جوش کیستیک

جوش کیستیک می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد اما قابل‌درمان است . بیشتر جوش‌های کیستی یک‌شبه درمان نمی‌شوند و نیاز چند هفته زمان‌دارند تا کاملا درمان شوند . پزشک با تجویز دارو و کرم‌های مختلف می‌تواند به شما در درمان جوش‌های کیستی کمک کند .

جای جوش نیز یکی از مشکلاتی است که می‌تواند به دلیل ایجاد جوش کیستیک گریبان گیر شما شود .

حواستان باشد که طول درمان در اشخاص مختلف متغیر است و ممکن است زود درمان شده یا درمان آن مدتی طول بکشد .

پوست حاوی منافذ ، غدد و فولیکول مو است که می‌توانند به‌وسیله باکتری ، چربی طبیعی پوست و سلول‌های مرده پوست مسدود شوند . جوش کیستیک نوع شدید جوش صورت است و معمولاً در نوجوانان رخ می‌دهد .

وقتی فردی دچار آکنه شدید و کیستیک می‌شود ، فرد دارای تعداد زیادی جوش‌های سرسیاه ، جوش ، جوش چرک‌دار ، کیست و برآمدگی پوستی است .

درمان پزشکی جوش کیستی

متخصص جوش کیستیک

از متخصص پوست کمک بگیرید . سریع‌ترین و مؤثرین راه برای مبارزه با جوش کیستی ، مراجعه به متخصص پوست است . متخصص پوست با استفاده از داروهای تجویزی و دیگر روش‌ها می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی کند .

درصورتی‌که باردار هستید یا بچه شیر می‌دهید ، حتماً به پزشک بگویید .

تخلیه جوش کیستیک

از متخصص پوست بخواهید تا جوش کیستی را تخلیه کند . در این روش ، پزشک به‌وسیله 1 سوزن تیز ، اقدام به تخلیه جوش کیستی می‌کند . این راه سریع‌ترین روش برای برداشتن جوش کیستیک است .

بعد از تخلیه جوش درد ، تورم و زخم کاهش میابد .

هیچ‌وقت این کار را در خانه انجام دهید زیرا ممکن است باعث عفونت و زخم شدن پوست شوید .

در بعضی از مواقع ، متخصص پوست ممکن است دارو داخل کیست تزریق کند .

چرک خشک کن برای جوش کیستیک

پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز کند . آنتی‌بیوتیک می‌تواند باکتری‌هایی که باعث ایجاد جوش می‌شوند را بکشد . پزشک با توجه به شرایط شما از قرص یا کرم برای درمان جوش کیستیک استفاده می‌کند .

عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها :

 • حساسیت به نور آفتاب
 • آسیب کبدی
 • پیچیدگی در بارداری

آنتی‌بیوتیک را طبق گفته پزشک و دز تجویزشده مصرف کنید .

کرم ضد جوش کیستیک

رتینوئید موضعی مصرف کنید . رتینوئیدهای موضعی می‌توانند منافذ مسدود شده پوست را باز کنند و به داروهای دیگر اجازه ورود و جنگیدن با باکتری‌های عامل جوش را بدهند .

بیشتر کرم‌های رتینوئید نیاز به نسخه پزشک دارند ، هرچند به‌صورت بدون نسخه نیز در دسترس هستند ، اما نوع بدون نسخه آن ضعیف بوده و به‌اندازه نوع تجویزی قوی و مؤثر نیستند .

رتینویئدها معمولاً برای جوش‌های متوسط تا شدید ، زمانی که دیگر درمان‌ها مؤثر نباشند ، تجویز می‌شود .

رتینوئیدهای موضعی ممکن است در اول مصرف باعث بدتر شدن جوش شوند ، بنابراین ممکن است نیاز به چند هفته استفاده داشته باشند تا نتایج آن قابل‌مشاهده باشد .

عوارض جانبی رتینوئید :

 • افزایش حساسیت به نور
 • قرمزی پوست
 • خشکی پوست
 • پوست‌اندازی

قرص برای جوش کیستیک

در مورد رتینوئید سیستمیک خوراکی با پزشک خود مشورت کنید . اگر دیگر درمان‌ها تأثیری روی جوش کیستیک شما نداشته باشد ، قرص رتینوئید مانند ایزوترتینوین ( راکوتان ) می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد .

رتینوئید ممکن است دارای عوارض جدی باشد ، به همین دلیل فقط برای بدترین جوش‌های کیستیک استفاده می‌شود ، زیرا داروی بسیار قوی‌ای است .

