درمان ریزش مو

تمامی روش های ریزش مو همین جاست !!!

بیشتر مردان روزانه 100 عدد از موهای سر خود را از دست می‌دهند . تعداد موهای سر 120000 تا 150000 عدد است . ریزش مو بیشتر از حد معمول یک امر طبیعی است که با سن و تغییرات هورمونی ممکن است رخ دهد .

ریزش موی ارثی حدود نصف مردان را درگیر کرده و تا 30 سالگی آن‌ها را کچل می‌کند . ریزش موی شدید می‌تواند به دلایلی مانند : استرس ، دارو ، مریضی و زایمان به وجود بی آید که باید با پزشک مشورت شود . بسیاری از راه‌های خانگی و دارویی وجود دارند که می‌توانید ریزش موی خود را درمان کنید و در این مقاله تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد .

درمان ریزش مو

درمان دارویی ریزش مو

ماینوکسیدیل مصرف کنید . اگر دچار ریزش و کم‌پشتی مو شده‌اید از ماینوکسیدیل استفاده کنید . ماینوکسیدیل 2% برای خانم‌ها و 5% برای آقایان است . برای تأثیر ماینوکسیدیل باید 4 هفته و روزی 2 بار مصرف شود .

طبق آزمایش روی 10 نفر از مردان ، ماینوکسیدیل روی 7 نفر از آن‌ها باعث کاهش ریزش و رویش مو شده است .

اثر ماینوکسیدیل تا زمانی است که مصرف می‌شود و بعد از قطع مصرف موهای شما شروع به ریزش کرده و کم‌پشت می‌شود .

ماینوکسیدیل در خانم‌های شیرده نباید مصرف شود .

قرص ضد ریزش مو

داروی خوراکی مصرف کنید . عموماً برای ریزش موی ارثی فیناستراید استفاده می‌شود . فیناستراید باعث کاهش تبدیل تستوسترون به دی هیدروتسترون ( DHT ) می‌شود . DHT باعث ریزش موی ارثی می‌شود . فیناستراید تأثیر بسیار زیادی در کاهش ریزش مو یا قطع کردن آن دارد و حتی بسیاری از افراد شاهد رویش دوباره مو بوده‌اند .

در صورت قطع مصرف فیناستراید ریزش مو بازخواهد گشت .

فیناستراید فقط برای مصرف در آقایان مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) میباشد .

درمان قطعی ریزش مو

فیناستراید و ماینوکسیدیل را باهم مصرف کنید . اگر به دنبال تأثیر بسیار زیاد هستید این 2 دارو را هم‌زمان مصرف کنید . فقط حواستان باشد که این داروها تا زمانی که مصرف می‌شوند تأثیرگذار هستند . بعد از قطع مصرف y ریزش مو بازخواهد گشت .

درمان گیاهی ریزش مو

بهرینگراژ استفاده کنید . نام‌های دیگر آن ” اکلیپتا پرسترتا ” یا ” مستور خوابیده ” است . این گیاه در قدیم برای ریزش مو استفاده می‌شده است . نشان داده‌شده است که استفاده موضعی از این گیاه باعث کاهش ریزش و رویش مو شده است . این گیاه فولیکول‌های مو را در فاز رشد قرار می‌دهد .

طرز تهیه و استفاده : 50 گرم از پودر گیاه را در 200 میلی‌لیتر روغن ( مانند نارگیل یا زیتون ) ریخته و به مدت 10 دقیقه حرارت دهید و بعد از خنک شدن روغن بگذارید یک‌شب بماند . روزی یک‌بار با این روغن سر را ماساژ دهید .

درمان خانگی ریزش مو

از انگور فرنگی هندی یا آمله استفاده کنید . آمله یک گیاه هندی است که دارای مواد مغذی زیادی بوده و منبع عالی از ویتامین C ، کاروتن و آهن است . از قدیم این گیاه برای درمان ریزش مو استفاده می‌شده است .

آمله تازه را یک‌شب در آب خیس کنید و بعد از شامپو موی سر را با آن آبکشی نمایید .

آمله خشک‌شده را در روغن نارگیل حرارت دهید تا به رنگ سیاه دربیاید سپس بگذارید خنک شود . آمله ها را از روغن خارج کنید و با روغن سر خود را به‌صورت روزانه ماساژ دهید .

نکته : این روغن بانام آمله به‌صورت آماده قابل‌ خریداری است .

