جلوگیری از دیابت

در 30 سال گذشته ، شیوع دیابت نوع 2 مانند موشک افزایش‌یافته است ، و در حال حاضر به‌عنوان یک بیماری همه‌گیر در جهان غرب شناخته می‌شود . این بیماری عموما شدید نبوده و به‌صورت نادر در افراد سالخورده مزمن می‌شود ، این نوع دیابت تمامی افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در حال حاضر یکی از علت‌های عمده مرگ زودرس در جامعه مدرن امروزی در بسیاری از کشورهای جهان است .

در هر 10 ثانیه شخصی به دلیل دیابت نوع دوم در دنیا می‌میرد . خوشبختانه راه‌های زیادی برای جلوگیری از دیابت نوع دوم وجود دارد که به تمام آن‌ها اشاره خواهیم کرد ، با سایت کوروک همراه باشید !!

عادات غذایی سالم

میوه و سبزی مناسب دیابت

ارتباط بین دیابت و رژیم غذایی چیست ؟

خوردن بیش‌ازحد غذاهای چرب و مواد غذایی شیرین باعث افزایش ریسک ایجاد پیش دیابت و دیابت نوع 2 می‌شود . شما می‌توانید قند خون بالای نرمال ( پیش دیابت ) و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را معکوس کنید ، این کار را با کاهش مصرف غذاهای ناسالم ، تنظیم درست حجم غذا و دنبال کردن رژیم غذایی بالانس می‌شود انجام داد .

جلوگیری از دیابت

میوه‌جات و سبزیجات بیشتری بخورید . روزی 7 تا 9 بار میوه و سبزی بخورید . میوه و سبزیجات یخ‌زده و خشک‌شده نیز دارای خواصی برای سلامتی هستند ، اما نوع تازه آن‌ها در فصل برداشت معمولاً دارای بیشترین مواد مغذی می‌باشند . سعی کنید که مصرف سبزیجات کنسرو شده را کاهش دهید ، زیرا دارای میزان بالایی نمک هستند .

برنامه غذایی برای دیابت

میوه‌جات و سبزیجات متنوع و پررنگ انتخاب کنید . اغلب پررنگ‌تر بودن یعنی دارای مواد مغذی بیشتر بودن ، بنابراین بهترین حالت استفاده از سبزیجات و میوه‌جات متنوعی است که رنگ بیشتری دارند .

نمونه‌های خوب

سبزیجات تیزه رنگ : کلم بروکلی ، اسفناج ، کلم‌برگ و کلم بروکسل

سبزیجات نارنجی : هویج ، سیب‌زمینی شیرین ، کدو

میوه و سبزیجات قرمز : توت‌فرنگی ، ترب و چغندر

مواد غذایی زرد : اسکواش ( کدو ) ، انبه و آناناس

کربوهیدارت کامل

کربوهیدرات کامل بخورید . شیرینی ، کیک ، سیب‌زمینی سرخ‌کرده و دیگر مواد غذایی فرآوری‌شده را کنار بگذارید . به‌جای آن‌ها از کربوهیدرات‌های سالم مانند : میوه ، سبزیجات ، غلات صبحانه تهیه‌شده از غلات کامل و نان تازه را استفاده کنید .

به دنبال مواد غذایی‌ای باشید که دارای فیبر زیادی باشند ، زیرا نشان داده‌شده است که فیبر می‌تواند قند خون را کاهش دهد و باعث می‌شود که هضم آرام‌تر انجام شود و ورود قند به خون با سرعت کمتری انجام شود .

حبوبات مانند لوبیا سیاه ، لوبیا قرمز ، عدس ، لوبیاچیتی و لپه بخورید .

از غلات کامل ، برنج قهوه‌ای ، غلات صبحانه تهیه‌شده از غلات کامل و ماکارونی با غلات کامل استفاده کنید .

عامل اصلی دیابت

نوشیدن قند را محدود کنید . یکی از چیزهایی که دارای کالری خالی ( بدون مواد مغذی ) و دارای قند اضافی است ، نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه است . شما باید برای رفع تشنگی در بیشتر موارد آب بنوشید . اگر در مورد کیفیت آب مصرفی نگران هستید ، از فیلتر آب استفاده کنید .

اگر شما به نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین عادت کرده‌اید ، ابتدا بدن شما این نوشیدنی‌ها را طلب می‌کند تا اینکه این عادت را کنار بگذارید .

