تنگ ماهی قرمز

نگهداری اصولی از ماهی قرمز


نگهداری از ماهی قرمز اصلا کار راحتی نیست ، و با خریدن ماهی و انداختن درون تنگ تمام نمیشود بلکه تازه شروع میشود .

نکات پیش از خرید

  • انتخاب تنگ بزرگ . کمترین حجم مورد نیاز یک ماهی 56.7 لیتر میباشد ، در صورت اضافه کردن ماهی به ازای هر کدام 37.8 لیتر به حجم تنگ اضافه میشود . نگهداری ماهی قرمز در تنگ کوچک بدون تصفیه عمر ماهی را کوتاه میکند و علت مرگ بیشتر ماهی قرمزها همین است . ماهی های قرمز حتی بیشتر از سگ ها میتوانند عمر کنند .
  • در صورت استفاده از سنگ کف تنگ یا آکواریوم آنها را بزرگ انتخاب کنید تا در گلوی ماهی گیر نکنند .
  • حتما از فیلتر آب استفاده نمایید ، زیرا برای نگه داری ماهی قرمز فیلتر مورد نیاز میباشد .
  • در ضمن میتوانید طرز خرید ماهی سالم و خوب را مطالعه بفرمایید :

طرز خرید ماهی سالم

نگهداری و غذا دادن به ماهی قرمز

نقاشی ماهی قرمز

اضافه کردن ماهی به تنگ . سعی کنید ماهی هایی که در یک تنگ قرار می دهید از یک نژاد باشند . متاسفانه ماهی های قرمز یکدیگر را میخورند . ماهی های ضعیف و کوچک تر در صورت زندگی با ماهی های بزرگ تر خواهند مرد ، بنابراین سعی کنید ماهی ها را سوا نگهداری کنید . تنگ یا آکواریوم را تقسیم کنید و ماهی های ضعیف یا شیطان را به صورت جدا نگهداری کنید .

تصفیه آب آکواریوم

تنگ را هفته ای 1 تا 2 بار تمیز کنید . حتی در صورت داشتن فیلتر آب باز هم آب کثیف میشود . از صابون برای شستن تنگ استفاده نکنید زیرا برای ماهی سمی میباشد و باعث مرگ آن خواهد شد . فقط با آب تنگ را بشویید .

غذا دادن به ماهی قرمز

روزی 1 الی 2 بار به ماهی قرمز غذا بدهید . حواستان باشد که زیادی به ماهی غذا ندهید . به اندازه ای به ماهی غذا بدهید که تا 1 دقیقه بتواند تمام آن را بخورد . ماهی های قرمز به راحتی غذای اضافه را میخورند و می میرند .

  • مانند انسان ها ماهیهای قرمز هم دارای غذاهای متنوعی هستند . میتوانید مقاله زیر را برای دادن غذای خانگی به ماهی مطالعه بفرمایید :

غذای خانگی ماهی قرمز

دمای مناسب آب ماهی قرمز

دمای مناسب آب برای ماهی قرمز 15 تا 24 درجه میباشد . ماهی های قرمز دمای بالای 24 درجه را دوست ندارند و در دمای 10 تا 14 درجه نیز غذا نمیخورند .

علت روی آب آمدن ماهی

چک کردن اکسیژن آب . اگر مشاهده کردید که ماهی قرمز به سطح می آید و نفس میکشد ، به این معنی است که اکسیژن کافی در آب نیست . شما میتوانید با پایین آوردن دمای آب اکسیژن موجود در آب را افزایش دهید ، بنابراین تنگ را از زیر نور برداشته و در جای نسبا خنک قرار دهید . در ضمن می توانید با پمپ هوا مقدار اکسیژن موجود در آن را افزایش دهید .

کثیف شدن تنگ ماهی

تیره شدن آب تنگ . بعض اوقات با تمام نگه داری هایی که انجام میدهیم باز هم آب تنگ زرد ، سبز یا زرد میشود . در صورت مشاهده اینگونه موارد باید به خوبی تنگ را شستشو داده ( بدون مواد پاک کننده ) سپس دوباره آبگیری نمایید . برای مطالعه طرز صحیح شستشو و عوض کردن آب تنگ میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید :

تمیز کردن تنگ ماهی 

نکات

  • سعی کنید ماهی قرمز را در تنگ کوچک نگه داری نکنید . زندگی در تنگ کوچک 80% عمر ماهی قرمز را کم میکند ، مثل این میماند که انسان 15 تا 20 سال زندگی کند .
  • ماهی های قرمز بسته به نژاد آنها 15 تا 30 سال زنده میمانند .
2/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.