عوارض جانبی :

 

قرص ضدبارداری و جوش کیستیک

درمان هورمونی برای خانم‌ها ممکن است توسط پزشک پیشنهاد شود . جوش توسط هورمون‌های بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد . داروهای ضدبارداری و ضد‌آندروژن ممکن است به جلوگیری از شیوع جوش کمک کنند . در مورد مصرف این داروها و عوارض آن با پزشک خود مشورت کنید .

عوارض جانبی :

 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • خستگی
 • سرگیجه
 • حساسیت پستان‌ها

خانم‌هایی که سابقه یا ریسک بالای فشارخون ، سکته ، مشکلات قلبی یا سرطان پستان دارند ، نباید از هورمون درمانی استفاده کنند .

درمان جوش کیستیک با لیزر

با لیزر درمانی جوش‌های کیستی را از بین ببرید . معمولاً لیزر درمانی برای از بین بردن جای جوش بکار برده می‌شود ، اما می‌تواند برای درمان جوش نیز از آن استفاده کرد .

لیزر درمانی از طریق سوزاندن غدد تولید کننده چربی پوست یا کشتن باکتری‌ها به درمان جوش کمک می‌کند .

در موارد متوسط تا شدید جوش‌های کیستیک ، ممکن است نیاز به چند جلسه درمانی در مدت 4 هفته باشد ، اما نتایج بعد از اولین جلسه درمانی قابل‌مشاهده است .

کارهای روزانه جهت درمان

نام کرم ضد کیستیک

روزی 2 بار صورت را با پاک‌کننده بنزوئیل پروکساید تمیز کنید . بنزوئیل پروکساید به جنگیدن با جوش ، به‌وسیله کاهش چربی و باکتری کمک می‌کند . صبح و شب صورت خود را بشورید و خوب آبکشی نمایید ، سپس با حوله تمیز ، خشک‌کنید .

قبل از شستشو ، آرایش خود را پاک‌کنید .

تمیزکننده‌های ( صابون و شامپو ) حاوی بنزوئیل پروکساید در لوازم‌آرایشی فروشی‌ها و داروخانه‌ها موجود است .

درمان قطعی جوش کیستیک

بعد از شستشو ، از تونر حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید . تونر می‌تواند به از بین بردن هرگونه کثیفی و ذرات باقی‌مانده بعد از شستشو کمک کند ، همچنین می‌تواند با جوش کیستیک نیز بجنگد .

یک عدد پد پنبه‌ای را به تونر آغشته کرده و به‌آرامی روی صورت بزنید .

اسید سالیسیلیک می‌تواند به باز کردن منافذ مسدود شده کمک کرده و از مسدود شدن فولیکول‌های مو جلوگیری کند .

درصورتی‌که باردار هستید ، به‌جای استفاده از این محصول ( اسید سالیسیلیک ) از محصولات حاوی آزلاییک اسید استفاده کنید . ممکن است آزلاییک اسید برای خانم‌های باردار مطمئن‌تر باشد .

کرم های ضد جوش کیستیک

درمان نقطه‌ای با بنزوئیل پروکساید را انجام دهید . مقداری از کرم یا ژل بنزوئیل پروکساید را به‌وسیله گوش پاک‌کن روی جوش کیستی بزنید . این کار باعث کمک به محو شدن سریع‌تر جوش می‌شود . قبل از استفاده مطمئن باشید که پوستتان تمیز باشد .

برای این کار می‌توانید از محصولات بدون نیاز به نسخه استفاده کنید یا به پزشک مراجعه کنید .

مرطوب کردن جوش کیستیک

از مرطوب‌کننده ضد جوش استفاده کنید . بعد از هر بار شستشو از مرطوب‌کننده‌های دارای برچسب ضد جوش (non-comedogenic ) استفاده کنید ، زیرا شستشو باعث از بین بردن چربی و آب پوست می‌شود .

مرطوب‌کننده ضد جوش یعنی این محصول باعث مسدود کردن منافذ پوست نمی‌شود .

در هنگام خرید مرطوب‌کننده به برچسب روی آن توجه کنید که نوشته باشد ضد جوش (non-comedogenic ) .

معمولاً کرم‌های مرطوب‌کننده ضد جوش حاوی آلوئه‌ورا ، گلیسیرین و اسید هیالورونیک هستند .

ترکاندن جوش کیستیک

از دست زدن و ترکاندن جوش خودداری کنید . درست است که سخت است ، اما با دست زدن به جوش‌های کیستیک باعث التهاب آن‌ها شده و قرمزی و تحریک شدن پوست را افزایش می‌دهید ، همچنین ممکن است آن را زخم کنید .

