جوان نگه داشتن پوست

با بالارفتن سن پوست ما شروع به چروک و ضعیف شدن می‌شود . برگشت و جلوگیری از علائم پیری غیرممکن است اما می‌توان با انجام کارهایی این علائم را به حداقل رساند . تمامی کارهایی که باعث می‌شوند ریشه چین‌وچروک و پیری پوست درمان و پوستی جوان داشته باشید در این مقاله جمع‌آوری‌شده است .

جلوگیری از چین‌وچروک

جوان سازی پوست

از ضدآفتاب استفاده کنید . بعضی از کارشناسان بر این باورند که تابش اشعه UV آفتاب ممکن است تا 90% علائم پیری پوست را در طول زندگی ایجاد کند . خبر خوب این است که هیچ‌وقت دیر نیست و می‌توانید با پیشگیری از بدتر شدن آن جلوگیری کنید . شما باید در زمانیکه قرار است در مقابل آفتاب قرار بگیرید از ضد آفتاب استفاده کنید حتی در زمستان نیز ضد آفتاب به پوست خود بزنید .

کرم ضد آفتابی استفاده کنید که در برابر اشعه‌ی UVA و UVB بتواند از پوست شما محافظت کند .

حداقل از SPF=15 استفاده کنید ، هرچند ممکن است به SPF بالاتری نیاز داشته باشید .

از کرم‌های ضد آفتاب ضدآب حاوی زینک و اکسید تیتانیوم استفاده کنید .

کرم‌های ضدآفتاب باید هر 1 تا 2 ساعت تجدید شوند مخصوصاً اگر زیاد عرق می‌کنید یا در حال شنا کردن هستید .

جوان ماندن پوست

کلاه بگذارید . استفاده از کلاه مهم است حتی اگر از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید . کلاه می‌تواند روی صورت شما سایه کند و به کاهش تابش خورشید کمک کند .

از کلاه بزرگ استفاده کنید تا صورت را پوشش دهد .

از کلاه با بافت محکم استفاده کنید تا در بلوکه کردن اشعه UV مؤثر باشد . از کلاه‌های سوراخ‌دار استفاده نکنید زیرا نور آفتاب از آن‌ها رد می‌شود .

جلوگیری از پیری پوست

در زمستان از شال‌گردن استفاده کنید . اگر درجایی زندگی می‌کنید که در زمستان هوا سرد می‌شود ، باد سرد می‌تواند پوست شمارا خشک کند و باعث چین‌وچروک بیشتر شود . برای محافظت از پوست با شال‌گردن مقداری از صورت را نیز بپوشانید .

جلوگیری از پیری پوست دورچشم

عینک دودی بزنید . عینک دودی خریداری کنید که هم اصل باشد و هم اینکه شمارا به‌صورت 100% از اشعه UV محافظت کند . استفاده از عینک‌های بزرگ و دارای دسته کلفت می‌تواند محافظت بیشتری از پوست اطراف چشم که بسیار حساس است را فراهم کند و به جلوگیری از چین و چروک کمک بکند .

عینک‌های آفتابی با لنز پلاریزه برای چشم شما بهتر است زیرا تابش زیاد نور را کاهش می‌دهند که به‌نوبه خود باعث کاهش فشار و خستگی چشم می‌شود .

ورزش مخصوص جوان ماندن پوست

هرروز ورزش کنید . منظم ورزش کردن باعث افزایش گردش خون در بدن و افزایش سلامتی می‌شود زیرا باعث رساندن مواد مغذی بیشتر و از بین بردن مواد زائد بدن خواهد شد .

جوان سازی پوست صورت

یوگای پوست انجام دهید . ورزش دادن ماهیچه‌های صورت می‌تواند به جلوگیری از شکل‌گیری چین‌وچروک کمک کند .

یک روش عالی برای کاهش چین‌وچروک پیشانی : هر دودست را روی پیشانی قرار دهید و انگشتان خود رابین ابرو و خط مو بگذارید . به‌آرامی انگشتان خود را به بیرون بکشید . کارشناسان توصیه می‌کنند که تمرینات به صورت 20 دقیقه در روز و به‌صورت 6 روز در هفته انجام شوند .

کاهش چروک با ترک سیگار

سیگار کشیدن را ترک کنید . سیگار پروسه پیری را سرعت می‌بخشد و باعث چین‌وچروک بیشتر و آسیب زودرس پوست می‌شود . اگر در حال حاضر سیگار می‌کشید آن را ترک کنید و برای کمک می‌توانید مقاله ترک کردن سیگار را مطالعه بفرمایید .

