جوش سر سیاه

جوش‌های سرسیاه ، مخصوصاً جوش‌های روباز ، می‌توانند در تمامی قسمت‌های بدن ظاهر شوند . اگر به دنبال از بین بردن جوش‌های سرسیاه هستید ، اولین قدم داشتن برنامه منظم و درست شستشو پوست است ، تا از شکل‌گیری این جوش‌ها جلوگیری شود . مرحله دوم درمان با لایه‌برداری پوست است . البته درمان‌های دیگری نیز وجود دارند ، که همگی آن‌ها گام‌به‌گام بررسی می‌کنیم . با ما همراه باشید !!!

تخلیه جوش سرسیاه و جلوگیری از بدتر شدن آن

تخلیه جوش سرسیاه

فقط بعد از شستن دست‌ها جوش سرسیاه را تخلیه کنید . تخلیه کردن جوش‌های سرسیاه بدون ایجاد زخم امکان‌پذیر است ، اما باید با دست تمیز این کار را انجام دهید . درصورتی‌که به‌درستی جوش سرسیاه را تخلیه کنید ، می‌تواند یک روش مؤثر و سریع باشد .

روش درست تخلیه جوش سرسیاه

1 – دوش بگیرید : گرفتن دوش گرم باعث باز شدن منافذ پوست شده و تخلیه جوش سرسیاه را راحت‌تر می‌کند . همچنین می‌توانید 10 تا 15 دقیقه صورت را بخور دهید تا منافذ پوست از شوند .

2 – دستان خود را بشورید : به‌وسیله آب و صابون به مدت 20 ثانیه دستان خود را بشورید . تخلیه جوش سرسیاه با دستان کثیف ، فقط باعث افزایش باکتری‌های داخل منافذ پوست می‌شود .

3 – قابض روی پوست بزنید : یک عدد قابض کننده پوست از داروخانه تهیه‌کرده و مقدار کمی از آن را روی جوش سرسیاه بزنید .

4 – جوش را تخلیه کنید : به‌وسیله یک گوله پنبه ، 2 طرف جوش را فشار داده و آن را تخلیه کنید .

5 – دست و صورت را بشورید : آب سرد روی صورت بپاشید و مقدار کمی قابض کننده روی محل جوش بزنید . دستان خود را نیز در انتها بشورید .

دستگاه تخلیه جوش سرسیاه

از وسایل تخلیه جوش سرسیاه استفاده نکنید . بسیاری ازاین‌گونه وسایل وجود دارند که می‌توان به‌وسیله آن‌ها جوش سرسیاه را تخلیه کرد ، اما به دلیل اینکه پر از باکتری هستند و ممکن است باعث زخم شدن نیز بشوند ، استفاده از آن‌ها پیشنهاد نمی‌شود .

علت ایجاد جوش سرسیاه

از محصولات لایه‌برداری خیلی قوی استفاده نکنید . اگر پوست حساسی دارید ، استفاده از لایه‌بردارهای قوی می‌تواند باعث تحریک کردن پوست شده و جوش سرسیاه را بدتر کند .

اگر با استفاده از لایه‌بردار احساس درد می‌کنید ، دیگر از این محصولات استفاده نکرده و درمان با شستشو دهنده‌های ملایم را پیش بگیرید .

اگر با لایه‌بردارهای قوی مشکل‌دارید ، از بلغور جو دوسر استفاده کنید .

ماسک ضد جوش سرسیاه

روزی 2 بار صورت خود را درست بشورید . داشتن برنامه‌ای منظم برای شستن روزانه پوست صورت ، برای جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه ضروری بوده و اولین قدم درمان است .

روش شستشوی درست صورت

1 – آرایش خود را پاک‌کنید : قبل از شستشوی صورت باید آرایش خود را پاک‌کنید ، زیرا می‌تواند باعث مسدود کردن منافذ پوست شود . همیشه قبل از خوابیدن نیز آرایش خود را پاک‌کنید .

2 – صبح و شب پوست را شستشو دهید : شستن صورت در صبح باعث تازه شدن صورت در ابتدای روز می‌شود ، درحالی‌که شستش صورت در شب کثیفی و آلودگی طول روز را از صورت پاک خواهد کرد .

