درمان جوش پوست سر

جوش پوست سر به راحتی قابل درمان است !!

جوش روی پوست سر دردناک است و خارش زیادی دارد که درمان آن به دلیل وجود مو سخت‌تر از جوش معمولی است . تمامی روش‌های درمان اصولی جوش پوست سر به همراه روش‌های جلوگیری از آن را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم .

درمان‌های موضعی

درمان قطعی جوش سر

بنزوئیل پروکساید مصرف کنید . بنزوئیل پروکساید یکی از ترکیبات متداول در محصولات ضدجوش است که با کشتن باکتری‌ها جوش را از بین می‌برد . همچنین بنزوئیل پروکساید می‌تواند چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست را از منطقه آلوده دور کند . بنزوئیل پروکساید در محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک از 2.5 تا 10 درصد موجود است .

در صورت استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید با درصد بالا ممکن است که رنگ مو و لباس را از بین ببرد .

عوارض جانبی : خشکی پوست ، قرمزی ، احساس سوزش و پوسته‌پوسته شدن پوست .

کرم ضدجوش پوست سر

از اسید سالیسیلیک کمک بگیرید . اسید سالیسیلیک نیز یکی دیگر از ترکیبات متداول در محصولات ضد جوش است . این اسید باعث جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست و حتی باز کردن منافذ گرفته‌شده می‌شود . همچنین می‌تواند باعث کوچک کردن جوش‌ها بشود . در محصولات نسخه آزاد اسید سالیسیلیک بین 0.5 تا 5 درصد در دسترس است .

عوارض جانبی : تحریک پوست و احساس گزش ملایم .

توجه : شما قادر به هضم کردن اسید سالیسیلیک هستید بنابراین فقط باید به‌صورت موضعی مصرف شود . کسانیکه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند نباید اسید سالیسیک مصرف کنند . طبق شواهد اسید سالیسیلیک می‌تواند منجر به سندروی ری شود که برای کودکان کشنده است .

درمان خانگی جوش سر

آلفا هیدروکسی اسید را امتحان کنید . به 2 نوع مختلف اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک تقسیم می‌شود . هر دو نوع آلفا هیدروکسی اسید در محصولات درمان جوش بدون نیاز به نسخه استفاده می‌شوند . همچنین آلفا هیدروکسی اسید می‌تواند سلول‌های مرده پوست را تمیز کند و التهاب را کاهش دهد .

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که آلفا هیدروکسی اسید می‌تواند باعث بهبود رشد و نرم شدن پوست می‌شود .

درمان سریع جوش سر

سولفور می‌تواند به شما کمک کند . بعضی از افراد استفاده از سولفور را برای درمان جوش مفید دانسته‌اند . سولفور می‌تواند باعث تمیز کردن سلول‌های مرده و چربی اضافی پوست شوند و عموماً با دیگر ترکیبات در محصولات شوینده یا پماد بدون نسخه یافت می‌شود .

حواستان باشد که سولفور بوی ناخوشایندی دارد .

استفاده از محصولات قوی تجویزی

برای تهیه و استفاده از این داروها نیاز به نسخه پزشک است و حتماً آن‌ها را زیر نظر پزشک مصرف کنید .

کرم ضدجوش

رتینوئید استفاده کنید . رتینوئید نوعی داروی موضعی است که از ویتامین A بدست می‌آید . رتینوئید باعث جلوگیری از گرفتن فولیکول‌های مو و کاهش ایجاد آکنه می‌شود .

از محصولات حاوی رتینوئید در شب استفاده کنید . با هفته‌ای 3 بار شروع کنید تا پوست شما به دارو عادت کند سپس آن را به صورت روزانه استفاده کنید .

کرم قوی ضدجوش سر

داپسون را امتحان کنید . داپسون یک آنتی‌بیوتیک است که با مواد ضدالتهابی ترکیب‌شده است . این ژل باعث کشتن باکتری‌ها و تمیز و باز نگه‌داشتن منافذ می‌شود که منجر به درمان آکنه می‌شود . این دارو عموماً همراه با رتینوئید موضعی مصرف میشود تا اثربخشی این داروها را به حداکثر برسانند .

عوارض جانبی : خشکی پوست ، قرمزی و تحریک پوست .

درمان قطعی جوش سر

آنتی‌بیوتیک موضعی مصرف کنید . برای جوش‌های شدید استفاده از آنتی‌بیوتیک ممکن است برای درمان و پیشگیری ضروری باشد . عموماً آنتی‌بیوتیک را با بنزوئیل پروکساید استفاده می‌کنند زیرا احتمال ایجاد باکتری‌های مقاوم در مقابل آنتی‌بیوتیک را کاهش می‌دهد و ممکن است با رتینوئد نیز برای حداکثر تأثیر ترکیب گردد .

برای درمان جوش عموماً کلیندامایسین و بنزوئیل پروکساید یا اریترومایسین با بنزوئیل پروکساید تجویز می‌شود .

