تاول

تاول‌ها می‌توانند به دلیل فعالیت‌های تکرار شوند یا اصطکاک مانند دویدن با کفشی که اندازه پا نیست ایجاد شوند . تاول‌ها می‌توانند به دلیل آفتاب‌سوختگی و دیگر انواع سوختگی نیز اتفاق بی‌افتند .

برای درمان باید از محل تاول محافظت کرد و با درمان‌های خانگی آن را از بین برد .

اگر تاول دردناک یا بزرگ باشد ، می‌توان آن را تخلیه کرد که باید به روش اصولی و درست انجام شود . آموزش تخلیه کردن تاول در ادامه مقاله گفته‌شده است .

محافظت از تاول

ترکاندن تاول

تاول را به حال خود رها کنید . اگر می‌توانید درد را تحمل‌کنید و تاول نترکیده است ، تاول را به حال خود رها کنید . بهتر است برای جلوگیری از قرار گرفتن تاول در مقابل باکتری‌ها بگذارید تا تاول به‌صورت طبیعی درمان شود .

اگر احساس می‌کنید که نیاز به تخلیه تاول‌دارید در ادامه مقاله روش صحیح این کار را آموزش می‌دهیم .

خیس کردن تاول

تاول را در آب گرم قرار دهید . یکی از راه‌های راحت درمان ، خیساندن محل آلوده‌شده در آب گرم است . یک سطل یا کاسه تمیز را با آب گرم پرکنید و محل تاول‌زده را به مدت 15 دقیقه داخل آن قرار دهید .

آب گرم باعث نرم کردن پوست بیرونی تاول می‌شود ، که این کار به تاول کمک کرده تا به‌صورت طبیعی تخلیه شود .

درمان خانگی تاول

تاول را بپوشانید . اگر تاول درجایی قرار دارد که به آن فشار وارد می‌شود ، مانند تاول کف پا ، شما با استفاده از پارچه پنبه‌ای نرم ( moleskin ) می‌توانید روی تاول را بپوشانید . این کار باعث محافظت از تاول و بهبود ناراحتی خواهد شد .

یک‌تکه پارچه پنبه‌ای نرم را بزرگ‌تر از اندازه تاول برش دهید سپس وصل آن را نیز خالی کنید ( مانند پیراشکی ) . پارچه را روی تاول گذاشته و دور آن را چسب بزنید .

درمان سریع تاول

بگذارید تاول هوا بخورد . در بیشتر تاول‌ها ، مخصوصاً تاول‌های کوچک ، قرار گرفتن در معرض هوا به بهبود فرآیند بهبودی کمک می‌کند . اگر تاول روی پا است از کثیف شدن آن جلوگیری کنید .

تا می‌توانید سعی کنید تاول هوای بیشتری بخورد .

درمان‌های طبیعی تاول

کرم ضد تاول

از ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید . ژل آلوئه‌ورا دارای خواص درمانی زیادی مانند کمک به کاهش درد و التهاب است . ژل آلوئه‌ورا را مستقیماً روی تاول بزنید تا به درمان سریع‌تر آن کمک کرده باشید . بعد از زدن ژل آلوئه‌ورا روی تاول ، روی آن را پانسمان کنید .

بهتر است از ژل تازه آلوئه‌ورا استفاده کنید .

درمان تاول با سرکه

تاول را در سرکه سیب خیس کنید . سرکه سیب دارای خواص آنتی باکتریال است و می‌تواند به درمان سریع‌تر تاول کمک کند . 3 قاشق غذاخوری روغن کرچک را با نصف پیمانه سرکه مخلوط‌کنید و آن را روزی چند بار روی تاول بزنید . بعد از زدن مخلوط روی تاول آن را پانسمان کنید .

قطره ضد تاول

روغن درخت چای را امتحان کنید . روغن درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال بوده و به‌عنوان ضدعفونی‌کننده نیز عمل می‌کند . یک گوله پنبه یا گاز استریل را به روغن درخت چای آغشته کرده و به‌آرامی روی تاول بگذارید سپس آن را ببندید .

از بین بردن تاول با چای

از چای سبز کمک بگیرید . چای سبز دارای خواص آنتی باکتریال بوده و حاوی اسید تانیک است که به سفت شدن پوست کمک می‌کند . سفت شدن پوست اطراف تاول باعث می‌شود که تاول شروع به بهبودی کند .

یک عدد چای سبز کیسه را در داخل مقداری آب به مدت چند دقیقه بگذارید . مقداری آن را بچلانید تا آب اضافی آن خارج شود سپس چای کیسه‌ای را به مدت چند دقیقه روی تاول بگذارید .

روش ترکاندن تاول

تخلیه کردن تاول

چه زمانی باید تاول را تخلیه کرد ؟

اگر تاول شما بزرگ ، دردناک یا تحریک‌شده بود ، ممکن است تصمیم به تخلیه مایع درون آن گرفته باشید . اغلب بهتر است که به تاول کاری نداشته باشید ، اما ممکن است کاهش فشار تاول به کاهش درد و تحریک پوست کمک کند .

اگر دیابت ، ایدز ، سرطان یا دیگر مشکلات پزشکی که شمارا مستعد عفونت می‌کند دارید ، تاول را تخلیه نکنید .

ضد عفونی تاول

1 – دستان خود را خوب بشورید . به‌وسیله مقدار زیادی صابون و آب گرم دستان خود را بشورید . شستن دست باعث کاهش ریسک ورود باکتری و کثیفی به تاول در هنگام تخلیه می‌شود .

سوزن برای ترکاندن تاول

2 – سوزن را با الکل تمیز کنید . شما نیاز به یک جسم تیز دارید تا بتوانید تاول را سوراخ‌کنید . حتماً سوزن را به‌وسیله گاز استریل آغشته به الکل یا با خود الکل تمیز کنید .

