ساختن آکواریوم

ساختن آکواریوم خیلی به صرفه تر از خرید آن میباشد ،  همچنین کار بسیاز جذابی میباشد . اینکار فقط چند عدد ابزار و چند عدد شیشه یا پلاستیک با کیفیت نیاز دارد . این آموزش گام به گام به همراه ویدیو در آخر مطلب میباشد .

آماده کردن وسایل لازم

1 – انتخاب سایز مورد نظر . در موقع انتخاب سایز ، سایز مناسب را نسبت به ماهی های خود انتخاب کنید . از بزرگتر گرفتن سایز مورد نیاز خودتان اجتناب کنید ، زیرا ساختن آن خیلی سخت تر خواهد شد .

قطر شیشه آکواریوم

2 – از شیشه آنیل استفاده نمایید . این شیشه ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند ، برای همین برای ساخت آکواریوم مناسب میباشند . از شیشه های حرارت دیده استفاده نکنید . شیشه لمینیت و پلاستیک پلی کربنات هم گزینه های خوبی هستند . در موقع خرید از فروشنده بخواهید که دور شیشه را گرد کند و سنگ بزند تا از بریدن دست در هنگام ساخت جلوگیری شود .

سایز شیشه آکواریوم

3 – انتخاب کلفتی شیشه . در صورتی که میخواهید آکواریوم خود را تا لب پر کنید ، باید برای جلوگیری از خطا شیشه های کلفت تری بگیرید . اما اگر آب را تا لب پر نکنید حتی به مقدار ناچیز خیلی فشار کمتری به شیشه می آید و بهتر است .

ارتفاع آکواریوم / کلفتی شیشه

2.5 تا 30 سانتی متر / 6 میلیمتر

30.5 تا 45.7 سانتی متر / 9 میلیمتر

45.7 تا 61 سانتی متر / 12 میلیمتر

61 تا 76.2 سانتی متر / 19 میلیمتر

وسایل ساخت آکواریوم

4 – تهیه وسایل مورد نیاز دیگر .

چسب 100% سیلیکونی

نوار چسب کلفت

ابزار مخصوص زدن چسب

شیشه آکواریوم

5 – مانند شکل شیشه ها را بچینید .

ساخت آکواریوم خانگی

6 – آماده کردن شیشه ها . با آستون یا الکل تمام شیشه ها را خوب تمیز کنید . لایه خارجی آنها را به صورت نصفه با چسب نواری پهن چسب بزنید و نصف دیگر آن آزاد باشد . طرف آزاد بعد از مرحله چسب سیلیکون به شیشه مجاور چسبانده میشود .

جمع کردن آکواریوم

چسب زدن آکواریوم

1 – زدن چسب . باید از شیشه پایینی شروع به کار کرد . یک لایه نازک و ممتد از چسب را به فاصله 2 میلیمتری از لبه در کل یکی از طول های شیشه بزنید . چسب سیلیکونی باید 3 میلیمتر کلفتی داشته باشد . اینکار را باید سریع انجام دهید ، زیرا 2 تا 3 دقیقه بیشتر طول نمیکشد تا چسب سیلیکونی سفت شود . برای تنظیم روی 3 میلیمتر میتوانید در موقع قیچی کردن سر چسب روی علامت 3 میلیمتر آن را برش دهید .

درست کردن آکواریوم در خانه

2 – از یکی از شیشه های بزرگ شروع کنید . شیشه را به آرامی به محل مورد نظر چسبانده و فشار دهید . چند دقیقه نگه دارید ، سپس چسبهای نواری که یک طرف آن آزاد بود را به شیشه بچسبانید . یک جسم سنگین پشت شیشه  قرار دهید تا تکان نخورد .

درست چسباندن آکواریوم

3 – چسباندن شیشه های کناری . مانند مرحله 1 لایه نازکی از چسب را به شیشه کفی زده و شیشه کناری را بچسبانید . برای شیشه کناری مقایل هم همین کار را انجام دهید .

آموزش ساختن آکواریوم

4 – چسباندن آخرین شیشه . آخرین شیشه را مانند مراحل قبل بچسبانید . سپس تمام گوشه های داخلی آکواریوم را باید چسب بزنید . اینکار مقداری تجربه میخواهد . در صورت نیاز میتوانید از ویدیوی آخر مطلب نیز استفاده نمایید .

ویدیو آموزش ساخت آکواریوم

5 – اجازه دادن به سیلیکون برای خشک شدن . بیشتر چسبهای سیلیکونی 24 الی 48 ساعته خشک میوند ، اما در صورت امکان تا یک هفته صبر کنید .

نصب وسایل مورد نیاز

تست نشتی آکواریوم

1 – تست نشتی . کم کم آب آکواریوم را پر کنید و چند دقیقه صبر کنید . در صورت نشتی دادن باید بگذارید تا آکواروم کاملا خشک شود ، سپس اقدام به درست کردن آن بکنید .

فیلتر آکواریوم

2 – نصب فیلتر . اگر از ماهی هایی استفاده میکنید که نیاز به آب تازه دارند باید از فیلتر استفاده نمایید . 2 نوع از بهترین فیلترها فیلتر کف و فیلتر پاور میباشند .

  • نسبت تصفیه آب در فیلترهای کفی فقط به سایز آنها بستگی دارد .
  • نسبت تصفیه در فیلترهای پاور بستگی به قدرت آنها میباشد .

گرم کن هیتر آکواریوم

3 – اضافه کردن هیتر در صورت لزوم . 3 الی 5 وات گرما به ازای هر 20 لیتر حجم آکواریوم مناسب میباشد . حواستان باشد که لامپ های استفاده شده در آکواریوم هم گرما میدهند و برای ماهی ها نیز استفاده از آنها مفیدتر میباشد .

آموزش تصویری ساخت آکواریوم :

آموزش تصویری درست چسب زدن آکواریوم :

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.