نوشابه ، آب‌میوه ( صنعتی ) ، نوشابه انرژی‌زا ، دلستر و غیره همگی دارای قندهای پنهان هستند که بدن شما به آن‌ها احتیاج ندارد . نوشیدن آن‌ها را کنار گذاشته و فقط شیر و آب بنوشید .

اگر از مصرف آب خسته شده‌اید ، مقداری آب‌لیمو داخل آن بریزید یا خیار را برش داده و داخل آب بخوابانید .

قهوه و چای شیرین نشده نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد اگر در مصرف آن‌ها میانه‌روی و اعتدال را رعایت کنید .

علت دیابت

میان وعده و هله‌هوله‌های دارای قند و کربوهیدرات فرآوری‌شده را کنار بگذارید . کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده مانند آرد سفید بعد از خورده شدن تبدیل به قند می‌شوند .

شکر در بیشتر هله‌هوله‌ها مانند : کیک ، شیرینی‌ها ، شکلات و آب‌نبات‌ها وجود دارد . شکر ارزان است و باعث احساس رضایت می‌شود و هوس کردن شما را پوشش می‌دهد . بعد از ناهار نباید با مصرف مواد غذایی شیرین باعث شوید که این قند اضافی وارد بدن شود ، زیرا بعد از ناهار معمولاً افراد هوس چیزهای شیرین می‌کنند .

قند در بسیاری از محصولات وجود دارد که حتی فکرش را هم نمی‌کنید ، بنابراین همیشه برچسب روی محصولات را بخوانید .

برچسب‌هایی که نوشته‌اند قند طبیعی ، ارگانیک یا غیر فرآوری‌شده نیز دارای قند هستند و فرقی نمی‌کنند . چیزی مصرف کنید که دارای کمترین میزان قند یا فاقد آن باشد .

رژیم غذایی جلوگیری از دیابت

به میان وعده‌های سالم بچسبید . میان وعده‌های شیرین را با میوه ، سبزیجات ، آجیل و دیگر مواد غذایی سالم جایگزین کنید . میوه‌های تازه و شیرین می‌توانند باعث پوشش دادن نیاز شما به مصرف شیرینی شوند .

آجیل‌های بوداده می‌توانند جایگزین خوبی برای میان وعده‌هایی مانند چیپس باشند ، درعین‌حال مواد مغذی ، فیبر ، چربی سالم و پروتئین نیز دارند .

جلوگیری از ابتلا به دیابت

چربی‌های سالم‌تری مصرف کنید . یک تصور شایع و غلط این است که افراد فکر می‌کنند که تمامی چربی‌ها بد هستند . این درست است که مواد غذایی عمیق سرخ‌شده و فست فود دارای چربی مضر هستند ، اما ماهی سالمون و آجیل دارای چربی زیادی بوده که دارای خواص زیادی برای سلامتی هستند .

خیلی مهم است که از چربی‌های فرآوری‌شده ، هیدروژنه ، اشباع یا تقریباً اشباع ( مخصوصاً ترانس ) و روغن سبزیجات را مصرف نکنید ، و به دنبال چربی‌های غیراشباع ، پلی اشباع ( polyunsaturated ) و مونو اشباع ( monounsaturated ) باشید .

دیابت ارثی

برای موقعیت‌های مخصوص قند مصرف کنید !!!

قطع کردن کلی مصرف قند و شکر از کل زندگی به نظر یک‌جور تنبیه و مجازات می‌آید 🙂 . شما می‌توانید هنوز هم بعضی‌اوقات مواد غذایی را که دوست دارید را مصرف کنید . شما می‌توانید مصرف قند را برای مراسم و موقعیت‌های خاصی انجام دهید تا تجربه بهتری از آن موقعیت داشته باشید و هم اینکه قند مصرف کرده و هوس خود را بخوابانید .

چاقی و دیابت

تغییر عادات تغذیه‌ای را به‌عنوان رژیم غذایی تلقی نکنید . رژیم‌های غذایی گرایش به شکست دارند ، زیرا آن‌ها کوتاه‌مدت هستند و دارای نقطه پایانی می‌باشند . روی روش‌های جدید تغذیه و تغییر عادات بد تغذیه خود کار کنید ، به‌جای اینکه به‌صورت موقت رژیم غذایی بگیرید ، در این صورت شما می‌توانید آن‌ها را ادامه داده و عادات جدیدی را یاد بگیرید و کمتر هم تلاش کنبد و سختی بکشید .

