تمیز کردن کاشی

کاشی و سرامیک‌ها شیک و کاربردی هستند ، اما متأسفانه باگذشت زمان می‌توانند چرب و کثیف شوند . شما باید به‌صورت منظم کاشی و سرامیک را تمیز کنید و چربی ریخته شده روی آن را سریعاً تمیز کرده و لکه بری را سریعاً انجام دهید .

روش تمیز کردن کاشی و سرامیک یکسان است و می‌توانید روش‌های گفته‌شده برای انواع آن‌ها مانند : کف آشپزخانه ، خانه ، حمام و دستشویی استفاده کنید .

تمیز کردن کاشی و سرامیک کف

تمیز کردن کاشی

هرگونه آشغال و گردوخاکی را جارو کنید . با استفاده از جارو و خاک انداز می‌توانید به‌راحتی از پخش شدن آشغال‌ها جلوگیری کرده و آن‌ها را تمیز کنید .

خط و خش روی سرامیک

مخلوطی از تمیزکننده کاشی و آب در سطل درست کنید . تمیزکننده کاشی یا سرامیکی را انتخاب کنید که مخصوص جنس کف شما باشد ، مثلاً تمیزکننده سرامیک کف . بیشتر تمیزکننده‌ها 1 پیمانه سرپر از در محصول به ازای هر 1 سطل آب باید اضافه شود .

از تمیزکننده‌های اسیدی برای تمیز کردن کاشی استفاده نکنید ، زیرا می‌توانند باعث آسیب رساندن به کاشی و سرامیک شوند . استفاده از صابون و تمیزکننده‌های معمولی می‌تواند باعث سر شدن کف شود .

تمیزکننده خانگی کاشی و سرامیک : میزان مساوی سرکه و آب را مخلوط‌کنید و درون سطل بریزید . این محلول را می‌توانید برای هر نوع کاشی‌ای استفاده کنید .

تمیز کردن اصولی کاشی

با تی و محلول تمیزکننده کاشی را تمیز کنید . تی را در سطل آب و تمیزکننده خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید تا از چکه کردن آب جلوگیری کرده باشید . روی کاشی یا سرامیک تی را فشار دهید و بکشید تا کثیفی‌ها و لکه‌ها از بین بروند . این کار باعث از بین بردن کثیفی و ضدعفونی کردن کاشی‌ها می‌شود . از تی ابری نیز می‌توانید استفاده کنید .

اگر آب داخل سطل خاکستری یا قهوه‌ای شد ، آن را عوض کنید ، زیرا شما نمی‌خواهید تا لایه‌ای اضافی روی کاشی‌ها ایجاد کنید .

از بین بردن لک سرامیک

خشک‌کردن و جلا دادن کاشی با حوله کهنه : حوله کهنه‌ای را برداشته و کاشی‌ها را خشک‌کنید . مقداری روی حوله فشار وارد کنید تا باعث جلا دادن کاشی شوید و آن را براق کنید .

از بین بردن لکه چربی

لک روی کاشی

در صورت امکان ، سریعاً چربی ریخته شده را پاک‌کنید . درست است که کاشی و سرامیک نمایه زیبایی دارند ، اما به‌سرعت کثیف می‌شود . پاک کردن لکه روغن اگر تازه باشد خیلی ساده است . اگر در هنگام آشپزی متوجه پاشیدن روغن روی کاشی شدید ، با استفاده از دستمال توالت آن را تمیز کنید .

از بین بردن چربی سرامیک

سطلی را پر از آب کرده و 2 قطره مایع ظرفشویی داخل آن بریزید . آب گرم و مایع ظرفشویی به شکستن چربی و از بین بردن لکه‌های چربی کمک می‌کنند . آب و مایع ظرفشویی را داخل سطل ریخته ، سپس به‌آرامی آن را هم بزنید . از هرگونه مایع ظرفشویی و شوینده می‌توانید استفاده کنید .

پاک کردن کاشی

اسفنجی را در آب و صابون خیس کرده و لکه چربی را با آن از بین ببرید . اسفنج را در سطل خیس کرده و آب اضافی آن را بگیرید تا چکه نکند . اسفنج را 5 ثانیه روی لکه نگه‌دارید ، سپس با حرکات چرخشی آن را بسابید تا از بین برود .

