درمان زگیل

زگیل می‌تواند یک مشکل شرم‌آور و ناراحت‌کننده باشد به‌ویژه اگر آن‌ها توسط دیگر افراد دیده شوند . زگیل‌ها بسیار رایج هستند و مسئله مهم بهداشتی نیستند مگر اینکه آن‌ها در آینده بازگردند . در صورت بازگشت زگیل باید به پزشک جهت تشخیص علت بازگشت زگیل مراجعه کنید .

اگر زگیل شما از نوع معمولی باشد می‌توانید با درمان‌های طبیعی و خانگی اقدام به شروع درمان کنید . بهترین روش خانگی استفاده از سیر است که اول به صورت کامل بررسی میکنیم سپس به دیگر درمان‌ها می‌پردازیم .

درمان زگیل با سیر

درمان زگیل با سیر

1 – تست حساسیت بگیرید . سیر تازه یک درمان عالی برای زگیل است . سیر ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود بنابراین قبل از مصرف سیر روی زگیل ، روی نقطه کوچکی از پوست آن را تست کنید .

یک مطالعه نشان داد که سیر در درمان 100% از زگیل‌ها بدون داشتن عوارض قابل‌توجهی موثر بوده است . یک مطالعه روی 42 بیمار در سنین مختلف نشان داد که تمامی بیماران ، زگیل آن‌ها به صورت کامل درمان شده است .

اعتقاد بر این است که آلیسین موجود در سیر روی زگیل تأثیرگزار است و می‌تواند آن را از بین ببرد .

درمان قطعی زگیل

2 – آماده‌سازی محل موردنظر : قبل از استفاده از سیر باید محل موردنظر را تمیز و خشک‌کنید . اول‌ازهمه دستان خود را بشورید سپس ناحیه‌ای که دارای زگیل است را بشورید . بعد از شستشو با حوله پنبه‌ای خشک‌کنید .

هر پارچه‌ای که با زگیل تماس پیدا می‌کند را باید با آب و صابون بشورید یا اینکه با مایع سفیدکننده ضدعفونی کنید تا مطمئن شوید که ویروس زگیل از بین رفته است .

سیر ضد زگیل

3 – زدن سیر به زگیل : یک حبه سیر را پوست‌کنده و با پهنای چاقو آن را له کنید . همچنین می‌توانید سیر را نصف کنید . سیر را روی محل زگیل بمالید تا آب آن روی زگیل بریزد .

سیر درمان زگیل

4 – زگیل را ببندید : سیر را دقیقاً روی زگیل بگذارید . به‌وسیله باند محل موردنظر را ببندید . از گذاشتن سیر روی محلی که زگیل ندارد اجتناب کنید .

حواستان باشد که سیر را نباید روی زخم باز یا پوست بریده‌شده قرارداد زیرا ممکن است ویروس زگیل پخش شود .

درمان فوری زگیل

5 – تکرار درمان با سیر : این درمان یک‌شبه تأثیر نمی‌کند و شما نیاز به تکرار این درمان به‌صورت روزانه هستید . هرروز محل را شسته و با سیر تازه آن را جایگزین کنید و مثل قبل با باند آن را ببندید .

حداقل 3 الی 4 هفته درمان با سیر را انجام دهید .

بیشتر افراد بعد از 6 الی 7 روز بعد از مصرف شاهد کوچک‌شده زگیل هستند . پس از برداشتن باند زگیل کم‌رنگ‌تر و چروکیده می‌شود . اگر پیشرفتی در درمان دیده نشد به پزشک مراجعه کنید .

سوهان زدن زگیل

6 – سوهان زدن پوست اضافی : به‌وسیله هرگونه سوهان مانند سوهان ناخن می‌توانید زگیل را سوهان بزنید . زگیل را مرطوب کنید و سوهان را با ملایمت روی زگیل بکشید . اگر سوهان شما دارای طرف زبر و نرم است اول طرف زبر را بکشید سپس طرف نرم آن را . زگیل را بشورید و سیر را دوباره بگذارید .

سوهان را زیاد سفت نکشید تا زگیل خونریزی کند . حواستان باشد که سوهان ناخن را به مناطق دیگر پوست نزنید .

اگر زگیل پادارید پا را در وان حمام یا ظرف دیگری خیس کنید .

بعد از سوهان کشیدن تمامی پوسته‌ها و وسایل را به‌خوبی تمیز کنید .

سوهان استفاده‌شده را دور بی‌اندازید .

دیگر روش‌های طبیعی درمان زگیل

درمان زگیل با پیاز

پیاز را امتحان کنید . مانند سیر ؛ شما می‌توانید با استفاده از پیاز نیز زگیل را از بین ببرید . 1/8 یک پیاز معمولی را جدا کرده و له کنید . پیاز را مستقیماً روی زگیل بگذارید و با باند آن را ببندید . روزی یک‌بار با پیاز تازه دوباره تجدید کنید .

