درمان پرواز زدگی

همه افراد ممکن است به پرواز زدگی دچار شوند اما بعضی از افراد بیشتر نسبت به آن حساس هستند . پرواز زدگی نوعی بیماری حرکت است . علت بوجود آمدن این مشکل ناهماهنگی بین دیدن شما و گوش داخلی میباشد . چشم شما میگوید که شما ثابت هستید اما گوش داخلی سیگنالی به مغز میرساند که بدن در حرکت است و عوارضی مانند : حالت تهوع و استفراق را بوجود می آورد .

آماده شدن برای مسافرت با هواپیما

غذای سنگین قبل از پرواز نخورید

غذای سنگین میل نکنید . حواستان به غذای خود حداقل تا 24 ساعت قبل از پرواز باشد . غذاهای چرب ، شور و تند میل نکنید . به جای غذاهای پر حجم غذاهای کم حجم با تعداد بیشتر میل کنید .

دقیقا قبل از پرواز چیزی نخورید اما با معده خالی سوار هواپیما نشوید .

کنار پنجره صندلی بگیرید

صندلی خود را هوشمندانه انتخاب کنید . هنگام خرید بلیط حتما صندلی های روی بال هواپیما و کنار پنجره را انتخاب کنید . بال هواپیما کمترین حالت بیماری حرکتی را بوجود می آورد . کنار پنجره بودن نیز باعث میشود شما به نقاط دوری نگاه کنید و از حالت بیماری حرکت کم کنید .

در صورت موجود نبودن بلیط روی بال هواپیما سعی کنید جلوی هواپیما و کنار پنجره بلیط بگیرید .

استراحت در هواپیما

مقدار زیادی استراحت کنید . استراحت کردن در ابتدای پرواز به بدن شما کمک میکند تا حالت ریلکس بودن را بیشتر حفظ کند .

قرص ضد تهوع و پرواز زدگی

از داروهای بیماری حرکت مصرف کنید . جلوگیری از پرواز زدگی بهتر از درمان آن است . پزشک شما میتواند بهترین دارو را به شما پیشنهاد بدهد . بعضی از داروها بدون نسخه قابل تهیه هستند و بعضی دیگر فقط با نسخه پزشک قابل تهیه میباشد که اصولا داروهای قوی تری هستند . نیم ساعت قبل از پرواز باید دارو مصرف شود .

قرص های موثر در درمان پرواز زدگی :

هیوسین

پرومتازین

بنزودیازپین ها

قبل از مصرف قرص حتما با پزشک خود مشورت کنید .

مشکلات پزشکی پرواز زدگی

قرص های مصرفی خود را چک کنید . بعضی از داروها باعث بیشتر شدن حالت تهوع در شما میشوند . سعی کنید قبل از پرواز عوارض داروهای خود را چک کنید یا با پزشک خود مشورت کنید .

ضد تهوع برای پرواز زدگی

از دستبندهای مخصوص یا زنجبیل استفاده نمایید . تاثیر آنها ثابت شده نیست اما بسیاری از افراد با استفاده از آنها احساس بهتری داشتند و قادر به کنترل کردن بیشتر حالت تهوع و استفراغ بوده اند . میتوانید با جستجو در گوگل با نام های ” دستبند ضد تهوع ” و ” مچ بند ضد تهوع ” آنها را تهیه کنید .

اقدامات در هنگام پرواز

جلوگیری از بیماری پرواز

خواندن و بازی کردن را کنار بگذارید . تمرکز کردن روی چیزهای نزدیک به چشم و صورت باعث بدتر شدن پرواز زدگی میشود مثل کار کردن با موبایل و لوازم مشابه .

سعی کنید با هدفون آهنگ یا به کتاب صوتی گوش دهید یا از فیلم های نمایش داده شده در داخل هواپیما لذت ببرید .

به دور دست نگاه کنید

روی افق تمرکز کنید . زل زدن به نقطه ای در خط افقی و تمرکز روی آن میتواند باعث کمک به طبیعی شدن حالت مغز و تثبیت تعادل شود . صندلی کنار پنجره باعث کمک به خیره شدن به نقاط دور دست میشود .

دریچه های هوا را تنظیم کنید

دریچه هوا را تنظیم کنید . مطمئن شوید که هوای تازه روی صورت شما وزیده شود . از هوای تازه و خنک استفاده کنید و از گرما پرهیز کنید . داشتن فن های کوچک همراه نیز میتواند به شما کمک کند .

از پرواز زدگی جلوگیری کنید

تنفس خود را کنترل کنید . تنفس سریع و سطحی باعث بدتر شدن حالت شما میشود . سعی کنید نفس عمیق و آرام بکشید زیرا نتیجه بهتری از تنفس معمولی دارد .

نفس کشیدن آرام و عمیق باعث مشغول کردن قسمتی از مغز به نام سیستم عصبی پاراسمپاتیک که باعث آرام کردن اوضاع میشود خواهد شد . اینگونه نفس کشیدن باعث کمک به ریلکس و آرام کردن بدن میشود .

خوابیدن و پرواز زدگی

سر خود را روی صندلی تکیه دهید . اینکار هم باعث آرام شدن و هم اینکه باعث کاهش تکان های سر میشود . استفاده از بالشت باعث احساس راحت تر میشود .

ایستادن و پرواز زدگی

شاید ایستادن کمک کند . اگر احساس بدی داشتید صندلی را مقداری بخوابانید و اگر تاثیری نداشت ، بلند شوید . ایستادن میتواند باعث کمک به ایجاد احساس توازن و کمک به کاهش احساس تهوع شود .

تهوع در پرواز

اگر کسی در کنار شما پرواز زده شد جای خود را عوض کنید . پرواز زده شدن کس دیگری یک تحریک برای دیگر افراد جهت پرواز زده شدن میباشد . برای تعویض جای خود با خدمه پرواز صحبت کنید .

درمان تهوع در هواپیما

به چیزهای دیگری فکر کنید . مثبت بی اندیشید ، راحت باشید و روی چیزهای خوب تمرکز کنید . اگر سفر کاری دارید به کارهای آینده فکر کنید . اگر برای تفریح سفر میکنید درباره محل مورد نظر و تفریحات آنجا فکر کنید .

گوش دادن به آهنگ و جلوگیری از تهوع

آهنگ گوش دهید . گوش دادن به موسیقی با هدفون میتواند باعث تمرکز شما به موسیقی و ریلکس شدن بدن بشود . همچنین با قطع شدن صدای محیط احساس بهتری خواهید داشت .

مشکلات پزشکی و پرواز زدگی

اگر مشکل شما شدید است میتوانید از روش های زیر استفاده کنید :

ترس و اضطراب باعث بیشتر شدن پرواز زدگی میشود .

از تکنیک ریلکس کردن ماهیچه ها استفاده کنید .

داشتن پرواز کوتاه مدت قبل از پرواز بلند مدت میتواند به شما کمک کند .

از تکنیک بیوفیدبک استفاده کنید .

به پزشک مراجعه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.