خانه سلامت سلامت عمومی ۲۰ روش سم زدایی و پاکسازی روده ( با عکس )

۲۰ روش سم زدایی و پاکسازی روده ( با عکس )

دیدگاه‌ها برای ۲۰ روش سم زدایی و پاکسازی روده ( با عکس ) بسته هستند
سم زدایی روده

سم زدایی سریع و ارزان را با خواندن این مقاله تجربه کنید !!

بعضی از پزشکان طب طبیعی سم‌زدایی روده را توصیه می‌کنند ، که ممکن است به دفع سموم از سیستم گوارش کمک کند . پاکسازی روده از سموم را می‌توان با روش‌های مختلفی انجام داد که شما می‌توانید با توجه به امکانات و سلیقه خود از آن‌ها استفاده کنید .

استفاده از رژیم غذایی

سموم روده

کدام مواد غذایی را نباید مصرف کرد ؟

بهترین راه برای سم‌زدایی روده بزرگ ، حذف کردن مواد غذایی مشکل‌ساز برای بدن است . شروع به حذف تمام مواد غذایی که بار سنگینی را برای کبد و روده شما ایجاد می‌کنند ، کنید .

مواد غذایی مشکل‌ساز :

 • قهوه
 • شکر سفید
 • آرد سفید
 • لبنیات
 • الکل

خوردن شیرینی‌های فرآوری شده که دارای مقدار زیادی شکر سفید و آرد سفید هستند را متوقف کنید . همچنین باید میزان زیادی از پنیر و بستنی مصرفی خود را کاهش دهید .

سم زدای طبیعی روده

مواد غذایی که به سم‌زدایی بدن کم می‌کنند را مصرف کنید . بعضی از مواد غذایی هستند که به سم‌زدایی بدن شما کمک می‌کنند .

سبزیجات سم‌زدای بدن :

 • کلم بروکلی
 • گل‌کلم
 • کلم بروکسل
 • کلم

این سبزیجات دارای مقدار زیادی مواد مغذی و دارای مجموعه خاصی از موادی به نام سولفورافان هستند ، که برای کمک به سم‌زدایی بدن بسیار مهم هستند .

همچنین مقدار زیادی مواد غذایی فیبردار بخورید ، زیرا مواد غذایی فیبردار دیواره روده را ساییده و باعث وادار کردن روده برای سریع‌تر حرکت کردن می‌شوند . مصرف مواد غذایی دارای فیبر بالا می‌تواند به‌سلامت روده ، با کمک به دفع مواد باقی‌مانده در آن کمک کند .

مواد غذایی دارای فیبر بالا :

 • سبزیجات سبزرنگ
 • سیب
 • توت‌ها
 • برنج قهوه‌ای

تشخیص سموم روده

مواد غذایی حساسیت‌زا و غیرقابل‌تحمل ( برای بدن ) را حذف کنید . اگر تابه‌حال تست عدم تحمل مواد غذایی را انجام نداده‌اید ، ممکن است بخواهید که تا با مراجعه به پزشک این کار را انجام دهید .

نشان داده‌شده است که خوردن مواد غذایی که بدن شما توان تحمل آن را ندارد ، می‌تواند روی عملکرد روده تاثیر گذاشته و حتی می‌تواند احتمال سمی شدن روده را نیز افزایش دهد .

پاکسازی روده

مواد غذایی غنی از کلروفیل ( سبزینه ) را برای کاهش سموم مصرف کنید . بعضی از مواد غذایی هستند که به کاهش سموم موجود در خون کمک می‌کنند . مطالعات نشان داده‌اند که کلروفیل می‌تواند باعث کاهش جذب سموم و کمک به دفع سموم شود .

سبزیجات برگ‌دار تیره‌رنگ دارای میزان بالایی کلروفیل هستند . مصرف سبزیجات زیر را افزایش دهید .

مواد غذایی دارای کلروفیل :

سعی کنید مواد غذایی گفته شده را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید . همچنین می‌توانید از جلبک دریایی خشک‌شده به‌عنوان میان وعده استفاده کنید .