دست‌های خود را از صورت دور کنید ، در صورت نیاز به دست زدن به جوش ، سعی کنید حواستان را با جویدن آدامس ، پیاده‌روی و فشار دادن توپ استرس پرت کنید .

ترکاندن جوش‌های کیستیک بسیار سخت‌تر از جوش‌های معمولی است و انجام این کار ممکن است باعث بدتر کردن شرایط شود . ترکاندن جوش‌های کیستیک دردناک‌تر است و تمایل بیشتری به ایجاد جای زخم دارد .

تغییر سبک زندگی

غذای مفید برای جوش کیستیک

رژیم غذایی با گلیسمی پایین ( شاخص گلوکز ) داشته باشید .

شاخص گلوکز چیست ؟ مقدار قندی را نشان می‌دهد که پس از مصرف کربوهیدرات در واحد زمان ، در بدن آزاد می‌شود .

چیزهایی که شما می‌خورید ممکن است در ایجاد جوش مشارکت داشته باشد . داشتن رژیم غذایی دارای گلیسمی پایین می‌تواند از شدت جوش‌های شما کم کند .

کربوهیدرات‌های فرآوری شده ، نان سفید ، ماکارونی ، لبنیات و شکر تصفیه‌شده استفاده نکنید .

در هنگام تشنگی ، به‌جای مصرف نوشابه یا شربت ، از آب یا دیگر دم‌نوش‌های گیاهی استفاده کنید .

حواستان به لبنیات باشد ، در بعضی از افراد استفاده از لبنیات باعث ایجاد جوش می‌شود .

ایجاد جوش کیستیک و سیگار

سیگار نکشید . سیگار کشیدن می‌تواند باعث بدتر کردن یا ایجاد جوش در بزرگ‌سالان شود . اگر تا الان موفق به ترک سیگار نشده‌اید ، مطالعه مقاله ترک سیگار در 3 سوت !! می‌تواند به شما کمک کند .

همچنین شما باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید . قندهای فرآوری شده و محصولات لبنی می‌توانند باعث ایجاد جوش در بعضی از افراد شوند ، که علت آن افزایش التهاب و ایجاد محلی برای رشد باکتری است .

الکل مصرف نکنید . الکل نیز می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های کیستیک شود .

استرس و ایجاد جوش کیستیک

استرس خود را کاهش دهید . استرس می‌تواند باعث بدتر شدن جوش ( مثل جوش های کیستی ) شود ، مخصوصاً در آقایان . کنترل کردن استرس بسیار سخت است ، اما بسیاری از روش‌ها وجود دارند که می‌توانند به‌سادگی این کار را انجام دهند .

ورزش می‌تواند استرس را کم کند ، اگر ورزش نمی‌کنید ، پیاده‌روی و حرکات کششی می‌تواند کمک‌کننده باشد .

مدیتیشن می‌تواند به احساس حس آرامش و صلح در شما کمک کند . درصورتی‌که مشغول هستید ، می‌توانید به مدت 5 دقیقه سرکار ، در مدرسه یا در هنگام غذا خوردن این کار را انجام دهید . درصورتی‌که مدیتیشن بلد نیستید ، مقاله آموزش مدیتیشن را مطالعه کنید .

به مدت 10 ثانیه تنفس عمیق انجام دهید .

حتماً 7 تا 9 ساعت خواب شبانه داشته باشید . محروم بودن از خواب می‌تواند باعث ایجاد استرس بیشتر شود که ممکن است جوش را بیشتر کند .

دیگر درمان‌های طبیعی

ماسک برای جوش کیستیک

ماسک طبیعی درست کنید . ماسک صورت می‌تواند به پروسه التیام پوست کمک کند و جوش‌ها ( همچنین جوش کیستی ) را کم کند . گیاهان قابض باعث سفت شدن پوست و گیاهان آنتی‌باکتریال باعث کشتن باکتری‌ها می‌شوند .

طرز تهیه و استفاده :

1 – 1 قاشق غذاخوری عسل ، 1 عدد سفیده تخم‌مرغ و 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو را با یکدیگر مخلوط‌کنید . آب‌لیمو خواص لایه‌برداری و سفیدکنندگی دارد ، اگر نمی‌خواهید از آب‌لیمو استفاده کنید می‌توانید از فندق افسونگر استفاده کنید .

2 – نصف قاشق چای‌خوری روغن درخت چای یا روغن کندر را به مخلوط اضافه کنید .

