درمان گلودرد

گلودرد یا چرک کردن گلو اصولا نشانه بیماری جدی نیست و در هنگام سرماخوردگی ، آلرژی و بسیاری از عوامل دیگر رخ میدهد . درمان گلودرد یا چرک گلو شامل : درمان های خانگی ، مراعات ، مصرف مواد غذایی و غیره میشود . در صورتیکه بعد از چند روز بهبودی حال نشد یا مریضی بدتر شد باید به دکتر مراجعه کرد .

درمان گلودرد با شستشو ، مالش و اسپری

درمان چرک گلو

آب نمک قرقره کنید . قدیمی ترین درمان برای گلودرد قرقره کردن آب نمک میباشد که اثر آن عالی است . در هنگام گلودرد خلط باعث تورم و التهاب میکند به همین دلیل احساس درد و خارش میکنید . آب نمک میتواند این مشکلات را حل کند .

نصف قاشق غذاخوری نمک را با یک استکان آب داغ مخلوط کرده و روزی 3 بار هر بار به مدت 30 ثانیه قرقره کنید .

درمان خانگی گلودرد

با آب اکسیژنه شستشو دهید . آب اکسیژنه یا هیدروژن پروکساید یک ضد عفونی کننده ملایم است که میتواند گلودرد را کاهش دهد . از آب اکسیژنه 3% استفاده کنید . 3 قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با یک استکان آب مخلوط کنید و به مدت 1 دقیقه در دهان و ته گلو بچرخانید . مقداری کف کردن آب اکسیژنه در دهان طبیعی میباشد .

پماد گلودرد

از کرم دست ساز یا کارخانه ای سینه استفاده کنید . اینگونه کرم ها باعث کاهش گرفتگی و تسکین درد گلو میشوند همچنین سرفه را نیز قطع خواهند کرد . این کرم ها در داروخانه قابل دسترسی بوده اما میتوانید خودتان نیز آن را درست کنید . این کرم را باید روی گلو و سینه خود بمالید .

طرز تهیه و استفاده : 1 قاشق غذاخوری موم را با حرارت غیر مستقیم آب کنید . نصف لیوان روغن نارگیل داخل آن ریخته و مخلوط کنید . 10 قطره عصاره نعناع داخل آن بریزید . مخلوط را داخل یک ظرف شیشه ای ریخته و بگذارید تا خنک شود سپس میتوانید مصرف کنید .

درمان گیاهی گلودرد

خمیر خردل درست کنید . استفاده از این خمیر باعث تسکین گلودرد میشود . این روش برای درمان گلودرد شدید و پیشرفت کرده در سینه نیز بسیار مناسب می باشد .

نصف قاشق غذاخوری پودر دانه خردل را با یک قاشق غذاخوری آرد مخلوط کرده و آنقدر هم بزنید تا حالت خمیری به خود بگیرد در صورت نیاز مقدار بیشتری آرد به آن اضافه کنید .

مخلوط را روی دستمال کاغذی کلفت یا دستمال توالت بریزید و داخل مقداری پنبه قرار دهید سپس به مدت 15 دقیقه روی گلو و سینه خود قرار دهید . حواستان باشد که خردل نباید مستقیما با پوست تماس پیدا کند .

اسپری گلودرد

از اسپری گلو استفاده کنید . این اسپری ها دارای موادی هستند که باعث باز شدن مجراهای بینی و گلو میشوند . از باز کننده مجاری تنفسی پایه عسل و حاوی اکالیپتوس و نعناع استفاده کنید . همچنین بعضی از اسپری ها حاوی بی حس کننده هستند که در صورت لزوم میتوانید از آنها استفاده کنید .

قرص گلودرد

از مسکن استفاده کنید . مسکن های غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و استامینوفن میتوانند درد ناشی از گلودرد را کاهش دهند یا از بین ببرند . استفاده از آسپرین نیز میتواند درد را کاهش دهد اما منع مصرف های زیادی دارد که باید حواستان به آنها باشد .

