عفونت گوش

گوش‌درد می‌تواند در یک یا هر دو گوش رخ دهد و ممکن است کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد . گوش‌درد می‌تواند احساس سوزش ، خارش و درد تیزی داشته باشد .

عفونت گوش ، مخصوصاً گوش میانی ، علت عمده گوش‌درد است ، مخصوصاً در کودکان . راه‌های خانگی زیادی برای درمان عفونت گوش وجود دارد که در ادامه به‌تمامی آن‌ها می‌پردازیم ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

هشدار : اگر کودک شما زیر 6 ماه است و عفونت گوش گرفته است ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه درمان را انجام ندهید .

درمان‌های خانگی عفونت گوش

درمان خانگی عفونت گوش

کمپرس گرم را امتحان کنید . کمپرس گرم ممکن است به کاهش گوش‌درد کمک کند . حوله تمیزی را در آب گرم خیس کنید و روی گوش خود بگذارید . هر 15 الی 20 دقیقه دوباره حوله را با آب گرم خیس کرده و تا جایی که نیاز است این کار را تکرار کنید .

همچنین شما می‌توانید با استفاده از بطری یا پد گرمایی نیز این کار را انجام دهید .

درمان سریع عفونت گوش

درمان با روغن‌زیتون را امتحان کنید . روغن‌زیتون یک درمان خانگی عالی برای درمان درد عفونت گوش است . یک قاشق چایخوری روغن‌زیتون را مقدار کمی گرم کرده ، اما حواستان باشد که داغ نشود ، زیرا باعث سوختن گوشتان خواهد شد . 2 الی 4 قطره از روغن گرم شده را داخل گوش موردنظر بریزید . روزی 3 الی 4 با این کار را تکرار کنید .

همچنین می‌توانید تکه پنبه کوچکی را به روغن‌زیتون آغشته کرده و آن را داخل گوشتان بگذارید . 3 الی 4 بار در روز این کار را تکرار کنید .

هشدار : همیشه روغن را به‌اندازه دمای بدن گرم‌کنید . برای این کار می‌توانید مقداری از آن را روی مچ خود بریزید و تست کنید . حواستان به روغن داغ باشد ، زیرا می‌تواند آسیب جدی به گوش داخلی وارد کند .

بهترین راه برای گرم کردن روغن این است که روغن را داخل قطره‌چکان بریزید و در فاصله 3 سانتی آب داغ قرار دهید تا گرم شود .

درمان عفونت گوش در طب سنتی

از روغن‌های گیاهی استفاده کنید . تعداد کمی از روغن‌های گیاهی هستند که به‌عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کنند و خواص ضدویروسی دارند . روغن گل ماهور ( خرگوشک ) در طب سنتی برای گوش‌درد استفاده می‌شده است و نوعی آنتی باکتریال و مسکن است . 

همیشه قبل از استفاده از درمان‌های گیاهی حتماً با پزشک خود مشورت کنید .

عفونت گوش سیر

سیر را امتحان کنید . روغن سیر دارای خواص آنتی باکتریال و ضدویروسی است که قرن‌ها برای درمان عفونت گوش مورداستفاده قرارگرفته است .

طرز تهیه روغن سیر :

یک قاشق چایخوری سیر تازه خرد یا له‌شده را با 1 قاشق غذاخوری روغن‌زیتون مخلوط کرده و به مدت 15 دقیقه گرم‌کنید . روزی 3 تا 4 قطره در روز در گوشی که عفونت کرده است بریزید .

همچنین شما می‌توانید سیر را خردکنید و در دستمالی بپیچید و روی گوشتان قرار دهید . می‌توانید دستمالِ روی گوش را با باند یا دستمال دیگری ببندید . مطمئن شوید که سیر بتواند درون گوش شما فرو رود ، اما از تماس مستقیم آن با پوست باید جلوگیری کنید .

عفونت گوش و زنجبیل

از زنجبیل کمک بگیرید . زنجبیل می‌تواند برای کاهش درد استفاده شود . 1 قاشق چایخوری زنجبیل را خرد یا له کرده و یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون به آن اضافه کنید . 15 دقیقه صبر کنید ، سپس آن را صاف کنید . 3 الی 4 بار در روز و هر بار 3 تا 4 قطره داخل گوشی که عفونت کرده است بریزید .

درمان گیاهی عفونت گوش

کمپرس پیاز را تست کنید . پیازی را نصف کنید و روی دمای کم با مقداری روغن‌زیتون حرارت دهید ، وقتی‌که پیاز نرم شد ، بگذارید خنک شود . سپس پیاز را در دستمالی تمیز بپیچید و روی گوشی که عفونت کرده است فشار دهید و بگذارید آب پیاز گرم به داخل گوشتان وارد شود . به مدت 10 الی 15 دقیقه این کار را هر 3 تا 4 ساعت یک‌بار تکرار کنید .

