حمام کردن مرغ عشق

بیشتر مرغ عشق ها حمام کردن را دوست دارند . کار خیلی راحتی هم هست چون بیشتر کار را خود مرغ عشق انجام میدهد ، این کار را اینگونه انجام میدهند : پرهای خود را باد میکنند تا آب به نزدیکی پوستشان برسد . شما باید حتما باید حداقل هفته ای 2 بار مرغ عشق خود را حمام کنید مخصوصا اگر هوای خانه شما خشک است . حمام کردن باعث تشویق پرنده برای تمیز کردن خود با منقار و همچنین باعث کمک به پاک کردن باقی مانده های کثیفی در میان پرهای پرنده میشود .

روش اول : حمام کامل

آموزش شستن مرغ عشق

1 – پر کردن یک کاسه کم عمق با آب ولرم . عمق آب باید 2.5 تا 5 سانتیمتر باشد و سرد نباشد چون باعث سرماخوردن پرنده میشود .

  • شما همچنین میتوانید کاسه رو در صورت نیاز در کنار قفس بگذارید تا داخل آن .
  • اگر پرنده شما کاسه پر از آب را دوست نداشت میتوانید از علف های سبز و تازه استفاده کنید ، علف ها را کف قفس تمیز ریخته و به پرنده اجازه دهید تا روی آنها غلت بخورد که تقریبا همان کار حمام کردن را انجام میدهد .
  • شما احتیاجی به استفاده کردن از صابون ندارید .

شسشتو مرغ عشق

2 – پهن کردن حوله در کف قفس . اگر شما نگران ریختن آب و پاشیده شدن آن به اطراف هستید ، یک حوله در کف قفس بگذارید این کار جلوی پاشش آب به اطراف را خواهد گرفت .

شستشوی جوجه کثیف

3 – کاسه را در کف قفس و روی حوله قرار دهید . کاسه را در کف قفس و جایی که پرنده بتواند روی آن بپرد قرار دهید و مطمئن باشید که حتما در کف قفس باشد .

  • همچنین میتوانید در صورت لزوم از سینک ظرفشوئی برای این کار استفاده کنید ، بدین صورت که : مقدار کمی آب را در سینک بریزید سپس مرغ عشق رو درون آن قرار دهید برای این کار به هیچ عنوان با زور و اجبار نباشد بگذارید با میل خود این کار را انجام دهد و حتما در را بسته تا از فرار کردن پرنده جلوگیری شود در ضمن حواستان باشد که حتما سینک تمیز باشد .

تمیز کردن مرغ عشق

4 – بگذارید مرغ عشق بازی بکند . معمولا مرغ عشق ها درون آب بال بال میزنند و آب را روی خود میپاشند و این کار باعث تمیز شدن آنها میشود ، بیشتر آنها از این کار لذت میبرند .

  • اگر پرنده به سرعت درون آب نپرید به آن فرصت بدید تا این کار رو انجام بدهد و به هیچ عنوان به زور این کار را نجام ندهید ، اگر پرنده این کار کلا انجام نداد شما مجبورید از روش دوم استفاده نمایید .

مرغ عشق تمیز

5 – اجاره بدهید پرنده خودش را خشک کند . پرنده شما خودش را می لرزاند تا آب های روی پرهای خود را خشک کند ، حواستان به پرنده باشد تا در جای سرد این کار را انجام ندهد (همچنین باد سرد نیز جریان نداشته باشد ) برای این کار میتوانید قفس پرنده را با یک حوله بپوشانید .

حمام کردن پرنده

6 – حوله و کاسه حمام را از قفس خارج کنید . بعد از تمام شدن حمام پرنده ، کاسه ( ظرف حمام ) و حوله را از قفس خارج کنید و آنها را به دقت بشورید ، در آخر دستان خود را نیز به دقت شستشو دهید .

روش دوم : شستن با اسپری

تمیز کردن مرغ عشق

1 – یک بطری اسپری بخرید ( یا از داخل خانه پیدا کنید ) . شما میتوانید این بطری ها را در لوازم آرایشی ، داروخانه و سوپر مارکت ها پیدا کنید . در صورت پیدا نکردن در موارد گفته شده میتوانید از مغازه های لوازم باغداری پیدا کنید .

تمیز کردن پرنده با اسپری

2 – پر کردن اسپری با آب ولرم متمایل به گرم . یکبار دیگه این را میگوییم که به هیچ عنوان از آب سرد استفاده نکنید چون باعث سرما خوردن مرغ عشق شما خواهد شد .

اسپری تمیز کردم مرغ عشق

3 – قرار دادن درجه اسپری روی ریزترین حالت پاشش . بیشتر اسپری ها دارای حالت های مختلف پاشش هستند شما چون نمیخواهید  که آب با پاشش مستقیم باشد حتما درجه آن را روی پاشش پودری قرار دهید .

تمیز کردن مرغ عشق

4 – پاشش آب اسپری روی بدن پرنده . شما میخواهید که یک حالت دوش مانند را برای تمیز کردن پرنده تون ایجاد کنید بنابراین از اسپری کردن آب به صورت مستقیم بر روی صورت پرنده خودداری کنید چون آنها این کار را دوست ندارند .

  • شما میتونید اینجور تمیز کردن پرنده رو به صورت روزانه نیز انجام دهید .

خشک کردن مرغ عشق

5 – اجازه دهید پرنده خود را خشک کند . پرنده شما خود را خشک میکند و احتیاجی به انجام کار دیگری نیست فقط شما مطمئن شوید که پرنده در جای گرمی قرار داشته باشد و باد سردی در آنجا در جریان نباشد .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.