تقویت ناخن

آیا ناخن‌های شما ضعیف شده و به‌راحتی می‌شکنند؟ تغییر چند عادت روزانه می‌تواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند. با ناخن‌هایتان با ملایمت رفتار کنید، به میزان لازم مواد مغذی دریافت کنید و با انجام چند ترفند شگفت‌انگیز، موجب تقویت و رشد سریع آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان شوید. در این مقاله تمامی روش های تقویت ناخن را بررسی خواهیم کرد.

برنامه منظم برای سلامتی ناخن‌ها

قوی کردن ناخن

ناخن‌های خود را مرتباً کوتاه کنید. اگر بگذارید ناخن‌هایتان بلند شده و زبر و ناصاف گردند، احتمال شکسته شدن و ضعیف شدن آن‌ها بالا می‌رود. ناخن‌هایتان نیز همانند موهایتان هستند، بدون مراقبت منظم، از سمت لبه‌هایشان شروع به ضعیف شدن می‌کنند. کوتاه کردن منظم ناخن‌ها، یکی از مهم‌ترین راه‌های کمک به قوی ماندن آن‌ها است.

ناخن‌های خود را به کمک ناخن‌گیر یا قیچی ناخن کوتاه کنید؛ از قیچی معمولی یا هر نوع وسیله پیرایشی دیگر استفاده نکنید. حتماً از ناخن‌گیر یا قیچی ناخن تیز استفاده کنید.

ناخن‌های خود را بیش‌ازحد کوتاه نکنید. کوتاه کردن بیش‌ازحد، نوک انگشتان را مستعد ابتلا به گوشه کردن ناخن یا عفونت می‌کند. مقدار کمی از لبه سفید ناخن را بگذارید بماند.

تقویت سریع ناخن

ناخن‌های خود را به‌طور صحیحی سوهان بکشید. سوهان کشیدن ناخن‌ها به شیوه حرکت اره کردن، یکی از صدمه زننده‌ترین کارهایی است که شما می‌توانید انجام دهید، زیرا با این کار، فیبرهای ناخن‌های خود را از بین خواهید برد. این عمل در حقیقت کل ناخن را ضعیف می‌کند، نه‌فقط لبه‌های آن را! برای سوهان کشیدن ناخن‌ها به شیوه صحیح، از یک سوهان ناخن استفاده کرده و به‌جای انجام حرکت رفت و برگشتی اره مانند، آن را با ملایمت فقط در یک‌جهت به ناخن‌هایتان بکشید.

ناخن ضعیف

هنگام پیرایش کوتیکول ها، مراقب باشید. برخی از افراد دوست دارند کوتیکول های خود را تا آخر برش دهند، اما این کار بستر ناخن‌هایتان را مستعد عفونت می‌کند. به‌جای اصلاح کوتیکول ها، آن‌ها را خیسانده و با کمک یک پوشر کوتیکو، آن‌ها را کمی به عقب فشار دهید.

پوشر کوتیکو : این ابزار معمولاً شکل‌های گوناگونی دارد که البته همه آن‌ها در داشتن حالتی قاشقی شکل یکسان‌ هستند. پوشر کوتیکول یا عقب راننده کوتیکول، برای برطرف کردن کوتیکول و پوسته اضافی موجود درروی ناخن در قاعده ناخن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌این‌ترتیب، هنگام لاک زدن ناخن‌ها، کوتیکول ها کنار رفته، اما درعین‌حال از انگشتانتان در برابر عفونت‌های باکتریایی محافظت می‌کنند.

برای شروع، ناخن‌های خود را به مدت 5 دقیقه در آب گرم بخیسانید. شما می‌توانید در صورت تمایل، کمی روغن به آن بیافزایید.

با کمک پوشر کوتیکول، آن‌ها را به سمت پایه ناخن‌های خود به عقب برانید. کوتیکول ها را به‌شدت فشرده نکنید و آن‌ها را به حالت قبل بازنگردانید. کوتیکول ها را پاره نکرده و نبرید.

کرم تقویت ناخن

برای آب‌رسانی ناخن‌هایتان، از روغن یا لوسیون استفاده کنید. اگر انگشتان و ناخن‌هایتان خشک می‌شوند، استفاده از روغن یا لوسیون، روش بسیار خوبی برای تقویت و آب‌رسانی آن‌ها محسوب می‌شود. پس از هر بار دوش گرفتن، لوسیون بزنید. شما همچنین می‌توانید هر شب قبل از خواب، به انگشتان خود لوسیون بمالید، بنابراین انگشتان و ناخن‌هایتان تا صبح آب‌رسانی می‌شوند. در اینجا به معرفی برخی محصولات آب‌رسان که به تقویت ناخن‌هایتان کمک می‌کنند، می‌پردازیم:

 • آلوئه ورا
 • ژل چیا
 • روغن‌زیتون
 • روغن نارگیل
 • روغن آرگان
 • روغن کرچک
 • روغن بادام
 • روغن جوجوبا
 • روغن درخت چای
 • روغن شی باتر
 • کره کاکائو

لوسیون تقویت ناخن

از تقویت‌کننده‌های ناخن استفاده کنید. تقویت‌کننده‌های ناخن، لایه‌های محافظتی محکمی هستند که از ناخن‌هایتان مراقبت کرده، بنابراین آن‌ها در معرض عواملی که موجب ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شوند، قرار نمی‌گیرند. از بعضی از تقویت‌کننده‌های ناخن باید به‌صورت هفتگی و از برخی دیگر به‌صورت ماهانه استفاده کرد.