3 – از پاک‌کننده ملایم و ضد جوش استفاده کنید : پاک‌کننده‌ای ( صابون و شامپو ) انتخاب کنید که باپوست شما سازگار بوده ، چربی صورت را پاک‌کرده و منافذ پوست را باز کند .

4 – مرطوب‌کننده بزنید : بعد از شستشو از مرطوب‌کننده استفاده کنید . مرطوب‌کننده خوب از تولید زیاد چربی پوست جلوگیری کرده که علت اصلی ایجاد جوش سرسیاه است .

شستشوی روبالشتی

روکش بالشت خود را بشورید . رو بالشتی سلول‌های مرده پوست و چربی اضافی صورت را در هنگام خواب به خود می‌گیرد . حداقل هفته‌ای یک‌بار رو بالشتی را شستشو دهید تا کثیفی را از پارچه خارج کرده و به داشتن صورت بدون جوش سرسیاه کمک کنید .

جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه

به‌صورت خود دست نزنید . حتی به جوش‌های سرسیاه خود دست نیز نزنید ، زیرا تماس با صورت می‌تواند باکتری‌های موجود در دست را به‌صورت انتقال دهد . دست یکی از کثیف‌ترین اعضای بدن است و علت بسیاری از جوش‌های سرسیاه است .

از تکه دادن صورت به دست و از تماس‌های غیرضروری با پوست صورت اجتناب کنید .

از بین بردن جوش سرسیاه با تمیز کردن پوست

درمان جوش سرسیاه با عسل و دارچین

از عسل و دارچین استفاده کنید . عسل یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است و باعث بیرون کشیدن کثیفی و چرک از منافذ باز می‌شود . قبل از شروع به زدن این ماسک به‌صورت ، دستان خود را بشورید .

طرز تهیه و استفاده :

1 قاشق غذاخوری عسل را با نصف قاشق چای‌خوری دارچین مخلوط‌کنید و به‌وسیله انگشتان و با حرکات ضربه‌ای روی پوست خشک بزنید . به مدت 3 دقیقه با حرکات دایره‌ای شکل ماسک را روی صورت بمالید ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

ماسک تخم مرغ برای درمان جوش سرسیاه

سفیده تخم‌مرغ را امتحان کنید . سفیده تخم‌مرغ باعث سفت شدن منافذ و بیرون کشیدن کثیفی گیرکرده می‌شود ، همچنین پوست نرم و شفافی را به شما هدیه می‌دهد .

استفاده از ماسک تخم‌مرغ ، یک‌راه عالی برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه و کمک به داشتن پوستی تازه و تمیز است .

طرز تهیه و استفاده :

1 – 2 عدد سفیده تخم‌مرغ را جدا کنید : تخم‌مرغ را روی کف دست بریزید و صبر کنید تا سفیده از زرده آن جدا شود ، یا با هر روشی که بلد هستید ، سفیده تخم‌مرغ را جدا کنید .

2 – سفیده تخم‌مرغ را روی صورت بزنید : به‌وسیله انگشتان خود ، یک‌لایه نازک از تخم‌مرغ را روی صورت بزنید . به مدت 2 دقیقه صبر کنید تا خشک شود ، سپس یک‌لایه دیگر تخم‌مرغ روی صورت بزنید .

3 – 10 الی 15 دقیقه صبر کنید : اجازه دهید تا ماسک روی صورت سفت شود و به‌گونه‌ای باشد که بعد از دست زدن به ماسک احساس نرمی کنید .

4 – با آب گرم آبکشی نمایید : به‌وسیله آب گرم ماسک را از روی صورت پاک‌کنید .

درمان گیاهی جوش سرسیاه

ماسک خاک رس درست یا تهیه کنید . بسیاری از این نوع محصولات ( دارای خاک رس ) در داروخانه‌ها و لوازم‌آرایشی وجود دارند که باعث از بین بردن چربی پوست و دیگر مواد ناخواسته روی پوست می‌شوند .

طرز تهیه و استفاده :

1 قاشق غذاخوری پودر خاک رس را با مقدار کافی از سرکه سیب مخلوط‌کنید تا خمیری شکل شود . ماسک را روی پوست بزنید و به مدت 10 الی 15 دقیقه بگذارید بماند ، باید وقتی‌که به آن دست می‌زنید خشک‌شده باشد . بعد از زمان گفته‌شده با آب گرم آبکشی نمایید .

