کاهش درد سنگ کلیه

سنگ کلیه بسیار دردناک است . درصورتی‌که سنگ کلیه دارید و از درد آن رنج میبرید می‌توانید آن را با روش‌های خانگی کاهش دهید البته قبل از آن ؛ حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا سنگ کلیه در صورت درمان نشدن می‌تواند بدتر شود .

روش‌های خانگی کاهش درد

کاهش درد سنگ کلیه در خانه

آب زیاد بنوشید . یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مهم در دفع سنگ کلیه نوشیدن آب زیاد است . ادرار شما باید به رنگ زرد کم‌رنگ یا بی رنگ باشد . اگر به رنگ زرد پررنگ یا قهوه‌ای باشد نشانه این است که به‌اندازه کافی آب نمی‌نوشید .

روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید . برای بهتر کردن طعم آن مقداری آب‌لیمو به آب اضافه کنید .

نوشیدن آب کرنبری می‌تواند به‌سلامت کلیه کمک کند . تنین موجود در کرنبری می‌تواند از عفونت جلوگیری کرده و سلامتی بدن را به‌طورکلی افزایش دهد .

مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

مسکن‌های بدون نسخه بخورید . مسکن‌هایی که بدون نسخه قابل تهیه کردن می‌باشند مانند : ایبوپروفن ، آسپرین و استامینوفن که عموماً برای کاهش درد سنگ کلیه پیشنهاد می‌شوند .

اگر در مورد دوز مصرفی مشکلی دارید با پزشک خود مشورت کنید .

درمان گیاهی درد سنگ کلیه

آب کرفس بخورید . نوشیدن یک لیوان آب کرفس می‌تواند به کاهش درد کلیه کمک کند زیرا دارای خواص ضد اسپاسم است . این یعنی می‌توان هر دردی که به دلیل اسپاسم در بافت کلیه و اطراف آن باشد را کاهش دهد .

با آبمیوه گیری خانگی به سادگی می‌توانید آب کرفس تازه بگیرید . آب کرفس در حال حاضر در آبمیوه فروشی‌ها موجود است که می‌توانید خریداری بفرمایید . خوردن دانه کرفس نیز مفید است زیرا باعث افزایش ادرار می‌شود .

برای تسکین سنگ کلیه چکار کنیم

چای سبز بنوشید . چای سبز می‌تواند به کاهش درد کلیه کمک کند و از به وجود آمدن سنگ نیز جلوگیری میکند . نوشیدن 2 تا 4 فنجان چای سبز در روز می‌تواند کمک‌کننده باشد . سعی کنید از چای سبز بدون کافئین استفاده نمایید .

طرز تهیه : 1 قاشق غذاخوری چای سبز را در قوری یا ماگ ریخته و 1 فنجان آب جوش روی آن بریزید سپس 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و بنوشید .

مسکن قوی اما گیاهی درد سنگ کلیه

چای بید سفید را امتحان کنید . این چای ترکیباتی مانند آسپرین دارد که حتی می‌تواند به‌اندازه آسپرین درد را کاهش دهد . نوشیدن 1 فنجان چای در هنگام درد توصیه می‌شود . چای بید سفید می‌تواند باعث تحریک معده در بعضی از افراد بشود . از مصرف این چای در افراد زیر 16 سال اجتناب شود .

طرز تهیه : 1 قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده را در 1 فنجان آب جوش ریخته سپس 5 تا 10 دقیقه صبر کنید . تفاله را بیرون ریخته و بنوشید .

قرص مسکن قوی برای سنگ کلیه

همسان‌درمانی را امتحان کنید . بعضی از روش‌ها در طب همسان‌درمانی موجود است که می‌تواند به کاهش درد کلیه کمک کند . بعضی از این موارد عبارتند از :

زرشک : عموماً دردهای کشاله ران را کاهش می‌دهد .

هندوانه ابوجهل : دردهای ایجادشده در هنگام خم شدن را کم میکند .

Ocimum : درمان دردهای همراه باحالت تهوع و استفراغ را انجام میدهد .

مسکن گیاهی سنگ کلیه

فیلانتوس نیروری را امتحان کنید . این گیاه می‌تواند به دفع سنگ کلیه و همچنین کاهش درد کلیه کمک کند . فیلانتوس نیروری باعث آرام کردن مجاری ادراری و راحت‌تر شدن دفع سنگ کلیه می‌شود . این گیاه همچنین ممکن است به کلیه‌ها برای دفع سنگ کلسیمی کمک کند .

مراقبت های پزشکی درد سنگ کلیه

درد سنگ کلیه

در صورت داشتن چه علائمی باید به دکتر مراجعه کنیم ؟ در بعضی از مواقع درمان‌های خانگی برای درمان سنگ کلیه و درد ناشی از آن کافی نیست . در صورت داشتن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش‌ها درمان موردنیاز را انجام بدهد :

  • درد شدید در کشاله ران ، پهلوها ، شکم یا دستگاه تناسلی
  • ادرار خونی
  • احساس سوزش در هنگام ادرار
  • حالت تهوع و استفراغ
  • تب و لرز
  • درد پهلو که به کشاله ران میزند

داروی مسکن سنگ کلیه

با پزشک خود درباره تجویز مسکن‌های قوی صحبت کنید . اگر درمان‌های خانگی برای کاهش درد مؤثر نبود با پزشک خود درباره تجویز دارو صحبت کنید . ممکن است که به داروهای قوی‌تر یا دوز بالاتر نیاز داشته باشید .

سنگ کلیه

سنگ را پس از دفع نگه‌دارید . بردن سنگ کلیه نزد پزشک می‌تواند نوع آن را مشخص کند که می‌توانید با تدابیری از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید . سنگ کلیه دارای انواع زیادی مانند :  کلسیم ، اسید اوریک ، سیستین و struvite است . یک نوع سنگ بسیار نادر به اسم گزانتین هم وجود دارد .

درصورتی‌که مشکوک به داشتن سنگ کلیه هستید سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا با درمان‌های به‌موقع از جراحی و دیگر عوارض آن پیشگیری کرده باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.