۲۰ روش از بین بردن خط اخم ( با عکس )

از بین بردن خط اخم

ممکن است خود را در آینه نگاه کنید و به خود بگویید این چین‌وچروک و خط اخم از کجا آمده است ؟

نگران نباشید تمامی افراد این مشکل رادارند 🙂 . خوشبختانه راه‌های زیادی برای از بین بردن خط اخم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید . راه‌های برای جلوگیری از به وجود آمدن خط اخم نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از این مشکل پیشگیری کنید .

مرطوب کردن خط اخم

صاف کردن خط اخم

روزها از کرم مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید . مرطوب کردن پوست ارزان و راحت است و به وضعیت پوست شما بستگی ندارد . پوست خشک مستعد خم شدن و خط افتادن است که خط اخم نیز یکی از این خطوط است . در صبح از مرطوب‌کننده ملایم یا مقدار کمی کرم مرطوب‌کننده روی پوست استفاده کنید . اگر از منزل بیرون می‌روید از کرم‌های مرطوب‌کننده ضد آفتاب استفاده کنید . مقداری کرم مرطوب‌کننده روی پوست بزنید و با حرکات چرخشی آن را روی پوست بمالید .

به دنبال مرطوب‌کننده ملایم و مناسب پوست خود باشید تا با نوع پوست شما ( چرب ، خشک یا معمولی ) همخوانی داشته باشد .

کرم ضد خط اخم

شب‌ها از کرم مرطوب‌کننده قوی استفاده کنید . قبل از خوابیدن از کرم مرطوب‌کننده قوی یا مقدار نسبتاً زیادی مرطوب‌کننده معمولی استفاده کنید . بهتر است از کرم‌های حاوی رتینول استفاده کنید زیرا ویتامین A موجود در رتینول باعث بیرون کشیدن خطوط پوست و صاف شدن چین‌وچروک ( خط اخم ) می‌شود .

کمی کرم مرطوب‌کننده بیشتر در ناحیه خط اخم ( بین ۲ ابرو ) بزنید .

کرم‌های حاوی درصد بالای رتینول را می‌توانید با نسخه پزشک تهیه کنید .

درمان خانگی خط اخم

از روغن‌های طبیعی استفاده کنید . روغن‌های طبیعی فقط بوی خوبی ندارند بلکه برای پوست خواص بسیار زیادی نیز دارند . روغن‌هایی مانند بادام ، هسته انگور و جوجوبا می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند . خواص آنتی باکتریال و آنتی‌اکسیدانی این روغن‌ها همچنین قیمت پایین آن‌ها می‌تواند آن‌ها را به انتخابی ایده آل برای شما تبدیل کند .

مقدار کمی روغن طبیعی را روی صورت به‌ویژه خط اخم بزنید و با حرکات چرخشی آن را پخش‌کنید .

روغن‌های طبیعی عالی هستند زیرا در هوای نامناسب و سرد با ایجاد مانع روی پوست از پوستتان محافظت می‌کنند .

نوشیدن آب و خط اخم

مقدار زیادی آب بنوشید . پرآب نگه‌داشتن بدن یکی از قسمت‌های مهم در مرطوب نگه داشت پوست است . سعی کنید روزی ۸ لیوان آب بنوشید . اگر نوشیدن آب برای شما سخت است آب لیموی تازه یا دیگر میوه‌ها را به آن اضافه کنید .

ماسک ضد خط اخم

ماسک نقابی مصرف کنید . ماسک‌های نقابی در انواع مختلف در حال حاضر موجود می‌باشند که می‌توانند با سرعت زیادی رطوبت رسانی به پوست را انجام دهند . استفاده از ماسک همچنین باعث ریلکس شدن نیز می‌شوند . استفاده از این ماسک باعث رطوبت رسانی بیشتر به خط اخم میشود .

هفته‌ای ۱ بار از این ماسک‌ها روی پوست استفاده کنید . اگر پوست بسیار خشکی دارید می‌توانید هفته‌ای ۲ بار از این ماسک‌ها استفاده کنید . ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بگذارید ماسک روی صورت بماند .

ماساژ دادن صورت و خط اخم

از بین بردن خط اخم

۱ – قبل از خواب پوست را ماساژ دهید . در هرزمانی که بخواهید می‌توانید ماساژ را انجام دهید اما بهترین زمان آن قبل از خواب است زیرا صورت شما در خواب ریلکس شده و ماساژ می‌تواند روند کاهش چین‌وچروک را افزایش دهد . اگر پوست حساسی دارید هفته‌ای ۲ الی ۳ بار پوست را ماساژ دهید و در غیر این صورت هر شب این کار را تکرار کنید .