یک‌بار امتحان کنید، اما به خاطر داشته باشید که تنها استفاده از یک تقویت‌کننده شما را به هدف خود نخواهد رساند، زیرا ناخن‌ها اغلب در اثر مراقبت‌های نامناسب و عدم دریافت مواد مغذی به مقدار زیادی، شکننده می‌شوند.

مراقبت کردن از ناخن‌ها

نبایدهای ناخن

بیش‌ازحد مانیکور انجام ندهید. در اثر مالیدن لایه‌هایی از مواد مختلف به روی ناخن‌ها مانند بیس کت، لاک، تاپ کت، پوسته‌پوسته شدن آرام لاک ناخن‌ها و پاک کردن آن‌ها با مواد شیمیایی، صدمات زیادی به ناخن‌ها وارد می‌شود. علاوه بر این، درحالی‌که برخی از متخصصین مانیکور از روش‌های صحیحی برای سوهان کشیدن ناخن‌ها و عقب راندن کوتیکول ها استفاده می‌کنند، بسیاری از افراد به روش صحیحی آن را انجام نمی‌دهند. انجام زودبه‌زود مانیکور، ناخن‌های شما را به طرق زیر ضعیف می‌کند:

1 – ناخن‌های شما در معرض بسیاری از مواد شیمیایی مانند مواد شیمیایی موجود در لاک‌ها و لاک پاک‌کن‌ها خصوصاً استون، قرار می‌گیرد.

2 – ممکن است در اثر سوهان کشیدن نادرست، با ناخن‌هایتان با خشونت رفتار شود.

3 – ناخن‌هایتان ممکن است با باکتری‌هایی که بر روی وسایل سالن ناخن هستند، آلوده شوند.

ناخن سالم

گاهی اوقات اجازه دهید ناخن‌هایتان بدون لاک باشند. ناخن‌های سالم و قوی زمانی پدیدار خواهند شد که این فرصت را داشته باشند تا گاهی اوقات بدون لاک باشند. اگر از آخرین مرتبه‌ای که ناخن‌هایتان در معرض نور آفتاب قرارگرفته‌اند سال‌ها می‌گذرد، متعهد شوید که یک ماه از لاک زدن خودداری کنید. تقریباً همین مدت طول خواهد کشید تا شاهد رشد ناخن محکم و جدید باشید. آنچه احتمالاً خواهید دید در اینجا ذکرشده است:

1 – بی‌رنگ شدگی‌های ناخن که نتیجه استفاده از لاک‌های پررنگ بر روی ناخن‌هایتان است (خصوصاً رنگ‌های بنفش تیره، قرمز تیره، رنگ‌های مشکی و آبی)، با رشد ناخن‌ها از بین می‌روند.

2 – ناخن‌هایتان نرم‌تر خواهند شد؛ شما خطوط کمتری خواهید دید و سطح آن‌ها دیگر زبر نخواهد بود.

3 – ناخن‌هایتان کمتر می‌شکنند.

علت ضعیف شدن ناخن

ناخن‌هایتان را نجوید. این عمل باعث بریده شدن و تکه‌تکه شدن ناخن‌ها می‌شود و همچنین انگشتان شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت می‌کند. اگر عادت دارید که ناخن‌های خود را بجوید، باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شوید. متعهد شوید که این عادت را کنار بگذارید، در این صورت شاهد بهبودی آن‌ها خواهید بود.

از روغن درخت چای به ناخن‌های خود بمالید. طعم قوی این ماده مانع از این می‌شود که ناخن‌هایتان را به دهان خود بزنید و همچنین خواص درمانی درخت چای نیز اثر خود را خواهد گذاشت.

شما می‌توانید از ترکیباتی که مخصوص افرادی ساخته‌شده‌اند که ناخن‌های خود را می‌جوند ، استفاده کنید (این داروها در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند). بااین‌حال، به دلیل اینکه این ترکیبات حاوی مواد شیمیایی بسیاری هستند، بهترین روش برای استفاده طولانی‌مدت محسوب نمی‌شوند و درنهایت موجب شکننده شدن ناخن‌های شما می‌شوند.

