اقدامات در هنگام زلزله

زلزله چیست ؟

زمین لرزه یا زلزله لرزش و جنبش زمین است که به علت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوسته زمین در مدت زمان کوتاهی رخ میدهد . زلزله های کوچکتر از 3 ریشتر اغلب غیر محسوس هستند اما بزرگ تر از 6 ریشتر خسارات زیادی به بار می آورد . اگر خود را در میان زمین لرزه یافتید راهکارهای موجود در این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد و شاید زندگی شما را نجات بدهد .

عجله دارید ؟

به طور خلاصه : در زیر میز یا جسم سفت دیگری پناه بگیرید و سر خود را محافظت کنید و تا پایان زلزله همانجا بمانید . اگر بیرون از منزل هستید از ساختمان ها ، تیر چراغ برق و سیم های برق فاصله بگیرید . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر مقاله را کامل بخوانید .

تکنیک پناه گرفتن و ماندن

رفتن زیر صندلی در هنگام زلزله

تکنیک پناه گرفتن چیست ؟ این تکنیک توسط آژانس مدیریت اورژانس فدرال (FEMA) و صلیب سرخ آمریکا پیشنهاد میشود . روش های گفته شده برای زمانی است که شما در خانه هستید و قدرت خارج شدن از منزل و رفتن به محیط باز را ندارید . در مورد رفتن به محیط باز در این مقاله چیزی گفته نمیشود زیرا بحث زیادی در مورد آن وجود دارد .

زمین لرزه های بزرگ اصولا بدون هچ علامتی رخ میدهند . در اوایل ، زلزله قدرت کمتری دارد بنابراین پیشنهاد میشود بلافاصله بعد از وقوع در جایی پناه بگیرید .

در هنگام زلزله چه کنیم

پناه بگیرید . زیر میز یا هر جسم سخت دیگری پناه بگیرید و ترجیحا از شیشه ، آینه ، پنجره ، در ، دیوار و هر چیزی که احتمال سقوط کردن دارد فاصله بگیرید . اگر میزی در اطراف نبود به گوشه امنی بروید و با دستان و بازوهای خود ، سرتان را محافظت کنید .

کارهای زیر را انجام ندهید :

دویدن به سمت بیرون . در این صورت خود را بیشتر مستعد آسیب دیدگی و خطر خواهید کرد .

در چهارچوب پناه نگیرید . زیر میز و دیگر مکان های مشابه از چهارچوب امن تر هستند مخصوصا در خانه های جدید .

دویدن به سمت اتاق دیگر جهت پناه گرفتن زیر میز و دیگر وسایل .

زلزله و زیر میز

تا زمانیکه همه چیز امن بشود داخل بمانید . تحقیقات نشان داده است که بیشتر آسیب دیدگی ها زمانی رخ میدهند که افراد برای عوض کردن جای خود اقدام میکنند یا به دلیل انبوه جمعیت زیاد در میان آنها گیر میکنند .

ادامه دادن . زمین ممکن است بلرزد و اجناس و موارد تخریب شده سقوط کند . اگر نتوانستید مکان مناسبی را پیدا کنید ، سر خود را با دستان خود محافظت کنید .

زلزله در هنگام خواب

اگر در هنگام خواب یا در تخت خواب بود همانجا بمانید . در تخت خود بمانید و سر خود را با بالشت محافظت کنید . اگر تخت شما خیلی ضعیف است و امکان سقوط کردن دارد جای خود را عوض کنید .

خیلی از جراحات در هنگام ترک کردن تخت و راه رفتن روی خرده شیشه ها اتفاق می افتد .

در هنگام زلزله چه کنیم

تا زمان پایان زمین لرزه و امن شدن داخل خانه بمانید . تحقیقات نشان داده است که بسیاری از آسیب ها در هنگامی رخ میدهند که افراد سعی میکنند جای خود را عوض کنند .

در هنگام خروج حواستان را جمع کنید و ندوید بلکه راه بروید . در جایی بدون سیم برق ، ساختمان یا شکاف زمین بروید .

از آسانسور استفاده نکنید و از راه پله استفاده کنید .

تکنیک مثلث زندگی

مثلث زندگی و زلزله

از مثلث زندگی به عنوان روش جایگزین استفاده نمایید . اگر میز یا جای مناسبی پیدا نکردید یک گزینه دیگر نیز وجود دارد . در مورد این روش بحث زیادی میشود اما بسیاری آن را پیشنهاد میکنند زیرا میتواند زندگی شما را نجات بدهد .

مثلث زندگی را در زلزله پیدا کنید

پیدا کردن جای مناسب در اطراف خودتان . مثلث زندگی به صورت تئوری یعنی پناه گرفتن در کنار اجسام مختلف نه زیر آنها . در وسایل خانه میتوان مبلمان را به این عنوان استفاده کرد . به صورت تئوری میشود گفت که خراب شده های ساختمان روی مبل میریزد اما در کنار آن خالی میماند و امن تر میباشد . یکی از امن ترین نقاط را میتوانید با استفاده از این روش بدست آورد .