در نظر داشته باشید که هدف سالم بودن در تمام طول عمر است و به یاد داشته باشید که حتی افرادی که دارای اضافه‌وزن شدیدی نیز هستند ، با کاهش فقط 5% از وزن کلی خود ، می‌توانند 70% از ریسک ابتلا به دیابت را در خود کم کنند .

شام دیابتی

خوردن در شب را کنار بگذارید . اگر شما پیش دیابت باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید که خوردن هر چیزی به‌غیراز یک میان وعده پروتئینی سبک در زمان نزدیک به خوابیدن را کنار بگذارید . شما همچنین باید مصرف نوشیدنی به‌غیراز آب مانند : نوشیدنی‌های قندی و کافئینی را نیز کنار بگذارید .

اگر بعد از شام خوردن احساس گرسنگی کردید ، خوردن مواد غذایی کم‌کالری و کم کربوهیدرات را که کمتر روی قند خون تأثیر دارند را می‌توانید انجام دهید ، بعضی از گزینه‌های موجود و خوب :

  • هویج
  • کرفس
  • برشی از فلفل دلمه سبز
  • 4 عدد بادام ( یا دیگر انواع آجیل )
  • 1 پیمانه پف فیل بدون روغن ( درست‌شده با هوای گرم )

خوردن احساسی و مرض قند

خوردن احساسی را کنار بگذارید . سعی کنید فرق بین گرسنگی احساسی و فیزیکی ( واقعی ) را بفهمید . به یاد داشته باشید که گرسنگی فیزیکی می‌تواند با هرگونه غذایی موجب رضایت شما شود ، درحالی‌که گرسنگی احساسی اغلب روی غذاهای خاصی هوس می‌آورد و خوردن چیزهای خاصی را دوست دارد .

جلوگیری از مرض قند

آرام غذا بخورید تا از خوردن بیش‌ازاندازه جلوگیری کنید . حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا معده سیگنالی به مغز بفرستد که پرشده و احساس سیری در شما رخ دهد . با این تأخیر ممکن است شما خیلی بیشتر از چیزی که نیاز دارید بخورید .

اگر نمی‌توانید خوردن احساسی خود را کنترل کنید ، بهتر است به یک روان‌شناس مراجعه کنید .

پیشگیری از دیابت

با متخصص تغذیه یا مدرس دیابت صحبت کنید . اگر شما می‌خواهید تغییری در رژیم غذایی خود برای کاهش ریسک ابتلا به دیابت انجام دهید ، با متخصص تغذیه یا مدرس دیابت مشورت کنید .

این متخصصان می‌توانند شمارا در بهبود رژیم غذایی راهنمایی کنند .

تغییر سبک زندگی

پیشگیری از دیابت نوع 2

ورزش را برای کاهش وزن پیشه کنید . نشان داده‌شده است که افرادی که 5 تا 7 درصد از وزن بدن خود را با ورزش کم می‌کنند و 5 روز در هفته 30 دقیقه ورزش می‌کنند ، ریسک ابتلا به دیابت در خود را 58% کاهش می‌دهند .

هر وزنی که دارید ، ورزش باید یک قسمت مهم در سالم نگه‌داشتن شما باشد . چربی اضافی بدن مانع از شکسته شدن گلوکز ( قند ) می‌شود که برای تولید انرژی ضروری است . حتی 30 دقیقه بالا بردن ضربان قلب به‌صورت روزانه با ورزش می‌تواند به جلوگیری از دیابت و داشتن وزن مناسب و سالم کمک کند .

تحرک و پیشگیری از دیابت

در هنگام استراحت ظهر مقداری راه بروید . اگر فکر می‌کنید که وقت کافی برای ورزش کردن ندارید ، سعی کنید به مدت نیم ساعت در هنگام استراحت ظهر سرکار  5 روز در هفته پیاده‌روی کنید . این کار یک‌راه برای وارد شدن شما به دنیای ورزش است .

ورزش و پیشگیری از دیابت

بعد از کار ورزش کنید . ماندن در ترافیک بعد از کار هیچ لطفی ندارد ، شما می‌توانید از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید . رفتن به باشگاه یا آرام دویدن در نزدیکی محل کار بعد از اتمام کار می‌تواند هم باعث سبک‌تر شدن ترافیک شده و هم اینکه شما ورزش روزانه خود را انجام داده باشید .

