کنار گذاشتن قرص اعصاب

ترک کردن قرص خواب


در صورت داشتن استرس زیاد قرص های خواب آور و اعصاب در موارد زیادی ضروری میباشد . بیشتر داروهای اعصاب بسیار اعتیادآور هستند ، طوریکه خوابیدن بدون آنها بسیار مشکل است . قبل از انجام دادن به کارهای ذکر شده در این مقاله حتما با پزشک در مورد ترک قرص مشورت کنید زیرا بعضی از دارو ها را نمی توان به صورت ناگهانی قطع کرد و عوارض بسیار شدیدی برای شما به همراه خواهند داشت . در صورتیکه پزشک شما مشکلی با ترک و کنار گذاشتن قرص نداشت میتوانید کارهای زیر را شروع کنید ، همچنین میتوانید کارهای زیر را در هنگان کم کردن دوز دارو نیز انجام دهید .

ترک کلونازپام

1 – دانستن مقدار خواب مورد نیاز خود و عوارض ترک قرص های خواب آور . انسانها دارای شرایط یکسانی در میزان خواب نیستند و بصضی از آنها احتیاج کمتر یا بیشتری به خواب نسبت به بقیه دارند پس خود را با بقیه مقایسه نکنید . نسبت به دارویی که مصرف میکردید در طول کنار گذاشتن آنها به عوارضی مانند : عصبانیت ، کج خلقی ، تحریک پذیری و دپرس شدن ، عرق کردن ، بالا رفتن ضربان قلب ، حالت تهوع و لرزش ممکن است که دچار شوید ، نگران نباشید تمامی عوارض بعد از 2 هفته از بین خواهند رفت .

بی خوابی

2 – درست کردن برنامه برای خواب . بعد از کنار گذاشتن قرص های خواب اولین قدم درست کردن برنامه منظم برای خوابیدن و بیدار شدن میباشد .

  • همیشه سر ساعت معینی از خواب بیدار شوید ، تمامی روزهای هفته باید اینکار را رعایت کنید . اگر احساس خستگی میکنید باید زمان رفتن به رختخواب را جلو بیاندازید ، هیچ وقت زمان بیدار شدن را عوض نکنید .

اتاق خواب

3 – از اتاق خواب فقط برای خوابیدن استفاده نمایید . خیلی از مردم در اتاق خواب تلویزیون دارند یا در اتاق خواب از وسایلی مانند : تبلت ، لپ تاپ و تلفن همراه خود دقیقا قبل از خواب استفاده میکنند و اینکار بسیار کار اشتباهی میباشد زیرا نور صفحه اینگونه وسایل تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد میکند که میل شما به بیدار ماندن را افزایش میدهد .

  • اینکار بسیار پیشنهاد میشود تا از وسایل گفته شده در اتاق خواب استفاه نکنید ، زیرا اثرات روانی بین مغز شما و اتاق خواب ( که مخصوص خواب است ) را به هم میزند .
  • ملاتونین ماده ای در مغز است که چرخه خواب را کنترل میکند ، بطوری که در هنگام تاریکی ترشح میشود و شما خواب آلود میشوید و در روشنایی ترشح آن قطع میشود . نور صفحه لوازم الکترونیکی این چرخه را دچار مشکل میکند .

مشکلات خوابیدن بعد از ترک قرص خواب

4 – از انجام فعالیت های ذهنی و احساسی قبل از خواب خودداری کنید . این مورد شامل : اینترنت ، فیلم ، موزیک و تلفن همراه نیز میشود . تمامی کارهای ذهنی را نیز بعد از ساعت 11 را به فردا موکول کنید .

چگونه راحت بخوابیم ؟

5 – هر وقت که احساس خواب آلودگی کردید سریعا به رخت خواب بروید . با زور خودتان را بیدار نگه ندارید . در صورت نخوابیدن در این مواقع خوابیدن بسیار سخت خواهد شد .

عات تاریک کردن اتاق خواب

6 – مطمئن شوید به اندازه کافی اتاق خواب تاریک و ساکت باشد . هرگونه نوری میتواند باعث مشکل خواب در شما بشود ، میتوانید از پرده های کلفت برای جلوگیری از ورود نور از بیرون استفاده نمایید . در صورت امکان میتوانید از وایت نویز ( صداهای ظبط شده از طبیعت استفاده نمایید ) استفاده نمایید .

ورزش کردن برای خواب بهتر

7 – ورزش کردن به طور منظم . خستگی ناشی از ورزش بسیار در خواب شب شما موثر میباشد . 5 روز در هفته و هر دفعه 30 دقیقه ورزش کنید .

نخوردن چای قبل از خواب

8 – از خوردن نوشیدنی هایی دارای قند و کافئین بالا خودداری نمایید . تمامی غذاهای دارای قنر بالا انرژی زیادی در شما ایجاد خواهند کرد و باعث مشکل در خواب شبانه شما خواهند شد . آب خالی یا شیر بهترین نوشیدنی در زمان تشنگی هستند .

  • از ظهر به بعد از مصرف کافئین خودداری کنید .
  • حواستان به شکلات باشد ، شکلات هم دارای قند و هم دارای کافئین است . قبل از خواب شکلات نخورید .

مزایای دوش گرفتن قبل از خواب

9 – گرفتن دوش یا حمام گرم قبل از خواب . حمام گرم باعث ریلکس شدن و تسکین درد ماهیچه های بدن خواهد شد و در کل بدن نیز به آرامش میرسد و باعث کمک به خواب بهتری در شما میشود .

نکات و هشدارها 

  • با استرس خود مقابله کنید و خود را ریلکس کنید . استرس یکی از عوامل اصلی بی خوابی میباشد .
  • بیشتر قرص های خواب اعتیاد آور هستند و خیلی از افراد به همین دلیل نمیتوانند بدون آنها بخوابند .
  • از برنامه روزانه پیروی کنید ، حتما به نتیجه خواهید رسید .
  • هیچ وقت بدون مشورت با پزشک قرص های اعصاب را کنار نگذارید .

مقالات مرتبط با بی خوابی :

بهترین مواد طبیعی خواب آور

چگونه بی خوابی را درمان کنیم ؟

درمان و جلوگیری از فلج خواب (بختک) + درمان های گیاهی و خانگی + عکس

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.