لک سفید ناخن

ازنظر پزشکی، علائم سفیدرنگی که معمولاً به شکل نقاط یا خطوطی بر روی ناخن‌های دست‌وپا دیده می‌شوند، لوکونیشیا نام دارند. این لکه‌ها معمولاً بی‌خطر بوده و در اثر صدمه دیدن، آلرژی یا کمبود ویتامین به وجود می‌آیند. در بیشتر موارد، شما می‌توانید این لکه‌های سفید را به کمک روش‌های مختلف طبیعی به‌صورت خانگی درمان کنید. در صورت عدم بهبودی آن‌ها، به پزشک خود مراجعه کرده تا این مشکل را بررسی کند. در بعضی موارد نادر، لکه‌های سفید نشان‌دهنده وجود یک بیماری زمینه‌ای هستند.

 درمان‌های خانگی

از بین بردن لکه سفید ناخن

هرروز، ناخن‌های خود را مرطوب کنید. هر زمان که دستان خود را مرطوب می‌کنید، حتماً از مرطوب‌کننده به ناخن‌های خود نیز بمالید. هر شب قبل از خواب، از روغن‌های تغذیه‌کننده مخصوص دست یا روغن ویتامین E به ناخن انگشتان خود بمالید. این عمل به سفت شدن و سالم ماندن ناخن‌ها کمک کرده و لکه‌های سفید را کاهش می‌دهد.

داروهای درمان لکه سفید ناخن

از اسانس‌های روغنی استفاده کنید. از اسانس‌های روغنی برای درمان لکه‌های سفید ناشی از صدمه دیدن ناخن یا قارچ ناخن، استفاده می‌شود. روغن درخت چای و روغن پرتقال، جزء مؤثرترین روغن‌ها هستند. چند قطره از اسانس روغنی را با یک روغن حامل مانند روغن‌زیتون ترکیب کرده و به روی ناخن انگشتان خود بمالید. اجازه دهید ناخن‌هایتان به مدت 45 دقیقه با روغن پرتقال یا 15 تا 20 دقیقه با روغن درخت چای، آغشته باشند.

همیشه بعد از استعمال روغن‌ها، ناخن‌های خود را آب‌کشیده و بشویید.

درمان خانگی سفیدی ناخن

ناخن‌های خود را در مخلوط آب و سرکه سفید، بخیسانید. در یک‌کاسه، به نسبت مساوی آب و سرکه سفید را مخلوط‌کنید. انگشتان خود را در کاسه فروکنید. به مدت 10 دقیقه آن‌ها را خیسانده، سپس آب‌کشیده و ناخن‌های خود را خشک‌کنید. این عمل را به‌صورت 4 بار در هفته انجام داده تا شاهد کاهش لکه‌های سفید باشید.

اگر پوست حساسی دارید، نسبت آب به سرکه را بیشتر کنید.

درمان سفیدی ناخن با طب سنتی

 بر روی ناخن‌های خود، تکه‌های لیمو بمالید. لیمو غنی از ویتامین C است و کمبود این ویتامین، گاهی موجب پدیدار شدن لکه‌های سفید ناخن می‌شود. قبل از آبکشی و خشک‌کردن ناخن‌ها، اجازه دهید عصاره لیمو به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی ناخن‌هایتان باقی بماند.

درمان خانگی سفیدی ناخن

ناخن‌های خود را به ماست شیرین نشده، آغشته کنید. ماست طبیعی و شیرین نشده‌ای که فاقد طعم افزودنی باشد، می‌تواند موجب تقویت سلامتی ناخن شده و به‌طور بالقوه موجب کاهش لکه‌های سفید می‌شود. حدود سه قاشق غذاخوری از ماست را در یک‌کاسه ریخته و ناخن‌های خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه درون آن فروکنید. پس‌ازآن، ناخن‌های خود را با آب گرم بشویید.

شما همچنین می‌توانید چند قطره آب‌لیمو یا روغن ویتامین E نیز به ماست اضافه کنید.

علت لک ناخن

از قرص‌های جوشان آلکا سلترز استفاده کنید. قرص‌های آلکا سلترز، برخی از لکه‌های سفید را کاهش می‌دهند. دو عدد قرص را به داخل آب گرم انداخته و ناخن انگشتانتان را به مدت 5 دقیقه درون آب بخیسانید.

تشخیص لکه ناخن

اجازه دهید ناخن‌هایتان بلند شوند. در بیشتر موارد، صبوری کلید رهایی از لکه‌های سفید روی ناخن‌هاست. باگذشت زمان، لکه‌های سفید معمولاً به‌خودی‌خود محوشده یا با رشد ناخن‌ها، بالا می‌آیند. اگرچه شما می‌توانید اقداماتی برای سرعت بخشیدن به این فرایند انجام دهید، اما گاهی اوقات فقط لازم است کمی صبور باشید.

تغییر در سبک زندگی

موادغذایی مفید برای لک ناخن

رژیم غذایی خود را تغییر دهید. کمبود زینک، ویتامین C، کلسیم و پروتئین گاهی اوقات می‌تواند منجر به پدیدار شدن لکه‌های سفید روی ناخن‌ها شود. مصرف بیشتر این ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند به کاهش این لکه‌ها کمک کند.

برای افزودن ویتامین C بیشتر، میوه‌هایی مانند پرتقال، لیمو، گریپ فوروت و سیب بخورید.

مواد غذایی مانند بروکلی، کلم، کلم پیچ، شلغم، گوشت ماکیان، ماهی و آجیل‌ها حاوی مواد مغذی لازم برای حفظ سلامتی ناخن‌ها هستند.