درست است که با این کار دیرتر به خانه می‌رسید ، اما در هنگام رسیدن به خانه شما احساس ریلکس بودن دارید ، زیرا ورزش باعث کاهش سطح استرس در شما به دلیل نرفتن در ترافیک می‌شود ، البته خود ورزش کردن نیز باعث ریلکس شدن شما می‌شود .

دویدن و پیشگیری از دیابت

با حیوان خانگی خود پیاده‌روی کنید . اگر حیوان خانگی مثل سگ دارید اقدام به پیاده‌روی با او را بکنید . این کار باعث راحت‌تر کردن ورزش می‌شود و به شما یک نوع مسئولیت می‌دهد که به بیرون از خانه بروید .

اگر سگ ندارید سگ دیگران را قرض بگیرید .

پیاده‌روی و ورزش کردن با دیگر افراد نیز مفید خواهد بود ، زیرا ورزش کردن دسته‌جمعی راحت‌تر خواهد بود .

پیاده روی

برای خرید پیاده بروید و از ماشین استفاده نکنید . اگر خریدتان سنگین نیست ، پیاده به خریدهای محلی رفتن ایده خوبی برای داشتن تحرک بیشتر است . خرید رفتن با دوست یا خانواده به دلیل صحبت کردن در طول راه ، آن را برای شما کوتاه‌تر و راحت‌تر می‌کند .

تحرک و دیابت

در هنگام ورزش موسیقی گوش دهید . آهنگ‌های شاد و محرک را برای این کار انتخاب کنید . همچنین شما می‌توانید آهنگ‌ها را با ورزش خود هماهنگ کنید ، یعنی برای گرم کردن یک آهنگ آرام ، 30 دقیقه آهنگ شاد و تند برای دویدن یا راه رفتن سریع و 3 تا 4 دقیقه نیز آهنگ آرام برای خنک کردن در نظر بگیرید .

همچنین دانستن زمان موسیقی‌ها می‌تواند به شما کمک تا از زمان ورزش کردنتان اطلاع پیدا کنید .

استرس و ایجاد دیابت

میزان استرس خود را کاهش دهید . استرس با افزایش سطح گلوکز خون در ارتباط است و می‌تواند منجر به دیابت شود . این به دلیل این است که وقتی بدن استرس را تشخیص می‌دهد ، خود را در موقعیت جنگیدن با آن قرار می‌دهد و در پاسخ به این قضیه سطح هورمونی بدن تغییر می‌کند . همچنین این تغییر هورمونی می‌تواند باعث افزایش وزن نیز بشود .

روش‌های کاهش استرس

پیدا کردن علت استرس : شما باید تشخیص دهید که چرا دچار استرس می‌شوید و فاکتورهایی که آن را به وجود می‌آورد چیست .

نه گفتن را یاد بگیرید : بر عهده گرفتن چیزی که انجام آن فراتر از توانایی شما است ، می‌تواند منجر به ایجاد استرس در شما شود . محدودیت‌های خود را بشناسید و یاد بگیرید که چگونه نه بگویید !!

احساسات خود را بیان کنید : بعضی وقت‌ها صحبت کردن با دیگران درباره استرس خود می‌تواند به کاهش استرس در شما کمک کند . شخص موردنظر ممکن است به دلیل اینکه وضعیت شما را از دیدگاه متفاوت و از بیرون می‌بیند ، بتواند به شما در حل آن کمک کند .

مدیریت زمان خوبی داشته باشید : یاد بگیرید تا چگونه کارها را اولویت‌بندی کنید و بدانید که چه‌کارهایی را می‌توانید کنار بگذارید . سعی کنید تخمین بزنید که هر کاری چه میزان زمان می‌برد و برنامه خود را طبق آن تنظیم کنید .

خواب بیشتر و دیابت کمتر

مقدار زیادی بخوابید . بزرگ‌سالان نیاز به حداقل 6 ساعت خواب‌دارند ، البته 7 ساعت یا بیشتر ترجیح داده می‌شود . خواب زمان ریکاوری اعصاب و دیگر قسمت‌ها و سیستم‌های بدن است . داشتن خواب کافی برای حفظ قند خون و فشارخون ضروری است ، که هردوی آن‌ها با دیابت در ارتباط هستند .

اگر قادر به خوابیدن در شب نیستید ، به نکات زیر توجه کنید :

1 – قبل از خواب از صفحه دوری‌کنید ( موبایل ، کامپیوتر ، تبلت و تلویزیون ) .

2 – در اتاق تاریک بخوابید .

3 – مصرف کافئین روزانه خود را محدود کنید .

