روش های خانگی تمیز و براق کردن طلا ( با عکس )

تمیز کردن اصولی طلا

تمیز کردن اصولی طلا


طلا به راحتی در طول زمان و با استفاده معمولی کثیف شدن و براقیت خود را از دست میدهد . با این مقاله به راحتی میتوانید براقیت انگشتر ، دستبند ، گردنبند و دیگر زیورآلات طلا را برگردانید .

برق انداختن طلا با مایع ظرفشویی 

۱ – یک لیوان آب گرم را با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کرده و طلا را به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در آن خیس کنید ، اینکار باعث سست شدن جرم ها و کثیفی ها میشود ،

جلا دادن طلا

۲ – سپس با یک مسواک کاملا طلا را تمیز کنید . با مسواک تمام قسمتهای طلا را تمیز خوب تمیز کنید سپس با آب ولرم آبکشی کنید و با یک دستمال تمیز کاملا طلا را خشک کنید .

پاک کردن جرم طلا با آمونیاک 

تمیز کردن طلا با آمونیاک

۱ – یک واحد آمونیاک را با شش واحد آب مخلوط کنید . آمونیاک باعث پاکسازی عمیق طلا میشود اما نباید زیاد استفاده شود .

حلال طلا

۲ – سپس طلا را در داخل محلول گذاشته و بعد از ۱ دقیقه آن را خارج کنید و آبکشی نمایید . خشک کردن طلا با دستمال نیز فراموش نشود .

پاک کردن طلا با خمیر دندان

تمیز کردن طلا با خمیر دندان .  مقداری خمیر دندان را با آب رقیق کرده سپس با یک مسواک آن را به طلا زده و آن را کاملا تمیز کنید . بعد از تمیز شدن و براق شدن طلا حتما طلا را خوب آبکشی نموده و خشک نمایید .

تمیز کردن طلا با آب جوش

جلا دادن طلا با استفاده از آب جوش . آب جوش میتواند چربی ، جرم و کثیفی های طلا را به راحتی از بین ببرد . طلا را داخل یک ظرف گذاشته و مستقیما آب جوش را روی آن بریزید و تا زمان خنک شدن آب بگذارید طلا داخل آب بماند سپس با یک دستمال خشک کاملا طلا را تمیز و خشک نمایید .

تمیز کردن طلای نگین دار 

اگر طلای شما دارای سنگ و نگین میباشد ، در صورت ضعیف بودن سنگ آن استفاده از روش های بالا امکان صدمه زدن به نگین طلا را دارد بنابراین توصیه میشود از روش زیر استفاده نمایید . همچنین اگر با آب تماس پیدا کند امکان شل شدن چسب آن نیز میباشد .

تمیز کردن طلای نگین دار

۱ – مقداری مایع ظرفشوی یا صابون بچه را با مقداری آب مخلوط کنید . یک عدد حوله برداشته و به محلول آغشته کنید سپس شروع به تمیز کردن طلا کنید .

جلا دادن طلای نگین دار

۲ – یک دستمال تمیز دیگر برداشته و با آب خیس کنید ، سپس تمام طلا را دوباره پاک کنید تا اثری از مایع ظرفشویی روی آن نماند .

خشک کردن طلا

۳ – برای خشک شدن کامل قسمت نگین دار انگشتر را با شیب رو به بالا قرار دهید تا آب به آن نخورد .

نکات و هشدارها

  • برای تمیز کردن طلا میتوانید از الکل نیز استفاده نمایید . البته در صورتیکه نگین نداشته باشد . زیرا الکل چسب نگین را باز میکند .
  • از مایع سفید کننده به هیچ عنوان برای تمیز کردن طلا استفاده نکنید . مایع سفید کننده و یا هر ماده حاوی کلر باعث از بین رفتن رنگ طبیعی طلا خواهد شد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *