ناخن بلند

رشد کردن و قوی شدن ناخن‌ها، فرایندی چندمرحله‌ای است. تا زمانی که از ناخن‌های خود به‌خوبی مراقب کنید، به‌اندازه دلخواهتان رشد خواهند کرد. برای شروع باید عادات بدی که در رابطه با ناخن‌های خود دارید، ترک کنید. پس‌ازآن، با مصرف ویتامین‌های ضروری و انجام صحیح مانیکور، ناخن‌هایی بلند و محکم خواهید داشت.

ترک عادات بد

علت بلند نشدن ناخن

ناخن‌های خود را نجوید. جویدن ناخن‌ها، برای سلامتی شما مضر است. اگرچه این عمل برای بسیاری از افراد یک عادت عصبی روتین است، اما می‌تواند موجب عفونت باکتریایی پوست دستان و دهان شما شود. اگر پوست اطراف بستر ناخن‌هایتان خشک و سست است، به‌جای جویدن ناخن‌ها، حتماً با ناخن‌گیر آن‌ها را کوتاه کنید.

سعی کنید ناخن‌های خود را تمیز نگه‌داشته و پیرایش کنید تا تمایل کمتری به جویدن آن‌ها داشته باشید.

زمانی که حوصله‌تان سر رفته است، آدامس بجوید. در غیر این صورت سعی کنید با بازی کردن با توپ استرس، سکه و غیره خود را مشغول کنید.

پوست اطراف ناخن‌های خود را گاز نگیرید (نجوید). ممکن است خودتان را متقاعد کرده باشید که گاز گرفتن پوست اطراف ناخن‌ها حقیقتاً آسیبی به ناخن‌ها وارد نمی‌کند، اما این عقیده کاملاً غلط است و به دلیل رطوبت ناشی از بزاق، ناخن‌ها شروع به ضعیف شدن کرده و زودتر می‌شکنند.

هر هفته یکی از ناخن‌هایتان را نجوید. به‌تدریج بر تعداد ناخن‌های جویده نشده خود افزوده و بر ترک این عادت پیروز شوید.

اگر این عادت در شما شدید است، برای درمان اضطراب یا هرآن چه که شما را به جویدن ناخن‌هایتان وامی‌دارد، با یک درمانگر صحبت کنید.

نباید ها در بلند کردن ناخن

از لاک‌های اکریلیک و ژل‌های ناخن استفاده نکنید. باعجله پاک کردن لاک یا ژل ناخن، موجب خشکی، شکنندگی و عدم رشد ناخن‌ها می‌شود. حتی پاک کردن صحیح هم به ناخن‌های شما صدمه می‌زند، زیرا ناخن‌ها به این مواد آغشته می‌شوند. زمانی که ناخن‌هایتان خیس هستند، بسیار آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

اگر به مانیکورهای ژل یا اکریلیک علاقه دارید، آنها را به صورت متناوب انجام دهید. مابین مانیکور ژل و اکریلیک، از مانیکور سنتی استفاده کنید.

علت بلند نشدن ناخن

پوسته‌های لاک ناخن‌هایتان را نکنید. با کندن لاک، غالباً سطح خارجی بستر ناخنتان نیز برداشته می‌شود و این امر موجب ضعیف شدن بستر ناخنتان می‌شود.

محلول تقویت ناخن

از مالیدن بیس کت ها و تاپ کت ها بر روی ناخن‌های خود، غافل نشوید. زمانی که برای خشک شدن لاک عجله دارید، طبیعی است که از مالیدن بیس کت ها و تاپ کت ها خودداری کنید. اگرچه با نادیده‌گیری آن‌ها، به ناخن‌هایتان صدمه خواهید زد. این محصولات، مانع از رنگ گرفتن ناخن‌های شما شده و علاوه بر آن، به ثابت شدن لاک بر روی ناخنتان کمک می‌کند، بنابراین کمتر پوسته‌پوسته می‌شوند. وقتی لاک، کمتر پوسته‌پوسته شود، تمایل کمتری به کندن آن‌ها خواهید داشت و ناخن‌هایتان کمتر آسیب خواهند دید.

یک بسته لاک پاک‌کن مرطوب‌کننده در کیف خود داشته باشید تا هر زمان که لاک ناخنتان پوسته‌پوسته شد، سریعاً پاک‌کنید. با این کار دیگر نگران کندن آن‌ها از روی ناخنتان نخواهید بود.

جلوگیری از شکستن ناخن

ناخن‌های شما ابزار کارتان نیستند. کندن برچسب‌ها، خراشیدن چسب و باز کردن حلقه کلید ازجمله کارهایی هستند که به‌راحتی موجب شکستن و آسیب رسیدن به ناخن‌هایتان می‌شوند. شما حتی ممکن است متوجه انجام آن‌ها نباشید، اما اگر می‌خواهید ناخن‌های بلند و محکمی داشته باشید، باید به این موضوع توجه کنید. همچنین، ناخن‌های خود را به مدت طولانی در معرض آب قرار ندهید. این عمل، باعث نرم شدن ناخن‌ها شده و آن‌ها را ضعیف و انعطاف‌پذیر می‌کند.