صاف کردن پوست با بوتاکس

بوتاکس یا درمان با لیزر را امتحان کنید . اول شروع به درمان با روش‌های تهاجمی کم مانند IPL ( نور پالسی شدید ) و لیزر کنید . همچنین می‌توانید با تزریق بوتاکس چین‌وچروک‌ها را آرام کنید و از عمیق‌تر شدن آن‌ها پیشگیری کنید .

رسیدگی و نگهداری از پوست کلید سلامت و جوان ماندن آن است .

درمان با محصولات پوست

کرم جوانسازی پوست

هرروز پوست خود را مرطوب کنید . مرطوب کردن پوست می‌تواند به جلوگیری از خشکی و چروک سلول‌های پوست کمک کند . باگذشت زمان ممکن است به جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک و کاهش آن‌ها نیز کمک کند . همچنین به پوست شما کمک می‌کند تا جوان‌تر و سالم‌تر به نظر بیاید .

لایه برداری پوست برای صاف کردن پوست

هفته‌ای 1بار پوست را لایه‌برداری کنید . پوست جدید جوان به نظر می‌آید و درخشان است درحالی‌که پوست قدیمی و سلول‌های مرده پوست باعث خشن و ظاهری مندرس می‌شود . زیاده‌روی در لایه‌برداری پوست می‌تواند باعث آسیب به پوست بشود ، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند هفته‌ای 1 بار لایه‌برداری را انجام دهید تا پوست را انعطاف‌پذیر و جوان نشان دهید .

برای گرفتن بهترین نتیجه از لایه‌برداری‌های حاوی اسید سالیسیلیک و/یا میکرودرماابریژن (microdermabrasion ) استفاده نمایید .

کرم ضد چروک

کرم ضد چروک را درست انتخاب و استفاده کنید . کرم‌های ضد چروک می‌توانند به کاهش چین‌وچروک و داشتن پوستی جوان و سالم کمک کنند . مرطوب‌کننده و لایه‌بردارها خیلی سریع‌تر از ضد چروک‌ها تأثیر می‌کنند به‌طوری‌که بعضی از ضد چروک ها نیاز به 6 هفته استفاده دارند تا شروع به اثرگذاری بکنند . با یک نوع ضدچروک شروع کنید و نتیجه آن را ببینید ، از چند محصول به‌طور هم‌زمان استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث تحریک کردن پوست بشود .

کرم‌های ضد چروک مؤثر دارای ترکیبات زیر هستند :

رتینول (Retinol ) : ترکیبی از ویتامین A است که خواص آنتی‌اکسیدانی دارد . باور بر این است که رتینول باعث جلوگیری از تخریب سلول‌های پوستی که می‌تواند چین‌وچروک ایجاد کند می‌شود .

ویتامین C : این ویتامین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هست و می‌تواند از آسیب‌های آفتاب روی پوست محافظت کند . همچنین ممکن است از نشانه‌های پیری نیز جلوگیری کند .

هیدروکسی اسید (Hydroxy acids ) : 3 نوع هیدروکسی اسید وجود دارد : آلفا ، بتا و پلی هیدروکسی اسید . هر 3 نوع این اسیدها به‌عنوان لایه‌بردار استفاده می‌شوند که لایه پوست مرده را برداشته و باعث تحریک کردن بردن برای رشد مجدد و پوستی صاف‌تر می‌کند .

کوآنزیم Q10 : این ماده ویتامین مانند به‌طور طبیعی در بدن انسان و بعضی منابع غذایی وجود دارد . تأثیر این ماده روی چین‌وچروک به‌صورت گسترده موردمطالعه قرار نگرفته است اما ممکن است به کاهش و جلوگیری از چین‌وچروک کمک کند .

نیاسینامید (Niacinamide ) : آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند به کاهش از دست رفتن آب پوست کمک کند . محصولات حاوی نیاسینامید ممکن است از خشکی پوست جلوگیری کند و پوست را انعطاف‌پذیرتر کند .

عصاره چای (Tea extracts ) : برگ چای حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی هست که ممکن است پوست را آرام کند و سلامتی پوست را بهبود بخشد و آن را انعطاف‌پذیر کند .

