعد از تمیز کردن آن از پولیش استفاده کنید . شما می‌توانید برق انداختن اجاق‌گاز را با پولیش استیل ، روغن لیمو یا اسپری‌های با پایه سیلیکون انجام دهید . پولیش را به‌وسیله دستمال تمیز و بدون پرز و در جهت رگه‌های اجاق‌گاز بزنید ، سپس به‌وسیله دستمال بدون پرز دیگری آن را خشک‌کنید .

محصولات زیادی برای براق کردن استیل وجود دارند که می‌توانید با توجه به برندی که دوست دارید آن‌ها را خریداری و استفاده کنید . طرز استفاده آن‌ها مختلف بوده و باید طبق دستورالعمل روی آن‌ها از آن‌ها استفاده کنید . عموماً باید این محصولات را چند بار روی استیل اسپری و سپس آن را پاک کرد .

لکه بری گاز استیل

دفنرچه راهنمای اجاق گاز استیل

دفترچه راهنمای محصول را مشاهده کنید . قبل از تصمیم‌گیری درباره تمیز کردن یا لکه بری گاز استیل خود ، حتماً دفترچه راهنمای محصول را مطالعه بفرمایید . بعضی از تولیدکنندگان توصیه‌ها و پیشنهادات در مورد مصرف بعضی از تمیزکننده‌ها دارند که برای اجاق‌گاز شما بیشترین کارایی را خواهند داشت . به‌علاوه ، ممکن است پیشنهاداتی در مورد از بین بردن مواد چسبنده ، لک‌ها و تغییر رنگ اجاق استیل شما داشته باشند .

گاز پاک کن خانگی

آب و مایع ظرف‌شویی را مخلوط‌کنید . چند قطره مایع ظرف‌شویی را با آب داغ مخلوط‌کنید . زمانی که مخلوط کف کرد ، اسفنج نایلونی ظرف‌شویی را داخل مخلوط بزنید . شروع به تمیز کردن گاز از روی رگه‌های آن کنید ، سپس به‌وسیله یک حوله خشک سطح آن را تمیز کنید تا از به‌جای ماندن لکه‌های آب جلوگیری شود .

لکه بری گاز استیل

با جوش‌شیرین گاز را تمیز کنید . میزان مساوی جوش‌شیرین و آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید تا خمیری به دست آید . مقداری خمیر را روی فرچه نرم یا دستمال بزنید . دستمال یا فرچه روی لکه را بسابید ، البته حواستان باشد که این کار را در جهت رگه‌های اجاق‌گاز انجام دهید .

به‌وسیله دستمال یا اسفنج مرطوب شده با آب گرم ، جوش‌شیرین را از روی گاز استیل پاک‌کنید . در هنگام پاک کردن جوش‌شیرین نیز حواستان باشد تا در جهت رگه‌های استیل این کار را انجام دهید .

تمیز کردن اصولی گاز استیل

از ترکیب روغن و سرکه استفاده کنید . به‌وسیله اسپری لایه ضخیمی از سرکه را روی گاز استیل خود ایجاد کنید . به‌وسیله دستمال یا اسفنج ، سرکه را در طول رگه‌های گاز پخش‌کنید و گاز را پاک‌کنید .

دستمال را به مقدار کمی روغن پخت‌وپز آغشته کرده و اجاق‌گاز استیل خود را در امتداد رگه‌های پاک‌کنید . بگذارید چند دقیقه روغن روی گاز بماند ، سپس به‌وسیله دستمال‌کاغذی حوله‌ای آن را تمیز کنید .

از هر نوع روغنی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید و محدودیت خاصی در این مورد وجود ندارد .

از سرکه مخصوص تمیزکاری یا سرکه سفید استفاده کنید .

خش گیری گاز استیل

از تمیزکننده استیل استفاده کنید . اگر بعد از استفاده از موارد گفته‌شده بازهم گاز استیل شما دارای لک بود ، از تمیزکننده‌های استیل استفاده کنید . طیف گسترده‌ای از این محصولات در فروشگاه‌ها موجود است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

تمام تمیزکننده‌ای استیل به‌نوعی متفاوت از یکدیگر هستند ، بنابراین طبق دستورالعمل گفته‌شده روی آن‌ها ، از آن‌‌ها استفاده کنید . عموماً باید آن‌ها را مستقیماً روی گاز استیل اسپری کرد و سپس به‌وسیله دستمال یا اسفنج مرطوب گاز را تمیز کرد .

محافظت از گاز و خودتان

نگه داری از گاز استیل

قبل از شروع به تمیز کردن گاز ، بگذارید تا کاملاً سرد شود . در هنگامی‌که گاز داغ را تمیز می‌کنید ممکن است باعث سوختگی خود شوید ، همچنین ممکن است باعث بخار شدن مواد پاک‌کننده شده و چشم و پوست شما را تحریک کنند ، که می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود .

مقداری زمان نیاز است تا گاز سرد شود ، بنابراین فقط خاموش بودن گاز نشانه خنک بودن آن نیست . چند قطره آب روی گاز بریزید و اگر صدای جلزوولز کردن داد یعنی هنوز گاز خیلی داغ است .

انواع پاک کننده های گاز

از مواد خورنده و ساینده استفاده نکنید . پاک‌کننده‌های شیمیایی یا محصولات دارای کلرید (bromine, iodine, chlorine و fluorine ) می‌توانند باعث آسیب زدن به گاز استیل شما شوند . به همین ترتیب پاک‌کننده‌های حاوی الکل ، mineral spirits و آمونیاک نیز می‌توانند باعث ایجاد خوردگی در استیل شوند . برای جلوگیری از آسیب به گاز استیل خود ، برچسب روی محصول موردنظر را قبل از استفاده مطالعه کنید تا از مواد گفته‌شده داخل آن‌ها استفاده‌نشده باشد .

اگر در مورد آسیب رسیدن به گاز استیل خود نگران هستید ، مقداری از پاک‌کننده را روی قسمت کوچکی از گاز که معلوم نیست مانند : کنار یا زیر آن بزنید و ببینید که آسیب یا تغییر رنگی ظاهر می‌شود یا خیر ؟

از پاک‌کننده‌های حاوی شن یا سنگ‌ریزه روی گاز استیل استفاده نکنید .

دستمال گاز پاک کن

از دستمال مایکروفایبر استفاده کنید . از سیم یا فرچه استیل برای تمیز کردن استیل استفاده نکنید . هردوی آن‌ها می‌توانند باعث آسیب زدن به گاز استیل و ایجاد خط و خش روی آن شوند .

به‌جای آن از دستمال مایکروفایبر استفاده کنید . این دستمال‌ها به‌صورت خاصی طراحی‌شده‌اند تا به‌خوبی سطوح را تمیز کنند ، حتی بیشتر جرم‌ها و لکه‌های سخت را نیز می‌توانند پاک کنند .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.