پناه گرفتن هنگام زازله

حالتی مثل جنین در کنار مبل به خود بگیرید . این تکنیک ایمنی برای سگ ها و گربه ها طبیعی است و میتواند برای شما نیز مفید باشد .

کارهایی که نباید هنگام زلزله انجام داد

کارهایی که نباید انجام دهید را بدانید . اگر جای مناسبی برای پناه گرفتن پیدا نکردید هر جایی که هستید بنشینید و از سر خود محافظت کنید .

چه کارهایی نباید انجام دهید :

زیر چهاچوب پناه نگیرید : افرادیکه زیر چهارچوب پناه میگیرند عموما اگر چهارچوب خراب شود متاسفانه میمیرند .

رفتن به طبقه بالا برای پیدا کردن سرپناه : راه پله و پله از مناطق پر خطر در هنگام زلزله میباشد . آنها بدون نشانه خراب میشوند یا میشکنند .

مشکلات مثلث زندگی

بدانید که استفاده از مثلث زندگی در تمامی موارد نباید استفاده شود . اگر گزینه پناه گرفتن را دارید حتما از ان استفاده کنید یا در هنگام استفاده از روش مثلث زندگی نکات زیر را مد نظر داشته باشید .

1 – نمیتوان جای مناسب برای مثلث زندگی را پیدا کرد زیرا اشیاء بالا و پایین یا به صورت جانبی حرکت میکنند .

2 – مطالعات علمی مشخص کرده است که بیشترین مرگ و میر مربوط به سقوط اشیاء است نه سقوط ساختمان .

اقدامات لازم در هنگام زلزله ( خارج از خانه )

کمک کردن در زلزله

تا زمان تمام شدن زلزله در محوطه آزاد بمانید . نقش قهرمان را بازی نکنید و تا پایان زمین لرزه از نزدیک شدن به ساختمان اجتناب کنید . بهترین حالت دورماندن از ساختمان های در حال تخریب و دوری از شیشه ها ، خروجی و دیوارهای ساختمان میباشد .

زلزله بیرون از خانه

دور از ساختمان ها و چراغ های خیابان و سیم ها بمانید . این موارد پر خطرترین چیزها در هنگام زلزله میباشند .

زلزله هنگام رانندگی

در هنگام وقوع زلزله اگر در حال رانندگی هستید سریعا خودرو را نگه داشته و داخل خودرو بمانید . در نزدیکی یا زیر ساختمان ها ، درختان ، پل هوایی و کابلهای برق ماشین را متوقف نکنید . بعد از زلزله با احتیاط کامل حرکت کنید و از عبور از مناطق یا جاده هایی که زلزله به آنها آسیب زده خودداری نمایید .

ماندن زیر آوار زلزله

اگر زیر آوار ماندید آرام باشید و اقدامات پیشگیرانه انجام دهید . بهترین کار ممکن در شرایطی که کاملا زیر آوار قرار دارید منتظر ماندن برای کمک رسانی میباشد .

کبریت یا فندک روشن نکنید . گاز و دیگر مواد شیمایی ممکن است آتش بگیرد .

زیاد تکان نخورید تا گردوخاک نشود و با یک دستمال یا پارچه بینی و دهان خود را بپوشانید .

روی یک لوله یا دیوار ضربه بزنید تا گروه نجات شما را پیدا کند . اگر سوت در اختیار دارید از آن استفاده کنید . آخرین راه شما فریاد زدن میباشد زیرا باعث ورود گردوخاک زیادی به دهان شما خواهد شد .

سونامی و زلزله

اگر در نزدیکی آب های بزرگی قرار دارید خود را برای سونامی آماده کنید . سونامی زمانی رخ میدهد که زلزله باعث اختلال شدید زیر آب و ارسال امواج قوی به سمت ساحل و محل زندگی انسان میشود .

نکات مهم در هنگام زلزله

اگر در کنار ساحل بودید به مناطق مرتفع تر بروید .

اگر در فرودگاه هستید به سمت خروجی بروید یا به مکان امنی پناه ببرید .

در هنگام اتمام زلزله نگران خرابی دوربین ، موبایل ، کامپیوتر و دیگر وسایل نباشید زیرا زندگی شما خیلی مهم تر است .

حواستان به کودکان باشد زیرا آنها نمیدانند چه اتفاقی در حال وقوع است .

درست است که کمک کردن به دیگران کار درستی است ، اما در این وضعیت باید سعی کنید اول خودتان را نجات دهید سپس دیگران را .

اگر حیوان خانگی دارید آن را نزدیک خود نگه دارید .

حواستان باشد بسیاری از زلزله ها فقط پیش لرزه هستند و ممکن است زلزله سنگینی در راه باشد . باید تا مدتی حواستان به همه چیز باشد .

ویدئوی مربوط به منطقه ایمن در خانه ها هنگام زلزله

3.7/5 - (6 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.