درمان مشکل خواب

بی خوابی به عارضه ای گفته میشود که فرد مبتلا نمیتواند به اندازه کافی بخوابد یا در بخواب رفتن مشکل دارد . در این مقاله با کارهای خیلی معمولی و خانگی میتوانید این مشکل را به راحتی از بین ببرید .

عوض کردن سبک زندگی و کارهای همیشگی

1 – پیدا کردن علت بیخوابی . علت های مانند عصبانیت ، دپرس بودن یا صدای بیش از حد در موقع خواب میتواند دلایلی برای بی خوابی باشد . داروهایی که مصرف میکنید به هر علتی را بررسی کنید اگر دارای مواد محرک مانند : کافئین یا سودوافدرین میتواند دلیل بیخوابی شما باشند .

تنظیم خواب

2 – برنامه خواب درست کنید . همیشه یک برنامه را برای خواب انجام دهید ، یعنی سر ساعت خاصی به داخل رخت خواب رفته و سر ساعت خاصی از خواب بیدار شوید . همچنین کارهای آرامش بخش مانند : گوش دادن به موزیک آرام یا خواندن و غیره که قبل از خواب انجام میدهید را همیشه تکرار کنید چون مغز شما رابطه انجام اینکارها و خواب را میفهمد .

نور خورشید خواب

3 – درست کردن اتاق خواب . درجه حرارت و تاریکی اتاق را در حد مطلوبی قرار دهید . اتاق خواب باید کاملا تاریک باشد . در روز از نور آفتاب استفاده نمایید ، نور آفتاب باعث درست شدن چرخه خواب میشود از آن استفاده کنید ، در صورتیکه از خانه بیرون نمیروید از پنجره استفاده نمایید.

موبایل و بی خوابی

4 – اتاق خواب را فقط برای خوابیدن استفاده نمایید . در صورتی که تمام کارهای خود را مثل : کار با کامپیوتر ، کار با موبایل و غیره را در اتاق های دیگر انجام دهید و فقط از خوابیدن در اتاق استفاده نمایید در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت میشود .

کارهای که موجب خواب آلودگی میشوند

حمام و خواب

1 – گرفتن دوش آب گرم یا حمام کردن با آب گرم . اینکار باعث ریلکس شدن شما میشود و بعد از دوش گرفتن دچار خواب آلودگی خواهید شد .

دمنوش خواب آور

2 – نوشیدن دمنوش های گیاهی . قبل از خواب از چای بابونه استفاده کنید که آرامش بخش است .

رایحه و بو درمانی

3 – استفاده از رایحه درمانی . درست است که هیچ منبع علمی معتبری اینکار را برای خواب مفید نمیداند اما مالیدن روغن استوخودوس و استفاده از رایحه آن به گفته بسیاری از مردم در خواب تاثیر دارد .

مدیتشن برای خواب

4 – استفاده از تمرین های ریلکسیشن یا تمرین نفس کشیدن . اگر خوابتان نبرد میتوانید از یوگا ، مدیتیشن یا تمرین نفس کشیدن استفاده نمایید .

ورزش منظم بی خوابی

5 – ورزش کنید . انجام ورزش منظم روزانه باعث درست شدن چرخه خواب خواهد شد . روزانه 20 الی 30 دقیقه هر ورزشی که میتوانید را انجام دهید .

کارهایی که بی خوابی می آورد

نوشابه بیخوای

1 – قبل از خواب مواد محرک استفاده نکنید . از 6 ساعت قبل از خواب موادی مانند : قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات را مصرف نکنید . زیرا اثرات محرک آنها تا 6 ساعت در بدن شما باقی خواهد ماند .

کافئین بی خوابی

2 – از خوردن غذای سنگین قبل از خواب اجتناب کنید . خوردن غذای سنگین و تند قبل از خواب باعث بیخوابی شما خواهد شد .

ورزش قبل لز خواب

3 – قبل از خواب ورزش نکنید . 3 الی 4 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید .

چرت روزانه

4 – در طول روز نخوابید .

مقالات مرتبط با بی خوابی :

بهترین مواد طبیعی خواب آور

چگونه قرص خواب و اعصاب را ترک کنیم ؟

درمان و جلوگیری از فلج خواب (بختک) + درمان های گیاهی و خانگی + عکس

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.