خانه خانه خانه داری آموزش طرز استفاده از زودپز برقی به صورت کامل ( با عکس )

آموزش طرز استفاده از زودپز برقی به صورت کامل ( با عکس )

6
زودپز برقی

زودپز برقی یک دستگاه پخت‌وپز با فشار بالا بوده که قابلیت برنامه‌ریزی دارد و می‌تواند غذاها را به روش‌های مختلفی آماده کند . اگر غذاهای شما نیاز به ظروف زیاد و وقت زیادی دارند ، زودپز برقی می‌تواند به شما کمک زیادی کند .

البته این نوع زودپزها معمولاً دارای قابلیت آرام‌پز نیز هستند که طرز کامل کار کردن با دستگاه و همچنین آرام‌پز آن ، در ادامه مقاله به‌صورت کامل و مرحله‌به‌مرحله شرح داده خواهد شد . با سایت کوروک همراه باشید !!

راه‌اندازی زودپز برقی

طرز کار با زودپز برقی

معرفی قطعات مختلف زودپز برقی : زودپز برقی معمولاً شامل قطعات زیر می‌شود :

۱ – بدنه خارجی ( Outer body )

۲ – در ( Lid )

۳ – سوپاپ فشار ( Pressure valve )

۴ – سوپاپ بخار ( Steam valve  )

۵ – جمع کننده چگالش ( Condensation collector )

۶ – قابلمه داخلی ( Inner pot )

۷ – واشر آب‌بندی ( Sealing ring )

۸ – قفسه بخار یا سبد ( Steamer rack or basket )

طرز پختن غذا در زودپز برقی

قابلمه داخلی را در بدنه خارجی قرار دهید . ممکن است بسیاری از قطعات در سر جای خود قرار داشته باشند ، اما دانستن آن‌ها برای شما در آینده و در هنگام تمیز کردن بسیار ضروری است . حواستان باشد که نایلون روی قابلمه داخلی و بقیه قطعات را حتماً در بی‌آورید .

بدون وجود قابلمه داخلی اقدام به پختن غذا در داخل بدنه خارجی نکنید ، زیرا این کار ممکن است باعث صدمه زدن به زودپز شما شود .

روشن کردن زودپز برقی

سیم برق را به زودپز وصل کنید . در داخل جعبه زودپز سیم دراز و بلندی وجود دارد که به شما امکان اتصال زودپز را به برق می‌دهد . یک سر سیم که متفاوت است را به پشت زودپز و سر دیگر را به پریز برق بزنید و آن را محکم کنید .

تمیز کردن زودپز برقی

جمع کننده را با بدنه خارجی زودپز وصل کنید . جمع کننده قطعه کوچک پلاستیکی‌ای است که هرگونه میعان داخل قابلمه را جمع‌آوری می‌کند ، البته در زمانی که غذا را آرام می‌پزد . این جمع کننده پلاستیکی روی بدنه خارجی زودپز نصب می‌شود .

تست زودپز برقی

تست آب را حتماً انجام دهید . ۳ پیمانه ( ۷۱۰ میلی‌لیتر ) آب داخل قابلمه داخلی بریزید . در قابلمه را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا قفل شود . دکمه ” Manual ” را بزنید و با استفاده از دکمه‌های + و – زمان را روی ۲ دقیقه تنظیم کنید . درزمانی که بخار داخل قابلمه تولید شود ، شیر شناور بالای در بیرون می‌آید . صفحه ۲ دقیقه را نشان می‌دهد و تا پایان آن زمان پختن را ادامه می‌دهد . حالا دکمه ” Keep Warm/Cancel ” را فشار دهید تا زودپز خاموش شود .

خالی کردن بخار زودپز برقی

فشار را به‌صورت دستی خالی کنید یا بگذارید به‌صورت طبیعی خارج شود . بعد از خاموش کردن زودپز ، نیاز است تا فشار آن خارج شود . شما می‌توانید این کار را با گرفتن شیر از کنار آن و باز کردن آن انجام دهید ، بدون اینکه دست خود را بسوزانید . همچنین شما می‌توانید اجازه دهید تا زودپز خودش به‌صورت طبیعی فشار را تخلیه کند که حدوداً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد .

