کاهش مصرف سوخت

مصرف زیاد سوخت ماشین می‌تواند به دلیل مشکل فنی باشد ، اما در بیشتر مواقع با درست رانندگی کردن و رعایت نکات ساده‌ ، می‌توان مقدار مصرف سوخت را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد .

مصرف بنزین در ماشین‌های مختلف مانند : پراید ، سمند ، پرشیا ، ال 90 و غیره متفاوت است . شما باید مصرف ماشین خود را با میزان مصرف استاندارد آن با استفاده از دفترچه ماشین خود مقایسه کنید تا بفهمید که مصرف آن زیاد است یا نه !!

روش‌های کاهش مصرف سوخت

کاهش مصرف سوخت

برای مسیر و سفر خود برنامه‌ریزی کنید . با استفاده از گوگل مپ و مسیریابی ، مسیرهایی که قرار است بروید را برنامه‌ریزی کنید . رفتن مسیر کمتر یعنی مصرف سوخت کمتر !!

کاهش مصرف بنزین

سفرهای داخل شهری خود را چند تا یکی کنید . اگر مکان‌های خرید و جاهایی که باید بروید به یکدیگر نزدیک هستند ، با یک‌بار بیرون رفتن همه آن‌ها را بروید . این کار با کمتر مصرف شدن از ماشین ، مصرف بنزین شمارا پایین می‌آورد .

کاهش مصرف ساده بنزین

ماشین را در جای خنک پارک کنید . گرما باعث بخار شدن سوخت می‌شود . پارک کردن ماشین در سایه می‌تواند باعث خنک نگه‌داشتن ماشین شده و همچنین کاهش مصرف کولر را نیز برای شما به ارمغان بی آورد .

چگونه مصرف سوخت را کاهش دهیم

وزن ماشین خود را کاهش دهید . وزن یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که انرژی جنبشی ماشین را کاهش می‌دهد . به همین دلیل سبک کردن ماشین به شما کمک می‌کند تا سوخت کمتری مصرف کنید . تمامی وسایلی که به آن‌ها نیازی ندارید را از ماشین خارج سازید . تقریباً هر 50 کیلوگرم وزن اضافی حدود 1 تا 2 درصد مصرف سوخت را افزایش می‌دهد .

مصرف بالای بنزین

آرام برانید . با سرعت‌بالا رانندگی کردن ، یعنی موتور ماشین شما نیاز به سخت‌تر کار کردن برای غلبه بر باد را دارد . رانندگی با سرعت مناسب می‌تواند تا 33% مصرف سوخت را کاهش دهد . همیشه در سرعت مناسب و اقتصادی حرکت کنید . این سرعت در ماشین‌های مختلف متفاوت است ، اما حدودا 80 تا 95 کیلومتر بر ساعت است .

دکمه کاهش مصرف سوخت

از کروز کنترل استفاده کنید . استفاده از کروز کنترل به دلیل ثابت نگه‌داشتن سرعت ماشین باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود . البته نباید از کروز کنترل در جاده‌های کوهستانی ( سربالایی و سرپایین‌های زیاد ) استفاده کرد ، زیرا برعکس عمل کرده و مصرف سوخت شما را افزایش میدهد .

کاهش آسان مصرف سوخت

به‌آرامی شتاب بگیرید . افزایش و کاهش شتاب سریعی نداشته باشید . تغییر دنده نامناسب ( چه زیاد و چه کم عوض کردن ) می‌تواند باعث هدر رفتن سوخت و مصرف بیشتر سوخت در ماشین شما شود .

مصرف بالای ماشین

زود دنده را عوض کنید . اگر ماشین دنده دستی دارید ، در سرعت مناسب اقدام به تعویض دنده کنید . این کار با کاهش دور موتور شما باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد . البته حواستان باشد که خیلی زود دنده را عوض نکنید ، زیرا مصرف را افزایش می‌دهد و همچنین برای ماشین مشکلاتی را ایجاد می‌کند .

مصرف بهینه سوخت خودرو

تا جایی که امکان دارد ، ترمز نگیرید . ترمز گرفتن باعث هدر رفتن سوختی که مصرف‌شده است می‌شود . رانندگی در سرعت ثابت به‌مراتب سوخت کمتری نسبت به رانندگی پرفرازونشیب ( گاز دادن و ترمز گرفتن ) دارد .

تنظیم باد لاستیک

باد لاستیک را تنظیم کنید . با تنظیم باد لاستیک می‌توان تا 3% مصرف سوخت را کاهش داد . پیشنهاد می‌شود ماهی یک‌بار باد لاستیک‌ها چک شود ، البته هفته‌ای 1 بار ایده‌آل‌تر است .

مشکل موتور و مصرف زیاد سوخت

موتور ماشین را تنظیم کنید . تنظیم کردن موتور ماشین می‌تواند باعث حداکثر کردن قدرت موتور و بهبود مصرف سوخت در خودرو شود . البته تعویض شمع‌های خراب نیز می‌تواند در کاهش مصرف سوخت به شما کمک کند .

