جوش گردن

با این مقاله ، یک‌بار برای همیشه جوش‌های روی گردن را نابود کنید !!!

جوش‌های روی گردن ( به انگلیسی : neck acne ) همانند جوش‌های روی صورت می‌توانند باعث ایجاد مشکل شده و ناخوشایند باشند . پوست روی گردن از پوست روی صورت کلفت‌تر است و ممکن است چربی بیشتری تولید کند که می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های شدید یا ضایعات کیستیک شود .

بهترین راه برای خلاصی از شر جوش‌های روی گردن تمیز کردن منظم و درمان‌های موردنیاز است .

اگر جوش‌های روی گردن بعد از چند ماه بهتر نشد یا عفونت کرد ، باید به پزشک مراجعه کنید .

تمیز نگه داشتن گردن

درمان خانگی جوش گردن

حداقل روزی 2 بار گردن خود را بشورید . اول مرحله خلاص شدن از جوش گردن ، شستشوی منظم گردن است . حداقل باید برای تمیز کردن گردن روزی 1 بار دوش بگیرید . اگر زیاد عرق کردید ، مثلاً در زمان ورزش کردن ، یک‌بار دیگر نیز دوش بگیرید .

علت ایجاد جوش گردن

از پاک‌کننده‌های ملایم روی گردن استفاده کنید . از شوینده‌هایی استفاده کنید دارای برچسب بدون چربی ( oil-free ) و ضد جوش ( non-comedogenic ) هستند ، روی گردن استفاده کنید .

محصولات ضد جوش باعث مسدود نکردن منافذ می‌شوند و همچنین گردن را نیز تمیز می‌کنند .

حتماً از ضد جوش بودن محصول اطمینان حاصل فرمایید .

همچنین محصولی که استفاده می‌کنید نیز باید بدون الکل (alcohol-free ) باشد ، زیرا الکل ممکن است باعث تحریک کردن پوست شود .

درمان قطعی جوش گردن

تمیزکننده‌های پوست را فقط با انگشتان خود به گردن بزنید . از لیف ، اسفنج یا دیگر وسایل ساینده استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث ایجاد تحریک ، زخم کردن و بدتر شدن جوش‌های موجود روی گردن شوند .

به‌وسیله نوک انگشتان ، گردن را تمیز کنید و تهاجمی یا خشن عمل نکنید .

بعد از شستشو ، گردن را خوب آبکشی نمایید ، سپس با حوله پنبه‌ای پوست را خشک کنید .

خارش جوش گردن

از تحریک کردن گردن خودداری نمایید . ممکن است متوجه نشوید ، اما لباس یا زیورآلات به ایجاد جوش گردن و بدتر کردن آن کمک می‌کنند . از پوشیدن لباس‌های تنگ ، شال‌گردن و یقه‌اسکی اجتناب کنید ، زیرا ممکن است باعث تحریک کردن گردن شوند .

مطمئن شوید که هر چیزی به گردن برخورد می‌کند تمیز باشد .

از لمس کردن آن ناحیه اجتناب کنید و هرگز جوش را نکنید یا خراش ندهید ، زیرا ممکن است باعث ایجاد زخم شود .

از کرم ضد آفتاب چرب استفاده نکنید . روی جوش را با آرایش یا زیرسازی نپوشانید . اگر از مواد بهداشتی یا حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنید ، مطمئن شوید که به گردن برخورد نمی‌کنند.

اگر موهای بلندی دارید ، ممکن است چربی مو باعث چرب شدن پشت گردن شود . سعی کنید در زمان درمان جوش گردن ، موها را دم‌اسبی ببندید .

درمان با نمک دریا

درمان جوش گردن در طب سنتی

1 – مواد لازم را جمع‌آوری کنید . درمان با نمک دریا ساده است و باعث لایه‌برداری و خشک‌کردن جوش‌ها می‌شود .

مواد لازم :

 • 1 پیمانه آب داغ
 • 1 قاشق غذاخوری نمک دریا
 • 1 عدد چای کیسه و/یا 1 تا 2 قاشق غذاخوری آلوئه‌ورا

چای سبز و جوش گردن

2 – چای سبز را آماده کنید . نشان داده‌شده است که عصاره چای سبز در درمان جوش مؤثر است ، به همین دلیل از چای سبز معمولی استفاده می‌کنیم .

1 پیمانه آب جوش آماده کرده و چای سبز را به مدت 3 دقیقه داخل بگذارید . بعد از مدت گفته‌شده چای را از آن خارج کنید .