درمان گلودرد با مایعات

عسل گلودرد

نوشیدنی عسل درست کنید . عسل یکی از مهمترین چیزهایی است که در هنگام گلودرد باید مصرف کنید . عسل گلو را می پوشاند و باعث کاهش التهاب و کاهش سرفه خواهد شد . فلفل کاین نیز برای گلودرد بسیار مفید خواهد بود در صورت داشتن فلفل کاین از آن استفاده کنید و در غیر این صورت فقط با عسل نوشیدنی درست کنید .

نصف قاشق غذاخوری فلفل کاین و 1 قاشق غذاخوری عسل داخل یک استکان آب جوش بریزید و آن را هم بزنید و بگذارید مقداری خنک شود سپس آرام آرام بنوشید . مقداری آبلیمو نیز میتوانید به آن اضافه کنید .

چای ضد گلودرد

چای بابونه بنوشید . تحقیقات علمی نشان داده اند که بابونه دارای موادی است که با عفونت مبارزه کرده و باعث ریلکس شدن ماهیچه ها میشود . روزی چند بار چای بابونه میل کنید . برای تاثیر بیشتر مقداری عسل و لیمو نیز به آن اضافه کنید .

سیر گلودرد

نوشیدنی سیر را امتحان کنید . سیر دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری میباشد که میتواند با عفوت مبارزه کند و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت کند . 2 حپه سیر را خرد کنید و یک استکان آب جوش روی آن بریزید سپس مقداری نمک به آن اضافه کنید تا تاثیر آن را بیشتر کنید بعد از مخلوط کردن آرام آرام بنوشید . اگر طعم سیر را دوست دارید یک حپه سیر داخل دهان بگذارید و آن را برای چند دقیقه بمکید یا از قرص سیر نیز می توانید استفاده کنید .

درمان گلودرد شدید

چای شیرین بیان و دارچین بنوشید . شیرین بیان دارای مواد شیمایی است که باعث رقیق کردن خلط ها و کاهش تورم میشود . دارچین خواص آنتی باکتریال دارد و در درمان گلودرد موثر است .

طرز تهیه و استفاده : 1 قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان و نصف قاشق غذاخوری دارچین را با 2 لیوان آب سرد داخل شیرداغ کن ریخته و بگذارید به جوش بیاید سپس به مدت 10 دقیقه صبر کنید سپس بنوشید .

مقداری عسل و آبلیمو نیز میتوانید داخل آن بریزید تا تاثیر آن را بیشتر کنید .

آب زنجبیل ضد گلودرد

آب زنجبیل بنوشید . زنجبیل باعث باز شدن سینوس ها و کمک به پاکسازی بینی و گلو میکند همچنین دارای خواص ضد التهابی نیز است . برای گرفتن نتیجه بهتر از زنجبیل تازه استفاده کنید .

طرز تهیه و استفاده : 2.5 سانتی متر از ریشه زنجبیل را پوست کنده و تکه تکه کنید . داخل یک ماگ یا استکان ریخته و روی آن 1 استکان آب جوش بریزید . بگذارید 3 دقیقه بماند سپس آب آن را بنوشید . مقداری عسل و آبلیمو نیز میتوانید به آن اضافه کنید .

چای گلودرد

سوپ مرغ بخورید . تحقیقات اخیر نشان میدهند که سوپ مرغ حاوی موادی است که میتواند عفونت را درمان و مجرای بینی را نیز باز کند . سعی کنید خودتان سوپ مرغ تازه درست کنید تا اینکه آماده آن را خریداری کنید .

مراقبت از بدن در هنگام گلودرد

درمان گلودرد در طب سنتی

آب زیاد بنوشید . آب باعث کمک به درمان و مرطوب نگه داشتن گلوی تحریک شده میشود . از آب گرم استفاده کنید زیرا باعث کاهش التهاب گلو میشود برعکس آب سرد که باعث بدتر کردن آن خواهد شد .

زیاد استراحت کنید . استراحت دادن زیاد بدن در هنگام مریضی باعث کاهش زمان مریضی و بهبود سریعتر می شود . سعی کنید در هنگام احساس اولین نشانه های گلودرد استراحت و درمان های خانگی را شروع کنید .

