زودپز برقی

زودپز برقی یک دستگاه پخت‌وپز با فشار بالا بوده که قابلیت برنامه‌ریزی دارد و می‌تواند غذاها را به روش‌های مختلفی آماده کند . اگر غذاهای شما نیاز به ظروف زیاد و وقت زیادی دارند ، زودپز برقی می‌تواند به شما کمک زیادی کند .

البته این نوع زودپزها معمولاً دارای قابلیت آرام‌پز نیز هستند که طرز کامل کار کردن با دستگاه و همچنین آرام‌پز آن ، در ادامه مقاله به‌صورت کامل و مرحله‌به‌مرحله شرح داده خواهد شد . با سایت کوروک همراه باشید !!

راه‌اندازی زودپز برقی

طرز کار با زودپز برقی

معرفی قطعات مختلف زودپز برقی : زودپز برقی معمولاً شامل قطعات زیر می‌شود :

1 – بدنه خارجی ( Outer body )

2 – در ( Lid )

3 – سوپاپ فشار ( Pressure valve )

4 – سوپاپ بخار ( Steam valve  )

5 – جمع کننده چگالش ( Condensation collector )

6 – قابلمه داخلی ( Inner pot )

7 – واشر آب‌بندی ( Sealing ring )

8 – قفسه بخار یا سبد ( Steamer rack or basket )

طرز پختن غذا در زودپز برقی

قابلمه داخلی را در بدنه خارجی قرار دهید . ممکن است بسیاری از قطعات در سر جای خود قرار داشته باشند ، اما دانستن آن‌ها برای شما در آینده و در هنگام تمیز کردن بسیار ضروری است . حواستان باشد که نایلون روی قابلمه داخلی و بقیه قطعات را حتماً در بی‌آورید .

بدون وجود قابلمه داخلی اقدام به پختن غذا در داخل بدنه خارجی نکنید ، زیرا این کار ممکن است باعث صدمه زدن به زودپز شما شود .

روشن کردن زودپز برقی

سیم برق را به زودپز وصل کنید . در داخل جعبه زودپز سیم دراز و بلندی وجود دارد که به شما امکان اتصال زودپز را به برق می‌دهد . یک سر سیم که متفاوت است را به پشت زودپز و سر دیگر را به پریز برق بزنید و آن را محکم کنید .

تمیز کردن زودپز برقی

جمع کننده را با بدنه خارجی زودپز وصل کنید . جمع کننده قطعه کوچک پلاستیکی‌ای است که هرگونه میعان داخل قابلمه را جمع‌آوری می‌کند ، البته در زمانی که غذا را آرام می‌پزد . این جمع کننده پلاستیکی روی بدنه خارجی زودپز نصب می‌شود .

تست زودپز برقی

تست آب را حتماً انجام دهید . 3 پیمانه ( 710 میلی‌لیتر ) آب داخل قابلمه داخلی بریزید . در قابلمه را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا قفل شود . دکمه ” Manual ” را بزنید و با استفاده از دکمه‌های + و – زمان را روی 2 دقیقه تنظیم کنید . درزمانی که بخار داخل قابلمه تولید شود ، شیر شناور بالای در بیرون می‌آید . صفحه 2 دقیقه را نشان می‌دهد و تا پایان آن زمان پختن را ادامه می‌دهد . حالا دکمه ” Keep Warm/Cancel ” را فشار دهید تا زودپز خاموش شود .

خالی کردن بخار زودپز برقی

فشار را به‌صورت دستی خالی کنید یا بگذارید به‌صورت طبیعی خارج شود . بعد از خاموش کردن زودپز ، نیاز است تا فشار آن خارج شود . شما می‌توانید این کار را با گرفتن شیر از کنار آن و باز کردن آن انجام دهید ، بدون اینکه دست خود را بسوزانید . همچنین شما می‌توانید اجازه دهید تا زودپز خودش به‌صورت طبیعی فشار را تخلیه کند که حدوداً 30 دقیقه طول می‌کشد .

برای بعضی از دستور پخت ها خارج کردن فشار به‌صورت دستی توصیه می‌شود ، اما در بعضی از آن‌ها نیز پیشنهاد می‌شود که بگذارید تا فشار آن به‌صورت طبیعی خارج شود .

برای غذاهای آبکی و دارای نشاسته زیاد مثل سوپ ، اجازه دهید تا فشار به‌صورت طبیعی خارج شود .

هنگام تهیه سبزیجات و غذاهای دریایی ظریف ( حساس ) از خارج کردن فشار به‌صورت دستی استفاده کنید .