برای بعضی از دستور پخت ها خارج کردن فشار به‌صورت دستی توصیه می‌شود ، اما در بعضی از آن‌ها نیز پیشنهاد می‌شود که بگذارید تا فشار آن به‌صورت طبیعی خارج شود .

برای غذاهای آبکی و دارای نشاسته زیاد مثل سوپ ، اجازه دهید تا فشار به‌صورت طبیعی خارج شود .

هنگام تهیه سبزیجات و غذاهای دریایی ظریف ( حساس ) از خارج کردن فشار به‌صورت دستی استفاده کنید .

استفاده از زودپز برقی

دفترچه راهنمای زودپز برقی

زمان موردنیاز برای پخت چقدر است ؟

با استفاده از روش پخت یا دستور موجود در دفترچه زودپز خود می‌توانید زمان موردنیاز برای پخت غذای موردنظر خود را به دست بی آورید . اگر دستور پختی را دنبال می‌کنید از زمان توصیه‌شده آن استفاده کنید ، در غیر این صورت به دفترچه راهنمای زودپز برقی خود مراجعه کنید و طبق آن عمل کنید .

همچنین می‌توانید به سایت زودپز خود نیز مراجعه کنید و زمان موردنیاز برای غذاهای مختلف را به دست بی‌آورید .

واشر آبندی زودپز

از تمیز و آماده بودن در زودپز برقی اطمینان حاصل کنید . اول‌ازهمه واشر آب‌بندی را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید . این واشر باید تمامی در را آب‌بندی کند . سپس شیر شناور را چک کنید ( از داخل و بیرون ) تا تمیز بوده و به‌راحتی بالا و پایین برود .

همچنین دستگیره آزادکننده فشار روی در نیز باید تمیز بوده و سر جایش محکم باشد .

پختن سریع غذا

غذا را داخل قابلمه داخلی بگذارید . تمام ترکیبات را در داخل قابلمه استیل داخلی بگذارید . اگر قابلمه داخلی جدا از بدن خارجی است آن را داخل بدنه خارجی قرار دهید .

سرعت بالا در پختن غذا

در زودپز را بگذارید و برق آن را وصل کنید . در زودپز برقی را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید تا قفل شود . سپس پریز برق را به‌درستی داخل برق و دستگاه بزنید .

آموزش کار کردن با زودپز

در صورت لزوم دکمه ” pre-set ” را بزنید و تنظیمات را انجام دهید . منظور از pre-set یعنی تنظیمات از قبل برنامه‌ریزی‌شده ، به‌عنوان‌مثال اگر مرغ می‌پزید ، گزینه ” Poultry ” را انتخاب کنید ، تا تنظیمات بهینه شده برای مرغ اجرا می‌شود . بعد از زدن دکمه pre-set چند ثانیه ( حدودا ۱۰ ثانیه ) منتظر بمانید تا صدای بیپ را بشنوید و پختن شروع شود .

پیش تنظیمات عموما زیر در زودپز موجود است :

۱ – سوپ ( Soup )

۲ – گوشت / خورشت ( Meat/Stew )

۳ – لوبیا / فلفل ( Bean/Chili )

۴ – برنج (Rice )

۵ – غلات ( Multi-grain )

۶ – فرنی / حریره ( Porridge )

۷ – بخار ( Steam )

تنظیم زودپز برقی

به‌وسیله دکمه‌های + و – می‌توانید زمان پخت را تغییر دهید . درزمانی که شما از تنظیمات ، از پیش تعیین‌شده استفاده می‌کنید ، زمان به‌صورت اتوماتیک تنظیم می‌شود . اگر این زمان بازمانی که مدنظر شماست متفاوت است ، با دکمه‌های گفته‌شده می‌توانید زمان و دمای پخت را تغییر دهید . به‌سادگی دکمه‌ها را بزنید تا زمانی که مدنظر شماست تنظیم شود .