اگر ناحیه بزرگی را تمیز می‌کنید ، مرتباً اسفنج را در آب خیس کنید تا روی آن تمیزکننده باشد . اگر مقدار زیادی چربی روی کاشی یا سرامیک باقی‌مانده باشد ، ممکن است نیاز به استفاده از محلول سرکه یا محصولات از بین برنده چربی داشته باشید .

پاک کردن سرامیک

با آب گرم و دستمال تمیز ، باقی‌مانده صابون را پاک‌کنید . دستمال تمیزی را در آب تمیز غوطه‌ور کنید و آب اضافه آن را بگیرید . سطح کاشی را تمیز کنید تا تمامی باقی‌مانده صابون پاک شود .

اگر دستمال صابونی شد ، آن را با آب گرم آبکشی نمایید ، سپس دوباره کاشی را تمیز کنید .

خشک کردن سرامیک

سرامیک را خشک‌کنید . با استفاده از دستمال تمیز و خشک ، کاشی را خشک‌کنید تا از ایجاد کپک یا قارچ جلوگیری کنید . تمامی رطوبت کاشی و درز کاشی‌ها را بگیرید .

از دستمال توالت نیز می‌توانید برای خشک‌کردن استفاده کنید .

تمیز کردن درز کاشی و سرامیک

تمیز کردن درز کاشی

محلول تمیزکننده درست کنید . 1 پیمانه ( 240 میلی‌لیتر ) سرکه و 1 پیمانه آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید و در بطری اسپری بریزید . در بطری را بسته و 5 ثانیه خوب تکان دهید تا آب و سرکه خوب مخلوط شوند . هر دو نوع سرکه یعنی سفید و معمولی برای این کار مناسب هستند .

این روش برای تمامی کاشی‌ها و سطوح مانند : کف و دیوار و سنگ آشپزخانه کارایی دارد .

لک شدن درز کاشی

محلول را روی درزهای کاشی اسپری کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند . مطمئن شوید که اسپری آب و سرکه تمامی درزها را پوشانده است . 5 دقیقه به محلول اجازه دهید تا روی درزها بماند .

تمیز کردن درز سرامیک

محلول تمیزکننده و لکه بر بعدی را درست کنید . 180 گرم جوش‌شیرین را با 125 میلی‌لیتر آب مخلوط‌کنید . با استفاده از قاشق مقداری آن را هم بزنید تا زمانی که کاملاً ترکیب‌شده و خمیری شکل بگیرد .

اگر ناحیه خیلی کوچکی را می‌خواهید تمیز کنید ، میزان ترکیب را نصف کنید با برعکس .

کپک زدن درز کاشی

خمیر را روی درزها زده و آن را بسابید . با استفاده از فرچه مخصوص درز یا مسواک کهنه اقدام به سابیدن درزهای کاشی کنید . مسواک را به خمیر جوش‌شیرین آغشته کرده و درزها را بسابید تا زمانی که تمام کثیفی آن‌ها از بین برود .

ضدعفونی کردن کاشی

محلول سرکه را روی مکان‌هایی که سابیده‌اید بزنید . ترکیب سرکه و جوش‌شیرین باعث ایجاد واکنش شیمیایی شده و حباب ایجاد می‌کند که این واکنش باعث حل شدن کثیفی و جرم‌های باقی‌مانده از روی درزها می‌شود .

به‌اندازه کافی اسپری سرکه بزنید تا خمیر جوش‌شیرین را کاملاً بپوشاند .

گرفتن درزهای کاشی

با آب گرم و دستمال جوش‌شیرین و سرکه را پاک‌کنید . دستمالی را در آب گرم خیس کنید و آب اضافه آن را بگیرید . با استفاده از دستمال تمامی جوش‌شیرین و سرکه باقی‌مانده را تمیز کنید و مرتباً دستمال خود را آبکشی نماید تا از پخش کردن کثیفی‌ها اجتناب شود .

این کار باعث کمک به از بین بردن بوی سرکه نیز می‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.