شما همچنین می‌توانید از مولتی‌ویتامین‌ها استفاده کرده و آن‌ها را از هر فروشگاه یا داروخانه‌ای خریداری کنید. چنانچه حساسیت غذایی دارید و نمی‌توانید مستقیماً مواد مغذی را با خوردن غذاها دریافت کنید، خوردن مولتی‌ویتامین‌ها در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

علت اصلی سفید شدن ناخن

از جویدن و چیدن ناخن‌های خود خودداری کنید. شما حقیقتاً می‌توانید با جویدن و گاز گرفتن ناخن‌هایتان، به آن‌ها آسیب برسانید. اگر شما عادت دارید با ناخن‌های خود بازی کنید، از انجام آن صرف‌نظر کنید. با ترک عادت جویدن و چیدن ناخن‌ها، متوجه کاهش لکه‌های سفید بر روی آن‌ها خواهید شد.

اگر نمی‌توانید عادت جویدن و چیدن ناخن‌هایتان را ترک کنید، به آن‌ها چسب زخم بزنید. لاک زدن ناخن‌ها نیز می‌تواند مؤثر باشد، زیرا شما دوست ندارید که لاک‌های تازه خود را خراب کنید.

علت لک سفید ناخن

کفش‌های مناسب بپوشید. اگر ناخن انگشتان پای شما نیز لکه‌های سفید دارد، کفش خود را عوض کنید. کفش‌های تنگ و ناراحت‌کننده به ناخن‌های انگشتان پا صدمه زده و موجب به وجود آمدن لکه‌های سفید بر روی آن‌ها می‌شود. کفش‌هایی که به‌طورمعمول می‌پوشید را از نوع جادارتر و راحت‌تر انتخاب کنید تا ببینید آیا تأثیری بر کاهش لکه‌های سفید ناخن پاهایتان دارند یا خیر؟

این مسئله مخصوصاً زمانی که شما مشغول به انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن آهسته یا ورزش‌های شدید هستید، اهمیت دارد. کفش‌های راحت تنیس، برای سلامتی ناخن‌هایتان حیاتی هستند.

محافظت از ناخن

زمان نظافت، از دستکش استفاده کنید. هیچ‌وقت بدون دستکش، کارهایی مانند ظرف شستن، گردگیری کردن و سایر کارهای خانه را انجام ندهید. اگرچه، این فعالیت‌ها دشوار به نظر نمی‌رسند، اما در حقیقت به ناخن‌های شما آسیب‌زده و موجب خشک شدن آن‌ها می‌شوند. برای سلامتی بهینه ناخن‌ها، زمان نظافت کردن، از یک جفت دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

علت ایجاد لک ناخن

ناخن‌های خود را به‌دفعات زیاد لاک نزنید. اگر مرتباً از لاک ناخن استفاده می‌کنید، سعی کنید ناخن‌های خود را دو روز پشت‌هم لاک نزنید. لاک‌های ناخن می‌توانند موجب خشک شدن و صدمه زدن به ناخن‌ها شده و مشکلاتی نظیر لکه‌های سفید ایجاد کنند. شما همچنین باید به واکنش ناخن‌هایتان به لاک‌ها توجه کنید. اگر پس از استفاده از لاک، لکه‌های سفید بر روی ناخن‌هایتان ایجاد می‌شود، علت آن می‌تواند داشتن آلرژی به لاک باشد. استفاده از آن لاک را سریعاً متوقف کنید.

همچنین، انجام مانیکور را به حداقل برسانید. اگر مستعد ابتلا به لکه‌های سفید ناخن هستید، این کار را فقط در موارد خاص و نزد یک متخصص مانیکور انجام دهید.

 درمان‌های پزشکی

دذمان پزشکی سفیدی ناخن

برای درمان لکه‌های سفیدی که از بین نمی‌روند، نزد پزشک بروید. اگر با کمک درمان‌های خانگی، لکه‌های سفید ناخنتان از بین نمی‌روند، به پزشک خود مراجعه کنید. درحالی‌که این عارضه اغلب خطرناک نیست، اما گاهی اوقات لکه‌های سفید ناخن می‌توانند نشان‌دهنده بیماری‌های زمینه‌ای مانند کم‌خونی (آنمی) یا مشکلات کبدی باشند. همچنین، درمواقعی که شما قارچ ناخن دارید، نیاز به تجویز دارو خواهید داشت.

قرص برای سفیدی ناخن

چنانچه پزشکتان داروهای ضد قارچی خوراکی تجویز کرد، آن‌ها را مصرف کنید. اگر پزشکتان تشخیص دهد که علت لکه‌های سفید ناخن‌هایتان، ابتلا به عفونت قارچی است، ممکن است برای شما داروهای ضد قارچی خوراکی تجویز کند. به‌طورمعمول، این داروها به مدت 6 تا 12 هفته مصرف‌شده و درنهایت بایستی موجب از بین رفتن علائم لکه‌های ناشی از قارچ ناخن شوند.

درصورتی‌که بیماری دیگری دارید، حتماً قبل از مصرف داروهای ضد قارچی، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. داروهای ضد قارچی می‌توانند موجب به وجود آمدن بثورات پوستی یا آسیب رساندن به کبد شوند.

داذوب موضعی برای لکه سفید ناخن

از کرم‌ها یا لاک‌های ناخن درمانی استفاده کنید. پزشک همچنین ممکن است کرم‌ها یا لاک‌های ضد قارچی نیز تجویز کند تا به روی ناخن‌های خود بمالید. شما معمولاً این کرم‌ها را برای مدت‌زمان مشخص بر روی ناخن‌های خود می‌مالید. این مدت‌زمان می‌تواند از چند هفته تا یک سال طول متغیر باشد.

نکته: درصورتی‌که تمایل دارید، برای پوشاندن لکه‌های سفید ناخنتان می‌توانید از لاک‌هایی با رنگ خنثی استفاده کنید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.