خانه حیوانات خانگی چگونه از ماهی قرمز نگهداری کنیم ؟ + عکس + ۳۰ سالگی ماهی قرمز

چگونه از ماهی قرمز نگهداری کنیم ؟ + عکس + ۳۰ سالگی ماهی قرمز

1
تنگ ماهی قرمز

نگهداری از ماهی قرمز اصلا کار راحتی نیست ، و با خریدن ماهی و انداختن درون تنگ تمام نمیشود بلکه تازه شروع میشود .

نکات پیش از خرید

 • انتخاب تنگ بزرگ . کمترین حجم مورد نیاز یک ماهی ۵۶٫۷ لیتر میباشد ، در صورت اضافه کردن ماهی به ازای هر کدام ۳۷٫۸ لیتر به حجم تنگ اضافه میشود . نگهداری ماهی قرمز در تنگ کوچک بدون تصفیه عمر ماهی را کوتاه میکند و علت مرگ بیشتر ماهی قرمزها همین است . ماهی های قرمز حتی بیشتر از سگ ها میتوانند عمر کنند .
 • در صورت استفاده از سنگ کف تنگ یا آکواریوم آنها را بزرگ انتخاب کنید تا در گلوی ماهی گیر نکنند .
 • حتما از فیلتر آب استفاده نمایید ، زیرا برای نگه داری ماهی قرمز فیلتر مورد نیاز میباشد .
 • در ضمن میتوانید طرز خرید ماهی سالم و خوب را مطالعه بفرمایید :

طرز خرید ماهی سالم

نگهداری و غذا دادن به ماهی قرمز

نقاشی ماهی قرمز

اضافه کردن ماهی به تنگ . سعی کنید ماهی هایی که در یک تنگ قرار می دهید از یک نژاد باشند . متاسفانه ماهی های قرمز یکدیگر را میخورند . ماهی های ضعیف و کوچک تر در صورت زندگی با ماهی های بزرگ تر خواهند مرد ، بنابراین سعی کنید ماهی ها را سوا نگهداری کنید . تنگ یا آکواریوم را تقسیم کنید و ماهی های ضعیف یا شیطان را به صورت جدا نگهداری کنید .

تصفیه آب آکواریوم

تنگ را هفته ای ۱ تا ۲ بار تمیز کنید . حتی در صورت داشتن فیلتر آب باز هم آب کثیف میشود . از صابون برای شستن تنگ استفاده نکنید زیرا برای ماهی سمی میباشد و باعث مرگ آن خواهد شد . فقط با آب تنگ را بشویید .

غذا دادن به ماهی قرمز

روزی ۱ الی ۲ بار به ماهی قرمز غذا بدهید . حواستان باشد که زیادی به ماهی غذا ندهید . به اندازه ای به ماهی غذا بدهید که تا ۱ دقیقه بتواند تمام آن را بخورد . ماهی های قرمز به راحتی غذای اضافه را میخورند و می میرند .

 • مانند انسان ها ماهیهای قرمز هم دارای غذاهای متنوعی هستند . میتوانید مقاله زیر را برای دادن غذای خانگی به ماهی مطالعه بفرمایید :

غذای خانگی ماهی قرمز

دمای مناسب آب ماهی قرمز

دمای مناسب آب برای ماهی قرمز ۱۵ تا ۲۴ درجه میباشد . ماهی های قرمز دمای بالای ۲۴ درجه را دوست ندارند و در دمای ۱۰ تا ۱۴ درجه نیز غذا نمیخورند .

علت روی آب آمدن ماهی

چک کردن اکسیژن آب . اگر مشاهده کردید که ماهی قرمز به سطح می آید و نفس میکشد ، به این معنی است که اکسیژن کافی در آب نیست . شما میتوانید با پایین آوردن دمای آب اکسیژن موجود در آب را افزایش دهید ، بنابراین تنگ را از زیر نور برداشته و در جای نسبا خنک قرار دهید . در ضمن می توانید با پمپ هوا مقدار اکسیژن موجود در آن را افزایش دهید .

کثیف شدن تنگ ماهی

تیره شدن آب تنگ . بعض اوقات با تمام نگه داری هایی که انجام میدهیم باز هم آب تنگ زرد ، سبز یا زرد میشود . در صورت مشاهده اینگونه موارد باید به خوبی تنگ را شستشو داده ( بدون مواد پاک کننده ) سپس دوباره آبگیری نمایید . برای مطالعه طرز صحیح شستشو و عوض کردن آب تنگ میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید :

تمیز کردن تنگ ماهی 

نکات

 • سعی کنید ماهی قرمز را در تنگ کوچک نگه داری نکنید . زندگی در تنگ کوچک ۸۰% عمر ماهی قرمز را کم میکند ، مثل این میماند که انسان ۱۵ تا ۲۰ سال زندگی کند .
 • ماهی های قرمز بسته به نژاد آنها ۱۵ تا ۳۰ سال زنده میمانند .
بارگذاری بیشتر در حیوانات خانگی

یک دیدگاه

 1. سما

  مهر ۲۵, ۱۳۹۹ در ۲:۵۵ ب.ظ

  سلام من می خواهم یک جفت ماهی قرمز بخرم. تنگ ماهی را آماده کرده ام و سؤالاتی دارم که نیاز به پاسخ یه متخصص را دارم:
  تنگی که من آماده کردم ارتفاءش تقریبا ده سانتی متر است و اگر بخواهید طول دهانه ی دایره شکلِ تنگ را بدانید، تقریباً ۱۹ یا ۲۰ سانتی متر است. آیا این تنگ برای دو ماهی قرمز مناسب است و جای کافی دارد؟
  می خواهم کاری کنم که ماهی هنگام بودن توی تنگ احساس بودن توی دریا را داشته باشد. پس باید چه چیزهایی توی آن قرار دهم؟ با قرار دادن اشیاء دریایی آب تنگ را باید زودتر عوض کنم؟
  داشتن چند عدد ماهی برای این تنگ مناسب و کافی است؟
  آیا ماهی تنها از افسردگی و تنهایی ممکن است بمیرد؟
  به سؤالاتم پاسخ دهید. ممنون خواهم بود. تا حالا حیوانات خانگی بسیاری بدون برنامه ریزی خریدم و همه شان فوت کردند. ولی می خواهم این بار همه چیز را مشخص کنم و بدانم و بعد آن را بخرم.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

راهنمای کامل ریشه‌کن کردن مورچه از خانه !! ( با عکس )

بااینکه ۱۲۰۰۰ گونه مورچه در جهان وجود دارد ، فقط تعداد کمی از آن‌ها به خانه‌ها حمله می‌کنن…