تمیز کردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی‌‌های امروزی عموما با راندمان بالا ( High-efficiency ) بوده و دوست‌داشتنی هستند ، زیرا نیاز به آب و شوینده کمتری دارند . به‌هرحال ، این ماشین‌های لباسشویی نیازمند روش‌های ویژه‌ای جهت تمیز کردن و خروج اجزاء دارند .

اگر متوجه شدید که ماشین لباسشویی بوی بدی می‌دهد ، زمان تمیز کردن و شروع به استفاده از روش‌های نگهداری خاص است .

مرتباً لاستیک ماشین لباسشویی ( واشر ) و آبکش ( درام ) ماشین لباسشویی را تمیز کنید تا از رشد قارچ جلوگیری شود . شما همچنین باید یاد بگیرید که چگونه ماشین لباسشویی را خشک نگه‌دارید و بین هر بار شستشو آن را تمیز کنید . با ما همراه باشید !!!

تمیز کردن لاستیک ماشین ( واشر )

تمیز کردن ماشین لباسشویی

واشر ماشین لباسشویی کجاست ؟

واشر حلقه لاستیکی است که در بین در ماشین لباسشویی و محفظه استوانه‌ای ( درام ) داخل ماشین قرار دارد . این واشر از بیرون آمدن آب از داخل ماشین لباسشویی به بیرون جلوگیری می‌کند .

لازم به درآوردن واشر نیست ، با باز کردن کامل در ، می‌توانید واشر را تمیز کنید .

تمیز کردن واشر ماشین لباسشویی

اشیاء خارجی را بردارید . واشر را از جای خود بلند کنید و هر چیزی که در آن گیرکرده را بردارید . اشیاء تیز می‌توانند به واشر آسیب برسانند .

همیشه قبل از گذاشتن لباس‌ها در ماشین لباسشویی جیب‌های لباس را خالی کنید .

اشیاء گیر کرده عموماً شامل موارد زیر می‌شود :

  • سکه
  • گیره کاغذ
  • ناخن
  • گیره مو

ضد عفونی کردن واشر ماشین لباسشویی

وجود خاک و مو را چک کنید . اگر متوجه مو در واشر شدید ، این بدان معناست که موی زیادی به لباس‌ها می‌چسبد . اگر دارای موی بلندی هستید یا حیوان خانگی دارید ، باید هفته‌ای 1 الی 2 بار واشر را چک کنید .

اگر واشر خاکی بود ، در ماشین لباسشویی را بسته نگه‌دارید .

از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

کپک‌ها را پاک‌کنید . اگر لک‌های سیاه مشاهده کردید ، یعنی کپک در ماشین لباسشویی شما رشد کرده است . رطوبت باعث رشد کپک می‌شود .

علت‌های رشد کپک :

1 – واشر در بین شستشوها به‌خوبی خشک نمی‌شود .

2 – ماده شوینده زیاد باقی می‌ماند .

برای از بین بردن کپک ، آب داغ مخلوط شده با صابون یا تمیزکننده کپک را روی واشر بزنید ، به‌وسیله پارچه تمیز آن را پاک‌کنید . اگر مقدار کپک زیاد باشد ، چندیدن بار اسپری بزنید و تمیز کنید تا کپک‌ها کاملاً از بین بروند .

تمیز کردن ماشین لباسشویی

ماهی یک‌بار واشر را اساسی تمیز کنید . برای کشتن کپک ، 1 پیمانه مایع سفیدکننده را در ماشین لباسشویی خالی بگذارید و روی داغ‌ترین حالت ممکن تنظیم کنید . همچنین نصف پیمانه مایع سفیدکننده داخل جاپودری یا جای مایع نرم‌کننده بریزید تا کل ماشین لباسشویی تمیز شود .

بعد از تمام شدن شستشو ، یک دور کوتاه شستشو ، بدون اضافه کردن مایع سفیدکننده را اجرا کنید تا دوباره ماشین خود را بشورد . این کار بوی مایع سفیدکننده را حذف می‌کند .

اگر بعد از انجام کارهای گفته‌شده ، بازهم نقطه‌های کپک روی واشر دیده شد ، روش زیر را امتحان کنید .

1 قسمت مایع سفیدکننده را با 10 قسمت آب رقیق کنید . دستکش و ماسک زده ، سپس به‌وسیله مسواک آغشته به مخلوط شروع به از بین بردن کپک‌ها کنید .

تمیز کردن آبکش ( درام )

بوگیری ماشین لباسشویی

1 – 1/3 پیمانه ( 75 گرم ) جوش‌شیرین داخل آبکش بپاشید ، سپس در ماشین لباسشویی را ببندید و 2 پیمانه ( 475 میلی‌لیتر ) سرکه سفید داخل جاپودری بریزید . جوش‌شیرین به از بین بردن بوی کپک و لباس‌های کثیف کمک می‌کند .

واکنش جوش‌شیرین و سرکه باعث تمیز شدن آبکش ماشین لباسشویی شما خواهد شد .

همیشه دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را مطالعه کنید و از پیشنهادهای آن استفاده کنید .

اصول تمیز کردن ماشین لباسشویی

2 – ماشین لباسشویی را روشن کنید . اگر ماشین شما دارای تنظیمی جهت شستشوی خود است ، روی این حالت تنظیم کنید ، در غیر این صورت روی شستشوی معمولی تنظیم کنید .

روی شستشو در درجه حرارت بالا تنظیم کنید تا جوش‌شیرین و سرکه شانس بیشتری برای واکنش دادن داشته باشند . بگذارید ماشین شستشوی کامل انجام داده و آبکشی نیز انجام دهد .

اگر ماشین لباسشویی شما از نوع HE یا همان راندمان بالا است ، تنظیمات و اقدامات خاصی درزمانی که جوش‌شیرین و سرکه به آن اضافه میکنید باید داشته باشد . از دفترچه محصول استفاده کنید .

تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی

چگونه بوی بسیار بد را از بین ببریم و ماشین لباسشویی بسیار کثیف را تمیز کنیم ؟

اگر لباسشویی شما بوی بسیار بدی می‌دهد و رشد کپک به آبکش نیز رسیده است ، بگذارید یک دور خود را با مایع سفیدکننده بشورد . 2 پیمانه ( 475 میلی‌لیتر ) مایع سفیدکننده داخل محفظه سفیدکننده ریخته و بگذارید ماشین خود را بشورد و آبکشی نماید . برای آبکشی کامل ماشین ، یک دور دیگر بگذارید ماشین خود را آبکشی نماید .

هشدار : هیچ‌وقت از جوش‌شیرین ، سرکه و مایع سفیدکننده به‌صورت هم‌زمان در شستشوی ماشین لباسشویی استفاده نکنید . این کار می‌تواند باعث ایجاد واکنش خطرناکی شده و به ماشین لباسشویی آسیب وارد کند .

تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی

جاپودری را درآورده و تمیز کنید . جاپودری را از جای خود خارج کنید و در آب گرم خیس کنید . به‌وسیله تمیزکننده تمامی سطوح جاپودری را تمیز کنید و در جای خود قرار دهید .

اگر ماشین لباسشویی شما دارای جای نرم‌کننده نیز می‌باشد ، آن را نیز تمیز کنید .

جرم گرفتن ماشین لباسشویی

بیرون ماشین لباسشویی را تمیز کنید . به‌وسیله پاک کننده تمامی سطوح و تکه‌ای پارچه ، تمامی سطوح خارجی ماشین لباسشویی را تمیز کنید .

تمیز کردن سطوح بیرونی ماشین لباسشویی می‌تواند از رفتن خاک و کثیفی به داخل ماشین جلوگیری کند .

نگهداری ماشین لباسشویی

جرم گیری جاپودری ماشین لباسشویی

همیشه از شوینده مناسب استفاده کنید . از شوینده‌ای استفاده کنید که مناسب ماشین لباسشویی شما بوده و حتماً مقدار توصیه‌شده از مواد شوینده و نرم‌کننده را استفاده کنید .

اگر بیش‌ازاندازه از شوینده استفاده کنید ، شوینده روی لباس و ماشین لباسشویی شما باقی می‌ماند .

باقی‌مانده شوینده می‌تواند باعث ایجاد بو و رشد کپک در ماشین شود .

تمیز کردن اصولی ماشین لباسشویی

بعد از شستشو سریعاً ماشین لباسشویی را خالی کنید . نگذارید لباس‌های خیس و تمیز داخل ماشین لباس‌شویی بمانند . کپک و بوی بد سریعاً در ماشین لباسشویی‌های امروزی ایجاد می‌شود .

اگر نمی‌توانید ماشین لباسشویی را خالی کنید ، حداقل در آن را باز بگذارید تا رطوبت در ماشین گیر نکند .

تمیز کردن ماشین لباسشویی

بین شستشوها ، واشر ماشین را تمیز کنید . بعد از اتمام شستشو و خارج کردن البسه ، به‌وسیله حوله قدیمی تمامی رطوبت را بگیرید تا از رشد کپک در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید .

بعد از اتمام شستشو در ماشین را کمی باز بگذارید تا رطوبت داخل ماشین بخار شود .

شما باید داخل در ماشین را نیز خشک‌کنید ، مخصوصاً اگر در ماشین را بسته می‌گذارید .

جاپودری ماشین لباسشویی

جاپودری را بردارید تا با هوا خشک شود . بعدازاینکه به‌صورت مرتب شروع به تمیز کردن جاپودری کردید ، باید به‌صورت یک عادت شروع به درآوردن جاپودری و خشک‌کردن آن با هوا ، بعد از اتمام شستشو کنید .

این کار باعث ورود هوا به ماشین و جلوگیری از ایجاد کپک می‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.