دیابت

اغلب دیابت نوع 2 با مقاومت بدن نسبت به انسولین آغاز می‌شود ، که باعث می‌شود تا پانکراس بیشتر کار کند و درنهایت انسولین کمتری تولید کند . هیچ درمان سریع یا برگشت سریع برای دیابت نوع 2 وجود ندارد ، اما شما می‌توانید با انجام کارهایی آن را مدیریت کرده و با آن زندگی کنید .

درمان‌های طبیعی مانند : رژیم غذایی بالانس و ورزش منظم می‌تواند قند خون را تحت کنترل قرار دهد . همچنین می‌توانید مکمل‌های گیاهی ( درمان گیاهی دیابت ) را برای تنظیم سطح طبیعی انسولین امتحان کنید .

هشدار : در صورت استفاده از مکمل‌های گیاهی هنوز هم شما باید داروهای دیابت خود را مصرف کنید ، البته اگر مصرف می‌کنید . اگر هرگونه عوارضی بعد از مصرف داروها یا مکمل‌های گیاهی داشتید ، سریعاً با پزشک خود صحبت کنید .

رژیم غذایی دیابتی

موادغذایی مناسب برای دیابت نوع 2

 مواد غذایی با فیبر بالا مصرف کنید . با این کار شما شاخص گلوکز را پایین می‌آورید . روی مصرف حداقل 25 تا 35 گرم فیبر به‌صورت روزانه تمرکز کنید تا بتوانید شاخص گلوکز را پایین نگه‌دارید ، زیرا این کار می‌تواند از بالا رفتن قند خون شما جلوگیری کند . به‌اندازه مشت دست در هر وعده از مواد غذایی با فیبر بالا استفاده کنید .

مواد غذایی با فیبر بالا مانند : غلات کامل ، حبوبات و آجیل مصرف کنید .

میوه‌جات با فیبر زیاد مانند : گلابی ، سیب ، موز و توت‌فرنگی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

سبزیجات فیبردار مانند : نخودفرنگی ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، سیب‌زمینی و چغندر نیز فیبر دارند .

لوبیا و عدس ، لوبیا سیاه ، آجیل مثل بادام و پسته نیز دارای فیبر هستند .

علت دیابت نوع 2

مواد غذایی دارای قند بالا و کربوهیدرات فرآوری شده مصرف نکنید . مواد غذایی تهیه‌شده از غلات فرآوری شده می‌تواند باعث افزایش سریع قند خون و سطح انسولین شود ، که دیابت نوع 2 را بدتر می‌کند . از مواد غذایی مانند : نان سفید ( آرد تصفیه‌شده ) ، ماکارونی ، برنج سفید و سیب‌زمینی مصرف نکرده یا کمتر مصرف کنید .

همچنین شما باید از مصرف مواد غذایی دارای قند فرآوری شده زیاد مانند : کیک ، شکلات و شیرینی دوری‌کنید .

مصرف نوشابه ، نوشابه انرژی‌زا ، آب‌میوه صنعتی و دیگر نوشیدنی‌های دارای قند بالا را نیز کنار بگذارید .

درمان دیابت نوع دوم در خانه

مصرف محصولات حیوانی را کاهش دهید . با توجه به اینکه شواهد متناقضی در مورد بالا بردن سریع قند خون با مصرف گوشت مرغ و گوشت قرمز وجود دارد ، اما بهتر است که میزان گوشت مصرفی خود در وعده‌های غذایی را کم کنید یا 1 الی 2 روز یک‌بار گوشت بخورید . گوشت را با مواد غذایی دیگر دارای فیبر و چربی‌های سالم جایگزین کنید .

همچنین می‌توانید از محصولات سویا به‌جای گوشت استفاده کنید .

می‌توانید گوشت کم‌چرب را جایگزین کنید یا از رژیم غذایی گیاه‌خواری پر فیبر استفاده کنید . به‌صورت تدریجی گوشت را با مواد غذایی گیاهی دارای پروتئین ، غلات یا موادغذایی پر فیبر جایگزین کنید . کم‌کم می‌توانید مصرف گوشت را به‌صورت هفتگی کاهش دهید تا به 1بار در هفته برسید .

البته حواستان باشد که دنبال کردن رژیم غذایی گیاه‌خواری ممکن است باعث کمبود ویتامین B12 شود ، بنابراین حواستان به آن باشد .

هشدار : البته باید بدانید که مصرف گوشت در ایران بالا نیست و لازم به نگرانی در این مورد نخواهد بود .

متخصص دیابت

با متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی مناسب برای دیابت مشورت کنید . اگر نمی‌توانید رژیم غذایی مناسبی برای درمان دیابت نوع 2 برای خود بچینید ، از پزشک خود بخواهید تا شمارا به یک متخصص تغذیه معرفی کند . آن‌ها می‌توانند یک رژیم غذایی مختص شما و با توجه به عادات غذایی و تمایلات شما به شما بدهند . همچنین آن‌ها می‌توانند که وعده‌های غذای ساده‌ای را به شما پیشنهاد بدهند که دارای مقدار مناسب فیبر ، کربوهیدرات و پروتئین باشند .

