بزرگ کردن جوجه

بزرگ کردن جوجه


این آموزش مربوط به پرورش و بزرگ کردن تمامی جوجه پرندگان مانند : مرغ عشق ، طوطی ، کبوتر ، عروس هلندی ، فنچ ، بلبل ، پاراکیت و غیره میباشد . معمولا در فصل بهار جوجه پرندگان زیادی گم میشوند و گرفتن و بزرگ کردن آنها کار عادی و انسان دوستانه ای میباشد . همچنین امکان دارد که جوجه پرنده خود شما باشد که نیاز به مراقبت داشته باشد . مراقبت از جوجه نیازمند داشتن اطلاعات کافی میباشد که در ادامه کامل توضیح داده خواهد شد .

فهمیدن نوع جوجه

1 –  آلتریشیال ( altricial ) یا پروکوشیال ( precocial ) ؟

اولین چیزی که شما باید بدانید آلتریشیال یا پروکوشیال بودن جوجه پرنده مورد نظر است . آلتریشیال : اینگونه پرندگان با چشم های بسته و بدون پر به دنیا می آیند . پروکوشیال : اینگونه از پرندگان با چشمهای باز و پر به دنیا می آیند و دارای قدرت راه رفتن هستند ( مطابق عکس ) . بزرگ کردن پرنده های پروکوشیال خیلی راحت تر از پرندگان آلتریشیال میباشند ، زیرا خیلی کم به نگهداری احتیاج دارند و تقریبا تمام کارها را خودشان انجام میدهند .

غذا دادن به جوجه مرغ عشق

2 – تشخیص جوجه یا نوپا بودن بچه پرنده .

پرنده نوپا ( nestling ) : آنها خیلی کوچک هستند و پرهای آنها کاملا در نیامده است و شاید چشمان آنها نیز بسته باشد . اینگونه جوجه ها نیاز به آشیانه دارند و برای زنده ماندن باید آنها در آشیانه قرار داد که در مراحل بعد گفته خواهد شد .

جوجه پرنده ( fledgling ) : آنها بزرگتر از نوپاها هستند ، پرهای آنها کامل بوده ، میتوانند بنشینند و چنگ بگیرند .

غذا دادن به جوجه پرنده

غذا دادن به جوجه عروس هلندی

1 – از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب هر 15 الی 20 دقیقه به جوجه غذا بدهید . جوجه پرنده ها به غذا خیلی حساس هستند و باید مدام غذا بخورند .

  • وقتیکه چشمان جوجه باز شد و مقداری پر درآورد فاصله را به 30 تا 45 دقیقه برسانید ، کم کم فاصله را زیاد کنید .

غذای مناسب جوجه فنچ

2 – بدانید که چه چیزی باید به جوجه داد . چیزهای زیادی را میتوان به جوجه داد که بستگی زیادی به نژاد آنها دارند مثلا : حشرات و دانه ها و توت ، اما تمامی آنها در یک چیز مشترک هستند آن هم مقدار بالای پروتئین است .

  • برای جوجه های نوپا ترکیبی از : 60% غذای خشک گربه یا سگ ، 20% تخم مرغ پخته شده ، 20% کرم مناسب است .
  • غذای گربه را با آب مخلوط کنید تا خمیر شود و با دیگر مواد گفته شده قاطی کنید و به قطعات کوچک تقسیم کنید تا جوجه به راحتی بتواند آن را بخورد . بعد از ترکیب شدن باید به اندازه کافی نرم باشند ، در صورت نیاز میتوانید از ویدیو آخر مطلب کمک بگیرید .

غذاهای مضر برای جوجه

3 – به جوجه نان یا شیر ندهید . خیلی از مردم به اشتباه با این 2 ماده غذایی به جوجه غذا میدهند ، اما اینکار بسیار اشتباهی میباشد زیرا این مواد به اندازه کافی دارای مواد مغذی برای زنده ماندن جوجه نیستند . در ضمن غذای جوجه باید هم دمای اتاق باشد .

طرز صحیح غذا دادن به جوجه

4 – درست غذا دادن به جوجه . غذا دادن به جوجه بسیار حساس میباشد . این کار را با یک موچین انجام دهید . مقدار کمی غذا را برداشته و با موچین درون دهان جوجه قرار دهید .

  • نگران اشتباه گذاشتن غذا درون دهان جوجه نباشید ، جوجه ها به صورت خودکار دهان خود را باز میکنند . در صورتی که جوجه دهان خود را باز نکرد به آرامی روی منقارش ضربه بزنید ، در صورتی که باز هم دهانش را باز نکرد ، دهانش را باز کنید . تا زمانیکه جوجه دهانش باز است به آن غذا دهید ، این خیلی مهم است که بیش از حد غذا به جوجه ندهید .

خفه شدن جوجه

5 – به جوجه آب ندهید . امکان دارد که آب به درون شش های جوجه برود و آن را خفه کند .

نگه داری از جوجه

لانه جوجه

1 – درست کردن آشیانه موقت . با یک جعبه مقوایی برداشته ، زیر و اطراف آن را چند عدد سوراخ کنید ، سپس یک قطعه پلاستیکی یا چوبی در کف آن قرار داده و روی آن را با دستمال کاغذی بدون رنگ بپوشانید .

دمای بدن جوجه پرنده

2 – گرم نگه داشتن جوجه . دمای مناسب برای جوجه 35 درجه سانتی گراد میباشد . سعی کنید آشیانه ای را که درست کرده اید در جای نسبتا گرمی قرار دهید تا از سرما خوردن و آسیب دیدن جوجه جلوگیری شود .

خطر مرگ جوجه

3 – از انجام کارهای استرس زا در اطراف پرنده خودداری کنید . جوجه را در محیطی آرام و بدون استرس نگه دارید . استرس باعث افزایش ضربان قلب پرنده میشود ، که برای سلامت آن ضرر دارد .

  • کارهای استرس زا مثل : صدای بلند ، دمای نامناسب هوا ، برنامه غذایی نامنظم و غذای اشتباه دادن .

جوجه پرنده

4 – زیر نظر داشتن وزن جوجه . جوجه باید مرتبا وزن اضافه کند ، در صورتیکه این روند کند باشد مشکلی وجود دارد .

رها سازی جوجه پرنده در طبیعت

5 – قبل از آزاد کردن پرنده حتما پرواز کردن را به جوجه یاد دهید . بزرگ شدن جوجه 5 تا 15 روز طول میکشد ، بعد از این زمان شما باید پرواز کردن را به جوجه یاد بدهید اما نگران چیزی نباشید ، جوجه ها بعد از چند بار تمرین کردن اینکار را یاد میگیرند . در صورتیکه پرنده توانست کامل و بدون مشکل پرواز کند میتوانید آن را آزاد کنید . پرنده را در مکانی که پرنده های هم نژاد جوجه و غذای زیادی وجود دارد رها کنید .

آموزش ویدیویی غذا دادن به جوجه :

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.