خشک کردن میوه

خشک کردن میوه ( چیپس میوه ) راههای زیادی دارد که می توانید با توجه به امکاناتی که دارید یکی از آنها را انتخاب کنید . تمام میوه ها را نمیشود خشک کرد که لیست میوه های قابل خشک شدن را در ادامه توضیح خواهیم داد . حواستان باشد که نباید میوه را کاملا خشک کرد که مثل چیس شکننده باشد عملیات خشک کردن میوه ها را باید زمانی که 20% از رطوبت آنها باقی مانده است تمام کنید .

نکات اولیه و خرد کردن میوه : 

نحوه خشک کردن میوه

میوه مناسب برای خشک کردن را انتخاب کنید . تمام میوه ها برای خشک کردن مناسب نیستند . میوه های درختی مانند زیر مناسب هستند :

کیوی

انگور

گلابی

خرما

انجیر

موز

انبه

زرد آلو

هلو

آلو

خشک کردن میوه در خانه

میوه های رسیده را خشک کنید . میوه هایی که میخواهید خشک کنید باید سفت ، رسیده و سالم باشند . میوه های آسیب دیده ، لک شده ، کال یا خیلی رسیده در صورت خشک کردن طعم مطلوبی نخواهند داشت .

خشک کردن سیب

میوه را شسته و برش بزنید . میوه را شسته و بگذارید خشک شود . بعد از خشک شدن میوه را به ورقه هایی به اندازه 3 تا 6 میلی متر برش بزنید . میوه های خیلی کوچک مثل انگور و توت را باید کامل خشک کرد .

خشک کردن میوه روی بخاری

از سیاه شدن میوه جلوگیری کنید . برای جلوگیری از سیاه شدن ( اکسید شدن ) میوه یکی از کارهای زیر را انتخاب و انجام دهید :

میوه را داخل آب نمک بگذارید . 6 قاشق غذاخوری نمک را در 3.5 لیتر آب حل کنید و میوه ها را داخل آن انداخته سپس خشک کنید .

سیب و هلو را میتوانید در آب یخ  قرار دهید سپس خشک کنید .

آناناس ، هلو و موز : 1 استکان شکر و 3 استکان آب و 1 استکان عسل را مخلو ط کنید و میوه ها را در آن خیس کنید .

آب گرم را با آب آناناس یا لیمو مخلوط کنید و میوه ها را داخل آن خیس کنید .

2 قاشق غذاخوری اسید اسکوربیک را با 1 لیتر آب مخلوط کنید و میوه ها را داخل آن خیس کنید .

هلو ، آلبالو و توت : 1 بسته ژلاتین گیاهی را با 1 استکان آب و ½ استکان شکر مخلوط کنید و میوه ها را داخل آن بگذارید .

روش های خشک کردن میوه : 

خشک کردن میوه در فر

 با استفاده از فر : سینی فر را برداشته و روی آن را یک ورق پخت و پز بگذارید . میوه ها را روی ورقه پخت و پز طوری بچینید که با یکدیگر تماس نداشته باشند . دمای فر را روی کمترین حالت ممکن قرار دهید ( 50 درجه سانتی گراد ) . 4 تا 8 ساعت نسبت به میوه ای که میخواهید خشک کنید زمان نیاز دارد . حواستان به میوه ها باشد و آنها را هر چند وقت یکبار چک کنید . میوه خشک شده باید جویدنی باشد نه اینکه مثل چیپس خشک شود .

خشک کردن میوه با میوه خشک کن

بوسیله دستگاه خشک کن : دستگاه خشک کن را روی حالت میوه قرار دهید . اگر این حالت را ندارد روی 57 درجه سانتی گراد تنظیم کنید .میوه ها را به مدت 24 تا 48 ساعت خشک کنید . میوه ها را کاملا روی خشک کن پخش کنید تا با یکدیگر تماس نداشته باشند . بعد از 24 ساعت میوه ها را چک کنید تا خیلی خشک نشوند بعد از آن هر 6 تا 8 ساعت چک کنید .

خشک کردن میوه با نور خورشید

خشک کردن با آفتاب 1 : یک روز گرم و آفتابی را انتخاب کنید . دمای هوا باید حداقل 30 درجه سانتی گراد باشد . درجه رطوبت هوا نیز باید زیر 60 درصد باشد .

یک پارچه روی قابلمه ، ماهی تابه یا سینی پهن کرده و میوه ها را روی پارچه چیده و مستقیما زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید . شبها باید میوه ها را به داخل خانه بیاورید تا دوباره رطوبت را جذب نکنند . این روش به چند روز زمان برای خشک کردن میوه ها نیاز دارد .

خشک کردن میوه در خانه

خشک کردن با آفتاب 2 : یک سینی برداشته و یک پارچه تمیز روی آن پهن کنید سپس میوه ها را روی آن بچینید و یک تکه شیشه روی آن بگذارید . مطمئن شوید که شیشه روی میوه ها خیلی سفت نباشد و هوا در زیر آن جریان داشته باشد .سینی را به مدت 2 تا 4 روز زیر نور آفتاب قرار دهید . خشک شدن به این روش به درجه هوا بستگی دارد . در شبها و هنگامی که هوا رطوبت دارد سینی را به داخل خانه بیاورید .

طرز تهیه چیپس خشک

پاستوریزه کردن میوه های خشک : اینکار برای از بین بردن باکتریهای ضروری میباشد . میوه های خشک را داخل نایلون گذاشته و در داخل فریزر با دمای 17- و یا کمتر به مدت 48 ساعت قرار دهید .

4.8/5 - (5 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.