کاهش درد عفونت گوش

عسل هم می‌تواند به درمان عفونت گوش کمک کند . عسل دارای خواص آنتی باکتریالی و درمانی است ، بنابراین می‌تواند به شما کمک کند تا درد گوش را آرام کنید .

مقداری عسل را گرم‌کنید و 3 الی 4 قطره در گوشی که عفونت کرده است بریزید . حواستان باشد که عسل داغ نباشد تا باعث سوختن بشود . روزی 3 الی 4 بار این کار را انجام دهید .

دیگر روش‌های درمان عفونت گوش

قرص برای عفونت گوش

داروهای بدون نیاز به نسخه مصرف کنید . برای گوش‌درد می‌توانید از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند : آسپرین ، ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید .

هشدار : به کودکان و نوجوانان هیچ‌وقت آسپرین ندهید !!!

داروی ضد عفونت گوش

کمک‌های پزشکی کدم‌اند ؟

عموماً عفونت خفیف گوش در بزرگسالان بعد از یک هفته با درمان‌های خانگی خوب می‌شود . به‌هرحال اگر عفونت گوش شدید باشد ، پزشک شما ممکن است برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز کند .

عموماً آنتی‌بیوتیک‌ها در عفونت‌های شدید تجویز می‌شوند و برای تمامی عفونت‌های گوش تجویز نخواهند شد . اگر گوش‌درد زیاد باشد ، پزشک ممکن است قطره گوش برایتان تجویز کند .

در کودکان زیر 6 ماه باید فوراً آنتی‌بیوتیک زیر نظر پزشک استفاده شود . به‌هیچ‌وجه درمان‌های خانگی را در این موارد استفاده نکنید .

عموماً آموکسی سیلین برای عفونت گوش تجویز می‌شود . پزشک شما ممکن است به صورت هر 12 ساعت 500 میلیگرم یا هر 8 ساعت 250 میلیگرم برای عفونت معمولی شما تجویز کند . برای عفونت‌های شدید ( تب داشتن مریض ) پزشک ممکن است 875 میلیگرم هر 12 ساعت یا 500 میلیگرم هر 8 ساعت برایتان تجویز کند .

اگر با آموکسی سیلین درمان نشوید ، درد شدید یا تب بالا داشته باشید ، ممکن است پزشک برای شما کوآموکسی‌کلاو تجویز کند .

اگر بعد از 48 تا 72 ساعت بعد از شروع مصرف آنتی‌بیوتیک ، بهبودی‌ای مشاهده نشد ، با پزشک خود تماس بگیرید .

قطره برای عفونت گوش

از محصولات آماده استفاده کنید . بسیاری از روغن‌های مفید برای گوش‌درد مثل : روغن سیر و … را می‌توانید به صورت آماده خریداری کنید که البته باید توجه داشته باشید که مخصوص گوش ساخته‌شده باشند .

آشنایی بیشتر با عفونت گوش

علائم عفونت گوش

علائم عفونت گوش کدم‌اند ؟

علائم عفونت گوش می‌تواند شامل موارد زیر باشد

1 – کشیدن گوش ( ممکن است فقط در خردسالان باشد )

2 – گوش‌درد ، مخصوصاً زمانی که دراز می‌کشید

3 – مشکل در خوابیدن

4 – ناشنوایی

5 – تب 38 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر

6 – از دست دادن اشتها

7 – ترشحات از گوش

8 – سرگیجه یا احساس چرخیدن اتاق

9 – گرما ، قرمزی یا درد در اطراف گوش

10 – تورم و خارش

نشانه های چرک کردن گوش

عفونت گوش چگونه به وجود می‌آید ؟

عفونت گوش از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی‌شود . بااین‌وجود بعضی از شرایط هستند که منجر به عفونت گوش می‌شوند . حواستان به موارد زیر باشد :

1 – آلرژی ، سرماخوردگی یا عفونت سینوس‌ها

2 – آب‌وهوای سرد

3 – تغییر ارتفاع یا آب‌وهوا

4 – قرار گفتن در معرض دود

5 – داشتن سابقه خانوادگی عفونت گوش

6 – نوشیدن چیزی در هنگامی‌که دراز کشیده‌اید

7 – استفاده از پستانک

درمان اصولی عفونت گوش

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

بیشتر عفونت‌های گوش در خانه درمان می‌شوند ، به‌هرحال بعضی از عفونت‌های شدید گوش نیاز به پزشک دارند . اگر علائم زیر رادارید با پزشک خود تماس بگیرید :

1 – تب 38 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر

2 – درد شدید

3 – درد شدیدی که یک‌دفعه‌ای قطع شود . این ممکن است نشانه پاره شدن پرده گوش باشد .

4 – ترشحات از گوش

5 – علائمی مانند : سرگیجه ، سردرد ، تورم ، احساس ضعف در ماهیچه‌ها

6 – درد گوشی که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد

7 – تغییر در شنوایی

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.