روغن سیر

بسیاری از افراد غذاهای رستوران‌های خاصی را دوست دارند که فقط به دلیل نوع غذا نیست ، بلکه طعم روغن نیز در آن تأثیر دارد . شما می‌توانید این روغن را در خانه نیز درست کنید و درست کردن آن نیز بسیار ساده است . برای این کار شما فقط نیاز به روغن و سیر دارید .

2 روش درست کردن روغن سیر وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

طرز تهیه روغن سیر روی گاز

طرز تهیه روغن سیر

4 حبه سیر خردشده را با روغن‌زیتون در ماهی‌تابه بریزید . سیرها را داخل ماهی‌تابه فشار داده و له کنید . به سیر ، نصف پیمانه ( 120 میلی‌لیتر ) روغن‌زیتون اضافه کرده و مقداری هم بزنید تا یکدست شود .

راهنمای انتخاب روغن مناسب

اگر فقط برای آشپزی معمولی استفاده می‌کنید : به دنبال روغن‌های خنثی مانند : روغن کانولا ، سبزیجات یا هسته انگور باشید که توانایی تحمل درجه حرارت بالا را دارند .

اگر روغن سالم می‌خواهید : روغن‌زیتون طبیعی و آووکادو انتخاب‌های مناسبی می‌باشند ، که دارای چربی‌های تک سیرنشده هستند .

اگر طعم منحصربه‌فرد می‌خواهید : روغن کنجد را انتخاب کنید ، این روغن یکی از قوی‌ترین روغن‌ها بوده و طعم عالی‌ای دارد .

بیرون کشیدن روغن سیر

مخلوط را 3 تا 5 دقیقه روی حرارت کم حرارت دهید . حرارت را خیلی کم نکنید یعنی گاز را تا ته کم نکنید . حرارت به تزریق طعم سیر به داخل روغن کمک می‌کند . گهگاه آن را هم بزنید و آن را بپزید ، تا جایی که سیر به رنگ قهوه‌ای روشن درآمده و کمی ترد شود .

نگذارید حرارت روغن خیلی بالا برود . وقتی‌که روغن زیاد داغ شود باعث از دست رفتن مقداری از طعم سیر می‌شود . حرارت کم تا متوسط کافی است .

از زیاد پختن سیر اجتناب کنید . اگر رنگ سیر خیلی تیره شود ، یعنی شما زیاد سیر را سرخ‌کرده‌اید و روغن مقداری تلخ می‌شود .

صاف کردن روغن سیر

ماهی‌تابه را از روی گاز بردارید و روغن را داخل ظرف بریزید . بگذارید تا روغن سیر کاملاً خنک شود ، سپس آن را در ظرفی که دارای درب است بریزید ، این کار باعث جلوگیری از ورود رطوبت اضافی به داخل ظرف و خراب کردن آن می‌شود .

اگر نمی‌خواهید خرده سیرها در روغن سیر شما باقی بمانند ، می‌توانید آن را صاف کنید ، سپس در ظرف بریزید ، البته ماندن سیرها در روغن باعث می‌شوند تا طعم قوی‌تری در روغن سیر ایجاد شود ، زیرا تزریق طعم به روغن ادامه پیدا می‌کند .

نگهداری روغن سیر

روغن را در یخچال تا 5 روز می‌توانید نگه‌دارید . شما می‌توانید ظرف را هر از چند گاهی تکان دهید تا طعم در تمامی روغن پخش شود . بعد از گذشت 5 روز اگر روغنی باقی‌مانده بود آن دور بریزید تا از امکان خوردن باکتری‌های خطرناک جلوگیری کرده باشید .

طرز تهیه روغن سیر بدون پختن

خرد کردن سیر

8 حبه سیر را با بغل چاقو له کنید . حبه‌های سیر را روی تخته آشپزخانه یا سنگ آشپزخانه بگذارید ، سپس قسمت تخت چاقوی آشپزخانه را روی آن گذاشته و با کف دست به آن ضربه بزنید . فشار باید آن‌قدر زیاد باشد که سیر ، پوست خود را پاره کند .

قبل از له کردن سیر با چاقو آن‌ها را پوست نکنید ، زیرا لیز می‌شوند و ممکن است به شما آسیب برسانند .

از تخته چوبی استفاده نکنید ، زیرا مقداری از طعم سیر را جذب می‌کند .

پوست کندن سیر

پوست سیر را کنده و دور بی اندازید . بعد از له کردن سیر با چاقو پوست آن به‌سادگی کنده می‌شود . اگر پوست بازهم سفت بود ، ممکن است نیاز به دوباره ضربه زدن باشد ، البته برای راحت پوست کندن سیر می‌توانید از مقاله ” پوست کندن سریع سیر ” استفاده کنید .

روغن سیر خانگی

سیر را با 2 پیمانه ( 470 میلی‌لیتر ) روغن‌زیتون مخلوط‌کنید . ظرفی انتخاب کرده که در داشته باشد ، سپس روغن و سیر را داخل آن بریزید . درب ظرف را بسته و مقداری آن را تکان دهید تا روغن و سیر خوب مخلوط شوند .

شما می‌توانید از هر نوع روغنی مانند : هسته انگور ، زیتون و روغن معمولی استفاده کنید .

برای داشتن طعم متفاوت می‌توانید از گیاهان نیز استفاده کنید .

طعم‌دهنده‌های روغن :

  • گیاهان خشک ( اسطوخودوس ، ریحان ، جعفری ، آویشن و غیره )
  • فلفل
  • زیتون
  • ادویه
  • گل‌های خشک‌شده خوراکی
  • خلال پوست مرکبات

درست کردن روغن سیر در خانه

2 تا 5 روز ظرف را در یخچال بگذارید . 2 روز به روغن زمان دهید تا طعم پیدا کند ، اگر قبل از 2 روز آن را مصرف کنید ، طعم آن قوی نخواهد بود . حتماً مطمئن شوید که درب ظرف خوب بسته باشد تا روغن تازه بماند .

بعد از گذشت 5 روز اگر روغنی باقی‌مانده بود آن دور بریزید تا از خوردن باکتری‌های خطرناک جلوگیری کرده باشید .

شما می‌توانید با فریز کردن روغن ، آن را تا 1 سال نگه‌دارید .

نکات مهم

1 – از روغن سیر می‌توانید برای سالاد و خواباندن ( مزه دار کردن ) گوشت استفاده کنید .

2 – هیچ‌وقت روغن سیر را بیشتر از 5 تا 7 روز در دمای اتاق نگه‌داری نکنید ، زیرا ممکن است منجر به مسمومیت غذایی حاد شود . این‌گونه مسمومیت به دلیل رشد باکتری در مواد غذایی کنسرو شده یا آماده‌شده به وجود می‌آید و می‌تواند خطرناک باشد .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.