خانه سلامت خواب چگونه بی خوابی را درمان کنیم ؟ راه علمی با عکس

چگونه بی خوابی را درمان کنیم ؟ راه علمی با عکس

درمان مشکل خواب

بی خوابی به عارضه ای گفته میشود که فرد مبتلا نمیتواند به اندازه کافی بخوابد یا در بخواب رفتن مشکل دارد . در این مقاله با کارهای خیلی معمولی و خانگی میتوانید این مشکل را به راحتی از بین ببرید .

عوض کردن سبک زندگی و کارهای همیشگی

۱ – پیدا کردن علت بیخوابی . علت های مانند عصبانیت ، دپرس بودن یا صدای بیش از حد در موقع خواب میتواند دلایلی برای بی خوابی باشد . داروهایی که مصرف میکنید به هر علتی را بررسی کنید اگر دارای مواد محرک مانند : کافئین یا سودوافدرین میتواند دلیل بیخوابی شما باشند .

تنظیم خواب

۲ – برنامه خواب درست کنید . همیشه یک برنامه را برای خواب انجام دهید ، یعنی سر ساعت خاصی به داخل رخت خواب رفته و سر ساعت خاصی از خواب بیدار شوید . همچنین کارهای آرامش بخش مانند : گوش دادن به موزیک آرام یا خواندن و غیره که قبل از خواب انجام میدهید را همیشه تکرار کنید چون مغز شما رابطه انجام اینکارها و خواب را میفهمد .

نور خورشید خواب

۳ – درست کردن اتاق خواب . درجه حرارت و تاریکی اتاق را در حد مطلوبی قرار دهید . اتاق خواب باید کاملا تاریک باشد . در روز از نور آفتاب استفاده نمایید ، نور آفتاب باعث درست شدن چرخه خواب میشود از آن استفاده کنید ، در صورتیکه از خانه بیرون نمیروید از پنجره استفاده نمایید.

موبایل و بی خوابی

۴ – اتاق خواب را فقط برای خوابیدن استفاده نمایید . در صورتی که تمام کارهای خود را مثل : کار با کامپیوتر ، کار با موبایل و غیره را در اتاق های دیگر انجام دهید و فقط از خوابیدن در اتاق استفاده نمایید در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت میشود .

کارهای که موجب خواب آلودگی میشوند

حمام و خواب

۱ – گرفتن دوش آب گرم یا حمام کردن با آب گرم . اینکار باعث ریلکس شدن شما میشود و بعد از دوش گرفتن دچار خواب آلودگی خواهید شد .

دمنوش خواب آور

۲ – نوشیدن دمنوش های گیاهی . قبل از خواب از چای بابونه استفاده کنید که آرامش بخش است .

رایحه و بو درمانی

۳ – استفاده از رایحه درمانی . درست است که هیچ منبع علمی معتبری اینکار را برای خواب مفید نمیداند اما مالیدن روغن استوخودوس و استفاده از رایحه آن به گفته بسیاری از مردم در خواب تاثیر دارد .

مدیتشن برای خواب

۴ – استفاده از تمرین های ریلکسیشن یا تمرین نفس کشیدن . اگر خوابتان نبرد میتوانید از یوگا ، مدیتیشن یا تمرین نفس کشیدن استفاده نمایید .

ورزش منظم بی خوابی

۵ – ورزش کنید . انجام ورزش منظم روزانه باعث درست شدن چرخه خواب خواهد شد . روزانه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه هر ورزشی که میتوانید را انجام دهید .

کارهایی که بی خوابی می آورد

نوشابه بیخوای

۱ – قبل از خواب مواد محرک استفاده نکنید . از ۶ ساعت قبل از خواب موادی مانند : قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات را مصرف نکنید . زیرا اثرات محرک آنها تا ۶ ساعت در بدن شما باقی خواهد ماند .

کافئین بی خوابی

۲ – از خوردن غذای سنگین قبل از خواب اجتناب کنید . خوردن غذای سنگین و تند قبل از خواب باعث بیخوابی شما خواهد شد .

ورزش قبل لز خواب

۳ – قبل از خواب ورزش نکنید . ۳ الی ۴ ساعت قبل از خواب ورزش نکنید .

چرت روزانه

۴ – در طول روز نخوابید .

مقالات مرتبط با بی خوابی :

بهترین مواد طبیعی خواب آور

چگونه قرص خواب و اعصاب را ترک کنیم ؟

درمان و جلوگیری از فلج خواب (بختک) + درمان های گیاهی و خانگی + عکس

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

تقویت سیستم ایمنی بدن در ۳ سوت !!! ( با عکس )

آشنایی با سیستم ایمنی بدن سیستم ایمنی قابلیت بدن برای جنگیدن با بیماری‌ها یا پاتوژن ( علت …