همانند روش سیر ، روزی یک‌بار به‌وسیله سوهان پوست اضافی را از بین ببرید .

درمان زگیل با سرکه

سرکه درمان زگیل است . سرکه یک اسید استیک رقیق است و اعتقاد بر این است که می‌تواند غشاء سلول‌ها را از بین ببرد سپس خاصیت اسیدی ، ویروس را بکشد . یک گوله پنبه را در سرکه سفید خیس کنید و روی زگیل بگذارید . به‌وسیله چسب یا هر وسیله دیگری آن را ببندید . به مدت 2 ساعت تا 2 روز می‌توانید بگذارید بماند . تا زمانی که احتیاج دارید می‌توانید این کار را تکرار کنید .

قبل از استفاده دوباره به‌وسیله سوهان پوست اضافی را از بین ببرید .

درمان خانگی زگیل

از قاصدک کمک بگیرید . شیره قاصدک دارای ترکیباتی مانند ترکیبات ضدویروسی است که می‌تواند به درمان زگیل کمک کند . این ترکیبات احتمالاً سلول‌های آلوده به ویروس را می‌کشند . 1 تا 2 شاخه قاصدک را شکسته و شیره آن را روی زگیل بریزید . محل را با باند یا چسب بپوشانید و به مدت 24 ساعت بگذارید بماند . تا زمان بهبودی این کار را تکرار کنید .

هر دفعه بعد از باز کردن باند ؛ محل را سوهان بزنید .

درمان زگیل با پوست موز

پوست موز را دور نریزید . پوست موز دارای مواد زیادی مانند آنزیم‌هایی که می‌توانند غشاء سلول را از بین ببرند ، است . سطح داخلی پوست موز را روی زگیل گذاشته و آن را با باند یا چسب ببندید سپس بگذارید یک‌شب بماند . تا زمانی که نیاز است این کار را تکرار کنید .

همچنین پوست موز دارای کاروتنوئید که نوعی ویتامین A است . ویتامین A خواص ضدویروسی دارد .

بعد از باز کردن باندپیچی حتماً زگیل را سوهان بکشید .

درمان زگیل در طب سنتی

ریحان تازه را امتحان کنید . ریحان دارای تعدادی از ترکیبات ضدویروسی است و اعتقاد بر این است که می‌تواند ویروس زگیل را بکشد . ریحان تازه را برش بزنید و روی زگیل قرار دهید سپس به‌وسیله باند یا چسب آن را ببندید . بگذارید 24 ساعت بماند و در صورت نیاز این کار را تکرار کنید .

بین هر بار تجدید کردن زگیل را سوهان بزنید .

روش‌های بدون نیاز به نسخه

شستن زگیل

آماده‌سازی پوست : صرف‌نظر از راه‌حلی که شما انتخاب و استفاده می‌کنید ، همیشه قبل و بعد از لمس زگیل دست خود را بشورید . شما باید حواستان باشد که مناطقی از پوست که زگیل ندارد را به محصولات درمانی آغشته نکنید .

این روش‌ها عموماً طی چند روز جواب می‌دهند اما اگر بعد از گذشت 6 الی 7 روز تغییری در زگیل مشاهده نکردید با پزشک خود مشورت کنید شاید نیاز به داروهای تجویزی داشته باشید .

پماد ضد زگیل

از اسید سالیسیلیک استفاده کنید . اسید سالیسیلیک با تجزیه کردن و کشتن سلول‌های آلوده به HPV به درمان زگیل کمک می‌کند . این اسید به سلول‌های طبیعی کاری ندارد .

این اسید را می‌توانید از داروخانه تهیه‌کرده و هرروز استفاده کنید تا زگیل از بین برود ، که ممکن است 2 تا 3 ماه طول بکشد .

از این اسید روی دیگر مناطق پوست استفاده نکنید .

برای بیشتر کردن تأثیر دارو می‌توانید زگیل را خیس کنید و سوهان بکشید تا دارو بتواند عمیق‌تر در پوست فرو برود .

غلظت بالای اسید سالیسیلیک که قوی‌تر است به‌صورت تجویزی قابل تهیه است .

منجمد کردن زگیل

منجمد کردن زگیل را امتحان کنید . محصولات نسخه آزاد منجمد کردن زگیل دارای دیمتیل اتر و پروپین است که می‌توانند زگیل را منجمد کنند . این داروها مخصوص منجمد کردن زگیل و کشتن پوست هستند که باعث افتادن زگیل می‌شوند . این دارو تا بیشتر از 2 ماه زمان نیاز دارد تا تأثیر کند .

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که این داروها می‌توانند مشتعل شوند بنابراین در جای مناسب و دور از آتش نگه‌داری کنید .

یکی از مطالعات اخیر نشان داده است که روش انجماد در عرض 2 ماه می‌تواند زگیل را از بین ببرد .