3 – ماسک را روی صورت و گردن یا دیگر مناطق موردنظر بزنید . درصورتی‌که می‌خواهید به‌صورت نقطه‌ای از ماسک استفاده کنید ، به‌وسیله گوش پاک‌کن از ماسک استفاده کنید .

4 – به مدت 15 دقیقه بگذارید بماند ، سپس با آب ولرم کاملاً آبکشی کنید . بعد از خشک‌کردن از مرطوب‌کننده ضد جوش استفاده کنید .

موادغذایی مفید برای جوش کیستیک

مواد مغذی برای پوست مصرف کنید . ویتامین‌های A و D برای سلامتی پوست بسیار مهم هستند ، همچنین امگا3 می‌تواند به درمان جوش کمک کند ، زیرا دارای خواص ضدالتهابی است .

مواد غذایی حاوی ویتامین A : سیب‌زمینی شیرین ، اسفناج ، هویج ، کدو تنبل، کلم بروکلی ، فلفل قرمز ، انبه ، زردآلو ، حبوبات ، گوشت ، ماهی .

مواد غذایی حاوی ویتامین D : ماهی سالمون ، ماهی تن ، روغن کبد ماهی ، لبنیات ، 10 الی 15 دقیقه قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب .

مواد غذایی حاوی امگا3 : دانه کتان ، دانه چیا ، مغز گردو ، ماهی سالمون ، ساردین ، اسفناج ، ریحان ، میخک و مرزنگوش .

علت اصلی جوش کیستیک

از نور آفتاب دورباشید . در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید یا از سولاریوم استفاده نکنید . نور آفتاب و سولاریوم می‌تواند به سلول‌های پوست آسیب برسانند که به دلیل اشعه UVB آن‌ها است .

همچنین بعضی از داروهای درمان جوش باعث افزایش حساسیت پوست نسبت به آفتاب می‌شوند ، که باید حواستان با این قضیه نیز باشد .

تمیز کردن صورت با روغن

گیاهان ضد جوش کیستیک

1 – درست کردن روغن تمیزکننده صورت : روغن یکی از بهترین تمیزکننده‌ها برای تمیز کردن پوست چرب است ، زیرا باعث از بین بردن چربی و کثیفی بدون تهی کردن پوست از چربی و رطوبت می‌شود .

روزی 2بار صورت خود را تمیز کنید ، تمیز کردن صورت بعد از تعریق نیز فراموش نشود .

روغن‌های ضد جوش :

 • آرگان
 • دانه حشیش
 • آفتابگردان
 • زیتون
 • کرچک

3 تا 5 قطره روغن درخت چای یا کندر را به هر 30 میلی‌لیتر روغن انتخابی خود اضافه و خوب مخلوط‌کنید . مخلوط را دور از آفتاب نگه‌داری کنید .

تمیز کردن پوست با روغن

2 – شستن صورت با تمیزکننده روغنی : مقدار کمی مخلوط روغنی را روی دستان خود ریخته و به مدت 2 دقیقه روی صورت ماساژ دهید . از حرکات دایره‌ای شکل کوچک استفاده کنید . پارچه‌ای که در آب گرم خیس کرده‌اید را روی صورت بگذارید و 20 ثانیه صبر کنید ، سپس روغن را با دستمال پاک‌کنید . دستمال را دوباره آبکشی نموده و روغن‌های اضافی را کاملاً پاک‌کنید .

از مالیدن خشن‌ پوست خودداری کنید ، چون ممکن است با این کار پوست را تحریک کنید .

در پایان ، پوست را با حوله تمیز پنبه‌ای خشک‌کنید .

تمیز کردن صورت با بخار آب

درمان خانگی جوش کیستیک

1 – صورت خود را بشورید . درصورتی‌که قبل از بخور دادن ، صورت خود را نشورید ، ممکن است باعث گرفتگی بیشتر منافذ پوست و ایجاد جوش بیشتر شوید .

به‌وسیله آب ولرم و نوک انگشتان ، به‌آرامی صورت را شستشو دهید . شستن صورت باید حدوداً 1 دقیقه طول بکشد . بعد از شستشو با حوله تمیز پنبه‌ای صورت را خشک‌کنید .

عصاره گیاهی ضد جوش کیستیک

2 – عصاره گیاهی مناسب انتخاب کنید . تعداد محدودی عصاره گیاهی هستند که برای درمان جوش موثر‌اند . روغن درخت چای برای درمان جوش مناسب است ، زیرا ضدعفونی‌کننده ، ضدالتهاب ، ضد‌قارچ و آنتی‌باکتریال است . باور بر این است که روغن درخت چای به‌اندازه بنزوئیل پروکساید ، در درمان جوش مؤثر است .