ماست ضدجوش سرسیاه

از ماست و بلغور جو دوسر استفاده کنید . اسیدلاکتیک موجود در ماست با ترکیب آرام‌کنندگی بلغور جو دوسر ، می‌تواند فرمولی مؤثر در درمان جوش سرسیاه باشد . هفته‌ای یک‌بار از این ماسک روی صورت استفاده کنید تا پوست را شفاف و تازه نگه‌دارید .

طرز تهیه و استفاده

1 – مواد زیر را با یکدیگر مخلوط‌کنید :

  • 3 قاشق غذاخوری ماست ساده
  • 2 قاشق غذاخوری جو دوسر کامل
  • 3 تا 4 قطره آب‌لیمو
  • 3 تا 4 قطره روغن‌زیتون

2 – مخلوط را روی صورت بزنید : بعد از مخلوط کردن کامل ترکیبات ، صورت را با مخلوط بپوشانید و مناطقی که مستعد چربی و جوش سرسیاه است را کاملاً به مخلوط آغشته کنید .

3 – بگذارید 10 دقیقه بماند : سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

درمان جوش سرسیاه در طب سنتی

ماسک شنبلیله را امتحان کنید . علاوه بر مزایای زیاد شنبلیله در سلامتی ، نشان داده‌شده است که شنبلیله نتایج بسیار خوبی در درمان جوش‌های سرسیاه دارد . پودر شنبلیله را با مقداری آب مخلوط‌کنید تا خمیری شکل شود . ماسک را روی کل صورت زده و اجازه دهید تا 10 دقیقه بماند ، سپس آبکشی نمایید .

از بین بردن جوش سرسیاه با زردچوبه

زردچوبه و آب نعناع را تست کنید . این 2 ماده به پاک‌سازی منافذ پوست کمک می‌کنند . چای نعناع دم‌کنید و بگذارید خنک شود . 2 قاشق غذاخوری چای نعناع را با 1 قاشق غذاخوری زردچوبه مخلوط‌کنید و روی صورت بزنید . به مدت 10 دقیقه بگذارید روی صورت بماند ، سپس آبکشی نمایید .

نمک ضد جوش سرسیاه

محلول تمیزکننده نمک دریا درست کنید . نمک دریا مخلوط با ید ، برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه عالی است . 1 قاشق نمک را با آب داغ مخلوط‌کنید و چند قطره ید به آن اضافه کنید . نمک را کاملاً در آب حل کنید ، سپس یک گوله پنبه را به آن آغشته کنید و روی پوست بزنید و بگذارید روی صورت خشک شود . بعد از خشک شدن مخلوط روی صورت ، با آب گرم آبکشی نمایید .

از بین بردن جوش سرسیاه با لایه‌برداری

درمان جوش سرسیاه با آبلیمو

نمک و لیمو را امتحان کنید .  ترکیب خواص پاک‌کنندگی لیمو با اثرات لایه‌برداری نمک باعث کمک به تمیز کردن عمقی منافذ پوست می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

آب‌لیمو را با یک قاشق غذاخوری ماست ، یک قاشق غذاخوری نمک و مقداری عسل مخلوط‌کنید . از این ترکیب برای لایه‌برداری نواحی از پوست که دارای جوش سرسیاه است به مدت 2 الی 3 دقیقه استفاده کنید ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

نعناع ضد جوش سرسیاه

لایه‌برداری با چای سبز نیز می‌تواند مفید باشد . چای سبز یک نوشیدنی عالی است که برای طراوت پوست نیز خوب است . چای سبز می‌تواند کثیفی را از صورت شما دور کند ، همچنین آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی و سالم را به‌صورت می‌رساند .

طرز تهیه و استفاده :

مقداری چای سبز باکیفیت بالا را با مقداری کمی آب مخلوط‌کنید و روی صورت خود بمالید . در صورت تمایل ، می‌توانید 2 الی 3 دقیقه بعد از لایه‌برداری بگذارید روی صورت بماند ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

درمان فوری جوش سرسیاه

از جوش‌شیرین برای لایه‌برداری استفاده کنید . جوش‌شیرین یکی از مواد جادویی در آشپزخانه است که برای بسیاری از اهداف از آن استفاده می‌شود . علاوه بر اینکه یک پاک‌کننده طبیعی است ، بلکه باعث پاک کردن سلول‌های مرده پوست نیز می‌شود .