بهترین راه برای ترک این عادت این است که کمی حوصله به خرج دهید. داشتن قیچی یا هر نوع ابزار دیگر، در باز کردن، خراشیدن یا کندن هرآن چه که در طول روز نیاز دارید، به شما کمک خواهد کرد. از انجام هر کاری که موجب خم شدن ناخن‌های شما می‌شود، خودداری کنید. لاک ناخن‌های خود را مرتب نگه‌دارید تا دیگر آن‌ها را نجوید.

ویتامین‌های مناسب ناخن

مواد مغذی برای ناخن

به مقدار کافی ویتامین H (بیوتین) مصرف کنید. بیوتین باعث رشد و تقویت ناخن‌ها، مو و پوست می‌شود. سعی کنید روزانه مقدار 30 تا 40 میکروگرم بیوتین چه از طریق غذا یا مکمل‌ها دریافت کنید. غلات کامل، انواع قارچ‌ها، موز، سالمون و آووکادو منبع بسیار خوبی از بیوتین هستند.

غذاهای مناسب برای تقویت ناخن

غذاهای غنی از اسیدفولیک مصرف کنید. اسیدفولیک یا ویتامین B9، از سلول‌های عصبی محافظت کرده و گلبول‌های قرمز خون را سالم نگه می‌دارد. این ویتامین، برای رشد ناخن‌ها نیز مفید است، اما غیرممکن است که بتوانید آن را بیش‌ازحد جذب کنید، زیرا بدنتان به‌طور طبیعی مازاد آن را دفع می‌کند. ماهی، گوشت قرمز، پنیر و محصولات غنی‌شده سویا، غنی از فولیک اسید هستند.

قوی کردن ناخن

ویتامین A مصرف کنید. ویتامین A باعث تقویت و محکم شدن ناخن‌های شما می‌شود. مقدار مصرف مجاز این ویتامین، بین 700 تا 900 میکروگرم در روز است. سیب‌زمینی‌های شیرین، هویج‌ها، کدو و سبزیجات برگی سبز، غنی از ویتامین A هستند.

تقویت ناخن با طب سنتی

به مقدار کافی ویتامین C دریافت کنید. ویتامین C، عموماً از سلامتی بدن محافظت می‌کند. این بدان معناست که این ویتامین بدن را از درون بهبود می‌بخشد. در اثر این بهبودی، رشد ناخن‌ها تقویت‌شده و محکم‌تر می‌شوند. پرتقال، کلم پیچ، توت‌فرنگی و فلفل‌های دلمه‌ای مملو از ویتامین C هستند.

انجام صحیح مانیکور

سوهان کشیدن ناخن

از بستر ناخن‌هایتان مراقبت کرده و آن‌ها را فرم دهید. برای اینکه ناخن‌هایتان رشد کرده و محکم شوند، باید از ابتدا سالم باشند. این بدان معناست که شما بایستی در ابتدا ناخن‌های خود را سالم و تمیز نگه‌دارید. آن‌ها را با سوهان ناخن فرم داده و کوتیکول ها را کوتاه کنید.

ناخن‌های خود را به‌درستی سوهان بکشید. از لبه خارجی شروع کرده و به سمت مرکز آن سوهان بکشید. انجام حرکات رفت و برگشتی، ناخن‌های شما را ضعیف می‌کند، بنابراین فقط در یک جهت سوهان بکشید.

برای تقویت رشد، ناخن‌های خود را به فرم صحیحی درآورید. فرم گرد اولیه، موجب رشد آسان‌تر می‌شود. اگر ناخن‌هایتان را به فرم مربع درآورید، بیشتر احتمال دارد که از آن به‌عنوان یک ابزار استفاده کنید.

سالم نگه داشتن ناخن

از کوتیکول های خود به‌درستی مراقبت کنید. ناخن‌های خود را به مدت 5 دقیقه در آب گرم بخیسانید تا کوتیکول هایتان نرم شوند. این کار را 4 بار در هفته انجام دهید. برای رهایی از پوسته‌های مرده کوتیکول، یک پاک‌کننده کوتیکول بر روی ناخن‌های خود بمالید و با کمک یک پوشر کوتیکول، پوسته‌های مرده را به عقب برانید. پاک‌کننده و ضایعات به‌جامانده را با آب بشویید (انجام این کار یک‌بار در ماه توصیه می‌شود).

برای حفظ سلامتی کوتیکول ها، پس از عقب راندن آن‌ها، به اطراف و روی کوتیکول ها، هیالورونیک اسید بمالید.

کوتیکول ها را مرطوب نگه‌دارید. استعمال مرطوب‌کننده به اطراف کوتیکول ها، مانع از گوشه کردن ناخن و شکستن آن‌ها می‌شود.