ماسک ضد ریزش مو

ماسک آلوئه ورا را امتحان کنید . آلوئه ورا باعث کمک به تحریک فولیکول‌های مو و از بین بردن سلول‌های مرده که می‌توانند در فولیکول مو گیر کنند می‌شود . از آلوئه ورا بدون مواد نگهدارند استفاده کنید . سعی کنید آلوئه ورای تازه بخرید و خودتان ژل آن را استخراج و استفاده کنید .

طرز تهیه و استفاده : نصف استکان ژل آلوئه ورا را با 2 قاشق غذاخوری روغن کرچک مخلوط‌کنید . مخلوط را روی پوست سر زده و به مدت 8 ساعت تا 1 شب بگذارید بماند . هفته‌ای چند بار این کار را انجام دهید .

درمان گیاهی و خانگی ریزش شدید مو

از یوکا ( زنگوله ای ) کمک بگیرید . یوکا ( YUCCA ) یک گیاه آمریکایی است ( در ایران نیز موجود است ) که برای درمان ریزش مو و کچلی استفاده می‌شود . ساپونین موجود در این ریشه باعث کاهش التهاب و خارش نیز خواهد شد .

طرز تهیه و استفاده : ریشه تازه یوکا را بعد از له کردن می‌توانید در شامپو ریخته یا به‌صورت مستقیم روی پوست سر بزنید . عصاره یوکا یا 1 قاشق غذاخوری از پودر آن در با 2 استکان آب ریخته و به‌عنوان شامپو استفاده کنید .

ماساژ سر برای درمان ریزش مو

سر را به‌صورت منظم ماساژ دهید . ماساژ باعث افزایش گردش خون پوست سر و رسیدن مواد مغذی به فولیکول‌های مو می‌شود . این کار باعث تقویت مو و کاهش ریزش مو می‌شود که استرس را نیز کاهش می‌دهد . هفته‌ای 2 الی 3 بار سر خود را ماساژ دهید .

درصورتی‌که این کار را بلند نیستید خواندن مقاله ماساژ اصولی سر را پیشنهاد می‌کنیم .

جلوگیری از ریزش مو

نقش استرس در ریزش مو

استرس خود را کاهش دهید . استرس یک فاکتور مهم در ریزش مو است . استرس می‌تواند باعث تغییر در رشد موهای سر بشود که به همین دلیل ممکن است ریزش زیادی از موها را به‌صورت ناگهانی شاهد باشید .

با کاهش استرس به‌آرامی موهای شما شروع به رویش کرده و پرپشت می‌شود . البته بعد از کاهش استرس مقداری طول می‌کشد تا موهای شما به حالت اولیه بازگردد .

مدیتیشن و ریزش مو

تمرین مدیتیشن انجام دهید . مدیتیشن باعث کمک به کاهش استرس و آرام شدن شما می‌شود . مدیتیشن باعث ارتقاء سطح سلامت روح و جسم شده که سلامت مو نیز جزئی از آن است . روزانه به مدت 5 دقیقه چشمان خود را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید تا تأثیر آن را ببینید .

روش انجام مدیتیشن : به‌آرامی از بینی تنفس کنید و تمرکز خود را روی تنفس خود بگذارید که چگونه از بین وارد ریه می‌شود . شکم خود را نیز با هوا پرکنید . این کار را تا زمانی که به آرامش برسید تکرار کنید .

جهت آموزش کامل مدیتیشن خواندن مقاله ”  چگونه مدیتیشن انجام دهیم ؟ ” پیشنهاد میشود .

ورزش و درمان ریزش مو

ورزش کنید . ورزش باعث افزایش گردش خون ، کاهش استرس و افزایش سلامت بدن می‌شود . شما می‌توانید پیاده‌روی ، یوگا ، شنا و دیگر ورزش‌ها را امتحان کنید .

محصولات ارایش و ریزش مو

محصولات شیمیایی برای مو را استفاده نکنید . رنگ مو ، اسپری مو ، ژل ، واکس ، گرما ( اتو مو و سشوار ) ، صاف کننده و فر کننده می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند و باعث ریزش و شکنندگی آن بشوند .

زدن نرم‌کننده به مو و استفاده از روغن‌زیتون گرم روی آن باعث افزایش سطح سلامت مو می‌شود .

شستشو و نگهداری از مو

با موهای خود درست رفتار کنید . نگهداری درست از مو یکی از مهم‌ترین قسمت‌های جلوگیری از ریزش مو است . موهای ژولیده و در هم باعث شکستن مو می‌شود بنابراین مرتب موهای خود را شستشو داده و شانه کنید . هنگام شانه کردن ؛ غدد پوست سر چربی ترشح می‌کنند که باعث سالم نگه‌داشتن مو می‌شود . در هنگام شانه کردن متوجه بیشتر شدن ریزش آن می‌شوید که معمولاً موهایی هستند که به‌طور طبیعی می‌ریزند .