طرز تهیه و استفاده

1 – خمیری با آب و جوش‌شیرین درست کنید : یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط‌کنید . آن‌قدر هم بزنید تا خمیری شکل شود .

2 – صورت را لایه‌برداری کنید : مخلوط به‌دست‌آمده را روی صورت بزنید و با حرکات دایره‌ای شکل پوست را به‌آرامی لایه‌برداری کنید .

3 – روی مناطق مستعد جوش سرسیاه ، بیشتر مخلوط را بزنید : لایه ضخیمی از خمیر را روی مناطقی از صورت که دارای جوش‌های سرسیاه است بزنید و بگذارید 5 الی 10 دقیقه روی پوست بماند و خشک شود .

4 – با آب گرم صورت را بشورید .

درمان خانگی جوش سرسیاه

آرد ذرت را با به صابون صورت خود اضافه کنید . آرد ذرت هنگامی‌که به صابون اضافه شود ، به‌عنوان یک ساینده و لایه‌بردار عمل می‌کند . 1 قاشق چای‌خوری از آرد ذرت را به شوینده صورت خود اضافه کنید و با حرکات دایره‌ای شکل ، صورت را لایه‌برداری کنید .

حواستان باشد که با فشار زیاد پوست را نسایید ، زیرا ممکن است سهواً باعث آسیب رساندن به پوست شوید . صابون و آرد ذرت را با آب گرم آبکشی نمایید .

درمان سریع جوش های سرسیاه

از محلول شیر و جوز هندی استفاده کنید . یکی از خوشبوترین لایه‌بردارهای موجود برای درمان جوش‌های سرسیاه ، همین لایه‌بردار است . اسیدلاکتیک شیر وقتی با گرانول‌های سفت جوز هندی مخلوط می‌شود ، سریع و بدون درد می‌تواند جوش سرسیاه را درمان کند .

طرز تهیه و استفاده :

1 قاشق غذاخوری شیر ( یا آب دوغ ) را با مقدار کافی جوز هندی مخلوط‌کنید تا خمیری به دست بیاورید . مخلوط را روی صورت بزنید و به‌آرامی شروع به لایه‌برداری پوست مرده و کثیفی‌ها کنید . بعد از اتمام کار با آب گرم آبکشی نمایید .

دارو برای درمان جوش سرسیاه

لایه‌بردار آماده خریداری کنید . اگر تمایل به درست کردن لایه‌بردار در خانه ندارید ، می‌توانید از داروخانه‌ها و لوازم‌آرایش فروشی‌ها لایه‌بردار تهیه کنید . با برنامه منظم اقدام به تمیز کردن منافذ پوست خود کنید و جوش‌های سرسیاه مزاحم را از بین ببرید .

هرچند وقت یک‌بار لایه‌برداری کنیم ؟

  • پوست چرب یا مختلط : 3 تا 5 بار در هفته
  • پوست خشک یا حساس : 1 بار در هفته
  • پوست معمولی : هرروز

نکته : نوع پوست شما مهم نیست ، همیشه باید با ملایمت لایه‌برداری را انجام دهید . حواستان به پوستتان باشد که چگونه واکنش نشان می‌دهد و در صورت لزوم تعداد لایه‌برداری را کاهش دهید .

دیگر روش‌های درمان جوش سرسیاه

چسب ضدجوش سرسیاه

از چسب تمیزکننده منافذ استفاده کنید . این چسب‌های ساخته‌شده از پنبه به همراه مواد چسبنده ، روی صورت خشک می‌شوند . مقداری صورت را نمدار کنید ، سپس چسب را روی محلی که مستعد جوش سرسیاه است بزنید . 15 دقیقه صبر کنید تا چسب خشک شود ، سپس سریع آن را بکنید تا جوش‌های سرسیاه بیرون بیایند .

درمان با این روش بسیار سریع است ، اما باید تمیز کردن پوست را ادامه دهید تا نتایج بلندمدت برای شما به دست بی‌آید .

ماسک ضد جوش سرسیاه

لایه‌برداری صورت را امتحان کنید . ژل‌های دارای اسید سالیسیلیک می‌توانند با حل کردن لایه مرده پوست و کثیفی‌های داخل منافذ پوست ، به درمان جوش‌های سرسیاه کمک کنند .

