رفع سریع کبودی

کبودی تقریبا در تمام نقاط بدن مانند : دور چشم ، ساق پا ، دست ، پیشانی و غیره ممکن است که پیش بی آید . خون مردگی یا کبودی خود به خود از بین میرود اما زمان زیادی میبرد . شما با روش های زیر میتوانید این مدت را به کوتاهترین زمان ممکن برسانید . در صورتیکه کبودی بیشتر از 2 هفته ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه کنید .

اقدامات اولیه پس از خون مردگی :

درمان کبودی زیر چشم

یخ روی کبودی بگذارید . گذاشتن یک چیز سرد روی کبودی باعث کاهش ورم و درمان سریع تر آن خواهد شد . ابنکار را بلافاصله بعد از کبود شدن پوست انجام دهید تا از گسترش پیدا کردن آن جلوگیری کنید . مقداری یخ داخل کیسه پلاستیکی بریزید و داخل پارچه یا حوله بگذارید سپس روی زخم قرار دهید .

در هر یک ساعت بیشتر از 15 دقیقه یخ را روی کبودی قرار ندهید زیرا باعث سرمازدگی پوست خواهید شد .

از سبزیجات منجمد نیز میتوانید استفاده کنید .

علت خون مردگی در ساق پا

محل کبودی را بالا نگه دارید . اینکار باعث کاهش جریان خون در کبودی می شود و از گسترش آن جلوگیری میکند . این کاهش جریان خون بدلیل نیروی جاذبه میباشد .

اگر کبودی روی پا میباشد چند عدد بالشت زیر آن بگذارید .

اگر کبودی روی دست شما میباشد دست خود را بالا نگه دارید .

خون مردگی زیر پوست در اثر ضربه

از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید . اگر درد داشتید از قرص های نسخه آزاد گفته شده استفاده کنید . حواستان باشد که از آسپرین استفاده نکنید زیرا باعث رقیق کردن خون و بدتر شدن کبودی میشود .

درمان خون مردگی لب

استراحت کنید . هر چقدر که از ماهیچه کبود شده بیشتر کار بکشید باعث افزایش خون درون آن میشوید و همین کار باعث بدتر شدن کبودی میشود . مقداری به خود استراحت بدهید .

رفع سریع کبودی

چه زمانی مراجعه به پزشک نیاز است ؟ بیشتر کبودی ها مشکل جدی ایجاد نمیکنند و به خود به خود خوب میشوند اما اگر دارای نشانه های زیر بودید حتما به دکتر مراجعه کنید :

خون مردگی بدون علت : ایجاد کبودی بدون آسیب دیدگی ، ضربه و صدمه دیدن را میتوان مثال زد .

تب داشتن و چرک کردن محل کبودی : قرمزی و چرک کردن محل کبودی را چک کنید .

اگر فشار زیادی در محل کبودی احساس میکنید . در این مورد سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا موقعیت خطرناکی میباشد . 

راه های درمان سریع کبودی و خون مردگی : 

درمان خون مردگی ناشی از مکیدن

به آرامی کبودی و اطراف آن را بمالید . 24 ساعت بعد از کبود شدن چند بار در روز اینکار را انجام دهید . اگر با دست زدن به کبودی احساس درد کردید این کار را انجام ندهید .

درمان خون مردگی ضربه

از نور آفتاب استفاده کنید . نور آفتاب باعث شکسته شدن ” بیلی روبین ” که باعث زردی اطراف کبودی میشود خواهد شد . 10 الی 15 دقیقه نور مستقیم آفتاب در روز کافی میباشد .

درمان کبودی با سیب زمینی

سرکه روی کبودی بمالید . سرکه و آب را مخلوط کنید و کبودی را با آن مالش دهید . سرکه باعث افزایش جریان خون نزدیک سطح پوست و کاهش کبودی خواهد شد .

درمان ورم پیشانی

آناناس بخورید . آنزیم بروملین که در آناناس یافت میشود باعث شکستن پروتئینی که در محل کبودی گیر افتاده است خواهد شد .

درمان خانگی خون مردگی

جعفری روی کبودی بمالید . مقداری برگ جعفری تازه را له کنید و روی محل کبودی بگذارید و آن را ببندید . جعفری باعث کاهش التهاب و درد میشود همچنین باعث تسریع زمان بهبودی خواهد شد .

درمان کبودی پیشانی

از روغن یا ژل آرنیکا و ژل آلوورا کمک بگیرید . آرنیکا باعث کاهش التهاب و ورم کبودی خواهد شد . ژل آلوورا نیز تاثیر مشابهی خواهد داشت .

درمان سریع خون مردگی با زالو

از زالو استفاده کنید . زالو در عرض چند ثانیه کبودی را از بین میبرد . حتما از زالوهای پرورشی و بهداشتی استفاده کنید . استفاده از زالو درد ندارد زیرا بزاق آن خاصیت ضد درد دارد .

خون مردگی

کبودی را حرارت دهید . بعد از گذشت 24 ساعت از کبودی بوسیله کمپرس آب گرم یا بطری آب گرم میتوانید اینکار را انجام دهید . از گرما بیشتر از چند دقیقه در هر دفعه استفاده نکنید .

دیگر نکات مهم برای درمان سریع کبودی : 

اگر زیاد دچار کبودی میشوید احتمال دارد که ویتامین K خون شما پایین باشد . با دکتر خود مشورت کنید .

کرم ویتامین K باعث از بین رفتن زودتر کبودی میشود .

برای مالیدن کبودی همیشه اطراف آن ( 1 تا 2سانتی متری ) را بمالید .

به مدت 10 الی 15 دقیقه پوست موز را روی کبودی قرار دهید . اینکار ممکن است که جای کبودی را از بین ببرد .

در صورت گسترش کبودی حتما به دکتر مراجعه کنید .

4.5/5 - (4 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.