بسیاری از متخصصان تغذیه آموزش‌دیده‌اند که دیابت را با رژیم غذایی درمان کنند . این را بدانید که شما فقط با تغییر رژیم غذایی نمی‌توانید دیابت را درمان کنید ؛ شما نیازمند تغییر سبک زندگی و ورزش کردن نیز هستید .

ورزش منظم

تشخیص میزان قند خون

قبل از ورزش قند خون خود را چک کنید . فعالیت فیزیکی می‌تواند قند خون را کاهش دهد ، بنابراین همیشه قبل از ورزش قند خون خود را چک کنید . به‌وسیله دستگاه ، قند خون را گرفته و مطمئن شوید که در رنج نرمال برای افراد دیابتی است .

اگر قند خونتان پایین بود ، یک میان وعده سبک مانند : میوه ، آجیل یا پروتئین کم قند قبل از ورزش میل کنید ، سپس دوباره قند خون را اندازه بگیرید تا در حد طبیعی باشد .

بعد از ورزش نیز قند خون را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید تا در رنج نرمال است .

ورزش و درمان دیابت نوع 2

ورزش‌های هوازی انجام دهید . ورزش‌های هوازی مانند : دویدن ، پیاده‌روی ، شنا و دوچرخه‌سواری می‌توانند باعث افزایش ضربان قلب و تعریق در شما شده که برای داشتن هیکل مناسب و سلامت ایده‌آل است . تمرینات هوازی را حداقل 3 تا 5 بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه انجام دهید . فعالیت فیزیکی را در برنامه روزانه خود بگنجانید .

در باشگاهی عضو شوید که دارای استخر نیز باشد ، زیرا بدین شکل می‌توانید هفته‌ای چندبار شنا هم بکنید . شب‌ها یا صبح‌ها پیاده‌روی کنید یا بدوید .

ورزش مخصوص دیابت نوع 2

هفته‌ای 2 تا 3 بار تمرینات وزنه‌برداری انجام دهید . علاوه بر تمرینات هوازی ، شما باید تمرین با وزنه را نیز شروع کنید . شروع به دنبال کردن برنامه وزنه‌برداری اصولی در باشگاه یا در خانه کنید تا به‌صورت تدریجی مقاومت بدن را بالا ببرید .

ورزش یوگا و دیابت

یوگا انجام دهید تا ریلکس بمانید . یوگا راه خوبی برای کاهش استرس است ، زیرا استرس بالا دیابت را بدتر می‌کند . همچنین یوگا به شما کمک می‌کند تا روی ماهیچه‌ها حرکات کششی انجام داده و حالت ارتجاعی داشته باشید تا در تمرینات هوازی به‌صورت بالانس ظاهر شوید .

در کلاس یوگا ثبت‌نام کنید یا 2 الی 3 بار در هفته تمرینات آن را در باشگاه یا در خانه انجام دهید . در روزهایی که تمرینات هوازی انجام نمی‌دهید ، یوگا تمرین کنید .

دیابت و ورزش

با یک مربی ورزش کنید . اگر نمی‌دانید که باید ورزش را از کجا شروع کنید ، با یک مربی در باشگاه صحبت کنید . سعی کنید با مربی‌ای که قبلاً تجربه کار با افراد دیابتی را داشته کارکنید .

از مربی راهنمایی بخواهید تا به شما بگوید که برای دیابت نوع 2 کدام‌یک از ورزش‌ها مناسب هستند . همچنین آن‌ها می‌توانند تمریناتی مختص شمارا آماده کرده و به شما بدهند که باعث سلامتی و داشتن بدنی زیبا شود .

مکمل‌ها ( داروهای ) گیاهی دیابت

قرص گیاهی دیابت نوع 2

با پزشک خود مشورت کنید . بعضی از مکمل‌ها و داروهای گیاهی می‌توانند قند خون را به‌صورت وحشتناکی کاهش دهند یا اینکه تداخلات بدی با دیگر داروهای دیابت داشته باشند . بنابراین قبل از مصرف هرگونه مکملی ، آن را با پزشک خود بررسی کنید تا ایمن بودن آن را تأیید کند . در مورد دز مصرفی و نوع محصول ( برند و اسم آن ) حتماً با پزشک خود بحث و گفتگو کنید .

مکمل‌های طبیعی درمان‌های قابل‌اعتمادی برای دیابت نیستند . پزشک شما ممکن است نسبت به این نوع درمان‌ها شکاک باشد .