معنی دکمه های زودپز برقی

قبل از باز کردن در ، مطمئن شوید که فشار آن خالی‌شده است . بعد از اتمام پخت ، زودپز برقی شما به‌صورت طبیعی شروع به خارج ساختن بخار موجود می‌کند . در این حالت نشانگر صفحه ” L0:00 ” را نشان می‌دهد ، که به معنی این است که زودپز در حالت گرم است .

اگر به هر دلیلی می‌خواهید به‌صورت دستی بخار را سریع‌تر خارج سازید ، می‌توانید شیر تخلیه بخار را به چپ یا راست هدایت کنید تا بخار خالی‌شود ، سپس در زودپز را بازکنید .

اگر به‌صورت دستی بخار را خارج کردید ، به‌وسیله حوله در زودپز را بازکنید ، تا مطمئن شوید که دستتان را نمی‌سوزانید .

پخت گوشت یخ زده در زودپز برقی

گوشت یخ‌زده را مستقیماً داخل زودپز قرار دهید . نیازی نیست که گوشت را قبل از پخت‌وپز داخل زودپز برقی بیرون بگذارید . البته برای اینکه گوشت یخ‌زده را بپزید نیاز به تنظیماتی است که به آن اشاره می‌کنیم . گوشت را داخل زودپز بگذارید و تا جایی که گوشت در آب غوطه‌ور شود داخل آن آب بریزید . حداقل زمان پخت را ۵۰% افزایش دهید .

تقریباً تمام دستور پخت هایی که با زودپز پخته می‌شوند ، آبکی هستند . اما باید به این نکته توجه کنید که آن‌ها آبکی هستند و شما برای گوشت یخزده باید آن را در آب غوطه‌ور کنید .

به‌عنوان‌مثال : اگر دستور پخت گفته بود که گوشت در زودپز به مدت ۲۰ دقیقه است ، به‌جای آن زمان را روی ۳۰ دقیقه تنظیم کنید .

آرام پز کردن با زودپز برقی

تبدیل و تنظیم کردن فشار زودپز برقی : قبل از اینکه داخل زودپز شروع به غذا پختن بکنید ، دستور پخت غذای موردنظر خود را مطالعه کنید . بیشتر زودپزها فشاری معادل ۱۵ psi دارند ، درحالی‌که زودپزهای برقی فشاری معادل ۱۱٫۶ psi دارند . بنابراین اگر دستور پخت شما برای زودپز معمولی بود ، چند دقیقه بگذارید تا بیشتر غذا بپزد .

تنظیمات آرام پزی زودپز یرقی

اگر در ارتفاعات زندگی می‌کنید ، بگذارید تا غذا مدت بیشتری بپزد . تمامی زمان‌های پخت در زودپزهای برقی روی‌ هم سطح بودن با دریا تنظیم‌شده‌اند . اگر در مکانی زندگی می‌کنید که ارتفاعش بالاتر از سطح دریاست ، شما نیاز دارید تا زمان بیشتری را برای پخت غذا تنظیم کنید .

به‌عنوان‌مثال : اگر شما در ارتفاع تقریباً ۱۰۰۰ متری از سطح دریا زندگی می‌کنید ، زمان پخت را ۵% افزایش دهید و اگر در ۳۷۰۰ متری زندگی می‌کنید ، زمان پخت را ۵۰% افزایش دهید .

آرام‌پزی با زودپز برقی

طرز استفاده از زودپز برقی

مواد غذایی را داخل قابلمه داخلی بریزید . تمامی ترکیبات غذای موردنظر را داخل قابلمه استیل داخلی زودپز بریزید . سپس ، بدن داخلی را در بدنه خارجی قرار دهید ، البته اگر داخل آن نیست .

آموزش تصویری کار با زودپز برقی

برق زودپز را وصل کنید و در آن را ببندید . سیم برق را محکم به زودپز وصل کنید ، سپس در آن را گذاشته و در جهت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید تا قفل شود .