همچنین می‌توانید به‌وسیله گوش پاک‌کن ، روغن درخت چای را مستقیماً روی جوش بزنید . این کار را روزی 2 بار انجام دهید .

از روغن کندر نیز می‌توانید به‌عنوان عصاره گیاهی در بخور صورت استفاده کنید .

همیشه قبل از استفاده از عصاره‌ها تست حساسیت انجام دهید .

روش تست حساسیت :

1 قطره از عصاره موردنظر را روی مچ دست‌زده و 10 الی 15 دقیقه صبر کنید . اگر پوستتان تحریک نشد ، می‌توانید از آن عصاره استفاده کنید . در صورتی که پوست قرمز شد یا دیگر علائم در پوست ظاهر شد ، از آن عصاره گیاهی استفاده نکنید .

روش بخور دادن صورت

3 – بخور را آماده کنید . 1 لیتر آب درون قابلمه ریخته و حرارت دهید تا جوش بیاید . 1 تا 2 قطره عصاره انتخابی را داخل آن ریخته و بگذارید 1 دقیقه دیگر بجوشد . زیر گاز را خاموش‌کنید و قابلمه را درجایی که می‌خواهید صورت را بخور دهید قرار دهید .

استفاده از روغن درخت چای یا کندر می‌تواند خواص آنتی‌باکتریال و ضدعفونی‌کننده به بخور اضافه کند که یعنی کشتن باکتری‌هایی که باعث ایجاد جوش ( همچنین جوش کیستیک ) می‌شوند . این عصاره‌ها از شکل‌گیری جوش جدید نیز پیشگیری می‌کنند .

اگر عصاره‌های گفته شده در دسترس نیستند ، نصف قاشق چای‌خوری گیاه خشک‌شده آن‌ها را به آب جوش اضافه کنید .

بخور دادن جوش کیستیک

4 – صورت را بخور دهید . سرخود را روی ظرف آب جوش گذاشته و حوله بزرگی روی سر خود بگذارید . صورت باید حداقل 30 سانتی‌متر از ظرف فاصله داشته باشد .

چشمان خود را ببندید و به‌صورت عادی نفس بکشید . به مدت 10 دقیقه صورت را به همین شکل بخور دهید . این کار باعث کمک به باز شدن منافذ پوست و منبسط شدن رگ‌های خونی می‌شود .

بخور صورت

5 – صورت را آبکشی کرده و خشک‌کنید . بعد از 10 دقیقه بخور دادن صورت ، با آب ولرم صورت را آبکشی کنید و با ملایمت و بدون مالیدن پوست بوسیله حوله صورت خشک‌کنید .

بعد از خشک‌کردن از مرطوب‌کننده ضد جوش استفاده کنید .

چگونگی بخور جوش کیستیک

6 – روزی 2 بار صورت را بخور دهید . در ابتدای شروع به بخور دادن صورت روزی 2 بار ، صبح و شب ، این کار را انجام دهید . بعد از چند هفته که پیشرفت در درمان جوش به وجود آمد ، روزی 1 بار صورت را بخور دهید .

جوش کیستی را بیشتر بشناسید

نبایدهای جوش کیستیک

جوش کیستیک چیست ؟

به‌طورکلی ، جوش روی صورت به دلیل باکتری و فعل‌وانفعالات هورمونی با چربی طبیعی پوست ایجاد می‌شود . این کار باعث التهاب فولیکول مو می‌شود .

جوش می‌تواند به دلایلی مانند زیر بدتر شود :

 • آرایش کردن و گرفتگی منافذ
 • تمیزکننده‌های پوست که باعث التهاب و تحریک کردن پوست می‌شوند
 • تعریق زیاد
 • پوشیدن لباس تنگ
 • در بعضی از افراد لبنیات و رژیم غذایی حاوی قندهای فرآوری شده باعث افزایش ریسک ایجاد جوش می‌شود .

علت جوش کیستیک

چه‌کارهایی نباید با جوش انجام دهیم ؟

بعضی از کارها را نباید انجام داد ، زیرا می‌توانند باعث بدتر شدن یا تحریک کردن پوست شوند .

کارهایی که نباید انجام داد

1 – شستشو و مالیدن سفت‌وسخت محل موردنظر

2 – استفاده از محصولات حاوی الکل ، صابون آنتی‌باکتریال و صابون قوی

3 – استفاده از محصولات چرب یا پایه روغنی

4 – ترکاندن جوش ، زیرا می‌تواند باعث عفونت و گسترش یافتن جوش شود

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.