از بین بردن جای بخیه بینی

جای بخیه اصولا باعث ناراحتی افراد میشود که باید آن را برای همیشه تحمل کنند . بهترین راه برای جلوگیری از ماندن جای بخیه مراقبت از آن برای جلوگیری از ماندن جای آن میباشد . بعضی از کارها نیز برای بعد از کشیدن بخیه ها الزامی میباشد که به آنها نیز اشاره می کنیم .

نکات زیر برای زودتر خوب شدن و نماندن جای بخیه پشنهاد میشود : 

از بین بردن جای بخیه سزارین

پوشاندن و تمیز کردن روزانه بخیه . همه فکر میکنند که اگر جای بخیه را باز بگذارند تا نفس بکشد پروسه خوب شدن آن کوتاهتر میشود اما اگر بخیه و زخم را بپوشانید خوب شدن آن را تا 50% به تعویق می اندازید . رطوبت و خیسی میتواند از به جا ماندن جای زخم جلوگیری کند ، زمان درمان را کوتاه کند و به جلوگیری از آلوده شدن زخم کمک کند .

همیشه با یک باند استریل روی بخیه را بپوشانید .

از کرم هایی که دکتر برای شما تجویز کرده است حتما استفاده نمایید .

هربار که از کرم استفاده میکنید بانداژ آن را نیز عوض کنید .

بعد از 1 هفته میتوانید از وازلین استفاده کنید . وازلین میتواند باعث تحریک پوست برای تولید پوست جدید شود .

درمان جای بخیه

از پدهای سیلیکونی استفاده نمایید . با فشار ملایم و ثابت از این پدها استفاده کنید . استفاده از این پدها برای صاف کردن و از بین بردن جای بخیه کمک میکند .

درمان گیاهی جای بخیه

از ویتامین E و آب اکسیژنه روی بخیه استفاده نکنید . به عقیده بسیاری از افراد ویتامین E باعث تسریع در خوب شدن محل بخیه میشود اما تحقیقات دقیقا به نتیجه برعکس آن رسیده اند . همچنین ویتامین E ممکن است ایجاد حساسیت نیز بکند .

آب اکسیژنه روی زخم باز باعث ضد عفونی کردن آن می شود اما باعث نابود کردن سلول های جدید پوست و کاهش سرعت خوب شدن آنها نیز میشود .

درمان جای بخیه در طب سنتی

بعد از باز کردن بخیه مقداری آن را ماساژ دهید . ماساژ دادن جای بخیه باعث شکستن کلاژن و چسبیدن آن به بافت های زیرین خواهد شد . روزی چند بار و هر بار 15 الی 30 ثانیه به آرامی محل بخیه را ماساژ دهید .

مراقبت از بخیه

جای بخیه را در مقابل آفتاب محافظت کنید . اشعه موراء بنفش میتواند به پوست محل بخیه آسیب وارد کند و زمان خوب شدن آن را افزایش دهد .

از بین بردن جای بخیه با لیزر

بعد از 1 هفته برای باز کردن زخم پیش پزشک بروید . بعد از یک هفته حتما پیش پزشک معالج بروید تا بخیه ها بازدید کند و در صورت امکان آنها را باز کند . باز کردن به موقع بخیه باعث کاهش جای آنها خواهد شد .

از بین بردن جای بخیه با لیزر

با دکتر خود درباره لیزر درمانی صحبت کنید . برای درمان جدی ، حرفه ای و سریع میتوانید از لیزر استفاده کنید که هزینه بالایی نیز دارد . بهترین حالت و بیشترین تاثیر برای از بین بردن جای بخیه 6 تا 8 هفته بعد از آسیب میباشد . 2 روش برای اینکار وجود دارد :

Pulsed dye lasers

Fractional ablative lasers

جای بخیه

اگر محل بخیه قرمز ، متورم و سوزش داشت به دکتر مراجعه کنید . اگر درد محل بخیه زیاد شد و یا تب کردید حتما به دکتر مراجعه کنید . ممکن است که به کرم یا پماد حساسیت داشته باشید یا موارد دیگری که دکتر تشخیص میدهد .

از بین بردن جای بخیه قدیمی

بعد از کشیدن بخیه از ویتامین E استفاده کنید . وقتیکه زخم کاملا بسته شد میتوانید با استفاده از ویتامین E روی محل زخم پروسه خوب شدن آن را کاهش بدهید .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.