4 – همیشه در ساعت خاصی بخوابید و بیدار شوید .

5 – درصورتی‌که بازهم در خوابید مشکل داشتید ، مقاله راحت خوابیدن در شب را مطالعه کنید .

در مورد دیابت بیشتر بدانید

انواع دیابت

فرق بین انواع مختلف دیابت چیست ؟

دیابت روشی که بدن قند خون را پردازش می‌کند را تحت تأثیر قرار می‌دهد . بدن شما بعد از غذا خوردن گلوکز را داخل جریان خون وارد می‌کند که یک منبع ضروری انرژی است . انسولین به‌صورت طبیعی در پانکراس تولید می‌شود و باعث کمک کردن به خارج‌سازی گلوکز از خون و پخش کردن آن در سلول‌های کبد ، ماهیچه و چربی می‌شود ، که تبدیل به انرژی قابل‌استفاده در بدن بشود . اگر انسولین کم باشد یا بدن نسبت به گلوکز مقاوم شده باشد ، دیابت بوجود می‌آید .

انواع دیابت

دیابت نوع 1 : این نوع دیابت باعث تخریب بیش از 90 درصد سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس می‌شود و باعث می‌شود پانکراس ساخت انسولین را متوقف یا کم کند . دیابت نوع 1 معمولاً قبل از سن 30 سالگی رخ می‌دهد و ممکن است علت آن عوامل محیطی و ژنتیکی باشد .

دیابت نوع 2 : درحالی‌که پانکراس به تولید انسولین ادامه می‌دهد یا حتی بیشتر هم تولید می‌کند ، بدن دچار مقاومت نسبت به انسولین شده و باعث می‌شود که انسولین به‌درستی کار نکند و باعث شود که میزان قند خون هنوز هم بالا بماند . این بیماری معمولاً در افراد بالای 30 سال شروع می‌شود و در افراد مسن شایع‌تر است . وزن بالا یکی از فاکتورهای اصلی در ایجاد دیابت نوع 2 است .

دیابت بارداری : این نوع دیابت در بعضی از افراد باردار ایجاد می‌شود . عوارض ناشناخته و/یا عوارض جانبی جدی این نوع دیابت می‌تواند باعث آسیب به مادر و نوزاد نابالغ شود . داشتن دیابت بارداری درمان شده بعد از زایمان شانس ابتلا به دیابت نوع 2 را در زندگی آینده فرد افزایش می‌دهد .

مشکلات قلبی و دیابت

خطرات دیابت نوع دوم را بشناسید . دانستن اینکه دیابت چگونه می‌تواند زندگی شمارا مختل کند ، باعث کمک به ایجاد روحیه و انگیزه در شما شده تا تغییرات لازم در سبک زندگی و رژیم غذایی را راحت‌تر انجام دهید تا از آن جلوگیری کنید . برخی از عوارض دیابت نوع 2 می‌تواند بسیار شدید باشد .

عوارض احتمالی دیابت

1 – کاهش خون‌رسانی به اعصاب و پوست

2 – تصلیب شرایین

3 – حمله قلبی ، سکته و ازکارافتادن قلب

4 – آسیب به چشم که می‌تواند باعث دید ضعیف دائمی شود

5 – ازکارافتادن کلیه

6 – آسیب‌های عصبی ( بی‌حسی ، درد و از دست دادن کارایی )

7 – التهاب ، عفونت و در هم شکستن پوست مخصوصاً در پا

8 – آنژین صدری ( درد قفسه سینه )

چاقی و دیابت

عوامل قابل‌کنترل دیابت نوع 2 کدام هستند ؟

بعضی از فاکتورها باعث بالا بردن ریسک ایجاد دیابت می‌شوند که البته قابل‌کنترل هستند . شما با دانستن و درست کردن آن‌ها می‌توانید ریسک ابتلا به دیابت را به‌طور چشمگیری کاهش دهید .

عوامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به دیابت

چاقی : کاهش وزن می‌تواند به‌صورت چشمگیری باعث کاهش احتمال ایجاد دیابت نوع 2 شود .

مشکلات قلبی و کلسترول بالا : خطراتی که قلب را تهدید می‌کنند مانند : فشارخون بالا ، پایین بودن کلسترول خوب و بالا بودن کلسترول بد می‌توانند ریسک ابتلا به دیابت را بالا ببرد . یک مطالعه نشان داد که هر 1 نفر از 4 نفری که این فاکتورها را داشته دارای پیش دیابت بوده است . رژیم غذایی و ورزش هر دو می‌توانند باعث کاهش ریسک بیماری‌های قلبی و کلسترول بالا شوند .

