فواید و مضرات آدامس + راهنمای خرید آدامس ( با عکس )

آدامس در نگاه اول بدون ضرر و مشکل به نظر می آید اما آدامس نیز ضررهایی دارد و حتی در بعضی از افراد نیز نباید اصلا مصرف شود . در هنگام خرید آدامس نکاتی را باید حتما رعایت فرمایید زیرا بسیاری از آدامس ها از مواد مضر برای بدن تشکیل شده اند .

اگر آدامس را قورت دهیم چه اتفاقی می افتد ؟ آدامس قابل هضم نیست اما داخل معده نیز نمی ماند و بوسیله سیستم گوارشی از بدن دفع میشود و عموما خطرناک نیست اما در صورت زیاد بودن حجم آدامس در کودکان امکان مسدود شده روده وجود دارد .

راهنمای خرید آدامس خوب

بهترین آدامس بدون قند

حتما از آدامس بدون قند استفاده نمایید . قند موجود در آدامس باعث پوسیدگی دندان میشود . قند در کل برای بدن سودی ندارد و برای سلامتی مضر میباشد . از آدامس هایی با قند مصنوعی سوربیتول استفاده نکنید زیرا باعث افزایش پوسیدگی دندان میشوند .

آدامس بدون قند ایرانی

حواستان به آلرژی باشد . امکان دارد که شما به شیرین کننده های مصنوعی موجود در آدامس حساسیت داشته باشید . در صورت داشتن حساسیت ار آدامس های حاوی قند استفاده نمایید . بر طبق مطالعات کسانیکه از آدامس های حاوی دارچین زیاد مصرف میکنند احتمال خطر سرطان زبان در آنها زیاد است .

زایلیتول چیست

از آدامس های حاوی زایلیتول استفاده کنید . زایلیتول چیست ؟ زایلیتول ماده ای است که باعث جلوگیری از رشد باکتری ( استرپتوکوک موتانس ) که باعث پوسیدگی دندان میشود خواهد شد . در صورتیکه سیگار را میخواهید ترک کنید از آدامس های حاوی نیکوتین استفاده نمایید .

خرید آدامس

اگر دندان مصنوعی یا ارتودنسی دندان دارید ، آدامس های معمولی به آنها میچسبند . از آدامس های مخصوص یا آدامس هایی با چسبندگی کمتر مصرف کنید .

انواع آدامس خارچی

اگر مشکل کلیوی و دندان دارید . اگر دندان با پر کردگی جیوه ای دارید در صورت جویدن آدامس موجب آزادسازی نورتوکسین که نوعی سم است خواهید شد . اگر مشکل کلیوی دارید از آدامس های بدون قند استفاده نکنید زیرا برای کلیه امکان ایجاد مشکل را خواهد داشت .

قورت دادن آدامس

حواستان به نوع شیرین کننده مصنوعی باشد . آسپارتام و سوکرالوز از شیرین کننده های مصنوعی متداول میباشند . آسپارتام مدت زیادی در بدن میماند و به سادگی دفع نمیشود اما سوکرالوز تا 4 ساعت بعد مصرف از بدن دفع خواهد شد . بنابراین محتویات آدامس را مطالعه کنید و آدامسی با شیرین کننده سوکرالوز خریداری نمایید .

فواید آدامس

فواید جویدن آدامس : 

درمان رفلاکس معده

کاهش بوی بد دهان

کمک به کاهش وزن

بهبود عملکرد حافظه

دفع سموم از بدن

کاهش خونریزی لثه

کاهش پلاک دندان

معایب آدامس

معایب و مضرات آدامس جویدن : 

افزایش باد معده

امکان ایجاد مشکل برای بیماران قلبی

امکان ایجاد آسیب به مفصل گیجگاه فکی

بروز سردرد

کاهش حس تشنگی ( البته کاذب ) و کمبود مصرف آب

مواد تشکیل دهنده آدامس :

پایه آدامس ( 30%)

شیرین کننده ها ( 59%)

شیرین کننده های قوی ( 0.5%)

نرم کننده ها (2% )

شیره ذرت (10% )

طعم دهنده ها ( 4%)

اجزاء فعال ( 5%)

رنگ خوراکی

انواع آدامس های ویژه عبارتند از :

آدامس نیکوتین دار

آدامس بادکنکی

آدامس حاوی ویتامین

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.