لایه‌نازکی از ژل را روی محل موردنظر بزنید و بگذارید مقداری بماند ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

این ژل‌ها از داروخانه‌ها و لوازم‌آرایشی فروشی‌ها قابل تهیه می‌باشند .

لایه برداری جوش سرسیاه

میکرودرما ابریژن را امتحان کنید . در این روش به‌وسیله برس مخصوص و مواد تمیزکننده شیمیایی ، اقدام به برداشتن لایه مرده پوست می‌کنند . این روش باید زیر نظر متخصص پوست انجام شود .

این درمان نیاز به انجام با برنامه منظم دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود .

کرم برای درمان جوش سرسیاه

از کرم رتینوئید استفاده کنید . کرم‌های رتینوئید دارای ویتامین A تایید شده برای پوست هستند که به بهبود رشد پوست و جلوگیری از تولید چربی کمک می‌کنند .

کرم رتینوئید را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید . هفته‌ای 2 الی 3 بار مصرف کنید تا صورتی بدون جوش سرسیاه داشته باشید .

ماساژ جوش سرسیاه

فیشال انجام دهید .

فیشال چیست ؟ یکی از روش‌های مراقبتی پوست است که شامل : پاک‌سازی ، بخور گرم ، اسکراب ، لایه‌برداری و پولیش پوست ، تخلیه جوش‌های سرسیاه و درنهایت بخور سرد برای بستن منافذ پوست می‌شود . فیشال صورت معمولا در مراکز زیبایی انجام می‌گیرد .

درست است که به‌وسیله دستگاه‌های مخصوص تخلیه جوش سرسیاه می‌توانید در خانه جوش‌ها را تخلیه کنید ، اما ممکن است با استفاده از این دستگاه‌ها به پوست خود آسیب بزنید .

با مراجعه به متخصص فیشال ، می‌توانید از بهترین و سریع‌ترین نوع درمان جوش‌های سرسیاه استفاده کنید . هر 2 الی 4 هفته اقدام به برداشتن جوش‌های سرسیاه کنید تا به داشتن پوست شفاف همیشگی کمک کرده باشید .

نکات مهم

هیچ‌کدام از روش‌های تمیز کردن و لایه‌برداری پوست در درمان جوش‌های سرسیاه اثر فوری نداشته و جزء درمان‌های بلندمدت است . به‌صورت روزانه این درمان‌ها را دنبال کنید تا بعد از چند ماه به‌صورت کامل از شر جوش‌های سرسیاه خلاص شوید .

به‌صورت خود دست نزنید .

روزی 2 بار از تمیزکننده صورت و لایه‌بردار صورت استفاده کنید . این کار به تمیز نگه‌داشتن صورت کمک می‌کند .

برای جوش‌های سرسیاه مزمن ، متخصص پوست با داروهای مخصوص می‌تواند به شما کمک کند .

برای تأثیر بیشتر درمان‌های گفته شده : لیف را مقداری خیس کنید و به مدت 1 دقیقه و نیم داخل ماکروویو قرار دهید . لیف را روی صورت گذاشته و بعد از خنک شدن آن را بردارید . اینکار به باز شدن منافذ و تأثیر بیشتر درمان‌های گفته‌شده کمک می‌کند . بعد از انجام درمان‌ها ، روی صورت آب‌خنک بپاشید تا منافذ بسته شوند .

موهای خود را از صورت دور کنید تا مطمئن شوید صورت تمیز می‌ماند .

قبل از انجام دادن درمان‌های گفته‌شده می‌توانید صورت را بخور دهید تا منافذ پوست بازشوند و پاک‌سازی عمیق‌تری را داشته باشید .

اگر بعد از چند ماه جوش‌های سرسیاه از بین نرفتند ، جهت درمان به متخصص پوست مراجعه کنید .

زیاد غذای چرب نخورید .

رژیم غذایی سالم داشته باشید و آب زیاد بنوشید .

جوش‌شیرین و خمیردندان سفید ( نه ژله‌ای ) را با یکدیگر مخلوط‌کنید و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیری شکل شود . خمیر را روی مناطقی که دارای جوش سرسیاه است بزنید و 15 الی 20 دقیقه صبر کنید . اگر بعد از شستشوی صورت ، پیشرفت در درمان جوش‌های سرسیاه را شاهد بودید ، هفته‌ای 2 الی 3 بار این کار را انجام دهید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.