بارگزاری ماشین ظرفشویی

چیدن ظروف یا همان بارگذاری ماشین ظرفشویی سخت نیست ، اما درست چیدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی باعث تمیز بیرون آمدن ظروف می‌شود ، همچنین اینکار باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی نیز خواهد شود .

باید بدانید طرز چیدن ظروف در مارک‌های مختلف مانند : دوو ، ال جی ، سامسونگ ، بوش ، کندی و غیره هیچ فرقی نمیکند و شما فقط بابد اصول آن را یاد بگیرید .

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

پر کردن ماشین ظرفشویی

بشقاب‌ها را در قفسه پایین قرار دهید . روی بشقاب‌ها را به سمت وسط قرار دهید . این کار به دلیل این است که آب‌پاش‌ها و قطعات چرخشی ماشین ظرفشویی از وسط به سمت اطراف ، از پایین و بیرون به سمت بالا ، و بالا و بیرون به سمت پایین پاشیده می‌شود .

تمامی سطوح بابد از یکدیگر جدا گذاشته شوند و قابل‌دسترس برای پاشش آب باشند .

طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی

استکان ، لیوان و کاسه‌ها را برعکس و در قفسه بالا قرار دهید . وسایل را بافاصله بچینید ، اما زیاد فاصله ندهید . کاسه‌ها را به‌صورت منظم روی شیب قرار دهید تا محلول شستشو از داخل کاسه خوب خالی شود . همچنین این کار به شما اجازه می‌دهید که فضای بیشتری داشته باشید .

چیدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی

تمامی ظروف پلاستیکی را در بالاترین قفسه بگذارید . به دلیل اینکه المنت گرمایی بیشتر ماشین‌های ظرفشویی در پایین قرار دارد ، گذاشتن ظروف پلاستیکی در طبقه بالا ، از آب شدن و تغییر شکل آن‌ها جلوگیری می‌کند .

علت تمیز نشدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی

ظروف متفرقه و قابلمه را به‌صورت برعکس در پایین‌ترین طبقه قرار دهید . از شلوغ کردن و گذاشتن بیش‌ازحد ظرف اجتناب کنید . در صورت نیاز ظروف بزرگ را با دست بشورید یا 2 بار ماشین ظرفشویی را روشن کنید .

طریقه استفاده از ماشین ظرفشویی

از جا‌قاشقی به‌درستی استفاده کنید . تا جایی که ممکن است قاشق ، چنگال ، چاقو و دیگر وسایل را از یکدیگر جدا کنید و در جا‌قاشقی بگذارید .

به‌صورت کلی ، چاقوی خطرناک یا تیز را باید با دست بشورید ، زیرا در ماشین ظرفشویی کند خواهند شد . ظروف چوبی ، ظروف دارای دسته چوبی و هرگونه وسیله چوبی را نباید داخل ماشین ظرفشویی بگذارید .

قاشق و چنگال را به صورت شل و با فاصله درون جاقاشقی بگذارید و روی آن‌ها را مخالف همدیگر قرار دهید تا آب بتواند به آن‌ها نفوذ کند .

حواستان به وسایل بلند و دراز باشد زیرا ممکن است به قطعات چرخنده ماشین ظرفشویی گیر کنند . در صورتی وسیله بزرگی را می‌خواهید بشورید ، آن را به‌صورت خوابیده بگذارید .

طریقه چیدمان درست ماشین ظرفشویی

تخته آشپزخانه و سینی‌های بزرگ را در کناره‌های بیرونی در قفسه‌ پایین بگذارید . اگر موارد گفته‌شده به‌صورت معمولی در قفسه‌ها جا نشدند ، آن‌ها را در کناره‌های قفسه پایین قرار دهید .

البته در صورت جا نشدن بهتر است آن‌ها را با دست شستشو دهید .

جلوگیری از شکستن ظروف داخل ماشین ظرفشویی

از محافظ ظروف استفاده کنید . درصورتی‌که قطعات پلاستیکی دارید که بتوان از شیشه‌ها محافظت کند ، آن‌ها را بکار ببرید . این کار یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از خط افتادن یا شکستن ظروف شیشه‌ای حساس مانند گیلاس‌خوری است .

تعمیر ماشین ظرفشویی

قطعات ماشین ظرفشویی را چک کنید . قطعات چرخنده و بازوهای آبپاش را چک کنید تا به‌راحتی بچرخند و چیزی جلوی آن‌ها را نگرفته باشد . همچنین مطمئن شوید که جای پودر ظرفشویی به‌راحتی بتواند باز شود ، اگر چیزی جلوی آن را بگیرد ، ممکن است شستشوی خوب و درست را سخت کند .

مقدار پودر ماشین ظرفشویی

پودر یا قرص ماشین ظرفشویی را در جای مخصوص بگذارید . درصورتی‌که قرص ظرفشویی استفاده می‌کنید به‌سادگی قرص را داخل محفظه تعبیه‌شده در کف یا در ماشین ظرفشویی قرار داده و در ماشین ظرفشویی را ببندید . اگر از نوع پودی استفاده می‌کنید باید به‌اندازه های نوشته شده روی جا پودی دقت کنید و به‌اندازه کافی پودر بریزید .

با توجه به دمای آب و نوع شستشوی انتخابی ممکن است قرص ظرفشویی کاملاً حل‌نشده و مقداری از آن باقی بماند . به همین دلیل بعضی از سازندگان ماشین ظرفشویی استفاده از قرص ظرفشویی را پیشنهاد نمی‌دهند .