از بین بردن زگیل

نوارچسب برزنتی را امتحان کنید . درمان زگیل با نوارچسب برزن‌تر یک روش درمان واقعی خانگی است که بسیاری از مردم روی آن قسم می‌خورند . البته مشخص نیست که نوارچسب برزن‌تر چگونه می‌تواند زگیل را درمان کند . بعضی از افراد میگویند که چسب دارای موادی است که باعث تجزیه کردن سلول‌های پوست سپس با حرکت فیزیکی زگیل را از بین ببرد .

برای این کار باید چسب برزن‌تر تهیه و مقدار کوچکی از آن را روی زگیل بزنید و به مدت 6 تا 7 روز بگذارید روی زگیل بماند . برای برداشتن نوارچسب آن را در آب خیس کنید سپس بعد از درآوردن آن روی زگیل را سوهان بکشید .

به مدت 24 ساعت زگیل را باز گذاشته سپس به مدت 6 تا 7 روز دیگر بازهم چسب برزن‌تر روی زگیل بزنید . استفاده از این روش به مدت 2 ماه ضروری است .

می‌توانید قبل از چسب زدن از آب سیر و پیاز قبل از زدن چسب استفاده کنید .

در یک مطالعه نشان داده شد که چسب برزن‌تر بهتر از روش منجمد کردن زگیل را درمان می‌کند .

زگیل را بیشتر بشناسید

علت زگیل

با زگیل آشنا شوید . زگیل به دلیل HPV ؛ روی پوست رشد می‌کند . زگیل می‌تواند در هر نقطه از بدن پدیدار شود . بااین‌حال زگیل فقط لایه بیرونی پوست را آلوده می‌کند . زگیل‌های شایع روی دست و زگیل پلانتار در کف پا به وجود می‌آید .

انتقال زگیل

انتقال زگیل چگونه است ؟

ویروس HPV می‌تواند به‌راحتی از شخصی به شخص دیگر منتقل شود . همچنین شما با دست زدن به زگیل سپس دست زدن به دیگر نقاط بدن می‌توانید باعث آلوده شدن مناطق دیگر بدن بشوید . زگیل به‌وسیله لوازم مشترک مانند حوله ، تیغ و دیگر وسایل شخصی می‌تواند منتشر شود .

بعضی از افراد بیشتر از بقیه احتمال دارد زگیل بگیرند . اگر دارای نقص سیستم ایمنی بدن هستید در ریسک بالاتری برای ابتلا به زگیل هستید .

شناسایی زگیل

علائم را بشناسید . زگیل‌ها به‌طورکلی باعث ایجاد برجستگی روی پوست می‌شوند که در اشکال و اندازه‌های مختلف می‌توانند بروز کنند . زگیل‌ها بدون درد هستند هرچند که زگیل پلانتار می‌تواند باعث سختی درراه رفتن شود .

زگیل‌های روی دست می‌تواند ناراحت‌کننده باشند زیرا بیشتر تحریک می‌شوند .

عموماً زگیل می‌تواند توسط پزشک بدون نمونه گیری پوستی بر اساس مکان و چگونگی آن تشخیص داده شوند .

تشخیص زگیل

انواع زگیل را تشخیص دهید . زگیل‌های معمولی می‌توانند به ناحیه تناسلی و مقعدی گسترش پیدا کنند اما زگیل‌های معمولی معمولاً به دلیل HPV ایجاد می‌شود که با زگیل تناسلی تفاوت دارد .

زگیل‌های معمولی با بالا رفتن ریسک سرطان در ارتباط نیستند اما زگیل‌های تناسلی این‌چنین نیستند .

حتماً با مراجعه به پزشک مطمئن شوید که زگیل شما از نوع معمولی است .

اگر زگیل در ناحیه تناسلی و مقعدی است باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن و اینکه کدام ویروس آن را ایجاد کرده است ، مشخص شود .

نکات مهم

از درمان‌های خانگی روی زگیل صورت استفاده نکنید .

از درمان‌های خانگی روی زگیل در ناحیه تناسلی و مقعدی استفاده نکنید .

اگر درمان‌های خانگی موفقیت‌آمیز نبود به پزشک مراجعه کنید .

اگر بالای 55 سال سن دارید و تابه‌حال زگیل نزده‌اید ، در صورت ابتلا به زگیل به پزشک مراجعه کنید تا سرطان پوست نباشد .

روش‌های گفته‌شده را حداقل 3 تا 4 هفته انجام دهید تا ببینید موفقیت‌آمیز هستند یا خیر .

زگیل می‌تواند درصورتی‌که دارای مشکل دیابت یا بیماری سرخ رگ محیطی باشید ، مشکل‌ساز شود .

قبل از شروع به درمان با مراجعه به پزشک از معمولی بودن زگیل مطمئن شوید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.