روش صحیح ترکاندن تاول

3 – نوک تاول را سوراخ‌کنید . نوک تاول را به‌آرامی با سوزن سوراخ‌کنید و زمانی که تاول شروع به تخلیه شدن کرد ، سوزن دربی‌آورید . ممکن است شما بخواهید بیشتر از 1 سوراخ روی تاول بزنید ، مخصوصاً زمانی که تاول بزرگ باشد . این کار می‌تواند به کاهش فشار تاول کمک کند .

چسب ضد تاول

4 – ناحیه را تمیز و پانسمان کنید . مایعات اضافی تاول را به‌وسیله گاز استریل تمیز کنید . زمانی که دیگر مایعی از تاول بیرون نیامد ، به‌آرامی تاول را با آب و صابون شستشو دهید . به‌وسیله تکه‌ای گاز استریل و چسب زخم روی تاول را بپوشانید .

بهتر است برای 1 تا 2 روز بعد از تخلیه تاول روی آن کرم آنتی‌بیوتیک بزنید . اگر تاول شروع به خارش و ضایعات پوستی کرد ، استفاده از کرم را قطع کنید .

پوسته روی تاول را نکنید و بگذارید خودش کنده شود .

روزی یک‌بار پانسمان را عوض کنید . هر زمان که پانسمان مرطوب بود آن را عوض کنید .

بگذارید تاول در شب هوا بخورید . پانسمان را در شب بازکنید و در صورت نیاز ، صبح دوباره محل را پانسمان کنید . این کار از ورود آلودگی به داخل تاول جلوگیری می‌کند .

درمان پزشکی تاول

اگر مشکل پزشکی دارید ، تاول را تخلیه نکنید . افرادی که دارای مشکلات پزشکی مانند دیابت هستند در ریسک بالاتری از ایجاد عفونت ناشی از تاول هستند . اگر از بیماری دیابت ، ایدز ، سرطان یا مشکلات قلبی رنج می‌برید ، تاول را تخلیه نکنید . به‌جای تخلیه تاول به پزشک مراجعه کنید .

درمان تاول پا

نشانه‌های عفونت تاول چیست ؟

ممکن است که تاول عفونت کند ، بنابراین اگر نشانه‌های عفونت را مشاهده کردید سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

نشانه‌های عفونت :

  • افزایش تورم و درد در ناحیه تاول
  • افزایش قرمزی تاول
  • گرم شدن اطراف تاول
  • رگ‌های قرمز گسترش‌یافته از تاول به سمت خارج
  • خروج چرک‌های سبز یا زرد از تاول
  • تب

جلوگیری از ایجاد تاول

علت تاول زدن زیاد

جوراب خود را درست انتخاب کنید . بسیاری از افراد به دلیل سایش جوراب با پا ، دچار تاول می‌شوند . دوندگان بیشتر مستعد این مشکل هستند . از پوشیدن جوراب‌های پنبه‌ای که رطوبت را جذب می‌کنند و بیشتر باعث تاول می‌شوند ، اجتناب کنید .

از جوراب‌های نایلونی یا جوراب‌هایی که رطوبت را جذب نمی‌کنند ، استفاده کنید . این جوراب‌ها تنفس پذیری بیشتری داشته و به محافظت از پا کمک می‌کنند .

علت تاول زدن پا

کفش مناسب تهیه کنید . کفشی خریداری نمایید که کاملاً اندازه پا باشد . بسیاری از تاول‌ها به دلیل اندازه نبودن کفش ، مخصوصاً کوچک بودن آن ، ایجاد می‌شوند .

ممکن است سایز پا شما ، نیم سایز بزرگ‌تر باشد که در این صورت باید کفشی تهیه کنید که نیم سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تر داشته باشد .

در هنگام خرید زمانی را انتخاب کنید که پا بزرگ‌ترین سایز را دارد ( پا بعد از مدتی در کفش بودن مقدار کمی متورم می‌شود ) ، تا مطمئن شوید که کفش جدید پا را اذیت نمی‌کند .

جلوگیری از تاول زدن پا

از پارچه پنبه‌ای نرم ( Moleskin ) در کفش استفاده کنید . به‌وسیله این پارچه‌ها که به moleskin معروف است ، می‌توان بالشتی در کفش برای تاول درست کرد تا به محافظت و جلوگیری از تاول کمک کند . مقدار کمی از این پارچه را بریده و به مکانی‌که عموماً تاول می‌زنید ، در داخل کفش بچسبانید .

پودر ضد تاول

پودر تالک یا تالکوم (talcum powder ) داخل جوراب بریزید . با استفاده از پورد تالک اصطکاک پا را کاهش دهید . این پودر باعث جذب رطوبت می‌شود و می‌تواند در جلوگیری از تاول به شما کمک کند .

قبل از پوشیدن جوراب ، مقدار کمی پودر تالک داخل آن بپاشید .

علت اصلی تاول زدن زیاد

از گیاهانی که باعث تاول می‌شوند دوری‌کنید . بعضی از گیاهان مانند سماق و پیچک سمی آمریکایی می‌توانند باعث ایجاد تاول شوند . اگر از این گیاهان دارید ، بااحتیاط و به‌وسیله دستکش ، شلوار بلند و پیراهن آستین‌بلند آن‌ها حمل کنید .

نکات پایانی  

حواستان به نشانه عفونت باشد . اگر تاول بسیار دردناک یا متورم شد ، تب داشتید ، اسهال یا استفراغ داشتید ، به پزشک مراجعه کنید .

اگر تاول مکرراً تکرار شد ، ممکن است بیماری قوس و/یا مشکلات ژنتیکی که باعث تاول می‌شوند ، علت آن باشند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.