درمان جوش گردن با نمک

2 – 1 قاشق نمک دریا در چای سبز حل کنید . تا زمان حل شدن کامل نمک درون چای به هم زدن ادامه دهید . نمک در درمان جوش گردن موثر است .

درمان خانگی جوش گردن

3 – 1 قاشق غذاخوری آلوئه‌ورا اضافه کنید . نشان داده‌شده است که آلوئه‌ورا در درمان جوش مؤثر است و دارای خواص مرطوب‌کننده نیز است . شما می‌توانید از آلوئه‌ورا به‌جای چای سبز استفاده کنید یا اینکه آن را به چای سبز اضافه کنید .

به‌سادگی 1 قاشق آلوئه‌ورا را به مخلوط اضافه کنید .

اگر از آلوئه‌ورا به‌صورت تکی استفاده می‌کنید ، 2 قاشق غذاخوری آلوئه‌ورا را با 1 قاشق غذاخوری نمک دریا مخلوط‌کنید .

کمپرس گرم جوش

4 – مخلوط را روی جوش گردن بزنید . حواستان باشد که مخلوط داغ نباشد ، باید بگذارید مقداری کمی خنک شود . یک حوله پنبه‌ای را در مخلوط خیس کنید و روی گردن خود بزنید .

اگر جوش‌های روی گردن کم هستند ، می‌توانید به‌وسیله پنبه نیز مخلوط را روی جوش‌های گردن بزنید .

جوش چرکی گردن

5 – 5 دقیقه بگذارید روی گردن بماند . بیشتر از زمان گفته‌شده نباید بگذارید مخلوط روی پوست بماند ، زیرا می‌تواند باعث خشکی بیش‌ازحد پوست گردن شود .

بعد از زمان گفته‌شده محل را با آب ولرم آبکشی نمایید و با حوله پنبه‌ای تمیز خشک‌کنید .

کرم شد جوش گردن

6 – گردن را مرطوب کنید . بعد از درمان بانمک دریا ، مقداری مرطوب‌کننده به گردن بزنید . مطمئن شوید که مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید ضد جوش باشد تا باعث بدتر شدن جوش نشود .

جوش جلوی گردن

7 – روزی 1 بار از این روش استفاده کنید . بیشتر از روزی یک‌بار از این مخلوط استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث خشکی بیش‌ازحد پوست گدن شود حتی اگر بعدازآن از مرطوب‌کننده استفاده کنید .

درمان با تخم‌مرغ

درمان جوش گردن با گیاهان دارویی

1 – مواد موردنیاز را جمع‌آوری کنید . با استفاده از این ماسک ضد جوش ممکن است بتوانید جوش‌های روی گردن را درمان کنید . سعی کنید از عسل با رنگ تیره استفاده کنید ، زیرا دارای خواص آنتی باکتریال بیشتری است .

مواد لازم :

 • نصف قاشق عسل تیره رنگ
 • 1 عدد سفیده تخم‌مرغ
 • 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو تازه

برای جداسازی سفیده تخم‌مرغ می‌توانید مقاله جداسازی زرده از سفیده تخم مرغ را مطالعه بفرمایید .

پماد برای جوش گردن

2 – مواد را با یکدیگر مخلوط‌کنید . به‌وسیله همزن یا چنگال آب‌لیمو و زرده تخم‌مرغ را هم بزنید تا کف کند ، سپس عسل را اضافه کنید . تا زمانی که کاملاً مخلوط شوند آن‌ها را هم بزنید .

همچنین می‌توانید از دیگر مواد غذایی خانگی نیز استفاده کنید ، اما باید بدانید که بهتر یا بدتر کردن تأثیر این ماسک با این مواد مشخص نیست . چند قطره از عصاره‌هایی مانند : نعناع ، اسطوخودوس یا کالندولا و همچنین 1 قاشق غذاخوری فندق افسون‌گر را می‌توانید به ماسک اضافه کنید .

جوش پشت گردن

3 – ماسک را روی گردن خود بزنید . اگر می‌خواهید کل گردن را ماسک بزنید ، به‌وسیله انگشتانتان این کار را انجام دهید . درصورتی‌که قسمت کوچکی را می‌خواهید ماسک بزنید ، به‌وسیله پنبه آغشته به ماسک آن را روی محل جوش‌های گردن بزنید .

جوش گردن نشانه چیست

4 – اجازه دهید ماسک خشک شود . به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا ماسک خشک شود ، سپس به‌وسیله آب ولرم آبکشی نمایید . ممکن است نیاز به دوش گرفتن داشته باشید .