پاکسازی روده در خانه

پروبیوتیک مصرف کنید . پروبیوتیک‌ها برای سلامتی کلی روده مفید هستند و مخصوصاً در سم‌زدایی کمک زیادی به شما می‌کنند . پروبیوتیک‌ها آنزیمی که در بدن باعث نگه‌داری سموم ( به‌جای رهاسازی آن ) می‌شود را کاهش می‌دهند .

درست است که مصرف پروبیوتیک بعد از وعده‌های غذایی در سلامت عمومی بدن شما تأثیر دارد ، اما ممکن است شما بخواهید برای سم‌زدایی روده روزانه ۱ تا ۲ کپسول بیشتر از همیشه مصرف کنید .

همچنین شما می‌توانید پروبیوتیک‌ها را از ماست و دیگر مواد غذایی به دست بی آورید .

سم زدایی با آب

آب بیشتری بنوشید . بدن شما برای دفع سموم نیاز به مقدار زیادی آب دارد . طرز محاسبه میزان آب مورد نیاز : وزن خود را تقسیم بر ۲ کرده و نتیجه آن را ضربدر ۳۴ کنید . به‌عنوان‌مثال : برای شخصی که ۸۰ کیلو وزن دارد ؛ ۸۰ تقسیم‌ بر ۲ میشود ۴۰ ، ۴۰ را ضربدر ۳۴ میکنیم ، که نتیجه آن میشود ۱۳۶۰ میلی‌لیتر ( ۱٫۳۶ لیتر ) .

در نگاه اول میزان زیادی آب به نظر می‌رسد ، اما با تقسیم کردن آن در طول روز و نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان آب به صورت هرچند ساعت یک‌بار می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید . هرگز تمامی آب گفته‌شده را یک‌دفعه‌ای مصرف نکنید ، زیرا می‌تواند باعث مریضی شما شود .

در زمان مصرف فیبر ، نوشیدن آب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند . اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی ( برای درست هضم شدن ) نیاز به مصرف آب اضافی دارد .

مکمل‌های سم‌زدای روده

سم زدایی روده توسط پزشک

با پزشک خود مشورت کنید . امروزه مکمل‌های زیادی برای سم‌زدایی و پاکسازی روده در بازار موجود هستند . بعضی از آن‌ها برای کمک به تخلیه روده از آلودگی‌ها طراحی‌شده‌اند ، درصورتی‌که بعضی دیگر با پشتیبانی از دیگر ارگان‌های بدن به‌عنوان سم‌زدا ایفای نقش می‌کنند .

قبل از مصرف هرکدام از این مکمل‌ها شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آن‌ها برای شما ایمن بوده و مشکلی برای شما ایجاد نخواهند کرد .

قرص پاکسازی روده

از ملین‌های استفاده کنید . ملین‌ها محصولاتی هستند که با تحریک روده باعث کار کردن سریع‌تر آن و تخلیه سریع‌تر مدفوع می‌شوند . در مصرف ملین‌ها احتیاط زیادی به خرج دهید ، زیرا اگر در دزهای بالا مصرف شوند می‌توانند باعث ناراحتی در شکم و اسهال شوند . همچنین آن‌ها عوارض دیگری مانند : کرامپ معده ، باد معده ، نفخ و آروغ را نیز دارند .

اگر از ملین‌ها به‌صورت طولانی‌مدت مصرف کنید ، روده شما به آن‌ها وابسته می‌شود ، بنابراین فقط به مدت چند روز از آن‌ها استفاده کنید .

ملین‌های گیاهی

سم زدایی سریع روده

از مکمل فیبر استفاده کنید . علاوه بر مصرف مواد غذایی با فیبر بالا ، مکمل‌های حاوی فیبر باعث الزام به دفع سموم شده و همچنین باعث کمک به دفع سموم توسط روده نیز خواهند شد . روزی ۲ قاشق غذاخوری پسیلیوم ، سبوس برنج یا دیگر از انواع سبوس را مصرف کنید . بهترین راه مصرف فیبر اضافه کردن آن به اسموتی یا بلغور جوی دو سر است .