رژیم غذایی پر از قند ، کلسترول ، چربی و غذاهای فرآوری‌شده : رژیم غذایی و دیابت خیلی به یکدیگر وابسته هستند . روی مصرف مواد غذایی سالم تمرکز کنید .

بی‌تحرکی یا ورزش نکردن : کمتر از 3 بار در هفته ورزش کردن باعث افزایش ریسک ابتلا به دیابت می‌شود . روی واردکردن تحرک در زندگی روزانه خود کار کنید .

دیابت ارثی

عوامل غیرقابل‌کنترل دیابت کدم‌اند ؟

بعضی از فاکتورها در ایجاد دیابت نوع 2 هستند که غیرقابل‌کنترل می‌باشند . به‌هرحال ، آگاه بودن از این فاکتورها می‌تواند به شما در ارزیابی کلی ایجاد دیابت کمک کند .

عوامل غیر قابل کنترل ابتلا به دیابت

سن بالای 45 سال : توجه داشته باشید که زنان پیش از یائسگی میزان استروژن آن‌ها بالا می‌رود که برای کمک به پاک‌سازی اسیدهای چرب است . اینکار باعث ایجاد مقاومت نسبت به انسولین می‌شود و باعث کمک به جذب خیلی سریع‌تر گلوکز توسط انسولین خواهد شد .

سابقه دیابت نوع 2 در خانواده : این می‌تواند نشانه ژن خانوادگی مستعد به دیابت باشد .

تجربه دیابت بارداری : بالای 40% از خانم‌هایی که دیابت بارداری را تجربه کرده‌اند ، ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 در زندگی آینده آن‌ها افزایش پیدا می‌کند .

وزن کم هنگام تولد : کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد باعث افزایش ریسک 23 درصدی ابتلا به دیابت در کودکانی که زیر 2.49 کیلوگرم وزن و 76 درصد در کودکانی که زیر 2.26 کیلوگرم وزن دارند ، می‌شود .

آزمایش دیابت

زود اقدام کنید !!!

بالا بودن قند خون می‌تواند درست شود قبل از اینکه آسیبی به شما برساند . اگر در ریسک ابتلا به دیابت قرار دارید ، خیلی مهم است که به‌صورت مرتب آزمایش خون داده تا بتوانید سبک زندگی خود را کنترل کنید .

اگر آزمایش نشان داد که شما پیش دیابت دارید ، احتمال ابتلا به دیابت در آینده در شما بیشتر می‌شود .

تست دیابت

روی برنامه منظم آزمایش دهید . 6 ماه بعد از بهبود رژیم غذایی و ورزش کردن ، به پزشک مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید . به حرف‌های پزشک خود گوش دهید . امکان دارد پزشک برای شما دارو نیز تجویز کند .

اگر نیاز به کمک دارید ، با متخصص تغذیه می‌توانید صحبت کنید ، زیرا او می‌تواند در برنامه‌ریزی برای رژیم غذایی به شما کمک زیادی بکند .

نکات مهم

1 – اگر در ریسک ابتلا به دیابت هستید ، به‌صورت منظم آزمایش ادرار و خون بدهید . این‌گونه تنظیمات را می‌توانید در تقویم گوشی تنظیم کنید تا از یاد نبرید .

2 – یک مطالعه در هلند نشان داد که مردانی که در رژیم غذایی خود زیاد از سیب‌زمینی ، ماهی ، سبزیجات و حبوبات استفاده کرده‌اند ، در ریسک پایین‌تری در ابتلا به دیابت قرار دارند .

3 – نشان داده‌شده است که کودکانی که با شیر مادر تغذیه‌شده‌اند تمایل کمتری به ابتلا به دیابت نوع 1 ، نسبت به بچه‌هایی که با شیشه شیر تغذیه کرده‌اند دارند .

4 – اگر دیابت درمان نشود می‌تواند منجر به مشکلات قلبی شده ، که ممکن است حتی منجر به مرگ نیز شود . اگر در ریسک ابتلا به دیابت قرار دارید یا پیش دیابت دارید ، با تغییر سبک زندگی و نکات گفته‌شده از تبدیل آن به دیابت جلوگیری کنید .

5 – همیشه در مورد تغییرات زیاد در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید که این نوع تغییر برای شما ایمن است .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.