کرم تقویت ناخن

از داروهای تقویت‌کننده ناخن استفاده کنید. داروهای تقویت‌کننده متعددی وجود دارند. پس‌ازاینکه پایه ناخن خود را فرم داده و از کوتیکول های خود مراقب کردید، دارویی که متناسب با بودجه و برنامه شما هست، انتخاب کنید.

سرم ها گران‌قیمت هستند، اما غالباً موجب رشد سریع ناخن‌ها شده و آن‌ها را به‌خوبی تقویت می‌کنند.

کرم‌ها برای استفاده روزانه فوق‌العاده هستند. شما می‌توانید داروهای قوی پروتئینی را خریداری کرده و صبح‌ها و شب‌ها قبل از خواب، به‌صورت کرم بر روی ناخن‌های خود بمالید.

لاک‌های تقویت‌کننده، ناخن‌های شما را از پوسته‌پوسته شدن محافظت می‌کنند. آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و استفاده از آن‌ها آسان است.

برای مراقبت از ناخن‌هایتان، از بیس کت، تاپ کت و سفت کننده‌های ناخن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از سفت کننده‌های ناخن یا هر محصول مشابه دیگری، باعث می‌شود ناخن‌هایتان بیشتر مستعد ترک خوردن و شکسته شدن شوند که می‌تواند بسیار دردناک باشد.

روغن جوجوبا، روغنی است که شما می‌توانید برای منعطف‌تر کردن ناخن‌هایتان استفاده کنید، بنابراین به‌جای ترک خوردن، خم می‌شوند.

نکات

1 – روغن نارگیل و آب را باهم استفاده نکرده و این روغن را ذوب نکنید.

2 – در صورت امکان از لاک ناخن بدون استون استفاده کنید، زیرا برای پوستتان بهتر است.

3 – مقداری روغن‌زیتون و روغن نارگیل را در یک بطری قدیمی لاک ناخن بریزید و به همراه آن‌ها مقداری آب‌لیمو و روغن ویتامین E یا D اضافه کنید. شما می‌توانید از این ترکیب به‌عنوان یک روغن کوتیکول طبیعی استفاده کنید.

4 – ناخن‌ها و کوتیکول های خود را با ماساژ دادن روغن درخت چای بر روی بستر ناخن‌هایتان، تغذیه کنید.

5 – همیشه یک سوهان ناخن به همراه داشته باشید. در صورت گیرکردن یا شکستن ناخنتان، آن را به‌جای پاره کردن سوهان بکشید.

6 – برای بهبودی جریان خون اطراف ناخن‌ها، شب‌ها قبل از خواب به مدت 15 تا 20 ثانیه، کوتیکول های خود را ماساژ دهید.

7 – با کوتیکول های خود کاری نداشته باشید. آن‌ها برای حفاظت از قارچ‌ها و عفونت هستند. ازنظر علمی ثابت شده است که آن‌ها تأثیری در رشد ناخن ندارند.

8 – ناخن‌های خود را لاک بزنید. این کار از شکسته شدن آن‌ها در طول روز جلوگیری می‌کند. اگر متوجه شدید که ناخن‌های لاک‌زده‌تان خم می‌شوند، آن‌ها را سوهان بکشید.

9 – وازلین، رطوبت را از بین برده و از ناخن‌هایتان در برابر خطرات محیطی محافظت می‌کند. اگر هر شب به ناخن‌هایتان وازلین بمالید، به رشد و تقویت ناخن‌هایتان کمک خواهد کرد.

10 – آب داغ و روغن نارگیل را مخلوط‌کنید و دستان خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آن فروکرده و خشک ‌کنید. سپس دستان خود را با آب سرد بشویید.

11 – هنگام سوهان کشیدن ناخن‌ها، آن‌ها را بیش‌ازحد کوتاه نکنید. این کار باعث سوزش سر ناخن‌ها شده و امکان دارد مانع از رشد ناخن‌ها شود.

12 – هرگز از روغن‌زیتون استفاده نکنید، زیرا جذب پوست و ناخن‌ها نمی‌شود. فقط از روغن جوجوبا 100% استفاده کنید، زیرا نسبت به آنچه بدنمان به‌طور طبیعی تولید می‌کند بسیار شبیه است و به‌سرعت جذب شده و موجب رشد ناخن‌ها می‌شود.

13 – ناخن‌های خود را فقط به حال خود رها کنید؛ آن‌ها به‌خودی‌خود رشد خواهند کرد.

14 – هیچ‌وقت به ناخن‌های خود نمک نمالید! این کار برای ناخن‌هایتان مضر است.

15 – از مصرف ویتامین‌های پیش از بارداری بپرهیزید. اگرچه شایعات حاکی از آن است که مصرف این ویتامین‌ها به رشد ناخن‌ها کمک می‌کند، اما شما را در معرض مشکلات گوارشی قرار می‌دهد.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.