درزمانی که مکمل فیبر مصرف می‌کنید ، مطمئن شوید که میزان زیادی آب می‌نوشید . در غیر این صورت ، فیبر می‌تواند باعث ایجاد یبوست یا گرفتگی روده شوند .

همچنین شما می‌توانید از مکمل‌های فیبر باقابلیت حل شدن نیز استفاده کنید .

قرص سم زدایی روده

منیزیم را امتحان کنید . منیزیم باعث کشیدن آب به روده می‌شود و تأثیری مانند ملین طبیعی را دارد . برخلاف ملین‌های گیاهی و ملین‌های بدون نیاز به نسخه ، منیزیم درصورتی‌که به‌صورت بلندمدت مصرف شود ، وابستگی ایجاد نمی‌کند .

۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم منیزیم سیترات به‌صورت روزانه مصرف کنید . حواستان باشد که بیشتر از ۹۰۰ میلی‌گرم منیزیم در روز مصرف نکنید ، زیرا مصرف زیاد منیزیم می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی در شما شود .

همچنین شما می‌توانید منیزیم سیترات مایع خریداری کنید و آن را بنوشید به‌جای اینکه مکمل آن را مصرف کنید ، البته حواستان باشد که بازهم بیشتر از ۹۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف نکنید .

قرص برای پاکسازی روده بزرگ

با پزشک خود درباره تجویز استیل سیستئین ( NAC ) صحبت کنید . NAC ماده تشکیل‌دهنده گلوتاتیون است ، این ماده یکی از مواد اصلی در سم‌زدایی بدن به‌حساب می‌آید . این ماده در بسیاری از مواد غذایی طبیعی مانند : ماست و ماکیان غنی از پروتئین یافت می‌شود ، اما می‌توان به‌صورت مکمل نیز برای سم‌زدایی روده از آن‌ استفاده کرد .

درزمانی که شما مکمل حاوی NAC مصرف می‌کنید ، بدن شما آن را به گلوتاتیون تبدیل می‌کند که باعث کمک به سم‌زدایی سریع‌تر و بهینه‌تر خواهد شد .

در هنگام پاکسازی روده ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم NAC به‌صورت روزانه مصرف کنید . شما می‌توانید این مکمل را از داروخانه‌ها خریداری کنید .

سم‌زدایی خانگی و طبیعی

سم زدایی سطحی

از پک‌های روغن کرچک استفاده کنید . پک‌های روغن کرچک می‌توانند به بهبود دفع و سم‌زدایی روده بزرگ کمک کنند . وسایل موردنیاز : فلانل ( نوعی پارچه ) که می‌تواند پنبه‌ای یا پشمی باشد ، پلاستیکی مانند سلفون ، حوله ، یک بطری آب داغ یا پد گرمایی و روغن کرچک .

روی فلانل روغن بریزید تا کاملاً مرطوب شود . بخوابید ، فلانل را مستقیماً روی شکم خود قرار دهید . با سلفون تمامی فلانل را ببندید تا از لک شدن لباس‌ها و رخت خواب جلوگیری شود . حوله را روی پلاستیک ببندید . سپس ، بطری آب داغ یا پد گرمایی را روی حوله قرار دهید . به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت کنید . فلانل را بردارید و شکم خود را تمیز کنید .

شما می‌توانید بدون شستن فلانل ، تقریباً به مدت ۳ هفته آن را مصرف کنید .

دستگاه پاکسازی روده

تنقیه را امتحان کنید . تنقیه می‌تواند در هنگام سم‌زدایی روده به پروسه سم‌زدایی کند . در هنگام تنقیه ، مایعی به داخل روده وارد می‌کنند که درنتیجه روده تحریک‌شده و باعث حرکت کردن و کمک به تخیله شدن از آلودگی‌ها خواهد شد .