درمان گیاهی جوش سر

آنتی‌بیوتیک خوراکی ممکن است تجویز شود . آنتی‌بیوتیک خوراکی ممکن است برای موردهای متوسط تا شدید آکنه تجویز شود تا از شیوع باکتری در بدن و ایجاد آکنه جلوگیری کند . آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش التهاب جوش کمک کنند . عموماً آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین برای جوش تجویز می‌شود که شامل مینوسایکلین و دوکسی سایکلین می‌شود .

درمان جوش سر با طب سنتی

از قرص‌های ضدبارداری ترکیبی استفاده کنید . حتماً باید زیر نظر متخصص این کار را انجام دهید . بسیاری از خانم‌ها که دارای جوش‌های زیادی بودند با قرص‌های بارداری ترکیبی توانسته‌اند جوش را درمان کنند . این داروها با ترکیب استروژن و پروژسترون به درمان جوش می‌پردازند .

عوارض قرص‌های ضدبارداری ترکیبی : حساسیت پستان ، سردرد ، سرگیجه ، افزایش وزن ، خونریزی پیوسته و حتی باعث بالا رفتن ریسک لخته شدن خون می‌شود بنابراین فقط باید توسط پزشک تجویز شوند .

استرس و جوش سر

با پزشک خود درباره تجویز ضد آندروژن صحبت کنید . ضد آندروژن برای خانم‌ها و دختران بالغ که با آنتی‌بیوتیک خوراکی درمان‌نشده باشند تجویز می‌شود . این داروها باعث جلوگیری از هورمون آندروژن می‌شوند که روی غدد چربی پوست تأثیر می‌گذارد .

عوارض جانبی : حساسیت پستان ، قاعدگی دردناک و حفظ پتاسیم داخل بدن

جلوگیری از جوش سر

شامپو ضد جوش سر

هرروز موهای خود را بشورید . بعضی از افراد به‌صورت چند روز یکبار سرخود را شستشو می‌دهند اما کسانیکه از جوش پوست سر رنج می‌برند ممکن است این مقدار شستن سر کافی نباشد . به‌صورت روزانه موهای خود را شستشو دهید . این کار ممکن است باعث کاهش چربی سر و جوش سر بشود .

از نرم‌کننده استفاده نکنید . نرم‌کننده می‌تواند باعث گیرکردن چربی و روغن در پوست سر بشود .

علت جوش سر

تحریک پوست را کاهش دهید . اگر به‌صورت روزانه سر را شستشو می‌دهید اما بازهم جوش پوست سردارید ممکن است به دلیل محصولاتی مراقبتی یا حالت‌دهنده مو باشد . از محصولات مویی استفاده کنید که به‌راحتی پاک شوند . بعد از پیدا کردن محصول مشکل‌دار با توجه به ترکیبات آن و استفاده از محصولاتی متفاوت دیگر می‌توانید مشکل را پیدا کنید .

از محصولات پایه آب مصرف کنید یا از محصولاتی که با برچسب ” noncomedogenic ”  که نشانگر مسدود نکردن منافذ پوست است استفاده کنید .

از محصولات مراقبتی مو زیاد نزدیک به ریشه استفاده نکنید . ژل یا هر محصول دیگری را روی ساقه مو بندی اما حواستان باشد که به ریشه نخورد .

علت اصلی جوش پوست سر

بگذارید پوست سر نفس بکشد . بعضی از افرادی که از کلاه‌هایی مانند : کاسکت ، بیس بال ، آفتاب‌گیری و غیره استفاده می‌کنند باعث افزایش گرما ، اصطکاک و فشار روی آکنه می‌کند که می‌تواند باعث جوش مکانیکی (acne mechanica ) بشود .

جوش مکانیکی چیست ؟ به زائده‌ای که به دلیل تماس فیزیکی تکراری مانند کلاه و کمربند روی پوست ایجاد می‌شود گفته می‌شود .

اگر شک دارید یا مطمئن هستید که جوش سر از کلاه و دیگر وسایل مشابه است سعی کنید بیشتر به سرتان امکان تنفس بدهید . شستشو بعد از استفاده از کلاه می‌تواند به کاهش ایجاد جوش سر کمک کند .

درمان جوش پوست سر

هرروز موهای خود را شانه کنید . شانه یا برس کشیدن مو به برداشتن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و همچنین موهایی که به پوست سر چسبیده و روغنی شده را به حالت عادی بازمی‌گرداند . این کار به دلیل برداشتن سلول‌های مرده پوست ، جلوگیری از گرفتگی و به دام افتاده چربی اضافی روی پوست باعث جلوگیری از جوش پوست سر می‌شود .

درمان تخصصی جوش سر

موهای خود را کوتاه کنید . اگر پوست سر شما مستعد جوش است کوتاه کردن مو و نگهداری آن طول و حجم مناسب می‌تواند کمک‌کننده باشد . موی کوتاه می‌تواند به جلوگیری از نگه‌داشتن کثیفی ، چربی و باکتری ها در مو و پوست سر کمک کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.