خالی کردن فشار زودپز برقی

دستگیره خروج بخار را روی حالت باز قرار دهید . در زمان آرام‌پزی ، هواکش باید در تمام مدت پخت باز باشد . دستگیره تهویه هوا را به چپ یا راست بچرخانید تا باز شود . دستگیره را روی وسط نگذارید .

دکمه آرام پز زودپز

دکمه ” Slow Cook ” را بزنید و زمان پخت را تنظیم کنید . دکمه آرام‌پز را زده و زمان موردنیاز را با دکمه‌های + و – تنظیم کنید . در قسمت آرام‌پز پیش تنظیمات وجود ندارد و شما باید خودتان تنظیمات را انجام دهید .

تنظیم درجه حرارت پخت

دکمه ” Adjust ” را برای تنظیم درجه حرارت بزنید . دکمه ” Adjust ” را بزنید تا دمای پخت غذا را تغییر دهید . هرزمانی که این دکمه را فشار می‌دهید ، گزینه‌های ” Medium ” ، ” Low ” و ” High ” روشن می‌شود .

Low = دمای کم  = ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد

Medium = دمای متوسط  = ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد

High = دمای بالا  = ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد

اتمام پخت زودپز برقی

درزمانی که ” L0:00 ” نمایش داده شد ، غذا را بردارید . بعد از زدن دکمه ” Adjust ” ، صدای بیپی شنیده می‌شود و زودپز شروع به پخت غذا می‌کند . بعد از تمام شدن پخت صفحه‌نمایش ” L0:00 ” نمایش می‌دهد که به معنای اتمام پخت است و بعد از آن فقط غذا را گرم نگه می‌دارد . در این زمان غذای شما پخته و آماده خوردن است .

زودپز برقی ۸ ساعت بعد از رفتن به حالت گرم نگه‌داشتن و نمایش L0:00 ، خاموش می‌شود .

بارگذاری بیشتر در خانه داری

6 دیدگاه ها

 1. نازی

  دی ۲۷, ۱۴۰۰ در ۸:۰۶ ق.ظ

  سلام وقت بخیربرای پخت برنج بایدلاستیک داخلش برداشت؟ کسی میدونه راهنمایی کنه لطفن

  پاسخ دادن

 2. ندا

  آبان ۳۰, ۱۴۰۰ در ۹:۱۶ ق.ظ

  سلام دبگ من من امروز ارورe6. مبده میشه راهنمایی منید علت چیه. مثل همیشه هم باهاش کار کردم

  پاسخ دادن

 3. معصومه راه پیما

  آبان ۱۱, ۱۴۰۰ در ۶:۲۳ ب.ظ

  شرمنده زودپزبرقی روکجاتعمیرمیکنن من واشرش روعوض کردم بازم بخار ازکناره هاش بیرون میزنه

  پاسخ دادن

 4. حاج‌خانم

  آبان ۸, ۱۴۰۰ در ۱:۴۳ ب.ظ

  سلام من ۶ ماه است از این دستگاه استفایده میکنم راضی بودم تا این که دیروز ذرت گذاشتم بپزه روی حرارت ۹ دقیقه گذاشتم بعداز چند دقیقه درب زود پز بخار شدید پس داد نزدیک بود به ترکه حالا چه کار کنم مشکل از کجاست می ترسم دوباره استفاده کنم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن

 5. سنا

  فروردین ۳, ۱۴۰۰ در ۸:۱۶ ب.ظ

  سلام برای برنج سوپاپ تخلیه باز باید باشه یا بسته

  پاسخ دادن

  • ریحانه

   آبان ۲۴, ۱۴۰۰ در ۵:۳۱ ق.ظ

   سلام من باز میزارم. وقتی ببندی برنجت شفته میشه. اگه تهدیگی دوست داری سوپاپ باز بزار و فشار کم بزار اخرش هم میتونی گزیته سشعف تفت دادن روشن کنی تا تهدیگت کامل برشته بشه.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…