موهای خیس را شانه نکنید زیرا باعث آسیب زدن و شکنندگی آن می‌شوید .

با شانه‌های دندانه درشت موها را شانه کنید . شانه کردن خشن و سفت با شانه نامناسب باعث آسیب به مو می‌شود .

بعضی از مدل‌های مو مانند بافتن ، سفت بستن و بستن به صورت دم‌اسبی ( سفت ) می‌توانند به مو آسیب وارد کنند .

موادغذایی مفید برای ریزش مو

مواد غذاهایی مقوی برای مو بخورید . کمبود بعضی از مواد مغذی و ویتامین‌ها باعث ایجاد ریزش مو می‌شوند . سعی کنید همیشه از میوه ، سبزی ، غلات کامل ( سبوس‌دار ) ، امگا 3 و پروتئین استفاده کنید . اگر نمی‌توانید از مواد غذایی ؛ تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی را تأمین کنید می‌توانید از مولتی‌ویتامین استفاده کنید .

امگا 3 : امگا 3 باعث تغذیه فولیکول مو ، بالا بردن حالت کشسانی مو ، جلوگیری از شکستن و بهبود رشد مو می‌شود . مغز گردو ، دانه‌های کتان ، سالمون ، ساردین و سویا دارای امگا 3 هستند . همچنین از مکمل امگا 3 نیز می‌توانید استفاده کنید .

زینک : کمبود زینک می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو بشود . زینک برای رشد و ترمیم مو ضروری است . آجیل ، تخمه آفتابگردان ، اسفناج ، جوانه گندم و کدو تنبل حاوی زینک هستند .

ویتامین A و C : این ویتامین‌ها باعث ترشح چربی در فولیکول‌های مو می‌شود که مو را قوی می‌کند . هویج ، سیب‌زمینی شیرین
، اسفناج و کاهو حاوی ویتامین A هستند . فلفل ، توت‌فرنگی ، آناناس ، پرتغال ، کیوی و کلم بروکلی حاوی ویتامین C هستند .

راه‌های دیگر درمان ریزش مو

سن ریزش مو

صبر کنید . بعضی‌اوقات شما فقط باید صبر کنید تا موهای شما به چرخه طبیعی خود برگردد که می‌تواند ماه‌ها و سالها طول بکشد . در طول این مدت سعی کنید رژیم غذایی درستی داشته باشید و به موهای خود رسیدگی کنید .

اگر به دلیل یائسگی یا زایمان دچار ریزش مو شده‌اید 6 ماه تا 2 سال بعد رویش موی شما به حالت طبیعی بازمی‌گردد .

بعد از مریضی یا تب بالا ؛ بعد از درمان آنها ریزش مو به حالت عادی برمی‌گردد .

اگر به دلیل مصرف دارو یا پرتودرمانی دچار ریزش مو بشوید بعد از درمان و قطع آن‌ها ، موی شما به حالت عادی برمی‌گردد .

بلند کردن موی در حال ریزش

از کلاه یا کلاه‌گیس استفاده کنید . کلاه‌گیس و کلاه معمولی می‌تواند جایگزین خوبی برای پوشیدن سر شما باشد که هم ارزان بوده و هم ظاهری زیبا به شما می‌بخشد . عوض کردن نوع آرایش مو نیز می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که کم بودن موی شمارا پوشش دهد ، با آرایشگر خود دراین‌باره صحبت کنید .

کاشت مو

کاشت مو را امتحان کنید . کاشت مو قیمت بالایی دارد اما دائمی بوده و بهترین نوع درمان ریزش مو است . در حال حاضر کاشت مو عموماً به 2 صورت FUSS و FUE انجام می‌شود .

درمان جدید ریزش مو

در مورد کاهش پوست سر با جراح مشورت کنید . در این روش جراح مقداری از مناطقی که از سر که کچل است را برمی‌دارد . پوست حالت کشسانی دارد و می‌تواند مناطقی که برداشته‌شده را پوشش دهد . بعدازاین کار سردرد عموماً به سراغ شما می‌آید که با مسکن خوب می‌شود .

لیزر درمانی ریزش مو

لیزر درمان نیز برای ریزش مو تأییدشده است . با استفاده از این روش ریزش مو متوقف‌شده و رویش مو بیشتر می‌شود . لیزر می‌تواند باعث تحریک پوست مو ، افزایش جریان خون و رسیدن مواد مغذی بیشتر به فولیکول مو می‌شود . در بعضی از افراد موهای ریخته شده ترمیم نیز شده اند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.