بعد از شستشو و خشک‌کردن گردن از مرطوب‌کننده ضد جوش استفاده کنید .

درمان دارویی جوش گردن

کرم ضد جوش پشت گردن

از محصولات بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . شوینده‌ها و محصولات موضعی صورت دارای بنزوئیل پروکساید ، اسید سالیسیلیک ، سولفور و رزورسینول هستند که همگی در درمان جوش تأثیرگذار می‌باشند ، بنابراین می‌توانید از آن‌ها در درمان جوش گردن استفاده کنید .

استفاده از محصولات ضد جوش بدن می‌تواند مؤثرتر از موارد گفته‌شده باشد . حواستان باشد که محصولات ضد جوش بدن را به‌تمامی بدن نزده و فقط روی جوش‌های صورت و گردن بزنید .

درملن دارویی جوش گردن

با پزشک در مورد مصرف کرم رتینوئید مشورت کنید . کرم‌های رتینوئید می‌توانند به باز کردن منافذ مسدود شده پوست کمک کنند و جوش‌های روی گردن را از بین ببرند ، اما شما برای استفاده از این کرم‌ها نیاز به نسخه پزشک دارید .

قرص برای جوش گردن

شاید برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز شود . پزشک شما ممکن است برای شما پماد آنتی‌بیوتیک قوی مانند کلیندامایسین تجویز کند تا روی گردن خود بزنید . این کرم می‌تواند باعث کشتن باکتری‌های ایجادکننده جوش شود .

مصرف روزی 2 بار کلیندامایسین به همراه بنزوئیل پروکساید می‌تواند از ایجاد باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک جلوگیری کند .

قرص های ضد جوش

اگر خانم هستید ، در مورد مصرف داروهای ضدبارداری با پزشک مشورت کنید . داروهای خوراکی ضدبارداری می‌توانند باعث کاهش جوش‌ها در بعضی از خانم‌ها شوند ، به شرطی که جوش‌ها به تغییرات هورمون‌ها ربط داشته باشد .

حواستان به عوارض جانبی این داروها باشد .

درمان قطعی جوش گردن

درمان جوش‌های کیستیک را با تزریق استروئید انجام دهید . اگر متخصص پوست تشخیص دهد که جوش‌های روی گردن ضایعات کیستیک یا ندولار هستند ، ممکن است تزریق مستقیم استروئید را به شما پیشنهاد دهد .

با انجام این کار ، تورم سریعاً فروکش کرده و جوش‌ها درمان می‌شوند . همچنین ممکن است زخم‌ها را نیز کاهش یابد .

عوارض جانبی این نوع درمان شامل نازک شدن پوست ، افزایش حساسیت به نور و کاهش موقتی چربی زیرپوست است .

راکوتان برای جوش گردن

برای جوش‌های شدید مصرف ایزوترتینون ( Isotretinoin ) ممکن است نیاز باشد . راکوتان که نام تجاری ایزوتروتینون است ، یک داروی قوی می‌باشد که فقط درصورتی‌که دیگر درمان‌ها مؤثر نباشند ، می‌توان از آن استفاده کرد . راکوتان می‌تواند جوش‌های شدید را بعد از چند ماه از بین ببرد ، اما همچنین دارای ریسک بالایی نیز است ، ریسک هایی مانند :

 • آسیب کبدی
 • افسردگی
 • کولیت زخمی
 • بیماری التهابی روده
 • نقص مادرزادی جدی

درمان جوش گردن با لیزر

لیزر درمان را امتحان کنید . لیزر درمانی یکی دیگر از راه‌های درمان جوش گردن است که با کاهش اندازه غدد چربی و کاهش فعالیت آن‌ها این کار را انجام می‌دهد .

در بعضی از درمان‌های با لیزر ، از داروهای موضعی نیز برای تأثیر بیشتر استفاده می‌کنند .

شما نیاز به چندین جلسه درمانی دارید تا این درمان تأثیر کند .

نکات مهم

از دست زدن ، فشار دادن و ترکاندن جوش‌های روی گردن خودداری کنید زیرا ممکن است باعث زخم شدن شود .

از گذاشتن مستقیم نمک دریا روی پوست اجتناب کنید ، این کار ممکن است باعث ایجاد تحریک و سوزش شود .

موهای چرب می‌تواند باعث ایجاد جوش شود . اگر موهای بلندی دارید به‌خوبی آن را شستشو داده و آبکشی نمایید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.