جلوگیری از ضعیف شدن ناخن

ناخن‌های خود را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار ندهید. اگر هنگام شستن ظروف از دستکش استفاده نکرده و با دستان برهنه حمام خود را تمیز می‌کنید، اثرات مخربی را بر روی ناخن‌هایتان برجای می‌گذارید. شوینده‌های قوی و مضر موجود در صابون‌های ظرف‌شویی و تمیزکننده‌های خانگی، صدمات شدیدی به ناخن‌ها و پوست وارد می‌کنند. هر زمان که از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، یک جفت دستکش پلاستیکی بدون منفذ بپوشید.

بهتر است که از محصولاتی استفاده کنید که فاقد ترکیبات شیمیایی سمی باشند. سرکه، آب‌لیمو و سایر ترکیبات طبیعی، می‌توانند همان کارها را بدون صدمه زدن به ناخن‌هایتان انجام دهند.

حتی برخی از صابون‌های دست دارای مواد شیمیایی قوی بوده که می‌توانند به پوست دست آسیب برسانند. برای محافظت از دستان خود، از صابون‌های حاوی مواد مرطوب‌کننده یا صابون ملایمی مانند صابون کاستیا استفاده کنید.

شکستن ناخن

هنگام شستن دستان، از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از آب داغ برای ناخن‌ها و پوستتان مضر است. آب داغ ناخن‌های شما را نرم کرده که در این زمان بسیار راحت‌تر شکاف برداشته و شکسته می‌شوند. به‌جای آن از آب خیلی ولرم یا ولرم و صابون استفاده کنید.

پماد مخصوص تقویت ناخن

عفونت قارچی را درمان کنید. اگر ناخن‌هایتان زرد یا قهوه‌ای شده‌اند و تا نزدیکی کوتیکول ها می‌شکنند، شما احتمالاً مبتلابه یک عفونت قارچی حاد شده‌اید که نیاز به درمان دارد. در صورت مواجه‌شدن با چنین علائم شدیدی، با پزشک خود مشورت کنید تا یک برنامه درمانی که شامل تجویز داروها و استفاده از کرم‌های ضد قارچی موضعی است، برای شما تنظیم کند.

 مواد غذایی تقویت‌کننده ناخن‌ها

تخم مرغ

پروتئین مصرف کنید. اگر به نظر می‌رسد هر کاری که انجام می‌دهید بازهم ناخن‌هایتان ضعیف و شکننده هستند، زمان آن رسیده است که به آنچه به بدنتان می‌دهید، فکر کنید. ناخن‌های شما، مانند سایر قسمت‌های بدنتان، با غذایی که می‌خورید تغذیه‌شده و تقویت می‌شوند. ناخن‌ها، در حقیقت از پروتئین ساخته‌شده‌اند، بنابراین اگر به‌طور روزانه به‌اندازه کافی مواد مغذی دریافت نمی‌کنید، نتیجه آن در ظاهر ناخن‌هایتان مشخص می‌شود.

در هر وعده غذایی پروتئین مصرف کنید. تخم‌مرغ، گوشت، ماهی، لوبیاها، سایر حبوبات و توفو، گزینه‌های مناسبی هستند.

شما همچنین می‌توانید برای جذب بیشتر پروتئین، شیک‌های پروتئینی نوشیده یا به یک لیوان آب یا شیر، پودر پروتئین اضافه کنید.

قرص برای تقویت ناخن

به مقدار کافی ویتامین دریافت کنید. ناخن‌ها همچنین توسط ویتامین‌های مختلف تغذیه‌شده که آن‌ها را قوی‌تر، سالم‌تر و براق‌تر می‌کنند. اگر ناخن‌هایتان سست و زردرنگ به نظر می‌رسند، افزایش مقدار مواد مغذی موردنیاز بدنتان مهم است. ویتامین‌های D،H و A، برای سلامت ناخن‌ها بسیار اهمیت دارند.

محصولات لبنی، منبع بسیار خوبی برای ویتامین D هستند.

موز، لوبیا و تخم‌مرغ منبعی غنی از ویتامین H هستند.

هویج‌ها و سیب‌زمینی‌های شیرین، شما را سرشار از ویتامین A می‌کنند.

غذای جدید

حتماً به میزان کافی غذا بخورید. اگر رژیم سختی گرفته‌اید، این موضوع می‌تواند رشد ناخن‌های شما را متوقف سازد. عدم دریافت غذای کافی می‌تواند باعث شکنندگی، زرد شدن و شکستن ناخن‌های شما شود. اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه کافی کالری دریافت می‌کنید که شامل کالری به‌دست‌آمده از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌هاست. داشتن یک رژیم متعادل و شیوه زندگی سالم برای سلامتی ناخن‌ها ضروری هستند.

نکته : در زمستان، برای حفاظت از ناخن‌های خود در برابر سرما، دستکش‌های بافتنی بپوشید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.