این را بدانید که شما دیابت نوع 2 را نمی‌توانید فقط با داروهای طبیعی درمان کنید . تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی و همچنین مصرف دارو معمولاً از بهترین روش‌های درمانی هستند .

هشدار : فقط از یک نوع درمان گیاهی درآن‌واحد استفاده کنید .

مکمل گیاهی برای دیبات نوع دوم

آلوئه ورا ، زنجبیل و شنبلیله را امتحان کنید . گیاهانی مانند موارد گفته‌شده دارای فیبر بالایی هستند و ممکن است به بدن در جهت پردازش درست قند کمک کنند .

از داروخانه یا به‌صورت آنلاین آن‌ها را خریداری و مصرف کنید . البته شما می‌توانید ریشه زنجبیل را در خانه بپزید و مصرف کنید .

گیاهان درمان کننده دیابت

عصاره خیارچنبر تلخ یا بیل بری ( قره گیله ) را تست کنید . برای کاهش طبیعی قند می‌توانید از عصاره این گیاهان استفاده کنید . این مکمل‌ها در داروخانه و عطاری‌ها قابل تهیه هستند .

دارچین و درمان دیابت نوع 2

دارچین مصرف کنید . شما می‌توانید برای کاهش قند خون از پودر دارچین در غذا استفاده کنید یا اینکه مکمل آن را تهیه و مصرف کنید .

مکمل دیابتی

ویتامین B1 مصرف کنید . میزان بالای تیامین ممکن است در کاهش شانس ایجاد عوارض دیابت مفید باشد . به دنبال ویتامین B1 باشید که محلول در چربی باشد ، تا مطمئن شوید که به‌درستی جذب می‌شود .

این را بدانید که نشان داده‌شده است ، ویتامین B1 هیچ تأثیری در بهبودی دیابت ندارد .

مکمل غذایی برای دیابت نوع دوم

کرومیوم مصرف کنید . مصرف دز پایین کرومیوم می‌تواند به متابولیزه کردن کربوهیدرات‌ها کمک کند . همچنین ممکن است سطح قند خون را پایین نگه دارد . همیشه دزهای خیلی پایین کرومیوم مصرف کنید ، زیرا دزهای بالای آن ممکن است قند خون را خیلی پایین بی آورد .

مصرف خیلی زیاد کرومیوم می‌تواند ریسک ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهد .

درمان گیاهی دیابت نوع دوم

مکمل منیزیم مصرف کنید . این مکمل می‌تواند فشارخون را تنظیم کند و همچنین ممکن است سطح انسولین خون را خیلی بالانس نیز نگه دارد . به دنبال مصرف مکمل منیزیم باشید تا مطمئن شوید به‌اندازه از آن در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنید .

همچنین می‌توانید برای تأمین منیزیم از مواد غذایی دارای میزان زیاد منیزیم مانند : اسفناج ، ماست ، بادام و لوبیای سیاه استفاده کنید .

جوشونده برای دیابت

از چای جینسینگ کمک بگیرید . جینسینگ یک ضد دیابت طبیعی است ، جینسینگ آسیایی ممکن است باعث بهبود قند خون شما به‌صورت طبیعی شود . جینسینگ را می‌توانید به‌صورت مکمل یا چای مصرف کنید . از داروخانه و عطاری می‌توانید جینسینگ را تهیه کنید .

مکمل اصل برای دیابت

هنگام خرید مکمل ، خوب به آن دقت کنید . برچسب محتویات دارو بخوانید تا مطمئن شوید که گیاهان یا داروی موردنظر شمارا دارا باشد . نام برند نیز مهم است و شما باید برندی را انتخاب کنید که معروف باشد .

بهتر است مکمل‌ها دارای یکی از تأییدیه‌های زیر باشند :

  • U.S. Pharmacopeia (USP)
  • NSF International (NSF)
  • Underwriters Laboratories (UL)
  • GMP
  • ConsumerLab.com

دز مصرفی را طبق دستورالعمل روی مکمل تنظیم کنید و آن را بیشتر نکنید .

از مصرف مکملی که دارای مواد نگه‌دارند ، مواد شیمیایی ، مواد افزودنی یا رنگ است اجتناب کنید .

انسولین برای دیابت نوع دوم

در هنگام مصرف مکمل‌ها ، مصرف داروهای دیابت را قطع نکنید . مصرف انسولین و یا دیگر داروهای تجویزشده برای دیابت را که دکتر تجویز کرده را در هنگام مصرف مکمل قطع نکنید . مصرف نکردن داروها می‌تواند باعث بدتر شدن دیابت یا بالا بردن ریسک ایجاد دیگر مشکلات سلامتی در شما شود .

پزشک شما مصرف هم‌زمان و ایمن داروها با مکمل‌های گیاهی را تأیید می‌کند . آن‌ها با چک کردن منظم شما مطمئن می‌شوند که تجربه عوارض جانبی مکمل‌ها را ندارید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.