خانه سلامت درمان مسمومیت با روش های خانگی + پیشگیری ( با عکس )

درمان مسمومیت با روش های خانگی + پیشگیری ( با عکس )

علائم مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی وقتی به وقوع می پیوندد که غذای خورده شده حاوی باکتری ، سم یا دارای سموم طبیعی باشد . این بیماری دردناک یوده و معمولا به خودی خود بعد از چند روز خوب میشود . اما میتوان با انجام اقداماتی در هنگام بیماری احساس بهتری کرد و طول دوره درمان را نیز کاهش داد .

پیدا کردن علت مسمومیت

درمان خانگی مسمومیت

تشخیص علت مسمومیت : مهمترین قسمت درمان فهمیدن علت ایجاد مسمومیت غذایی میباشد . به مواد غذایی مصرف شده در ۴ الی ۳۶ ساعت قبل فکر کنید .

غذای جدیدی خورده اید ؟

آیا کس دیگری از دوستان یا خانواده نیز مسموم شده است ؟

و …..

مواد غذایی حاوی باکتری E. coli, Salmonella و دیگر انواع باکتری ها معمولا با پختن غذا از بین میروند بنابراین این نوع مسمومیت به دلیل خوردن مواد غذایی خام یا نگهداری شده در خارج از یخچال به وجود می آید .

مسمومیت ماهی مخصوصا ماهی بادکنکی نیز شایع است بنابراین این نوع مواد غذایی را در جایی مطمئن مصرف کنید .

مسمومیت با قارچ وحشی نیز شایع است .

درمان دارویی مسمومیت

چه زمانی نیاز به مراقبت های پزشکی است . مسمومیت های ناشی از باکتری معمولا با درمان های خانگی درمان میشوند . اما به شرایطی مانند سن و نوع مسمومیت نیز بستگی دارد . در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید :

اگر مسمومیت با قارچ یا ماهی بود

اگر بچه کوچک یا نوزاد مسموم شده بود

اگر مریض باردار بود

اگر سن بیمار بالای ۶۵ سال بود

اگر بیمار عوارض دیگری مانند : مشکل در تنفس ، سرگیجه ، اسهال خونی یا غش کردن داشت .

درمان مسمومیت

در زمان مسمومیت آب بخورید

در هر نوع مسمومیتی باید آب زیادی مصرف کنید . برای خارج شدن سموم از بدن اگر آب زیادی مصرف کنید اینکار راحت تر انجام میشود . اسهال و استفراغ از عوارض معمول مسمومیت میباشد که هر دوی آنها آب بدن را کم میکنند . بزرگسالان روزانه ۱۶ لیوان آب بنوشند .

غذای بعد از مسمومیت

خوردن غذای سفت و خشک را محدود کنید . مسمومیت غذایی باعث اسهال و استفراغ میشود که عکس العمل طبیعی بدن برای دفع سموم از بدن میباشد . خوردن غذاهای سفت و خشک باعث ایجاد اسهال و استفراغ بیشتری میشود . تا زمان بهبودی از خوردن غذاهای پر حجم و سنگین نیز خودداری کنید .

به نکات زیر دقت کنید :

اگر نمیدانید مسمومیت از کجا ناشی شده است مواد غذایی تازه خریداری کرده و مصرف کنید .

خوردن سوپ در این مواقع پیشنهاد میشود . اگر هم از خوردن سوپ خسته شده اید میتوانید از مواد غذایی مانند : موز ، برنج پخته شده یا نان تست خشک شده استفاده کنید .

دمنوش های گیاهی مخصوصا نعناع دارای ترکیباتی هستند که باعث تسکین دادن معده خواهند شد . چند فنجان دمنوش نعناع برای کاهش حالت تهوع و آبرسانی به بدن میل کنید .

زنجبیل و لیمو یا نوشیدنی لیمو میتواند به آبرسانی به بدن کمک کند و همچنین در درمان مسمومیت نیز موثر خواهد بود . خوردن نوشیدنی های گاز دار به آرام کردن معده کمک میکند .

از مصرف کافئین ( چای و قهوه ) خودداری نمایید .

مصرف مایعات بعد از مسمومیت

الکترولیت بدن را جبران کنید . به دلیل اسهال و استفراغ شما الکترولیت های بدن را از دست میدهید که حتما باید آن را جبران کنید . هم میتوانید از داروخانه تهیه کنید و هم میتوانید خودتان به روش زیر در خانه آن را درست کنید .

روش تهیه الکترولیت : نصف قاشق چایخوری نمک ، نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۴ قاشق غذاخوری شکر را در ۱ لیتر آب حل کرده و میل کنید .

دل درد مسمویمت

استراحت کنید . در هنگام مسمومیت شما احساس ضعف و خستگی خواهید کرد . تا جای که نیاز دارید بخوابید و استراحت کنید تا سریعتر بهبود بیابید .

اسم قرص مسمومیت

دارو مصرف نکنید . داروهای بدون نسخه از اسهال و استفراق جلوگیری میکنند که میتواند باعث بهبودی دیرتر شما بشود . خودسرانه دارو مصرف نکنید .

جلوگیری از مسمومیت

انتقال مسمومیت

دستان ، ظروف غذا و سطوح آشپزخانه را بشورید . مسمومیت غذایی معمولا به علت باکتری هایی ایجاد میشود که به سادگی به مواد غذایی بوسیله دست ها ، ظروف و سطوح منتقل خواهد شد . موارد زیر را رعایت فرمایید :

دستان خود را با آب گرم و صابون قبل از درست کردن غذا بشورید .

هر ظرفی که مصرف میکنید را خوب بشورید .

روی اپن ، تخته آشپزی ، صندلی ناهار خوری و تمام سطوحی که فکر میکنید با آنها در ارتباط هستید را تمیز کنید .

پیشگیری از مسمومیت

از مواد غذایی به درستی نگهداری کنید . تمام محصولات خام مثل گوشت مرغ و قرمز را جدای مواد غذایی که نیاز به پختن ندارند بگذارید . گوشت و لبنیات باید سریعا بعد از خرید داخل یخچال گذاشته شوند .

غذای مسموم

گوشت را به طور کامل بپزید . پختن گوشت باعث کشتن باکتری های موجود در گوشت و جلوگیری از مسمومیت خواهد شد . درجه حرارت برای پختن گوشت های مختلف فرق دارد مانند زیر عمل کنید :

گوشت مرغ و بوقلمون ۷۴ درجه

گوشت ماهی ۶۳ درجه

گوشت قرمز ۷۲ درجه

مواد غذایی مسمومیت زا

قارچ وحشی مصرف نکنید . حتی دانشمندان نیز برای تشخیص سمی بودن بعضی از قارچ ها بدون تست بیولوژیکی نمیتوانند نظر قطعی بدهند بنابراین استفاده از آنها منع شده است .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

یک دیدگاه

  1. hakim

    اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷ در ۴:۴۵ ب.ظ

    عالی بود!!!

بررسی کنید

درمان مسمومیت در ۳ سوت !!! ( با عکس )

موارد متعددی وجود دارند که می‌توانند روز شما را مختل کنند که یکی از آن‌ها مسمومیت غذایی اس…