عصاره هسته انگور (Grape seed extract ) : اعتقاد براین است که این عصاره دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است که بسیار شبیه عصاره چای است . عصاره انگور به بهبود زخم‌های پوت کمک می‌کند که ممکن است برای درمان چین‌وچروک یا کاهش آن‌ها مفید باشد .

تغییر سبک زندگی

نوشیدن آب برای جوانسازی پوست

آب زیاد بنوشید . برخی مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن حداقل 4 لیوان آب در روز می‌تواند به شما کمک کند تا پوست شما انعطاف‌پذیری خود را حفظ کند و جوان‌تر و سالم‌تر به نظر بیاید .

کم‌آبی بدن می‌تواند پوست شمارا خشک و پوسته‌پوسته کند همچنین حالت ارتجاعی آن را کم کند .

پوست خشک بیشتر در معرض آسیب و چین‌وچروک زودرس هست .

موادغذایی برای جوان ماندن پوست

مواد غذایی مفید برای پوست مصرف کنید . مواد غذایی مانند سبزی‌ها ؛ غنی از آنتی‌اکسیدان هستند که ممکن است به محافظت پوست در مقابل پیری زودرس محافظت کند .

بعضی از مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان بالا :

  • گوجه
  • بلوبری
  • سبزی مانند اسفناج و کلم پیچ
  • حبوبات مانند : لوبیا ، نخود ، آجیل و عدس
  • ماهی چرب مانند ماهی آزاد و خال‌خالی
  • میوه و سبزی‌های زرد و نارنجی مانند هویج و زردآلو

قرص برای جوانی پوست

از مکمل استفاده کنید . حتماً قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید . استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند سلامت سلول‌ها را حفظ کند و سرعت پروسه پیری را آرام کند . موادمغذی زیر می‌توانند کمک‌کننده باشند :

  • کوآنزیم Q-10
  • روی
  • کلسیم
  • سلنیوم

دیگر موادمغذی کمک کننده :

بتا کاروتن (Beta-carotene ) : مطالعات نشان داده اند که مصرف هر 15 الی 150 میلی‌گرم بتاکاروتن در روز می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از تابش ماوراءبنفش خورشید کمک کند .

روغن ماهی : برخی مطالعات نشان داد که مصرف 2 میلی‌گرم به صورت روزانه روغن ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا3 می‌تواند آسیب‌های ناشی از خورشید را کاهش دهد .

لیکوپن ( Lycopene ) : مانند بتاکاروتن ؛ لیکوپن نیز برای جلوگیری از آسیب پوست از اشعه ماوراءبنفش در افرادی که تا 10 میلی‌گرم در روز مصرف می‌کردند ، مفید واقع شد .

ویتامین C : مصرف روزانه دو میلی‌گرم از این آنتی‌اکسیدان می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک کند .

ویتامین E : مطالعات نشان می‌دهند که مصرف 1000 واحد بین‌المللی (IU) ویتامین E در روز می‌تواند به جلوگیری از آسیب های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید کمک کند .

رژیم غذایی برای پوستی جوان

رژیم غذایی سالم داشته باشید . برخلاف اعتقاد بیشتر مردم که فکر می‌کنند رژیم غذایی روی پوست تأثیر منفی ندارد ؛ برخی مطالعات نشان داده‌اند که داشتن رژیم غذایی نامناسب مانند : غذای فرآوری شده ، فست فود ، غذا با چربی زیاد و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده ( نان معمولی ) می‌تواند باعث آسیب به پوست و نشانه‌های پیری زودرس پوست بشوند .

خواب کافی برای پوستی سالم

به‌اندازه کافی بخوابید . خواب به بدن اجازه می‌دهد تا سلول‌های آسیب‌دیده را التیام بخشد و آن‌ها را بازسازی کند ، بنابراین خوابیدن به‌شدت به‌سلامت پوست مرتبط است .

مطالعات نشان داده‌اند کسانیکه خواب کافی ندارند یا خواب باکیفیت پایین دارند نشانه‌های پیری مانند خطوط پوستی ، سفتی پوست و انعطاف‌پذیری کمتر پوست در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند . همچنین کسانیکه خواب خوبی ندارند نیاز به زمان بیشتری برای ترمیم آسیب‌های ناشی از آفتاب مانند آفتاب‌سوختگی رادارند .

نوجوانان بین 14 تا 17 سال به 8 تا 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارند .

بزرگسالان بین 18 تا 64 سال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند .

بزرگسالان سالخورده 65 سال و بالاتر به 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.