استفاده از زودپز برقی

دفترچه راهنمای زودپز برقی

زمان موردنیاز برای پخت چقدر است ؟

با استفاده از روش پخت یا دستور موجود در دفترچه زودپز خود می‌توانید زمان موردنیاز برای پخت غذای موردنظر خود را به دست بی آورید . اگر دستور پختی را دنبال می‌کنید از زمان توصیه‌شده آن استفاده کنید ، در غیر این صورت به دفترچه راهنمای زودپز برقی خود مراجعه کنید و طبق آن عمل کنید .

همچنین می‌توانید به سایت زودپز خود نیز مراجعه کنید و زمان موردنیاز برای غذاهای مختلف را به دست بی‌آورید .

واشر آبندی زودپز

از تمیز و آماده بودن در زودپز برقی اطمینان حاصل کنید . اول‌ازهمه واشر آب‌بندی را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید . این واشر باید تمامی در را آب‌بندی کند . سپس شیر شناور را چک کنید ( از داخل و بیرون ) تا تمیز بوده و به‌راحتی بالا و پایین برود .

همچنین دستگیره آزادکننده فشار روی در نیز باید تمیز بوده و سر جایش محکم باشد .

پختن سریع غذا

غذا را داخل قابلمه داخلی بگذارید . تمام ترکیبات را در داخل قابلمه استیل داخلی بگذارید . اگر قابلمه داخلی جدا از بدن خارجی است آن را داخل بدنه خارجی قرار دهید .

سرعت بالا در پختن غذا

در زودپز را بگذارید و برق آن را وصل کنید . در زودپز برقی را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید تا قفل شود . سپس پریز برق را به‌درستی داخل برق و دستگاه بزنید .

آموزش کار کردن با زودپز

در صورت لزوم دکمه ” pre-set ” را بزنید و تنظیمات را انجام دهید . منظور از pre-set یعنی تنظیمات از قبل برنامه‌ریزی‌شده ، به‌عنوان‌مثال اگر مرغ می‌پزید ، گزینه ” Poultry ” را انتخاب کنید ، تا تنظیمات بهینه شده برای مرغ اجرا می‌شود . بعد از زدن دکمه pre-set چند ثانیه ( حدودا 10 ثانیه ) منتظر بمانید تا صدای بیپ را بشنوید و پختن شروع شود .

پیش تنظیمات عموما زیر در زودپز موجود است :

1 – سوپ ( Soup )

2 – گوشت / خورشت ( Meat/Stew )

3 – لوبیا / فلفل ( Bean/Chili )

4 – برنج (Rice )

5 – غلات ( Multi-grain )

6 – فرنی / حریره ( Porridge )

7 – بخار ( Steam )

تنظیم زودپز برقی

به‌وسیله دکمه‌های + و – می‌توانید زمان پخت را تغییر دهید . درزمانی که شما از تنظیمات ، از پیش تعیین‌شده استفاده می‌کنید ، زمان به‌صورت اتوماتیک تنظیم می‌شود . اگر این زمان بازمانی که مدنظر شماست متفاوت است ، با دکمه‌های گفته‌شده می‌توانید زمان و دمای پخت را تغییر دهید . به‌سادگی دکمه‌ها را بزنید تا زمانی که مدنظر شماست تنظیم شود .

معنی دکمه های زودپز برقی

قبل از باز کردن در ، مطمئن شوید که فشار آن خالی‌شده است . بعد از اتمام پخت ، زودپز برقی شما به‌صورت طبیعی شروع به خارج ساختن بخار موجود می‌کند . در این حالت نشانگر صفحه ” L0:00 ” را نشان می‌دهد ، که به معنی این است که زودپز در حالت گرم است .

اگر به هر دلیلی می‌خواهید به‌صورت دستی بخار را سریع‌تر خارج سازید ، می‌توانید شیر تخلیه بخار را به چپ یا راست هدایت کنید تا بخار خالی‌شود ، سپس در زودپز را بازکنید .

اگر به‌صورت دستی بخار را خارج کردید ، به‌وسیله حوله در زودپز را بازکنید ، تا مطمئن شوید که دستتان را نمی‌سوزانید .

پخت گوشت یخ زده در زودپز برقی

گوشت یخ‌زده را مستقیماً داخل زودپز قرار دهید . نیازی نیست که گوشت را قبل از پخت‌وپز داخل زودپز برقی بیرون بگذارید . البته برای اینکه گوشت یخ‌زده را بپزید نیاز به تنظیماتی است که به آن اشاره می‌کنیم . گوشت را داخل زودپز بگذارید و تا جایی که گوشت در آب غوطه‌ور شود داخل آن آب بریزید . حداقل زمان پخت را 50% افزایش دهید .