بعضی از محفظه‌های پودر دارای جای اضافی بوده که برای قبل از شستشو بکار برده می‌شود . درصورتی‌که ظروف خیلی کثیف بوده یا با یک‌بار شستن تمیزنشده‌اند ، از این مورداستفاده کنید .

نکات مهم برای شستشوی بهتر

ماشین ظرفشویی

مواد غذایی بزرگ را از ظروف جدا کنید . قبل از گذاشتن ظروف داخل ماشین ظرفشویی ، مواد غذایی بزرگ مانند : استخوان ، دانه‌ها ، پوست و غیره را جدا کنید .

هر چیز سفت و چسبیده را باید بکنید ، حتی اگر کوچک باشند مانند : برنج و غلات ، زیرا ممکن است توسط ماشین ظرفشویی کنده نشوند .

درست است که نمی‌خواهید ظرف‌ها را دستی بشورید ، اما به‌وسیله یک دستمال می‌توانید قاشق و چنگال‌ها را مقداری تمیز کنید تا شستشوی بهتری را شاهد باشید .

تنظیم آبکشی اولیه را فقط در صورت نیاز استفاده کنید . بیشتر ماشین‌های ظرفشویی و شوینده‌های آن ، درصورتی‌که چیزی برای پاک کردن باشد ، کار خود را بهتر انجام می‌دهند . اگر ظرف‌های شما بعد از شستشو تمیز نیستند ، همیشه قبل از سفت شدن غذا روی ظروف ، مقداری آب بریزید .

موادغذایی مشکل ساز برای ماشین ظرفشویی

کدام مواد غذای توسط ماشین ظرفشویی شسته نمی‌شوند ؟

بعضی از مواد غذایی هستند ( لیست پایین ) که نیاز است به آن‌ها دقت کنید . به‌وسیله پیش شستشوی سبک یا مقداری ساییدن آنها ، می‌توانید تأثیر ماشین ظرفشویی را افزایش دهد . شما باید ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی خیس کنید .

مواد غذایی که ممکن است مشکل‌ساز باشند :

  • پروتئین‌ها مانند : تخم‌مرغ و پنیر
  • غذاهای پخته‌شده
  • نشاسته

جلوگیری از لک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چگونه از لک افتادن روی ظروف جلوگیری کنیم و ظروف را براق کنیم ؟

از مایع جلا دهنده ظروف یا پیش شستشو استفاده کنید تا لک‌های آب را کاهش دهید ، مخصوصاً اگر آب شما دارای سختی زیادی است . نیاز نیست مایع جلا دهنده را در هر بار شستشو پرکنید ، هرچند هفته یا ماهی یک‌بار سطح آن را چک کنید تا در صورت نیاز آن را پرکنید .

شما می‌توانید مایع جلا دهنده را با سرکه عوض کنید ، که تنها کمی تفاوت در کیفیت را شاهد خواهید بود .

بعضی از شستشو دهنده‌ها دارای مواد جلا دهنده نیز هستند ، برچسب روی مواد شوینده خود را مطالعه کنید .

اگر دارای نرم‌کننده ( گرفتن سختی آب ) آب هستید یا آب ناحیه شما در کل نرم است ، ممکن است نیازی به استفاده از جلا دهنده نداشته باشید .

پر کردن بیش از حد ماشین

از پر کردن بیش‌ازحد ماشین ظرفشویی اجتناب کنید . با این کار ممکن است مواد غذایی در بین ظروف گیر کنند و خوب شسته نشوند . با زیاد پر کردن ماشین ظرفشویی ممکن است ظروف به‌خوبی شسته نشده و نیاز به شستشوی مجدد باشد .

نکات مهم

ظرفشویی را با بارگذاری کامل روشن کنید . با پر روشن کردن ماشین ظرفشویی می‌توانید در مصرف آب نسبت به شستشوی دستی صرفه‌جویی کنید ، مخصوصاً اگر در آبکشی ظروف قبل از شستشو زیاده‌روی نکنید .

پودر ماشین ظرفشویی را در جای خشک نگه‌داری کنید .

برای صرفه‌جویی در مصرف برق و غیره ، از کوتاه‌ترین زمان شستشو که ظروف را تمیز می‌کند استفاده کنید . تنظیم کردن ماشین ظرفشویی روی شستشوی زیاد و مخصوص ظروف خیلی کثیف را فقط در صورت نیاز استفاده کنید .

عادت کنید که ظروف را بعد از مصرف ، مستقیماً در ماشین ظرفشویی قرار دهید .

خشک‌کن ماشین ظرفشویی را فعال نکنید و بعد از تمام شدن شستشو در ماشین ظرفشویی را باز بگذارید تا با هوا خشک شوند . این کار مصرف برق را کاهش می‌دهد .

هشدارها

ظروف چوبی را با دست بشورید .

بیش‌ازحد پودر ظرفشویی استفاده نکنید .

آلومینیوم و نقره را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید . این کار باعث واکنش نشان دادن فلز با ماشین ظرفشویی می‌شود که نتیجه آن آسیب دیدن و لک شدن ظروف است .

فقط از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید . از مایع ظرفشویی و دیگر مواد شوینده استفاده نکنید .

ظروفی که خیلی شکننده هستند را با دست بشورید یا دقت زیادی در انتخاب جای آن‌ها در داخل ماشین ظرفشویی داشته باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.