تعویض فیلتر و کاهش مصرف بنزین

حواستان به فیلتر هوا باشد . فیلتر هوای کثیف باید تمیز یا تعویض شود . کثیف بودن فیلتر هوای کثیف حتی ممکن است باعث خاموش شدن ماشین در حالت درجا نیز بشود .

همیشه طبق زمان‌بندی گفته‌شده توسط کارخانه سازنده ، اقدام به تعویض فیلتر ماشین خود کنید .

سویچ

زیاد درجا نه ایستید . درجا کار کردن ماشین میزان قابل‌توجهی سوخت مصرف می‌کند . بهترین راه برای گرم کردن ماشین ، رانندگی آرام با آن است تا به دمای مطلوب برسد .

کولر و مصرف زیاد بنزین

مصرف کولر را کاهش دهید . از کولر در حالت ایستاده و رانندگی در داخل شهر اجتناب کنید . مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از کولر در اتوبان و بزرگراه‌ها ، می‌تواند مسافت طی شده توسط ماشین را افزایش دهد . البته منظور آن در مقایسه با پنجره باز یا استفاده از کولر است .

مصرف زیاد سوخت و پنجره باز

پنجره‌ها را بالا بکشید . رانندگی با پنجره باز در سرعت‌بالا می‌تواند مصرف سوخت را افزایش دهد . در سرعت‌های پایین ، پایین بودن پنجره تاثیر چندانی ندارد .

سرعت مناسب جهت مصرف کم سوخت

بهترین سرعت ممکن را پیدا کنید . بعضی از ماشین‌ها دارای مصرف سوخت مناسبی در سرعت خاصی هستند . این سرعت در ماشین‌های مختلف فرق دارد و شما باید خودتان آن را پیدا کنید و نسبت به آن جاده مناسبی را برای سفر برگزینید . منظور از انتخاب جاده مناسب یعنی اگر سرعت بهینه ماشین شما 90 بود ، از بزرگراهی بروید که بتوانید 90 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشید .

مصرف سوخت زیاد پراید

از روغن‌موتورهای سنتتیک استفاده کنید . شما با استفاده از روغن‌موتورهای سنتتیک می‌توانید مصرف سوخت را کاهش دهید . این روغن‌ها دارای ویسکوزیته ( چسبندگی ) کمتر بوده و باعث می‌شوند که ماشین راحت‌تر کار کند .

همچنین می‌توانید از روغن سبک به‌عنوان جایگزینی برای این روغن استفاده کنید .

مصرف بنزین پشت چراغ

حواستان به چراغ‌های راهنمایی باشد . شما باید حواستان به این چراغ‌ها باشد و حرکت بعدی خود را بتوانید با استفاده از آن پیش‌بینی کنید . حواستان باشد که ایستادن و حرکت دوباره یعنی مصرف بیشتر سوخت !!!

مثلاً اگر چراغ پیش و رو 5  ثانیه سبز است و شما مسافت زیادی با آن دارید ، سرعت خود را کم کنید ، به جای اینکه گاز بدهید و در انتها ترمز شدیدی بگیرید .

کاهش مصرف سوخت درجا

لاستیک باریک زیر ماشین بی‌اندازید . لاستیک باریک دارای سطح جلویی کمتر بوده و آیرودینامیک بهتری دارد ، همچنین دارای مقاومت اصطکاکی پایین‌تری بوده و می‌تواند مصرف سوخت را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهد .

البته حواستان باشد که لاستیک باریک مورد نظر برای ماشین شما مناسب باشد ، یعنی حالت استاندارد داشته باشد .

علت مصرف زیاد سوخت

پای خود را از کلاچ دور کنید . گذاشتن پا در حالت استراحت روی کلاچ ، می‌تواند مصرف سوخت را افزایش دهد . بنابراین فقط درزمانی که می‌خواهید دنده را عوض کنید از کلاچ استفاده کنید .

کاهش سریع مصرف بنزین

بعد از ایستادن ماشین را خاموش‌کنید . اگر بیشتر از 2 دقیقه می‌خواهید باستید ، ماشین را خاموش‌کنید . این کار باعث جلوگیری از مصرف سوخت اضافی می‌شود .

رفع مشکل مصرف سوخت بالا

حواستان به فیلتر سوخت باشد . فیلتر سوخت را طبق گفته کارخانه سازنده در فواصل زمانی مشخص عوض کنید .

سرویس کردن ماشین

به‌صورت منظم ماشین را چک آپ کنید . چک کردن وضعیت وسایل مختلف ماشین توسط تعمیرکار حرفه‌ای ، می‌تواند به جلوگیری از مصرف زیاد سوخت در ماشین شما کمک کند .

از راه‌های جایگزین برای گرم کردن موتور استفاده کنید . اگر در مکان بسیار سردی زندگی می‌کنید ، می‌توانید از گرم‌کن موتور استفاده کنید . این دستگاه با برق موتور را گرم می‌کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.