ضد چروک خط اخم

۲ – سرم با روغن به پوست خود بزنید . بدون زدن محصول خاصی نیز می‌توانید ماساژ را انجام دهید اما استفاده از روغن‌های طبیعی برای این کار می‌تواند نتیجه بهتری را برای شما حاصل کند . همچنین می‌توانید از مرطوب‌کننده همیشگی خود یا سرم پوست ( اگر حاوی رتینول باشد بهتر است ) استفاده کنید .

حتماً مطمئن شوید که دستتان تمیز است سپس مقداری روغن نارگیل یا دیگر روغن‌های انتخابی خود را روی پوست بزنید .

کرم ضد خط اخم

۳ – با فشار نسبتاً زیاد ماساژ دهید . این ماساژ را با فشار دادن محکم در برابر عضلات انجام دهید . هر ۲ دست خود را روی وسط شقیقه قرار دهید و به سمت بیرون ماساژ دهید . این کار را ۸ بار تکرار کنید .

ماساژ برای خط اخم

۴ – انگشتان خود را به‌سرعت بالا و پایین بکشید . یکی دیگر از روش‌های استفاده از ماساژ برای کاهش خط اخم این روش است . از وسط پیشانی خود شروع کرده و به‌سرعت انگشتان خود را بالا و پایین ببرید . اگر این کار را درست انجام دهید پوست شما صورتی خواهد شد .

از فشار خیلی زیاد استفاده نکنید یا ماساژ را زیاد طول ندهید تا پوست آسیب ( خراش یا ساییده شدن ) ببینید یا خونریزی کند .

ورزش برای خط اخم

۵ – ماساژ هدفمند را امتحان کنید . هدف شما در حال حاضر خط اخم است بنابراین روی همان قسمت متمرکز شوید . نوک انگشتان خود را روی خط اخم بگذارید و فشار دهید سپس به مدت ۱ دقیقه محکم بمالید .

ماساژ پیشانی یرای خط اخم

در صبح ماساژ ضربه‌ای را انجام دهید . این نوع ماساژ برای صبح عالی است زیرا پوست را بیدار می‌کند . از رخت خواب بلند شوید و پاها را به‌اندازه عرض شانه بازکنید و مقدار کمی به جلو خم شوید . به مدت ۲۰ ثانیه صورت را به‌آرامی با انگشتان خود ماساژ ضربه‌ای بدهید .

درمان‌های حرفه‌ای خط اخم

درمان پزشکی خط اخم

روش لیزر درمانی ( laser resurfacing ) را امتحان کنید . لیزر می‌تواند باعث تحریک تولید کلاژن در پوست بشود . انواع زیادی از لیزرها برای درمان وجود دارند که باید با پزشک متخصص درباره بهترین نوع آن نسبت به شرایط شما مشورت کنید .

لیزر درمانی خط اخم

درمان با فراصوت ( Ultrasound therapy ) را تست کنید . اگر از روش‌های تهاجمی نمی‌خواهید استفاده کنید این روش مناسب شما است . این درمان باعث بالا کشیدن و سفت کردن پوست در منطقه مورداستفاده شده که می‌توانید روی خط اخم آن را استفاده کنید .

لایه بردای برای خط اخم

لایه‌برداری نیز مفید است . با استفاده از لایه‌برداری می‌توانید لایه مرده پوست را بردارید و پوستی تازه ، نرم و صاف را به خود هدیه بدهید . برای لایه‌برداری ضعیف می‌توانید از لایه‌بردارهای اسید گلیکولیک استفاده نمایید . اگر به دنبال لایه‌بردار قوی هستید از اسید سالیسیلیک استفاده کنید .

لایه‌برداری عمیق نیاز به زمان بیشتری برای ریکاوری دارد و برای کسانیکه مشکل قلبی یا پوست تیره دارند پیشنهاد نمی‌شود زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شود .

تمامی لایه برداری های گفته شده باید فقط توسط پزشک متخصص روی خط اخم استفاده شود .

درمان قطعی خط اخم

درما ابریژن (Dermabrasion ) نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد . اگر این کار توسط متخصص حرفه‌ای انجام شود می‌تواند نتایج مناسبی به همراه داشته باشد . در این روش پوست شما سمباده کشیده می‌شود یا از تراشیدن به‌وسیله جراحی استفاده می‌شود . این روش برای از بین بردن جای زخم نیز مناسب است . ریکاوری این روش عموماً چند روز تا ۱ هفته طول می‌کشد . از این روش روی خط اخم نیز میتوان مانند دیگر مناطق پوست استفاده کرد .

