ترک کردن سیگار

ترک کردن سیگار


چگونه سیگار را ترک کنیم ؟

ترک کردن سیگار کار بسیار سختی میباشد . برای ترک کردن سیگار شما نیاز به تصمیم جدی و تعهد کافی دارید . خیلی از راه ها وجود دارد تا شما بتوانید سیگار را ترک کنید اما اول از همه نیاز به درست کردن یک برنامه دارید سپس به راههای ترک . عوارض ترک سیگار عبارتند از : اضطراب ، دپرس شدن ، سردرد ، خستگی و افزایش وزن میباشد که البته موقتی میباشند .

درست کردن برنامه برای ترک سیگار

1 – انتخاب کردن روز ترک سیگار . سعی کنید یک روز مهم مانند سال جدید یا تولد را برای ترک سیگار انتخاب کنید تا انگیزه شما افزایش پیدا کند . حداقل 2 هفته بعد روز را مشخص کنید تا به اندازه کافی وقت داشته باشید و استرس به شما وارد نشود .

مکمل ترک سیگار

2 – انتخاب روش ترک . 2 نوع روش وجود دارد :

ترک ناگهانی : این نوع ترک یعنی از روز مورد نظر دیگر هیچگونه سیگاری مصرف نشود .

ترک پله ای : در این روش به صورت پله ای سیگار ترک میشود . باید یک برنامه ریخته شود مثلا : هر 2 روز 1 نخ سیگار را کاهش دهید تا ترک کامل شود . در زمان کم شدن مصرف سیگار میتوانید از داروها که در ادامه گفته میشود استفاده کنید .

تحریک شدن برای سیگار

3 – غلبه بر عادت . عادت بردن دست به دهان یکی از مشکلات ترک میباشد که شما با خوردن میتواند آن را جایگزین کنید . خوردنی هایی مثل کشمش ، پف فیل و غیره میتواند به شما کمک کند .

علت ترک سیگار

5 – لیستی از علت های ترک سیگار تهیه کنید . یک لیست از علت ها و ضررهایی که شما میخواهید به دلیل آنها سیگار را ترک کنید تهیه بفرمایید و به دیوار بزنید تا در موبایل خود ذخیره کنید .

ادامه دادن ترک سیگار

مواد مضر در دخانیات

تمام وسایل استعمال دخانیات خود را بیرون بریزید .

تمام وسایلی که بوی سیگار میدهند را بشورید .

خود را مشغول کنید .

به خود جایزه بدهید .

مثبت بیاندیشید .

داروها و مواد کمکی برای ترک

سیگار الکترونیکی

1 – از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید . این سیگارها مانند تیغ دولبه میباشند زیرا از طرفی باعث راحت ترک کردن سیگار میشوند اما از طرف دیگر طی تحقیقات سیگارهای الکترونیکی نیز موادی مانند سیگار را به بدن فرد میرساند که باعث فعال شدن عادت سیگار کشیدن میشود .

قرص ترک سیگار

2 – از بوپروپیون استفاده کنید . درست است که این دارو دارای نیکوتین نیست اما باعث افزایش شانس 69% برای ترک سیگار خواهد شد . ا الی 2 هفته قبل از ترک شروع به استفاده از این قرص نمایید . روزانه ا الی 2 قرص 150 میلی گرمی کافی میباشد .

داروی گیاهی ترک سیگار

3 – از وارنیکلین استفاده کنید . اسامی تجاری آن وارنکس ، چانتیکس و چانپیکس میباشد . این ماده باعث کاهش احساس مغز به نیکوتین میشود که منجر به مصرف کمتر و تحریک کمتر برای مصرف سیگار میشود . 12 هفته این دارو را مصرف کنید .

مواد حاوی نیکوتین

4 – استفاده از جایگزین های نیکوتین . خیلی از محصولات هستند که دارای نیکوتین هستند و برای ترک سیگار موثر هستند . آدامس ها و اسپری های بینی دارای نیکوتین از جمله این مواد هستند . استفاده از این مواد تا 60% به ترک سیگار کمک خواهد کرد .

ترک سیگار با مواد طبیعی و گیاهی

از بین بردن کرم سیگار

1 – یک چیز شیرین بخورید . 30% از سیگاری ها هوس خوردن کربوهیدرات را به نیکوتین ترجیح میدهند .

چگونه سیگار نکشیم

2 – نوشیدن شربت آبلیمو . تحقیقات نشان داده است که شربت آبلیمو باعث کاهش یا از بین بردن هوس سیگار کشیدن میشود .

مشابه سیگار

3 – استفاده از ریشه شیرین بیان . مکیدن ریشه شیرین بیان میتواند از هوس کشیدن سیگار بکاهد زیرا در خیلی از تنباکوها از عطر و طعم همین ریشه استفاده میشود . بیشتر از 6 هفته از ریشه شیرین بیان استفاده نکنید .

ترک سیگار با طب سنتی

4 – استفاده از شبدر قرمز . میتوانید آن را بجوید یا در سالاد استفاده کنید . شبدر قرمز حاوی جنستئین میباشد که میتواند از بوجود آمودن غده یا تومور به دلیل جلوگیری کند ، علت آن هم جلوگیری از تشکیل رگهای خونی جدید میباشد .

باقلا برای ترک سیگار

5 – استفاده از باقلا . باقلا حاوی لوودوپا میباشد که مغز آن را به دوپامین تبدیل میکند . بالا بردن دوپامین میتواند به آرام شدن جسم و مغز کمک کند که در نتیجه هوس سیگار کشیدن به شخص دست نمیدهد . نیکوتین باعث افزایش دوپامین در مغز میشود .

فلفل سیاه ترک سیگار

6 – استفاده از روغن فلفل سیاه . تحقیقات نشان داده است که بخور روغن فلفل سیاه باعث کاهش هوس سیگار کشیدن میشود . استفاده از بوی روغن فلفل سیاه در خانه ممکن است که کاهش تحریک کشیدن سیگار کمک کند . یک پنبه را به روغن آغشته کنید سپس آن را بو کند تا هوس سیگار کشیدن از بین برود .

نکات و هشدارها

  • اگر کسی در اطراف سیگار میکشد ( در موقع سیگار کشیدن ) از او دوری کنید زیرا باعث تحریک شما میشود .
  • بعد از ترک سیگار باید جایگزینهای آن مانند آدامس و غیره را نیز کنار بگذارید زیرا همین مواد هم اعتیاد آور هستند .
  • مصرف کافئین را کم کنید . وقتیکه شما سیگار را ترک میکنید اثر کافئین در بدن 2 برابر میشود که مشکل خواب شبانه را برای شما به همراه دارد .
امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.