همانند ملین‌ها ، تنقیه اگر مکرراً استفاده شود ،می‌تواند باعث وابستگی شود . اما این روش اگر به‌صورت درست و کوتاه‌مدت استفاده شود ، ایمن و مؤثر خواهد بود .

پاکسازی روده در طب سنتی

به پزشک طبیعی ( naturopath ) مراجعه کنید . این‌گونه پزشکان می‌توانند با نگاه به سابقه بیماری شما و داروهایی که مصرف کرده‌اید ، تشخیص دهند که چه نوع سم‌زدایی مناسب شما است .

آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که هرچند وقت یک‌بار نیاز به سم‌زدایی روده دارید . همچنین آن‌ها می‌توانند برای شما گیاهان ، مکمل و درمان‌های خانگی تجویز کنند تا به سم‌زدایی ایمن و طبیعی شما کمک کنند .

پاکسازی تخصصی روده

دستگاه سم زدا

پاکسازی روده را امتحان کنید . این کار توسط متخصص و در مطب انجام می‌شود . این روش می‌تواند مقداری آزاد دهنده باشد ، اما در سم‌زدایی روده بسیار مؤثر است . حتماً به دنبال کسی باشید که صلاحیت و تخصص این کار را داشته باشد .

سم زدایی و پاکسازی روده توسط پزشک

با پزشک خود درباره پاکسازی روده صحبت کنید . اگر مشکلات روده‌ای زیادی دارید ، در مورد آن‌ها و پاک‌سازی روده صحبت کنید ، همچنین در مورد انتظارات خود درباره این روش نیز با پزشک صحبت کنید .

در طول پاکسازی روده درمانگر لوله‌ای را از مقعد وارد روده بزرگ می‌کند . لوله به پمپی متصل است که آب یا دیگر مایعات را با داخل روده بزرگ هدایت می‌کند . درزمانی که روده اشباع شد ، درمانگر لوله اول را بیرون آورده و لوله دیگری را داخل روده فرومی‌برد . سپس درمانگر شکم شمارا ماساژ می‌دهد تا آب و مدفوع را از روده شما خارج سازد .

درمانگر ممکن است این پروسه را تا زمان تمیز شدن کامل روده تکرار کند . بالای ۶۰ لیتر آب می‌تواند در پروسه انجام پاکسازی روده به داخل روده واردشده و از آن خارج شود .

بعد از انجام این پروسه ممکن است آب‌درمانی با پروبیوتیک‌ها ، گیاهان یا قهوه انجام شود که می‌توانند به خارج ساختن مواد داخل روده کمک کنند .

سم زدایی طبیعی

حتماً مطمئن شوید که روزی ۱ بار شکم شما کار می‌کند . ماندن بیشتر مدفوع در روده به معنای زمان بیشتر برای جذب دوباره سموم است . بسیاری از نکات گفته‌شده در بالا به شما کمک می‌کند که روزانه ۱ بار کار کردن شکم و مدفوع کردن را انجام دهید ، البته اگر به‌درستی انجام داده نمی‌شود .

اگر با تغییر رژیم غذایی و دیگر گزینه‌ها ، هنوز هم روزی یک‌بار نتوانستید مدفوع کنید ، بهتر است به پزشک جهت ارزیابی و ویزیت مراجعه کنید .

اگر بیشتر از روزی ۲ بار شکمتان کار می‌کند یا مدفوعتان شل است ، قبل از انجام سم‌زدایی روده با پزشک خود مشورت کنید .

نکات مهم

۱ – به یاد داشته باشید که تمامی مکمل‌ها و روش‌هایی که می‌خواهید برای سم‌زدایی روده انجام دهید را با پزشک خود در میان بگذارید .

۲ – درصورتی‌که مشکلات زیر رادارید ، سم‌زدایی روده را انجام ندهید :

بارگذاری بیشتر در سلامت عمومی
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

۲۰ روش درمان التهاب !!! ( با عکس )

واکنش‌های التهابی می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی بدن داشته باشند. التهاب می‌تواند موجب در…