دوش آب گرم بگیرید یا حمام آب گرم کنید . بخار آب داغ باعث مرطوب کردن گلو و کاهش درد و احتقان آن میشود . هم از دهان و هم از بینی تنفس کنید تا گلو و بینی مرطوب شود . همچنین میتوانید از بخور نیز استفاده کنید . در حمام نیز میتوانید از عصاره های اکالیپتوس و نعناع نیز استفاده کنید .

فاصله خود را با دیگر افراد حفظ کنید . عفونت گلو مسری است بنابراین در هنگام مریضی در خانه بمانید تا دیگر افراد را آلوده نکنید . همچنین اگر شخص دیگری مریض بود فاصله خود را با او حفظ کنید . همیشه در هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بپوشانید و دیگران را بغل نکنید .

در ضمن میتوانید سینک را بسته و آن را با آب داغ پر کنید و به مدت 5 تا 10 دقیقه آن را تنفس کننید .

بخور دادن گلو درد

از دستگاه بخور استفاده کنید . اگر هوای خانه خشک باشد میتواند باعث تحریک شدن گلو مخصوصا هنگام گلودرد بشود . استفاده از بخور باعث مرطوب شدن هوا و بهتر شدن گلودرد خواهد شد مخصوصا در فصول سرد سال که خشکی هوا بیشتر است .

گرم کردن گلو

از کمپرس گرم روی گلو استفاده کنید . بعضی اوقات مقدار کمی گرما تاثیر زیادی در بهبودی گلو دارد و باعث بهتر شدن وضعیت گلو خواهد شد . یک حوله را با آب گرم خیس کنید و روی گلو قرار دهید . گرما باعث بهبود جریان خون و کمک به کاهش تورم گلو خواهد شد . از بطری آب گرم نیز میتوانید روی گلو استفاده کنید .

مواد تحریک کننده گلو

از مواد تحریک کننده گلو دوری کنید . بعضی از موادی که به صورت روزانه استفاده میشوند دارای مواد شیمیایی مضر برای گلو هستند سعی کنید در هنگام گلودرد از آنها استفاده نکنید . مواد زیر ممکن است باعث تحریک شدن گلو بشوند :

مواد معطر شیمیایی : ادکلن ، خشبو کننده هوا ، اسپری بدن ، شمع معطر و دیگر مواد شیمیایی معطر

مواد شوینده : سفید کننده ، مایع ظرفشویی ، شیشه پاک کن

دود : سیگار ، قلیان و ..

مواد آلرژی زا : گرد و خاک ، موی حیوانات خانگی ، گرده ، کپک ( قارچ ) و دیگر مواد آلرژی زا

گلودرد چرکی شدید

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد ؟ اگر گلو درد بعد از چند روز خوب نشد یا اینکه بدتر شد باید به پزشک مراجعه کنید تا مشکلاتی بجز سرماخوردگی را در شما چک کند . مواردی مانند :  عفونت باکتریایی ، عفونت ویروسی ممکن است باعث گلودرد شده باشد . در صورت داشتن مشکلات زیر سریعا به دکتر مراجعه کنید :

مشکل در قورت دادن

درد مفاصل

گوش درد

تحریک پوست

قلمبه شدن گلو

تب بالای 38 درجه

وجود خون در خلط

مزه بسیار بد در دهان

قرمزی و التهاب لوزه ها وقتیکه به ته گلو نگاه میکنید

نکات مهم دیگر در درمان گلودرد

شکر مصرف نکنید زیرا باعث تحریک شدن گلو میشود .

در هنگام نوشیدن چای بخار آن را با بینی و دهان تنفس کنید .

از اسپری های بینی استفاده کنید .

از حمام طولانی بهره ببرید زیرا باعث شل شدن خلط ها و ریلکس شدن ماهیچه ها میشود .

زیاد صحبت نکنید .

از جوپرک گرم استفاده کنید .

بعد از بیماری مسواک خود را عوض کنید .

مرکبات مصرف کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.