خانه خانه خانه داری ۵ روش تمیز کردن و برق انداختن برنج !! ( با عکس )

۵ روش تمیز کردن و برق انداختن برنج !! ( با عکس )

1
تمیز کردن برنج

تمیز کردن برنج خالص راه‌های ساده خانگی دارد و به‌راحتی می‌توان آن را در خانه تمیز کرد . تمیز کردن برنج راحت است زیرا برنج فلز سختی است .

آب و مایع ظرفشویی در بیشتر مواقع می‌تواند برنج را تمیز کند ، اما می‌توانید با دیگر وسایل آشپزخانه نیز آن را تمیز کنید و برق بی اندازید .

هشدار : حواستان باشد که برنج می‌تواند خط بی افتد ، بنابراین از لایه‌بردارها و لوازم خیلی خشن مانند سیم ظرفشویی و اسفنج‌های اسکاج دار و موارد مشابه نباید برای تمیز کردن برنج استفاده شود .

با استفاده از لیمو و نمک

تشخیص فلز برنج

جسم برنجی را ارزیابی کنید . شما باید در ابتدای کار برنج را چک کنید و ببینید که جسم موردنظر برنج است یا روکش برنج ؟ اگر جسم موردنظر روکش برنج باشد ، شما باید ملایم‌تر با آن برخورد کنید و بهتر است که آن را لایه‌برداری نکنید .

روش تست کردن :

آهن‌ربا به برنج خالص نمی‌چسبد ، اما به روکش برنج می‌چسبد . بنابراین اگر آهن‌ربا به برنج نچسبید ، جسم موردنظر برنج خالص است .

تمیز کردن خانگی برنج

لیمو و نمک را آماده کنید . لیمو را نصف کرده و به یکی از نصفه‌ها نمک بزنید . هرچقدر که تمایل دارید می‌توانید از نمک استفاده کنید .

لکه بری برنج

برنج را بسابید . نصف لیمویی را که نمک‌زده‌اید را برداشته و برنج را بسابید . نمک به‌عنوان یک‌لایه بردار ضعیف عمل کرده و لیمو می‌تواند به از بردن جرم‌ها کمک کند . تمامی برنج را با لیمو و نمک بسابید .

درصورتی‌که جسم برنجی شما بزرگ است ، می‌توانید به نصف لیموی دیگر هم نمک بزنید و از آن نیز استفاده کنید .

برنج کدر شده

در پایان روی برنج را دستمال خشک بکشید . با استفاده از یک دستمال نرم تمامی نمک و آب‌لیمو را از روی برنج پاک‌کنید . البته می‌توانید برنج را آبکشی نمایید ، اما حتماً بعد از آبکشی آن را کاملاً خشک‌کنید .

با استفاده از جوش‌شیرین و لیمو

برق انداختن برنج

خمیر پاک‌کننده درست کنید . شما می‌توانید با استفاده از خمیر پاک‌کننده برنج ، هرگونه لک و جرمی را از روی آن بردارید .

خمیر ۱ : با استفاده از جوش‌شیرین و مقدار کمی آبلیمو خمیری درست کنید ، حواستان باشد فقط مقدار کمی آبلیمو به جوش‌شیرین بزنید تا حالت خمیری بگیرد .

خمیر ۲ : مقدار مساوی سرکه سفید ، آرد و نمک را مخلوط‌کنید . این مخلوط را روی برنج زده و بگذارید ۱ ساعت بماند .

برنج کدر شده

برنج را بسابید . با استفاده از دستمال نرمی خمیر را روی برنج بسابید . حواستان باشد با فشار زیادی این کار را نکنید ، زیرا ممکن است باعث خط افتادن روی آن شوید . با ملایمت این کار را انجام دهید تا از جسم برنجی خود محافظت کرده باشید .

بگذارید ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت خمیر روی برنج بماند ، مخصوصاً اگر خیلی کثیف است .

از بین بردن لک روی برنج

برنج را آبکشی و خشک نمایید . بعد از زدن خمیر و گذشتن زمان گفته‌شده ، به‌خوبی برنج را آبکشی نمایید . خشک‌کردن نیز باعث می‌شود که برنج شما لک نشود .

دیگر روش‌های تمیز کردن

تمیز کردن جواهرات برنجی

از آب و صابون کمک بگیرید . برنج را می‌توان به‌راحتی با استفاده از آب داغ و صابون تمیز کرد . در آب داغ مقداری مایع ظرفشویی بریزید . می‌توانید از سینک و سطل استفاده کنید .

بگذارید برنج داخل محلول آب و صابون به مدت چند دقیقه خیس بخورد ، سپس با استفاده از دستمال مایکروفایبر مقداری آن را بسابید ، سپس آبکشی نمایید .

اگر جسم موردنظر خیلی بزرگ است و در سینک جا نمی‌شود ، در وان حمام یا از سطل آب بزرگ داخل حمام استفاده کنید . همچنین می‌توانید از اسپری کردن آب و صابون نیز استفاده کنید و بگذارید چند دقیقه روی برنج بماند .

زنک زدن برنج

از گوجه استفاده کنید . محصولات تولیدشده از گوجه ( سس و رب ) به‌اندازه کافی اسید داخل خود دارند تا بتوانند جرم و لک‌های روی برنج را از بین ببرند .

مقداری از محصولات گوجه را روی برنج بمالید و بگذارید ۱ ساعت بماند ، سپس آبکشی و خشک نمایید .

همچنین می‌توانید از آب‌لیمو نیز استفاده کنید .

لکه گیری برنج

از روغن برای جلوگیری از لک شدن استفاده کنید . در صورت تمایل می‌توانید مقداری روغن معدنی یا روغن کتان را با استفاده از دستمال نرمی روی برنج بکشید تا از ایجاد لک روی برنج جلوگیری کرده باشید .

فقط روغن را همیشه بعد از تمیز کردن برنج روی آن بزنید .

بارگذاری بیشتر در خانه داری

یک دیدگاه

  1. النا مؤتمن الشریعه امینی

    اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در ۱:۴۳ ب.ظ

    باسلام. ممنون از زحمات شبانه‌ روزی شما برای کمک به حل مشکلات ما، فقط هرچه دنبال یک مورد برای حل مشکلم گشتم نیافتم. درصورت امکان جوابی برای پرسشم ارسال سازید، مطمئناً این مسئله کمک زیادی به دیگران نیز می‌باشد. (تمیز وسفید سازی صفحه خارجی کتری سوخته استیل)

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…