تقریباً تمام دستور پخت هایی که با زودپز پخته می‌شوند ، آبکی هستند . اما باید به این نکته توجه کنید که آن‌ها آبکی هستند و شما برای گوشت یخزده باید آن را در آب غوطه‌ور کنید .

به‌عنوان‌مثال : اگر دستور پخت گفته بود که گوشت در زودپز به مدت 20 دقیقه است ، به‌جای آن زمان را روی 30 دقیقه تنظیم کنید .

آرام پز کردن با زودپز برقی

تبدیل و تنظیم کردن فشار زودپز برقی : قبل از اینکه داخل زودپز شروع به غذا پختن بکنید ، دستور پخت غذای موردنظر خود را مطالعه کنید . بیشتر زودپزها فشاری معادل 15 psi دارند ، درحالی‌که زودپزهای برقی فشاری معادل 11.6 psi دارند . بنابراین اگر دستور پخت شما برای زودپز معمولی بود ، چند دقیقه بگذارید تا بیشتر غذا بپزد .

تنظیمات آرام پزی زودپز یرقی

اگر در ارتفاعات زندگی می‌کنید ، بگذارید تا غذا مدت بیشتری بپزد . تمامی زمان‌های پخت در زودپزهای برقی روی‌ هم سطح بودن با دریا تنظیم‌شده‌اند . اگر در مکانی زندگی می‌کنید که ارتفاعش بالاتر از سطح دریاست ، شما نیاز دارید تا زمان بیشتری را برای پخت غذا تنظیم کنید .

به‌عنوان‌مثال : اگر شما در ارتفاع تقریباً 1000 متری از سطح دریا زندگی می‌کنید ، زمان پخت را 5% افزایش دهید و اگر در 3700 متری زندگی می‌کنید ، زمان پخت را 50% افزایش دهید .

آرام‌پزی با زودپز برقی

طرز استفاده از زودپز برقی

مواد غذایی را داخل قابلمه داخلی بریزید . تمامی ترکیبات غذای موردنظر را داخل قابلمه استیل داخلی زودپز بریزید . سپس ، بدن داخلی را در بدنه خارجی قرار دهید ، البته اگر داخل آن نیست .

آموزش تصویری کار با زودپز برقی

برق زودپز را وصل کنید و در آن را ببندید . سیم برق را محکم به زودپز وصل کنید ، سپس در آن را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید تا قفل شود .

خالی کردن فشار زودپز برقی

دستگیره خروج بخار را روی حالت باز قرار دهید . در زمان آرام‌پزی ، هواکش باید در تمام مدت پخت باز باشد . دستگیره تهویه هوا را به چپ یا راست بچرخانید تا باز شود . دستگیره را روی وسط نگذارید .

دکمه آرام پز زودپز

دکمه ” Slow Cook ” را بزنید و زمان پخت را تنظیم کنید . دکمه آرام‌پز را زده و زمان موردنیاز را با دکمه‌های + و – تنظیم کنید . در قسمت آرام‌پز پیش تنظیمات وجود ندارد و شما باید خودتان تنظیمات را انجام دهید .

تنظیم درجه حرارت پخت

دکمه ” Adjust ” را برای تنظیم درجه حرارت بزنید . دکمه ” Adjust ” را بزنید تا دمای پخت غذا را تغییر دهید . هرزمانی که این دکمه را فشار می‌دهید ، گزینه‌های ” Medium ” ، ” Low ” و ” High ” روشن می‌شود .

Low = دمای کم  = 105 درجه سانتی‌گراد

Medium = دمای متوسط  = 160 درجه سانتی‌گراد

High = دمای بالا  = 170 درجه سانتی‌گراد

اتمام پخت زودپز برقی

درزمانی که ” L0:00 ” نمایش داده شد ، غذا را بردارید . بعد از زدن دکمه ” Adjust ” ، صدای بیپی شنیده می‌شود و زودپز شروع به پخت غذا می‌کند . بعد از تمام شدن پخت صفحه‌نمایش ” L0:00 ” نمایش می‌دهد که به معنای اتمام پخت است و بعد از آن فقط غذا را گرم نگه می‌دارد . در این زمان غذای شما پخته و آماده خوردن است .

زودپز برقی 8 ساعت بعد از رفتن به حالت گرم نگه‌داشتن و نمایش L0:00 ، خاموش می‌شود .

4.2/5 - (5 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.