این روش برای کسانیکه پوست تیره دارند مناسب نیست زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پوست بشود .

درمان خط اخم با بوتاکس

در مورد بوتاکس بیشتر بدانید . تزریق بوتاکس و موارد مشابه نتایج خوبی به همراه دارد اما این روش موقتی بوده و تا چند ماه تأثیر دارد . بوتاکس داخل پوست تزریق می‌شود و باعث ریلکس شدن ماهیچه‌ها تولیدکننده خط اخم می‌شود . اگر به دنبال یک‌راه سریع برای کاهش خط اخم هستید این روش مناسبی است . با پزشک خود درباره این روش صحبت کنید .

جراحی خط اخم

۶ – جراحی پلاستیک را در نظر داشته باشید . این روش نتایج سریعی به همراه دارد اما آخرین راه حل است . استفاده از این روش محدودیتی ندارد اما باید بدانید که باید جراحی انجام بدهید . باید ببینید که از بین بردن خط اخم ارزش جراحی دارد یا خیر ؟!!

جلوگیری از خط اخم

درمان خانگی خط اخم

مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان مصرف کنید . همه ما آرزو داریم با خوردن غذاهای خوشمزه مانند کیک و پیتزا پوستمان را بهتر کنیم اما متأسفانه عموماً مصرف غذاهای سالم راه‌حل آن است . مصرف غذاهای سالم می‌تواند باعث کمک به کاهش چروک پوست‌ مانند خط اخم بشود . مواد غذایی دارای آنتی‌اکسیدان بالا می‌توانند سطح کلاژن و الاستین را تقویت و آسیب‌پذیری پوست را کمتر کنند .

مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان :

  • توت‌ها
  • کلم بروکلی
  • هویج
  • عسل
  • ماست

کرم ضد خط اخم

ضد آفتاب استفاده کنید . حمام آفتاب می‌تواند ظاهر شمارا به‌صورت موقت بهتر کند اما باعث پیر شدن سریع‌تر پوست شما می‌شود . قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از بزرگ‌ترین دلایل چین‌وچروک و نازک شدن پوست است . همیشه قبل از خارج شدن از خانه از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل فاکتور حفاظتی (SPF ) 30 استفاده کنید حتی در روزهای ابری !!

اگر مستعد جوش زدن هستید از کرم‌های ضد آفتاب بدون چربی (oil-free ) استفاده کنید .

قرص از بین برنده خط اخم

ویتامین مصرف کنید . ویتامین‌ها برای سلامتی داخل بدن و ظاهر خارجی بدن مفید هستند . ویتامین A در تولید کلاژن نقش دارد که باعث پر شدن چروک پوست می‌شود . ویتامین C و E در مرطوب کردن و درخشندگی پوست نقش دارند . ویتامین‌ها را در صبح استفاده کنید .

ویتامین‌های موردنیاز خود را می‌توانید از مواد غذایی طبیعی نیز به دست بی آورید اما راه راحت آن استفاده از مکمل است .

قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید .

جلوگیری از خط اخم

وزن مناسب خود را حفظ کنید . این به معنی کاهش وزن نیست بلکه منظور این است که در وزنی که سالم هستید بمانید . تغییر زیاد وزن می‌تواند باعث از بین رفتن حالت ارتجاعی پوست بشود . غذای خوب و سالم بخورید ، حداقل هفته‌ای ۳ بار در هفته ورزش کنید .

جلوگیری و درمان خط اخم

به‌اندازه کافی بخوابید . خوابیدن برای داشتن احساس خوب و ظاهری خوب مهم است . داشتن خواب کافی باعث افزایش تولید کلاژن و الاستیک می‌شود . داشتن ۸ ساعت خواب شبانه باکیفیت برای بیشتر افراد مناسب است . البته میزان خواب به عوامل زیادی مانند سن و شرایط شما بستگی دارد که می‌تواند باعث شود به خواب کمتر یا بیشتر نیاز داشته باشید .

نکات مهم

سیگار نکشید . سیگار باعث آسیب زدن به پوست می‌شود که خط اخم نیز جزوی از آن است .

استفاده از چند روش گفته‌شده به‌صورت هم‌زمان مشکلی ندارد .

قبل از مصرف هرگونه محصول جدید ، مقداری کمی از آن را روی پوست امتحان کنید تا مشکلی مانند حساسیت به مواد تشکیل‌دهنده آن را نداشته باشید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *