خانه سلامت گوش درمان گوش درد در ۳ سوت !!! ( با عکس )

درمان گوش درد در ۳ سوت !!! ( با عکس )

0
گوش درد

گوش درد می‌تواند دردناک باشد ، اما باید بدانید که معمولاً جدی نیست . گوش درد خفیف را می‌توان با درمان‌های خانگی مانند کمپرس گرم یا سرد درمان کرد . اگر گوش درد با درمان‌های خانگی یا به‌خودی‌خود خوب نشد ، به پزشک مراجعه کنید .

درمان‌های خانگی گوش درد

گوش درد

از گرما استفاده کنید . گرما می‌تواند درد را بخواباند . البته با چندراه مختلف می‌توانید این کار را انجام دهید ، فقط حواستان باشد که خودتان را نسوزانید !!!

۱ – سشوار را روی کمترین میزان گرما تنظیم کنید و در فاصله ۲۵ سانتی‌متری گوش و به‌صورت غیرمستقیم به مدت چند دقیقه بگیرید . گرما می‌تواند باعث درمان گوش درد شده و اگر آبی داخل گوش‌گیر کرده باشد به خشک‌کردن آن کمک کند .

۲ – دستمالی را در آب گرم خیس کنید ، آن را خوب بچلانید و به مدت ۲۰ دقیقه روی گوش خود نگه‌دارید . همچنین می‌توانید از آب سرد هم با همین روش استفاده کنید .

۳ – از پدهای گرمایی استفاده کنید . البته باید حواستان باشد که نباید آن را برای مدت طولانی روی گوش نگه‌دارید . هر ۳ تا ۵ دقیقه یک‌بار آن را بردارید تا پوست مقداری خنک شود .

کاهش درد گوش

استامینوفن ، آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنید . از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید ، البته آن‌ها باعث از بین بردن درد نمی‌شود ، اما آن را کاهش می‌دهند .

اگر درد شدید است ، مسکن مصرف نکنید یا مقدار مصرف را دو برابر نکنید و به پزشک مراجعه کنید . اگر علائمی مانند سرگیجه یا تب داشتید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

هشدار : هیچ‌وقت به کودکان و نوجوانان آسپرین ندهید ، زیرا ریسک ابتلا به بیماری سندم ری را افزایش می‌دهد .

درمان گوش درد

از روغن بچه یا زیتون استفاده کنید . شاید به نظر مقداری عجیب به نظر برسد ، اما روغن بچه یا زیتون می‌تواند جایگزین قطره گوش باشد . آن‌ها باعث چرب کردن و کاهش گوش درد می‌شوند .

مقداری آن‌ها را گرم‌کنید ، البته نه زیاد !! ۳ الی ۴ قطره داخل کانال گوشی که درد می‌کند بریزید . بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت خیس بخورد ، سپس برگردید تا از گوشتان خارج شود .

هشدار : باید بدانید که استفاده از هر چیزی سردتر یا گرم‌تر از دمای بدن می‌تواند باعث سرگیجه شود ، اما این موقتی است .

درمان سنتی گوش درد

از سیر کمک بگیرید . بعضی از افراد اعتقاد دارند که سیر می‌تواند گوش درد را بهبود بخشد . شما می‌توانید به ۲ روش از سیر برای درمان گوش درد کمک بگیرید :

۱ – مقداری روغن کنجد را با سیر خردشده مخلوط‌کنید و به مدت چند دقیقه گرم‌کنید . بعدازاینکه سیر در روغن وارد شد ، بگذارید بماند تا هم‌دمای اتاق شود ، سپس سیر را از روغن جدا کرده و آن را روی گوش خود بزنید .

۲ – بعضی از افراد میگویند که بخار سیر می‌تواند درد گوش را درمان کند . یک حبه سیر را نصف کنید ، نصف آن را داخل گوش و نصف دیگر را داخل یک استکان آب جوش بی اندازید . گوش خود را روی لیوان بگیرید تا بخار سیر بتواند از روی سیر وارد گوشی که درد می‌کند بشود .

درمان گوش درد در طب سنتی

پیاز را امتحان کنید . پیاز را بریده و له کنید ، آن را در دستمالی نازک و تمیز بگذارید و آن را محکم ببندید . بخوابید و آن را روی گوشی که درد می‌کند بگذارید . اگر زنجبیل دارید نیز می‌توانید همین کار را با زنجبیل انجام دهید .

کاهش گوش درد

نعناع یا ریحان را امتحان کنید . این ۲ واقعاً درمان‌های گیاهی برای گوش درد هستند . برای هردوی آن‌ها شما باید عصاره آن‌ها را درآورده و با روغن‌زیتون یا روغن بچه مخلوط‌کنید . این کار را می‌توانید با له کردن و مقداری حرارت دادن انجام دهید .

نکته : نعناع را باید در اطراف گوش استفاده کنید ، اما ریحان را می‌توانید در داخل گوش نیز استفاده کنید .

کاهش سریع گوش درد

خمیازه کشیدن و آدامس جویدن را امتحان کنید . اگر گوش درد شما به دلیل تغییر ارتفاع باشد ، ممکن است با آدامس جویدن یا خمیازه کشیدن بتوانید آن را از بین ببرید . گوش شما بازشده و به‌صورت اتوماتیک احساس بهتری خواهید داشت .

همچنین می‌توانید سخت قورت دادن را نیز امتحان کنید . این کار عضله‌ای که باعث باز شدن شیپور استاش می‌شود را فعال می‌کند که فشار را بهبود می‌بخشد .

آکادمی گوش پزشکی آمریکا این روش را برای عوارض هواپیما پیشنهاد داده است :
دهان خود را بسته ، بینی و گوشی که مشکل ندارد را بگیرید . سپس هوا را به سمت بینی هدایت کرده تا وارد گوش شود . اینکار میتواند باعث بهبود گوش درد ناشی از تغییر ارتفاع باشد .

هشدار : درصورتی‌که عفونت تنفسی فوقانی دارید ، از این روش استفاده نکنید ، زیرا ممکن است عفونت وارد گوشتان نیز بشود .

درمان خانگی گوش درد

رایحه‌درمانی را تست کنید . عصاره گیاهی خوشبو مانند اسطوخودوس را با مقداری روغن‌زیتون رقیق کنید و آن را بیرون گوشی که درد می‌کند و پایین گردن ( اطراف غدد لنفاوی ) بمالید .

نکته : اگر گوش درد شما شدید است ، این روش ممکن است مناسب شما نباشد . شما با مراجعه به پزشک و مصرف دارو ممکن است خیلی سریع‌تر به نتیجه برسید .

مراقبت‌های پزشکی

قرص گوش درد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر گوش درد شما به‌خودی‌خود و با درمان‌های خانگی بهبود نیافت یا با دیگر علائم همراه بود یا خیلی درد شدید بود زمان مراجعه به پزشک است . پزشک شما می‌تواند برای شما سریعاً آنتی‌بیوتیک تجویز کند .

ممکن است پنی‌سیلین نیاز به چند روز زمان برای تأثیر کردن داشته باشد ، از پزشک خود بخواهید برای درمان سریع گوش درد دارویی برای شما تجویز کند .

علت گوش درد

حواستان به ایجاد مخاط باشد . سرفه و گرفتن بینی می‌تواند باعث تحریک کردن گوش داخلی شود که درنهایت به گوش درد ختم می‌شود . اگر دیگر علائم سرماخوردگی رادارید ، ممکن است مقصر گوش درد همین باشد .

پزشک شما ممکن است برای شما اسپری بینی یا ضد احتقان تجویز کنند . با مصرف آنها تولید مخاط قطع‌شده و گوش درد شما تسکین پیدا می‌کند . همچنین ممکن است ایبوپروفن نیز در ابتدای درمان برای شما تجویز شود .

چرک کردن گوش

شاید جرم گوش مقصر گوش درد باشد !!!

درست است که جرم گوش مفید است ، اما اگر بیش‌ازحد باشد می‌تواند منجر به گوش درد شود . اگر مشکل جرم گوش باشد ، پزشک شما به‌راحتی آن را تشخیص داده و درمان می‌کند .

پزشک شما قطره گوش یا ابزاری برای برداشتن جرم گوش به شما پیشنهاد می‌کند تا درد گوش تسکین داده‌شده و تولید جرم گوش کم شود .

اگر جرم گوش سفت یا انباشته‌شده باشد ، پزشک شما ممکن است آن را به‌صورت دستی بردارد .

هشدار : اگر هرگونه مشکل گوش مانند پرده گوش آسیب‌دیده یا عفونت بیرونی گوش رادارید از قطره گوش استفاده نکنید .

بارگذاری بیشتر در گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان فوری و قطعی سبکی سر !!! ( با عکس )

سبکی سر میتواند علامت بیماری یا مشکلات پزشکی دیگر باشد ، اما عموما جدی نیستند و به راحتی م…